Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από jskf16 »

Αν και απο οτι εχω δει υπαρχει παρομοιο Thread που αναφερεται στο καθαρισμα των λαιμων...σας παρουσιαζω και εδω μια αναλογη ενεργεια(στο παλιο μου μοτο) μια και ο τροπος ειναι κοινος για ολα τα μοτο , επισης να πουμε οτι η yamaha λεει οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε κανενα χημικο μεσο για τη καθαριοτητα τους , βεβαια φιλοι εδω οπως και εγω δεν εχουμε δει κατι εμφανη τουλαχιστον που να μας οδηγησει στο να μην το κανουμε!

Λοιπον ξεκιναει η περιηγηση στο κοσμο της εξατμισης!
Επειδη ειναι αρκετα, θα γραψω οσα μπορω τα υπολοιπα μπορειτε να με ρωτησετε, σε καποιους θα φανει ισως τσαμπα κοπος, σε καποιους παλι οχι!
Η αρχικη τους κατασταση
Εικόνα
ξεβιδωνουμε τις βιδες απο τις βασεις των εξαγωγων και των εξατμισεων απο κατω, αφαιρωντας και το τελικο που πιανει στους λαιμους , ετσι θα μεινουν ελευθερες
Εικόνα
εδω φαινεται η κασταση τους
Εικόνα
τις καθαριζουμε καλα, και στη συνεχεια τη περναμε με οξυ, ειδικο το οποιο χρησιμοποιούν οι συγκολητες, ειναι σα ζελε το αλοιφουμε με πινελο
Εικόνα
στη συνεχεια, τη καθαριζουμε και την ξαναπερναμε δευτερο χερι αν μας φανει οτι δε καθαριστηκε καλα, αναμονη 30 λεπτα
Εικόνα
στη συνεχεια τη τριβουμε οσο ποιο καλα μπορουμε με ενα σφουγγαράκι, και ιδου, σε καποια λαμακια ενωσεις που εχει η εξατμιση εβαλα συρματοβορτσα παρα πολυ ελαφρια σε δυο σημεια χρειαστηκε μονο, γιατι το χερι δε παει και ζημια καμια
Εικόνα
παρακατω τη ξεπλενουμε παντα με νερο με ενα βετεξ καλα καλα, και με ενα πανι μετα, αφου ειναι στεγνη, την περναμε με αλοιφη με βαση την αμμωνια οπως wenol, metasoul, ako, εγω εβαλα τη τριτη
Εικόνα
προσοχη θελει στο ξεβιδωμα του σενσορα ευκαιρια να τον δειτε οσοι δε το ξερετε
Εικόνα
:arrow:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από jskf16 »

μετα το στεγνωμα της αλοιφης εχουμε το γυαλισμα με ενα πανι βαμβακερο αν γινεται...
Εικόνα
τα ξαναβιδωνουμε ολα οπως πριν, και πλεον οι εξατμισεις πανω
και εδω μερικες φωτο ακομα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
τωρα ειμαι στη διαθεση σας για οτι θελετε
ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΟΞΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΟ ΧΩΡΙΣ ΓΑΝΤΙΑ, ΑΦΘΟΝΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΟ ΧΩΡΟ!
τωρα σα μεταλλο με τις θερμοκρασιες θα πυρωθει και θα χρωματισει ισως παλι, για την διαρκεια τους στη βρωμια που ειδαμε δεν ξαναεγιναν ετσι , για 2χρονια μετα που το ειχα κανει αυτο βεβαια οφειλοταν και στη καρινα που βλεπετε αφου προστατευε και απο την αλλη παντα της καθαριζα με ενα απλο βρεγμενο πανι και ετσι διατηρηθηκαν , σε πολυ καλη κατασταση!
:arrow:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από jskf16 »

στο θεμα οξυ
Yπαρχουν πολλα ειδη οξεως βεβαια , βαρια και medium , στην περιπτωση μας χρησιμοποιουμε medium και τιποτα αλλο , οχι για την κατασταση της βρωμιας αλλα για τη ποιοτητα του μεταλλου στην οποια βρισκεται ειδη ετοιμο απο το εργοστασιο! Ο καθενας βεβαια βαζει και κατι αλλο αμα βρει , εγω εχω δοκιμασει το παρακατω!

Εικόνα

Η τιμη του ειναι γυρω στα 25 - 27 ευρω συσκευασια μικρη δεν υπαρχει μονο επαγγελματικη για αυτο και ακριβο καπως και μεγαλο αλλα αμα εχετε και κανα φιλο μπορειτε να το μοιραστειτε , απο μαγαζια που εχουν βιομηχανικα ειδη , οπως ρουλεμαν , λιπαντικα σπρει , παξιμαδια , βιδες , υδραυλικες ντιζες για βαρεα οχηματα και διαφορα συναφη .......γενικοτερα οτι εχει σχεση με μηχανολογικα ειδη

Μπορει καποιος να ψαξει και σε εταιριες που εχουν βαρια σιδηρουργεια , που αχολουνται με σιδερα , ανοξειδωτα , αλουμινια , στραντζαριστα κ.τ.λ..... και να ζητησει ενα υγρο που καθαριζουν οι ηλεκτροσυγκολητες στις κολησεις που κανουν στα ανοξειδωτα , προσοχη το οξυ να ειναι medium και οχι πολυ δυνατο!

ειμαι στη διαθεση σας αν θελετε να ρωτησετε κατι........

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από douris7 »

ποτε θα φτιαξεις τις δικες μου αγαπη......................................................... :mrgreen:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από koulis »

ψιτ!!!αγαπη... :mrgreen: απο βδομαδα που θα στειλω το commander στον θοδωρη να σου στειλω κ τους δικους μου?με ενα 30€ ειμαστε καλα? +:Whistle=+::-
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από jskf16 »

....πολλοι ερωτες :mrgreen: πεσανε και δε μου αρεσουν :twisted: ενας ενας , τι με περασατε.... :D :lol:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από douris7 »

κατι ανωτερο απο ΠΕΤΡΟΥΛΑ ...................................................τελειωσες :?: :!: :mrgreen:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από ilias »

γιαννη κ γω θελω ,,,,,,,,,,, :) :)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greek_armada
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 20 Φεβ 2009, 14:22
Model: -
Τοποθεσία: veria
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από greek_armada »

Πολυ καλο ποστ..
SpeeD FoR LifE

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Εγω προτινω να κανουμε ομαδικη αποστολη και να στειλουμε στο Γιαννη καμια 20αρια λαιμους για καθαρισμα!!!!!

Ε φανταστικε μας συμφουριτη?
:mrgreen: :mrgreen:
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ


Άβαταρ μέλους
daredevil
Δημοσιεύσεις: 525
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 16:57
Model: Vstrom
Model year: 2011
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από daredevil »

Γιαννη δεξου την προσφορα απο δευτερα 16 θα ειμαι κατω παλι και επειδη εχω εμπειρια πανω στο θεμα κανονισε το 30 ευρω ειναι καλα πιστευω.
Αντε να βγει και τιποτα εξτρα :D :D :D
life is a road.............. drive it

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από Frezas »

Γιαννη μου, κολλητε μου......, αγαπημενε μου συμφορουμιτη τι θες να σου φερω το πασχα στην Αρμενικη επισκεψη που θα σου κανω......εσυ κοιτα μονο να εχεις τα παραπανω υλικα!!!!.... :mrgreen: :mrgreen:
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από jskf16 »

εχουμε και λεμε :mrgreen:
Frezas
dimitrisfz
greek_armada
ilias
douris7
koulis

:roll: ....πω πω δουλειααααα :mrgreen: ...και δε μπαιζει και ebay +:Dancing=+:\:D/ να γλυτωσω :lol:

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα λαιμων κινητηρα

Δημοσίευση από tsaves »

Βαλε κ εμενα κ σε πλερωνο με ειδος +:Dancing=+:\:D/ :/abwave::)
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες