Κουζινετα

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Anna89
Model: FZ1
Model year: 2008

Κουζινετα

Δημοσίευση από Anna89 » Κυρ 06 Ιαν 2019, 16:54

<r>Έχω ένα FZ1 08' το πηρα με 45.000 km και τώρα το έχω 50.000km <br/>
Μου βγάζει ζημιές... η μία πίσω από την άλλη. <br/>
Προφανώς και την πάτησα..... (βιαστική αγορά, χωρίς καλό τσεκάρισμα, βασισμένη σε λόγια γνωστόν.) <br/>
Το υπερλατρευω και φυσικά δεν το αλλάζω με κανένα άλλο.... Και δεν θα το αλλάξω. Αλλά......! Δεν ξέρω και τι να κάνω. <br/>
<br/>
Το θέμα μου και οι απορίες μου:<br/>
Ξεκινάει πατιναρισμα, αλλάζω δίσκους ελατήρια και πάω και τη καμπάνα μηχανουργείο, οκ κομπλέ. Μετά από 1600km (όλα εθνική), το μηχανάκι μετά από ένα καλό άνοιγμα σε ένα φανάρι με κάποιον μου πατιναρει με 150 και 4η αλλά κάτι δεν μαρεσε επάνω στην αλλαγή της 3 ης με 4ης..σταματαω και δεν μπορώ να βγάλω νεκρά. Οκ!! Πάλι μέσα... Άνοιγμα καπάκι... Πάει το πρώτο *σετ δίσκων. αλλαγή τους δύο πρώτους 2 δίσκους ένα μεταλλικό και την ασφάλεια που μπαίνει πίσω από αυτά τα 3.. Η οποία προκάλεσε και την ζημιά αυτήν. Έφυγε από τη θέση της μάλλον.!! <br/>
Εν τέλη.. Βάζουμε το μηχανάκι μπροστά και αρχίζει να βαράει κάτι δυνατά, λέμε τεντοτηρας καδενα κλπ.. Ανοίγουμε λέμε δεν είναι αυτά αν και θέλουν αλλαγή είναι λίγο το μάζεμα της καδενας, Λέμε θα τα αλλάξουμε σε λίγες μέρες.εν τέλη βρίσκουμε ότι ο θόρυβος ερχετε από το βολάν. Βγάζουμε... Είναι κομπλέ,μονο που είχε σπασμένα συνεμπλοκ. Τα αλλάζουμε.... Και το βγάζω βόλτα κιφισο δοκιμή. Να μην τα πολύ λέω. Κάποια στιγμή με 100-110 4η μέσα, κατεβάσω 3η και ακουω έναν ήχο σαν να βαράνε όλα στο μοτέρ, και σβινει... Νεκρό το μηχανάκι από ρεύματα. Το βάζω μέσα ανοίγω βολάν.... Και αρχίζει το πανηγύρι.....! <br/>
<br/>
Έχω ανοίξει καπάκι βολάν και του κάνω ανακατασκευή...ειχαν χάσει τη πολικότητα τους 4 μαγνιτες και ξεκολουσε ολόκληρο το στεφάνι. <br/>
Κάποια στιγμή επάνω στις δοκιμές βάλε βγάλε το βολάν μου φεύγει μια ροδέλα και πέφτει μέσα στο κινητήρα, δεν καταφέρνω να τη πιάσω με μαγνήτη κλπ κλπ. Λύνουμε από κάτω... Και τι να δω.? Μικρά ρινισματα,προσπαθώ να καταλάβω από που μπορεί να είναι. Καταλήγω χωρίς να έχω λύσει το μοτερ, ότι έχω βαρέσει κουζινετα. Πρέπει το μέταλλο που ειδα(ρινισματα) να είναι η 2η στρώση μετάλλου στα κουζινετα. <br/>
Κρατάω με το χέρι την μπιέλα του 1ου κυλίνδρου και παίζει ελάχιστα στη βάση της. <br/>
Να είναι μόνο κουζινετα? Να έχει φάει και κομβια στροφάλου? Να έχει στραβώσει και καμιά μπιέλα? Τι άλλο μπορεί να είναι? <br/>
<br/>
Και η ερώτηση μου είναι... : αξίζει να ανοίξεις μοτέρ να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία? Και εφόσον λύσεις... Και σου βγουν τα ματια(γιατί δεν ξέρεις τι θα δεις)και δεις όλα τα πιθανά σενάρια αν έχουν συμβεί... Αξίζει να τα πληρώσεις? Η να ψάξω άλλον κινητήρα? <E><>63</E><br/>
<br/>
Ξέρω ότι δεν φτιάχνετε μηχανή πίσω από μια οθόνη ούτε ότι μπορεί κάποιος να ξέρει στάνταρ τι εχει συμβεί. ούτε εγώ ξέρω. <br/>
Προσπαθώ να μαζέψω γνώμες, εμπειρίες και από άλλους μήπως βγάλω και εγώ άκρη. <br/>
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. <E>:?</E></r>

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Μέλος Δ.Σ.
Model: FZ6 S2
Model year: 2007

Re: Κουζινετα

Δημοσίευση από SoR_gr » Δευ 07 Ιαν 2019, 09:32

Διαβάζοντας αυτά που λές, καταλαβαίνω οτι κάνετε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να την χαλάτε περισσότερο.
Δεν γνωρίζω τι γνώσεις έχεις εσύ ή ο μηχανικός σου ή αν προσπαθείτε να φτιάξετε την μότο μόνοι σας ή σε συνεργείο, αλλά τα συμπεράσματα που βγάζετε είναι άλλα ντι άλλων. Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση.

Οκ ίσως να την πάτησες με την αγορά και η μοτο ναναι ταλαιπωρημένη και και και και αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι, αν την αγαπάς και δεν την αλλάζεις όπως λές.

Με τα όσα ξέρω περί συντηρήσεων,επισκευών κλπ κλπ έχω να πω οτι:
στα 45-50Κ πατινάρει, οκ , ισως να εχει κατεβασμένα χλμ ή ναναι ταλαιπωρημένο. Τα άλλαξες με το μαμα σετ ή έκανες αλχημείες; Εφόσον τα άλλαξες δεν θα επρεπε να πατινάρει και θα έπρεπε να κουμπώνουν καλά οι ταχύτητες και να βάζεις νεκρά (Φαντάζομαι νεκρά δοκίμασες να βάλεις απο 1η ή απο 2α. Απο 6η σε νεκρά δεν μπαίνει αμα δεν κινηθεί λίγο μπροστα η μοτο/γρανάζια του σασμαν).

ωστόσο ξανα άλλαξες δίσκους;; επειδή μάλλον έφυγε μόνη της η ασφάλεια...;!;

μετά ανοίξατε καπάκια για να πάτε σε τεντοτήρα-καδένα και τελικά φτάσατε στο βολάν...

Με λίγα λόγια πάτε να φτιάξετε κάτι, χωρίς να ξέρετε τι, αλλά και στο περίπου. Αυτά σου δημιουργούν περισσότερα προβλήματα.

συνεχίζουμε...
Επισκευή βολάν. Κακώς το έφτιαξες, πάλι θα σπάσει. και αφού σου σπάσανε οι μαγνήτες γιαυτό έχεις ρινίσματα/γρέζια στο μοτέρ. Επρεπε να καθαριστεί. Πάλι δλδ δεν έγινε σωστή δουλεία.

Μετά φτάνεις στην μπιέλα...

το μηχανάκι το πας σε μηχανικό ή σε ποδηλατά; Χωρίς να ξέρω εσένα ή το μηχανάκι σου ή τον μηχανικό σου, μου φαίνεται οτι κάνετε λάθη, τα κάνετε σαλάτα και προχωράτε σε άλλα μέρη και τα κάνετε πάλι σαλάτα. Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

Δυστυχώς όλα αυτά θα σου φέρουν κόστος για να τα επισκευάσεις, οπότε θα πρέπει να πιάσεις ένα ένα μέρος και να τα φτιάξεις σωστά.

-Με δίσκους ξέμπλεξες;;;
-Καθάριστε την ελαιολεκάνη απο ρινίσματα και την ροδέλα. Επίσης βάλε στο πρόγραμμα να πάρεις το νέο βολάν.
- Μετα πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία για σέρβις ή εστω σε κανενά συνεργείο σωστό:ρυθμιση Βαλβίδες-αλλαγη παραφλού-καθαρισμό ιντζεξιον, μπουζί-,φίλτρα,λάδια, αλλαγή τεντοτήρα-καδένας.

αν είσαι απο αθήνα, έλα μια Τετάρτη απο την λέσχη για καφέ και κουβέντα σχετικά με το πρόβλημα σου ώστε να ακούσεις και άλλες απόψεις
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Anna89
Model year: 2008

Δημοσίευση από Anna89 » Δευ 07 Ιαν 2019, 11:29

Sor_gr σωστά, έγινε σαλάτα η δουλειά. θα περάσω από τη λέσχη. Σευχαριστω πολύ!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Μέλος Δ.Σ.
Model: FZ6 S2
Model year: 2007

Δημοσίευση από SoR_gr » Δευ 07 Ιαν 2019, 11:43

εχεις ασχοληθει με 3-4 πραματα. Ίσως να μην χρειαζόταν και δεν κάνατε καλη δουλειά.
Πχ δίσκους.... Μπορεί όντως να φταίνε και όλα αλλά καταλαβαίνεις πως στο λέω...

Για να βρεις μια λύση, πιάσε το κάθε ένα ξεχωριστά με σωστή δουλειά. Ανταλλακτικά τα γνήσια και πριν προχωρήσεις σε κάτι...ρώτα. Ακόμα και εδώ...

Σίγουρα θα υπάρχει κάτι που δοκίμασε κάτι άλλος.

Κάτι ακόμα, ρίξε μια ματιά στις ενότητες με τα προβλήματα του fz1 ώστε να ξέρεις ποιες είναι οι πιθανές βλάβες του (πχ βολάν, πολλαπλασιαστες..)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Model: FZ6
Model year: 2005

Δημοσίευση από kokobill » Δευ 07 Ιαν 2019, 16:47

Να υπενθυμίσω εδώ αυτό viewtopic.php?f=95&t=24233#p248419 (κάτω κάτω στο post)
Το κόστος της προσφοράς έχει εκτοξευθεί κατά ένα ντόνατ ακόμα... (με σοκολάτα)
Καλή επιτυχία

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator

Δημοσίευση από ilias » Παρ 11 Ιαν 2019, 23:51

Έλεος.. Πήγαινε σε ένα μηχανικό μηχανικό.. Αν κ πιστεύω ότι εκεί που είσαι καλύτερα να βρεις μοτέρ άλλο..... Το καημένο το fazeraki
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”