fazer 1000 vs tiger 1050

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
argiris maheras
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2009, 17:54
Επικοινωνία:

fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από argiris maheras »

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 μηχανακια(μεταχειρο),ο ενας μου λεει fazer ο αλλος μου λεει tiger.ειμαι yamahaκιας και απο καιρο σκεφτομουνα να δωσω το 600 να παρω το 1000 γιατι το ειχα ερωτευθει αλλα μολις ειδα το tiger με μπερδεψε.τωρα η χρηση που κανω δεν ειναι τιποτα σπουδεα΄πλεον γιατι εχω ερθει στο χωριο αλλα δεν μπορω να αποχοριστω το κοσμο της μοτοσυκλετας πηγαινω σπιτι-μαγαζι βολτιτσα το βραδυ μεσα στο χοριο αντε και καμια Αθηνα,ετσι με βολευουν και τα 2 πανω κατω.ειναι αξιοπιστα ειναι ομορφα αλλα το fazer πιστευω ειναι ποιο γρηγορο γενικα σε ανοιμα σε τελικες και σε στροφες λογο ποιο χαμηλου κεντου βαρους ενω το tiger το μονο που εχει ειναι την τρελη του ροπη απο χαμηλα 1 υπερ αλλα ισως ειναι ποιο χρησιμο για την πολη παρα η δηναμη σε ανοιγμα.ευχαριστω!

HarisS2
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Τρί 20 Ιαν 2009, 18:50
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από HarisS2 »

προτιμω fazer γιατι είναι πιο αξιόπιστο απο το tiger και αργότερα δεν θα δυσκολευτεις να το πουλήσεις.Παντως το tiger είναι πιο ομορφο.
Τεσπα, γουστα είναι αυτα.Πάρε οποιο σου αρέσει!!

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από SPARTAN »

Fz1 θα σου πω εγω μιας και εισαι yamahakias μιας και ειχες 600 και δεν εχεις δει kai νιωσει το FZ1,αν δεν το παρεις θα το εχεις αποθημενο :/abwave::)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από nionios »

Ημουν ακριβως στο ιδιο διλλημα αδερφε πριν 2 μηνες πηγα μολις καβαλησα το fazer κ@υλωσα απιστευτα,μολις καβαλησα το tiger ξενερωσα παρ ολο που μ αρεσε,οπως καταλαβες πλεον ειμαι 1000αρης κ γουσταρω φουλ! :/abwave::)
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από koulis »

το εχω καβαλησει κ εγω το tiger κ ειναι αληθεια οτι το εργαλειο εχει τρελη ροπη (3κυλινδρο γαρ)
αλλα εχοντας συνηθισει με το fz1 μου φανηκε οτι καβαλουσα varadero
πιστεψε με αν καβαλησεις για λιγη ωρα κ το ενα κ το αλλο μαλλον κατα fz1 σε βλεπω
εξαρταται βεβαια απο το τι θες κ συ σαν οδηγος
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από InversionOfControl »

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...οπως εχουμε πει αλλες φορες ...εδω που ρωτησες και ειναι ολοι αντικειμενικοι ( :mrgreen: +:Whistle=+::- +:Brick wall=+:](*,) )
τι απαντηση περιμενεις να παρεις? fz1 θα πουν οι περισσοτεροι.

στη θεση σου θα καβαλαγα και τα 2 και οποιο μου αρεσε (αφου δεν λες οτι θα κανεις καποια τρελη χρηση για να το ψαξεις παραπανω) θα επαιρνα.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από Tigrisss »

λοιπον εγω επειδη εχω και τα 2 μηχανακια (tiger εγω και FZ1 ο αδερφος μου) εχω τη πιο ολοκληρωμενη αποψη απο όλους!
+:Dancing=+:\:D/ το tiger σιγουρα δεν έχει τη τελική και το γκάζι του fazer αλλα δε πιάνεται μέσα στη πόλη,βαζεις μια ταχύτητα και νομίζεις ότι οδηγείς αυτόματο. μην ακουω συγκρίσεις με ντουλαπες varadero και αλλα τετοια γιατι θα σκίσω τα ρούχα μου!! ενταξει 260 δε πάει αλλα με 210 ταξιδευει απροβληματιστα και τελικιαζει στα 242. από τα 170 180 και πάνω το fazer φευγει.Αλλ πόσες φορές θα πας τόσο???
Να μην αναφερω τη διαφορά της κατανάλωσης, με γεματο ντεποζιτο εχει 80 90 χλμ παραπανω.... +:Brick wall=+:](*,) σε οποιαδηποτε ρυθμό. στα κλειστα κομματια ειναι απίστευτο και δε νομιζω ότι το fz1 μπορει να του φυγει. δινεις και 160 ευρακια, βαζεις ενα χαμηλοτερο τιμονι, προγραμμα εξατμιση φιλτρο με άλλα 600 και αντε γεια, άλλο μηχανακι, street τελείως. :D αν έχεις και γυναίκα που ακολουθεί είναι η καλύτερη λύση.

βεβαια είναι πιο ακριβο,αλλα τα σερβις του δεν είναι ακριβα, το έχω ένα χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημενος, ουτε ζημιες βγαζει παρα μόνο από καμια αστοχία υλικού που έχω ακουσει κανα δυο περιστατικα τα οποία βεβαια ήταν στην εγγυηση.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

gkf78
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 12:52
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από gkf78 »

οι δυο κολλητοι μου πηραν πριν πεντε μηνες και οι δυο το tiger.Πολυ ομορφη
μηχανη δεν λεω αλλα τι εννοεις οταν λες οτι το fazer 1000 φευγει μετα τα 160-170?????
Μεχρι τοτε δλδ το tiger ειναι μπροστα??Μπα φιλε μου δεν νομιζω γιατι εγω τους εχω περασει και
τους δυο απο φαναρι σταματημενοι με fazer 600.Και μη μου πειτε για κουλαδια και τετοια πραγματα
γιατι ειδικα ο ενας ειναι σιγουρα αρκετα καλος θα ελεγα.Οκ..θα μου πεις μικρη σημασια εχει...
Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ το tiger αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα 11500 χιλιαρικα.
Ολα πανω του οταν το κοιτας ειναι ομορφα και φαινονται ποιοτικα αλλα στην πραγματικοτητα
χανει και σε αναρτηση μπροστα και αμορτισερ πισω και τα φρενα του προσωπικα δεν μου αρεσαν.
Παρολα αυτα επειδη σαν Ελληνες ζουμε για να "δειχνουμε" τι εχουμε , το tiger ειναι μια
μηχανη που τα καταφερνει πολυ καλα σε αυτο.Ξαναλεω οτι ειναι πανεμορφη και ροπακλα εχει και
σιγουρα θα ηταν μεσα στις επιλογες μου αλλα...

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από SPARTAN »

Παιδια και φιλεμου για να μην λεμε πολλα λογια το FZ1 οπως γνωριζουμε ολοι φοραει πανω το μοτερ του R1 με μειωμενη την υπποδυναμη κατα 30 ιππους αυτο απο μονοτου τα λεει ολα και βεβαια συνεπαγεται απο αυτο τρομερα φρενα επισης του R1, αναρτηση,στησημο, κτλπ κτλπ..Συγκριση δεν παιρνει η μια μηχανη με την αλλη.Το Fz1 υπερτερει στα παντα γιατι απλα δεν ειναι ιδια κατηγορια με tiger.,ειναι μια μηχανη γι αυτους που δεν θελαν να παρουν superbike λογω θεσης οδηγησης και περιορισμων μεσα στη πολη αλλα μια μηχανη που να πηγαινουν kai στην δουλειατους ,και στην πολη και ταξιδι πιο ανετα.Το tiger ειναι ομορφο μηχανακι εχει και φιλοσμου αλλα ειναι μονο για μεσα στην πολη να κανεις τις δουλειεσου οπως και ταξιδακια να πηγαινεις ησυχα και ωραια.To FZ1 τα κανει ολα αυτα + απιστευτη δυναμη και παιχνιδι και πιστα οποτε το θελησεις :/abwave::)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από Tigrisss »

οι δυο κολλητοι μου πηραν πριν πεντε μηνες και οι δυο το tiger.Πολυ ομορφη
μηχανη δεν λεω αλλα τι εννοεις οταν λες οτι το fazer 1000 φευγει μετα τα 160-170?????
Μεχρι τοτε δλδ το tiger ειναι μπροστα??Μπα φιλε μου δεν νομιζω γιατι εγω τους εχω περασει και
τους δυο απο φαναρι σταματημενοι με fazer 600.

+:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,) ενταξει φιλε μου τωρα το χεσαμε τελειως.....
ΕΛΕΟΣ!!!
το tiger ειναι μπροστα μεχρι τα 160 170 ειτε θελεις να το πιστεψεις η οχι, μιλαμε για τα μηχανακια οχι για τους οδηγους.

γενικα θα συμφωνησω με τον spartan, σε οτι αφορα το fz1, αλλα αν υποστηριζεις οτι το tiger ειναι για τη πολη μονο και ησυχα ταξιδακια...ρωτα τοτε αυτους που παμε μαζι στα ταξιδια.και δεν ειμαι και ο ροσσι ετσι? απλα απο τοτε που το πηρα βελτιωθηκε η οδηγηση μου κατα 30% γιατι το μηχανακι εχει σοβαρη γεωμετρια.καλυτερη απο γιαπωνεζικο.
ΕΝΤΑΞΕΙ, SUPER ΕΙΝΑΙ ΤΟ FZ1, ΣΑς ΛΕΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ 2. Α,μη ξεχασω, το tiger εχει το μοτερ του speed triple με 20 αλογα λιγοτερα, το οποιο σε συγκριτικο τεστ με το γυμνο fazer σε τρια περιοδικα το περναγε απο πανω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tigrisss την Σάβ 18 Ιούλ 2009, 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Giannis X
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2009, 20:38
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από Giannis X »

το speed triple να φευγει στο φζ1 το πολυ μεχρι τα 150 και αυτο το πολυ μισο μηχανακι με ενα.
τωρα αν κοιτατε τα περιοδικα για να αξιολογειτε μηχανες τι να πω!
οποια εταιρεια τα σκασει ποιο χοντρα βγαζουν και καλυτερο το μηχανακι της.
και τευχος του μοτο αν ψαξεις θα βρεις ποιο ειναι πιο γρηγορο :wink:
τα 2 μηχανακια τα συγκεκριμενα δεν ειναι για συγκριση.πρεπει να ξερετε τι ψαχνετε.
ελεος!!ο καθενας τα δικα του.να ειστε πιο αντικειμενικοι.
Εικόνα
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!

Άβαταρ μέλους
Giannis X
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2009, 20:38
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από Giannis X »

ΕΝΤΑΞΕΙ, SUPER ΕΙΝΑΙ ΤΟ FZ1, ΣΑς ΛΕΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ 2. Α,μη ξεχασω, το tiger εχει το μοτερ του speed triple με 20 αλογα λιγοτερα, το οποιο σε συγκριτικο τεστ με το γυμνο fazer σε τρια περιοδικα το περναγε απο πανω...


κουληηηηηηηηηηηη :{)):
Εικόνα
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από Tigrisss »

ολα τα μηχανακια ειναι ωραια.
καμια ειρωνια για τα 600, αλλα θα συγκριθουν με τα υπολοιπα 600.
το speed triple με το fz1 naked ειναι απολυτα συγκρισιμα, ειναι ιδια κατηγορια, τι διαφορα εχουν δηλαδη? γυμνα και τα 2, χιλιαρια και τα 2, super και τα 2!!!και εγω δε ξερω ποιος πληρωνει παραπανω, αλλα και σε ξενα περιοδικα τα ιδια λενε...

το tiger δεν ειναι On off, ειναι street, ουδεμια σχεση εχει με το varadero, εχει 15 αλογα παραπανω 20+ κιλα λιγοτερα και 17αρες ζαντες.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Αν εχετε κατι χρησιμο για τον ανθρωπο που ρωτησε, ας το προσθεσετε.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
argiris maheras
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2009, 17:54
Επικοινωνία:

Re: fazer 1000 vs tiger 1050

Δημοσίευση από argiris maheras »

ενας φιλος μου με street triple 675 και εγω με το fz6 τα ειχαμε ανοιξει,μπορει να εχει ροπακλα και μετα να μπηκα στο δικο μου και να μου ερχοταν να το σπρωξω αλλα οταν τα ανοιξαμε και ειμουνα στην ροπη εγω με εψαχνε για τα καλα.το fazer τρελενεται στα ψηλα πιστευω κατι αντιστοιχο θα συμβαινει και με το fz1-speed triple ποσο μαλλον tiger με 20 αλογα μειον.αναλογικα το fz6 ειναι λιγοτερα αλογα απο το street triple ενω το fz1 ειναι περισοτερα απο το speed triple οποτε η διαφορα μπορει να ειναι και μεγαλυτερη!μπορει να λεω και μ@λ@κιες ομως γιατι μιλαω υποθετικα απλα το fz1 εχει φιλοσοφια R1 και αυτο πιστευω τα λεει ολα το μονο που εχουν τα 2 1050 ειναι η ροπη απο χαμηλα σε ολα τα αλλα μαλλον fazer 1000 και σε εμφανιση προσωπικα ποιο ομορφο απο το tiger ποσο μαλλον απο το speed triple με τα φαναρια λες και θα πας για λαγους,ειπαμε ρετρο αλλα οχι και ετσι!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες