Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
athanas_5
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 22 Ιουν 2011, 22:30
Επικοινωνία:

Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από athanas_5 »

Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες του forum. Είμαι νέος στο club και νέος οδηγός μοτοσυκλέτας .
Η επιλογή μου ήταν το fazer και μέχρι στιγμής θερώ ότι είναι πολύ καλή . Βέβαια ο χρόνος θα το δείξει :D
Τεσπα ας επιστρέψω στο θέμα μου .
Οι σκέψεις μου για xenon kit κατέλειξαν στην xenon hellas .
Μου έκαναν μια προσφορά για το εξής σύστημα :

Το σύστημα θα λειτουργεί με τον ακόλουθο τρόπο :


Στη μεσαία σκάλα θα λειτουργεί το δεξί και το "αριστερό φανάρι" ταυτόχρονα με αντίστοιχα kit H7(στο δεξί) H4(στο αριστερό) .

Επίσης μου είπαν ότι το σινιάλο θα λειτουργει 'ακαριαία' χωρίς καμιά καθυστέρηση .

Η απορία μου είναι για το αν θα υπάρχει πρόβλημα στο να λειτουργούν και τα 2 φανάρια ταυτόχρονα στη μεσαία σκάλα καθώς αυτό δεν προβλέπεται στις προδιαγραφές της μοτοσυκλέτας και πως αυτό θα επιτευχθεί .

Αυτό ειναι και το σύστημα στα "χαρτιά"

Τύπος ΧΤR Mικρού όγκου
Λάμπα Low UV H7 & H4-ND Βi-xenon (μεσαία&μεγάλη σκάλα)
Θερμ. λειτ.λάμπας α) 4400 εως 4600 >> Λευκό με ελαφρά απόχρωση πρός το κίτρινο
β) 5800 εως 6000 >> Ουδέτερο λευκό
Θέσεως led
Κατανάλωση 36+-2W
Εγγύηση.. Γραπτή 1 χρόνου μηχανισμός & λάμπα

Ρωτάω γιατί δεν θέλω να κάνω κάποια ζημιά στα ηλεκτικά της μηχανής .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ελπίζω να μην έγινα κουραστικός .
Drive your own way!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Καλώς ήλθες φίλε...

Αν κατάλαβα καλά η ερώτησή σου έχει να κάνει με την επονομαζόμενη γέφυρα...Δες εδώ.

Για ρύθμιση της δ'εσμης πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά δες εδώ.

Ελπίζω να βοήθησα, πάραυτα αν θέλεις κάτι έξτρα βάλε στο box της αναζήτησης τις κατάλληλες λέξεις κλειδιά και καλή ανάγνωση... :wink:

:/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
athanas_5
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 22 Ιουν 2011, 22:30
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από athanas_5 »

Το διάβασα όλο . ουφ :wet: .

Δεν αναφέρομαι σε αυτό .

Η ερώτηση μου είναι για το πώς θα μου το μοντάρουν το σύστημα αφού δεν έχω κάνει αυτή τη μετατροπή με το "πράσινο" καλώδιο , καθώς και για το αν θα υπάρχουν προβλήματα με τα 2 φώτα αναμμένα σε ότι αφορά την κατανάλωση ρεύματος της μηχανής .

Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον για να μου το φτιάξουνε θα κάνουν το ίδιο πράγμα ..

Πάντως εσείς που έχετε κάνει την μετατροπή έχετε κανένα πρόβλημα με την μπαταρία ή τίποτα άλλο?
Drive your own way!

Άβαταρ μέλους
emperor
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ 2010, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από emperor »

φίλε μου την γέφυρα θα στην κανουν αυτοί για να δώσουν στην Η4 low beam ρεύμα!δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα αφου η δια φορα σε κατανάλωση είναι μικρή. εγω την έκανα την μετατροπη μονος μου εδω και ένα μήνα περιπου...ολα ειναι μια χαρα και η νυχτα μερα!!!!!!! :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
mitheo
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί 28 Οκτ 2008, 18:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αγ.Δημητριος Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από mitheo »

Αν ειναι ευκολο και δεν υπαρχει θεμα περι διαφημισης να μας ελεγες τιμη για την προσφορα στο κιτ ? :/abwave::)
το νου σου!!!

Άβαταρ μέλους
athanas_5
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 22 Ιουν 2011, 22:30
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από athanas_5 »

Ωραία !! Η τιμή είναι στα 230 (χωρίς τοποθέτηση) με 1 χρόνο εγγύηση και στους μηχανισμούς και στις λάμπες . Μόλις μαζευτούν τα χρήματα κατευθείαν για παραγγελία . :)

Βέβαια δεν ξέρω αν κάνουμε καμιά μαζική αγορά αν θα μας έρθει φθηνότερα .Τεσπα αν κάποιος επιθυμεί να το βάλει ας μου πει μήπως και πάρουμε καμιά καλύτερη τιμούλα .

Πληροφοριακά απ'ότι μου είπαν οι λάμπες είναι japan και οι μηχανισμοί korea .
Drive your own way!

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Πολλά μου φαίνονται πάντως +:Think=+::-k
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
fazeremalo
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ 2009, 00:55
Model: -
Τοποθεσία: λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από fazeremalo »

φιλε μου εχω το συστημα αυτο οπως το περιγραφεις....με τις δυο αναμμενες στην μεσαια ..και στο σινιαλο αναβει τσακ μπαμ η μεγαλη σκαλα....εμενα μου πηρε ο μηχανικος 220 συνολο μαζι με τοποθετηση...
το εχω εδω και ενα χρονο και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ουτε με μπαταρια ουτε τιποτα αλλο... :/abwave::) :/abwave::)
nothing is impossible... live your moto-life!!

Άβαταρ μέλους
athanas_5
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 22 Ιουν 2011, 22:30
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από athanas_5 »

Μήπως μπορείς να μου πεις τι μάρκα είναι τα kit που σου έβαλε ο μηχανικός και αν ήταν μπελαλίδικη η τοποθέτηση?
Drive your own way!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από jskf16 »

230 :shock: ..αυτα ειναι :!: ...και χωρις τοποθετηση :lol: καλα μονο για γελια ειναι!
....πηγαινε φιλε μου και παρε ενα κιτ απο το ebay δωσε και αλλα 30 ευρω σε ενα ηλεκτρολογο και θα εισαι ετοιμος!! Ακου 230 και χωρις τοποθετηση...τι βαζουν πανω ? :lol: ....εχουν ξεμεινει στην εποχη (πριν μια 5ετια) που εβαζαν σε καποιες λεσχες τοτε μια Η7 με 180αρες και 200αρες , οταν εμεις εδω τις βαζαμε ζευγαρι με τα μισα και ποιο κατω!!

Κανε μια αναζητηση και θα βρεις και εγκαταστατες και κιτ!
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
athanas_5
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 22 Ιουν 2011, 22:30
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από athanas_5 »

Βασικά το έχω ψάξει και έχω βρει αρκετά πιο φθηνά kits αλλά το θέμα είναι ότι από ebay τα περισσότερα πρέπει να είναι κινεζάκια και τα ψιλοφοβάμαι .

Όσο για εγγύηση δίνουν τα kits από ebay αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να τα στείλεις πίσω και δεν σε συμφέρει γιατί τα έξοδα αποστολής είναι πολλά και προτιμότερο είναι να πάρεις καινούργιο :lol: .

Μήπως ξέρεις κάποια εταιρεία με japan ή γερμανικά από Ελλάδα ή ακόμα εξωτερικό ?
Drive your own way!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από jskf16 »

ολα κλαιν ειναι στο θεμα κατασκευη/χωρα, τα ιδια θα σου βαλουν και αυτοι , μη νομιζεις....και υπαρχει και τροπος να στο αποδειξω κιολας (ειδες να εχουν barcode πανω?? :roll: ) , δε θυμαμαι αν το ειχαμε συζητησει εδω παλιοτερα!!Μπορει να βρεις να σχεδιαζονται στη Γερμανια αλλα να κατασκευαζονται στη Κινα :mrgreen:

Ποια εγγυηση?....ετσι και αλλιως θα σου κρατησουν απο ενα χρονο και πανω , υπο φυσιολογικες συνθηκες :mrgreen: , που και παλι δε μπαινεις στη διαδικασια επιστροφης οπως λες +:Shame on you=+:[-X αλλα παιρνεις καινουργιο 8) ...οπου και παλι δε φτανεις το κοστος που σου εδωσαν!! Οπου αγοραζεις ΜΟΝΟ λαμπες οπου ειναι παμφτηνες!!!!!

Ακομα και στη περιπτωση ολοκληρου κιτ να παρεις απο την αρχη παλι στο κερδος εισαι , με 230ευρω+τοποθετηση :shock: ...παρε 5-6 κιτ :mrgreen: να τα χεις για spare :D και αστους να ζητανε 200αρες.

..προσωπικα σε συμβουλευω και εαν επιμενεις να κοιταξεις και αλλου στον Ελλαδικο χωρο :wink: ...απο που εισαι ??

π.χ ριξε μια ματια , τυχαια...σου βαζω το παρακατω με 40ευρω την Η4 και 25ευρω την Η7 οχι slim ballast , αλλα νομιζω δε θα εχει και μεγαλη διαφορα , παρε ενα τηλεφωνακι.Πας και σε ενα ηλεκτρολογο να σου κανει τα φωτα οπως θες και εχεις καθαρισει , χαλαρααααα...
http://www.hxostyle.gr/index.php?pid=2&catId=50

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
athanas_5
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 22 Ιουν 2011, 22:30
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από athanas_5 »

Από Ν.Κόσμο είμαι . Σαν να έχεις δίκιο.. Όντως με τόσο φθηνό κόστος και να χαλάσουν δε μπαν στο ... που λέει ο λόγος , παίρνεις άλλο .

Απλά το θέμα είναι να μην χαλάσει τίποτα στη μοτό και τρέχουμε και δεν φτάνουμε :| .

Εσύ έχεις βάλει xenon στη μοτό ? Λες να δουλέψουν απροβλημάτιστα στο άναμμα και των δύο φαναριών με xenon ή η μπαταρία θα φωνάζει sos :lol: ?
Drive your own way!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από jskf16 »

:lol: :lol: .....οχι βρε θα εισαι οκ!! Θα στο επιβεβαιωσουν και οι υπολοιποι φιλοι που εχουν και xenon και τη μοντα περι φωτισμου κανει!!

Στη μοτο δε θα χαλασει τιποτα , αυτο που θες ειναι τρομερα απλο ...κανε την αγορα σου , και μετα ενα σωστο ηλεκτρολογο και ολα καλα!

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
athanas_5
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 22 Ιουν 2011, 22:30
Επικοινωνία:

Re: Xenon φώτα για fz6 fazer s2 2007

Δημοσίευση από athanas_5 »

Ευχαριστώ πολύ , αυτό το site που μου είπες έχει τρελές τιμές . Θα πάρω και ένα τηλ. να ρωτήσω και αμέσως αγορά . :D (με τα slim έχει 10 ευρώ διαφορά) :lol:

Όταν τα μοντάρω όλα θα σας πω εντυπώσεις .
Drive your own way!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες