FZ6 vs TDM

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από Tigrisss »

@puntix

12.000 και 8.000 εννοω ευρω.....και το παρτυ μετα τις 8.000 rpm το εχω δει...ε δε σκαβει και την ασφαλτο :D ακου εκεί επιδόσεις ss....αν εννοεις επιδοσεις FZR 400 ok, ss ηταν και αυτο....τοτε....

η αληθεια είναι όμως οτι μιλάς ασχημα.....προσβαλλεις τον αλλον για την επιλογή του κ συ θεωρεις οτι εχεις κανει τη καλυτερη αγορα του κόσμου.....

στις συγκρισεις που κάνεις, το ομορφο είναι υποκειμενικό καθαρά, το στριψιμο στο TDM γινεται πολυ καλο αν δωσεις κανα 1000κο, στο φορτωμα και στο δικάβαλο ειναι πιο ανετο, αυτονομια εχει τεραστια, και το varadero επισης το περναει...

οταν κυκλοφορησε το 900 το 2002, δεν υπήρχει καλυτερο μηχανακι...αν τωρα η YAMAHA που αγαπας βγάλει κανα 1200 tdm θα τρεχεις εσύ να κρυφτεις και όχι κυάλια δε θα σου φτανουν, θα θέλεις τηλεσκοπιο :D

γιατι είσαι τόσο απολυτος???

παντα χωρις παρεξηγηση, αλλα αυτά δε χρειάζονται φίλε μου, όπως λέει και ενας μαλλιάς εδω μέσα, όλα τα μηχανακια είναι καλα.....εν πασει περιπτωση, το δικο μας φορουμ ειναι φίλων, οχι μόνο φαζεραδων, και αν θες να διαπληκτιστουμε και να γελασουμε μπορεις να ρθεις και απο κοντα να γνωριστουμε :/abwave::)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tigrisss την Παρ 06 Αύγ 2010, 10:54, έχει επεξεργασθεί 9 φορές συνολικά.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Jo.Da. έγραψε:αυτά...η σύγκριση (όπως άρχισε, αλλά και όπως εξελίχθηκε) για μένα δεν έχει νόημα...από κει πέρα...χαλαρώστε...
κανενα απο τα θεματα fazer vs something δεν εχει νοημα... :)
συζητησεις επιπεδου δημοτικου (του μπαμπα μου το αυτοκινητο ειναι πιο γρηγορο απο του μπαμπα σου) και παντα με την ιδια καταληξη...
παρεξηγησεις και μετα:
λουκετο... :mrgreen:
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
gmitsiakis
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Δευ 10 Νοέμ 2008, 19:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από gmitsiakis »

βασικα puntix νομιζω οτι μιλαω σε παιδακι!
αυτο γιατι εηξηγω καποια πραγματα απλα και μου λες το αντιθετο!
παμε ενα ενα!

1.οταν λεω ρολαριστα εννοω με τα μηχανακια στα ιδια χλμ στο κοντερ. λεγεται ρεπριζ και δεν θα κανω μια δοκιμη μονο και μονο για να βγαλω νικητη στο s2. οι ρεπριζ γινονται απο 50-80 χλμ ανεξαρτητου σχεσης στο κιβωτιο η 80-150 και αλλα τετοια. ακριβως επειδη ειναι ανομοια μηχανακια αυτο θα κανω αν θελω να κανω δοκιμη και οχι ντε και καλα να ξεκινησω με το s2 στην ροπη του μονο και μονο να μην χασει αυτο.

2.βασικα ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω γιαυτο αν θες αντιπαραθεση υπαρχει το moto.gr και ασε τις προσβολες εδω γιατι σε βλεπω να ταξιδευεις...
εχετε μαθει καποιοι το παραμυθακι καγκουρας και το πιπιλατε ολοι μερα. δεν με απασχολει τι κανουν αλλοι κατοχοι tdm. το πηρα, το συμμαζεψα, το εφερα στα μετρα μου και ειναι το καθημερινο μου εργαλειο, το οχημα μου για την πιστα και ο συντροφος μου στο ταξιδι.

3. δηλαδη σου φαινεται αστειο που πηγα ρυθμισα το μηχανακι μου και πλεον βγαζει σωστα την δυναμη του πλεον? η λεξη δυναμομετρηση σε 900 σου φαινεται γελοια? καλα....ρωτα και κανα γνωστη να σου πει ακι μετα ελα να τα ξαναπουμε!

4. το fazer 600 μεγαλε ειναι για μενα και για πολλους ενα απλο μηχανακι με εντελως συμβατικες λυσεις παντου με εναν υστερικο κινητηρα. εχεις την εντυπωση οτι εχεις καλυτερο πλαισο απο μενα? οχι γιατι προφανως νομιζεις οτι απλα αγορασες το καλυτερο της κατηγοριας του. ειδικα οταν λες για καλυτερη καλυψη και αυτονομια??? πραγματικα ειναι για γελια αυτο που εγραψες. εμενα παντως οι αναρτησεις μου ρυθμιζονται να ξερεις!!!! εχεις ενα μηχανακι πιο συμβατικο και απο το πηρουνι που φοραει να ξερεις! οσο για την ομορφια δεν σε αδικω αφου δικο σου ειναι και νομιζεις οτι θες! για μενα ειναι απλα ομορφο. οσο για αυτονομια σε συνηθηκες πολης ΔΕΝ βγαζεις 300 σχεδον που βγαζει το tdm και σιγουρα δεν πλησιαζεις τα 380 που ειδα τον ιουνιο οταν πηγα κατερινη απο την Καρδιτσα. λες να συγκρινω το tdm με vstrom και την υπολοιπη παρεα. varadero, gs1200-800 τρωνε πιτα φιλαρακι απο το ΔΙΚΟ μου. με vstrom1000 δεν ανοιξα απο σταση αλλα διπλα διπαλ και ειμασταν διπλα διπλα με ταση να ξεφυγω εγω αλλα επαιζε στις αλλαγες η διαφοραοποτε ειναι ισαξια. ειδικα το gs800...εφαγε μεγαλη...του τσολια!!!

5. το μηχανακι μου το πηρα να κανει ολες τις δουλειες. τις κανει και με το παραπανω! σε πολλα μη σου πω στα περισσοτερα τα κανει καλυτερα απο το δικο σου. δηλαδη εσυ δεν προκληθηκες ποτε σε φαναρι και δεν εκανες κοντρα ε? αφου εσυ ξεκινας σαν τον rossi ...dragsterικα και δεν χανεις τιποτα απο το μηχανακι σου! ειπαμε ομως...αν δεν σου σβησει!

6. εισαι σε φορουμ που δεν ειναι τετοιου χαρακτηρα και το να επιμενεις σε κανει λιγο γραφικο. ειδικα που λες οτι μπαινω εδω για να κοκορευτω! εμενα με ξερουν τα παιδια λιγο. εσυ αληθεια ποτε συναντηθηκες μαζι τους? δες λιγο σε περιοδικα πως συγκρινουν μηχανακια. εκει δεν ξεκινανε ο-400 με τα μηχανακια στην ροπη τους ντε και καλα! επισης δες επισημες ρεπριζ απο tdm και s2. δεν ειναι τοσο χαοτικες οσο νομιζεις!!!

αυτα. τωρα μπορεις να πας να παιξεις με τον Valentino...

Άβαταρ μέλους
Giannis X
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2009, 20:38
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από Giannis X »

εχω λιωσει με αυτα που διαβασα :lol:
Εικόνα
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!

conne
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 16:39
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από conne »

ρε συ gmitsiaki ποσα κιλα εισαι?Και τι εχεις πανω στο tdm σου?Κατοχος gsr εδω +:Dancing=+:\:D/
GSR600 ''δαγκωτο''!!

Άβαταρ μέλους
gmitsiakis
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Δευ 10 Νοέμ 2008, 19:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από gmitsiakis »

82 kg.
akrapovic
Pippercross
Δυναμομετρημενο 80+ αλογα τροχο με ταυτοχρονη ρυθμιση πανω στο δυναμομετρο.

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

Tigrisss έγραψε:όπως λέει και ενας μαλλιάς εδω μέσα, όλα τα μηχανακια είναι καλα.....
ολα μα ολα τα μηχανακια ειναι καλα....
αν δεν ηταν (το καθενα για το κοινο στο οποιο απευθυνεται και για την χρηση την οποια προοριζεται)
δεν θα τα εβγαζαν οι εταιρειες ουτε θα τα αγοραζε κανεις....
το να προσπαθουμε να συγκρινουμε αν το α ειναι καλυτερο απο το β και αυτο με τη σειρα του ριχνει τσαγακι κευλανης στο γ....
οχι μονο δεν οδηγει καπου αλλα αντιθετα γεμιζει 17 σελιδες με ανουσιες συγκρισεις μεταξυ πραγματων που ολοι μας αγαπαμε γιατι πολυ απλα εχει 2 ροδες....
και τι να λεει αν παει με 280,3 και οχι με 281,2548.....
αυτο πως θα μας κανει καλυτερους μοτοσυκλετιστες και καλυτερους ανθρωπους....????
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
AUDIOSLAVE
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ 2005, 14:08
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από AUDIOSLAVE »

Μην το Βλέπεις Τοσοδούλη
4-11-2005 [Σχόλια:3]

Μην κολλάς με το μέγεθος του πέους σου, γιατί κινδυνεύεις να γίνεις εραστής της δεκάρας. Οι άντρες που πιστεύουν ότι έχουν μικρό πέος ίσως αισθάνονται ότι δεν μπορούν να ικανοποιήσουν τη σύντροφό τους. Αυτό μπορεί να δυσκολέψει τη στύση σου οδηγώντας στη γνωστή ψυχογενή στυτική δυσλειτουργία, αναφέρει ο Rany Shamloul, ερευνητής στο Πανεπιστήμιο του Saskatchewan του Καναδά.

94% των αντρών υπερεκτίμησαν το φυσιολογικό μέγεθος ενός πλαδαρού πέους.
13 εκ. νόμιζαν ότι είναι το μέγεθος του μέσου πλαδαρού πέους.
7,6-10,1 εκ. είναι το φυσιολογικό μήκος του πλαδαρού πέους.
11,9-13 εκ. είναι το φυσιολογικό μήκος ενός τεντωμένου πέους (είναι περίπου το ίδιο με το πέος σε στύση, αλλά θεωρείται η πιο ακριβής μέθοδος μέτρησης).
45% είχαν πέος 13 εκ. ή μεγαλύτερο σε στύση.
0% είχαν αφύσικο μέγεθος (λιγότερο από 7,5 εκ.).
59% ανακάλυψαν το κόμπλεξ τους για το μικρό τους πέος στα παιδικά τους χρόνια όταν άρχισαν να συγκρίνουν το δικό τους με αυτό των φίλων τους.
41% είπαν ότι το πρόβλημα ξεκίνησε στην εφηβεία όταν ξεκίνησαν να διαβάζουν τσόντες.
86% είπαν ότι η ανησυχία τους για το μέγεθός του εξαφανίστηκε όταν ενημερώθηκαν για το μέσο μέγεθος ενός πέους και πληροφορήθηκαν για το δικό τους.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind.
Withering my intuition leaving opportunities behind.
Feed my will to feel this moment urging me to cross the line.
Reaching out to embrace whatever may come.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από jskf16 »

Παιδια ειμαστε στο Δικτυακές Κόντρες , κουβεντα να γινεται οκ.....αλλα οταν η κουβεντα ξεφευγει και παει αλλου ή μεταφερεται σε προσωπικο επιπεδο ειναι κατι αλλο :( , σας παρακαλω λοιπον να ηρεμισουμε λιγο :wink:

....ελπιζω να το σεβαστειτε αυτο και να μη συνεχιστει σε αυτο το υφος :)
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από Arhs »

gmitsiakis έγραψε:διαιτα....
με το που κανω κατω τ ρολλ για να δω απαντησεις και εχοντας τελειωσει τι προταση αυτος που ανεβασε το ποστ ''γνωμες?''
και διαβαζω διαιτα πρεπει να γελαγα και 5 λεπτα!!! +:Applause=+:=D> +:Dancing=+:\:D/ :lol:
Four wheels moves the body...two wheels moves the soul !

musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από musicman »

2.βασικα ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω γιαυτο αν θες αντιπαραθεση υπαρχει το moto.gr και ασε τις προσβολες εδω γιατι σε βλεπω να ταξιδευεις...
ελα ρε μαγκα σιγά αλάργα που λενε και στο χωριο μου +:Boo hoo!=+::-({|=
@puntix

12.000 και 8.000 εννοω ευρω.....και το παρτυ μετα τις 8.000 rpm το εχω δει

παω πάσο τότε 4000 ευρω παραπανω respect! :mrgreen:
την καλημερα μου

Άβαταρ μέλους
gmitsiakis
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Δευ 10 Νοέμ 2008, 19:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από gmitsiakis »

Ααααα.... Καλα! Τωρα θυμηθηκες να απαντησεις; Σαν το ροπιασμα του FZ6 ενα πραγμα ε;
Μετα απο μηνες.
Για να τελειωνει το πανηγυρι τις απαντησεις μου τις ειδες και μην τρωγεσαι με τα ρουχα σου.
Ετσι ειναι...πως να το κανουμε;
Χανεις μεχρι τα πρωτα 150-160 χλμ. Θες να το καταλαβεις;
Αν οχι προβλημα σου και ασε τους χαρακτηρισμους.

Δεν φταις εσυ που αλλα διαβασες σε καποιο περιοδικο και οταν πηρες το μηχανακι Απλα ...δεν ειναι ετσι...

musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από musicman »

οπως ειπα και σε παλιοτερο ποστ μου πριν, δεν θα εδινα συνεχεια , απλά οταν λες κατι να βουτας την γλωσσα στο μυαλο σου πρωτα , μαλλων εχεις καποιο κομπλεξ και θες να αποδιξεις καποια πραγματα δεκτό! αυτο φανηκε και στο τοπικ του tiger 800 Που διαβαζα πριν λιγο καποιος πεταξε μια αερολογια και αμεσως πιαστικες (οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται φιλε
δεν επιμενω αλλο τα επιχειρηματα μου στα ειπα ,

δες και αυτα που γραφεις
φυσικα και δεν θα ξεχασω να πεταξω την τρατα μου.
περιεργο που δεν αναφερεις και το δικο σου βεβαια που ειναι βαρκα γυαλο!

ενα test drive ειναι παντα ενα test και τιποτα παραπανω ! εντελως καινουργιο μηχανακι και τι να το κανω αν εχει προβληματα οπως λες οπως καποιο αλλο της ιδιας εταιρειας.

το μονο που μου αρεσει απο αυτο ειναι η light χωματερη του κατασταση και δεν μου αρεσει καθολου αυτη BMWειδες προσεγγιση γιατι ειναι φανερο οτι το 800 gs στοχευει και οχι τα αλλα που ανεφερες!
:mrgreen:

το παιδι ειπε πεταξτε τις μηχανοτρατες σας και τσιμπισες πάνε για ψαρεμα καλυτερα κυριακη σήμερα :mrgreen:
εγω γραφω απολυτος σε ρελαξ φαση (οπως το μηχανακι μου ) δεν εχω σκοπο να μαλωσω ετσι κιαλιος γλυκοκοιταω το tiger 800 +:Whistle=+::-

bonebreaker
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Πέμ 03 Ιουν 2010, 13:57
Model: -
Τοποθεσία: περιστερι
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από bonebreaker »

Arhs έγραψε:
gmitsiakis έγραψε:διαιτα....
με το που κανω κατω τ ρολλ για να δω απαντησεις και εχοντας τελειωσει τι προταση αυτος που ανεβασε το ποστ ''γνωμες?''
και διαβαζω διαιτα πρεπει να γελαγα και 5 λεπτα!!! +:Applause=+:=D> +:Dancing=+:\:D/ :lol:
γνωμη απο tdm ηταν τι περιμενεις?

Άβαταρ μέλους
gmitsiakis
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Δευ 10 Νοέμ 2008, 19:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: fazer vs varadero

Δημοσίευση από gmitsiakis »

Ας μην το σχολιαςω το παραπανω καλυτερα γιατι αντιθετως με καποιους δεν το γυρναω στον χαρακτηρισμο μη εχοντας κατι σοβαρο να πω για το θεμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες