Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Polls σε οτι αφορά τον αναβάτη & τη μοτοσυκλέτα μας όπως λιπαντικά , ελαστικά κ.α.

Τι μαρκα ελαστικων προτιμαται???

1) MICHELEN
10
11%
2) PIRELLI
12
13%
3) BRIDGESTONE
20
21%
4) DUNLOP
31
33%
5) CONTINENTAL
14
15%
6) AVON
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
7) METZELER
7
7%
8) ΑΛΛΟ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 94

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Solomon »

Πω πω φίλε, τι χάλι είναι αυτό? Δεν έχω ξαναδεί τέτοια φθορά σε τουριστικό λάστιχο κ πάρα πολύ λίγα χιλιόμετρα για την κατηγορία του. 10-12 χιλιάδες βγάζουν τα super sport λάστιχα στο 600 κ ναι μεν τετραγωνιζουν αλλά τέτοια σπασίματα κ φθορές δεν έχουν .
Όντως πολύ κακή επιλογή εάν κάποιος το σκέφτεται.
Γιατί ξαναγυρνάς στα ίδια που έχεις βάλει τόσες φορές κ δεν δοκιμάζεις κάτι άλλο, επιβεβαιωμένα καλό?

Άβαταρ μέλους
Monstar
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιούλ 2018, 14:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Monstar »

Τα Metzeler Roadtec Z8 Interact τα έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και θα τα βάλω πάλι. Πλέον τα ξέρω σαν ελαστικό και μου αρέσει η συμπεριφορά τους. Ακόμα και τα σημεία που θέλουν προσοχή ξέρω και είμαι προετοιμασμένος.
Άσε που βγάζουν σίγουρα και σταθερά 15.000 χλμ
Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε.

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από vitokous »

Καλησπέρα,
Κλασικά δεν μπορείς να βγάλεις εύκολα άκρη με τα ελαστικά που θα βάλεις.
στο fz6 2009 έχω τα Dunlop GPR300. Τα έχω πάει πολύ πάνω από τα όρια τους είναι η αλήθεια και πρέπει να τα αλλάξω.
Να πω οτι η χρήση της μηχανής είναι ως επί των πλείστων πόλη (80-20) οπότε δεν θέλω να βάλω ένα hypersport λάστιχο όπως το s21
Να πω την αλήθεια είχα στα υπ όψιν να βάλω τα Pilot 5 αλλά μετά από το post του monstar εύλογα το ξανασκέφτομαι. Τα έχει δοκιμάσει κανείς άλλος να μας πει αν είναι σύνηθες αυτό στα συγκεκριμένα λάστιχα;

έχω καταλήξει σε 4...

Dunlop Sportsmart
Dunlop Sportmax RoadSmart II
Metzeler Roadtec Z8 Interact
Είναι και το Pilot 5 που αν ισχύει αυτό που αναφέρει ο monstar στην θέση τους μπαίνουν τα Pilot 4

το budget που μπορώ είναι κοντά στα 300€

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από manos_mas »

Φόρεσα τώρα τα pilot 5 γιατί τα είχε το μηχανάκι πάνω όταν το πήρα. Μετά έβαλα γόμες d212 αλλά τις έφαγα σε 6μηνες οπότε γύρισα στο pilot sport.Τα d212 όσο υπέροχα και αν ήταν, δεν έβγαλαν πάνω από 4000. Στο προηγούμενο έβαζα για πολύ καιρό Dunlop sportsmart 2. (πολύ καλά και έβγαζαν χιλιόμετρα) Ενώ δεν είχα Καλές εντυπώσεις για τα Michelin από παλιότερη εμπειρία με το PILOT2CΤ, μου άλλαξαν γνώμη τα pilot 5. Λάστιχο βγάζει πολλά χιλιόμετρα χωρίς σημάδια φθοράς. Είναι 2γομα που σημαίνει σκληρή γόμα στο κέντρο και μαλακή στο πλάι. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα σε απογοητευσουν σε στρίψιμο. Και επίσης δεν θα λιώσουν από μεγάλα ταξίδια. Επίσης στο τέρμα πλάι δεν έχουν χάραξη και είναι σχεδόν σλικ για καλύτερο κράτημα. Μέσα στην πόλη θέλουν λίγο προσοχή στην αρχή γιατί μπαίνει εύκολα το abs επειδή έχουν σκληρή γόμα στο κέντρο. Σε νερά είναι καλά αλλά δεν τα έχω δουλέψει σε πολύ βροχή. Κάποιοι θεωρούν μειονέκτημα ότι έχουν μαλακό σκελετό και ότι μπορεί να τρυπήσει εύκολα. Αυτό βέβαια με λίγη μεταβολή στις πιέσεις μπορεί να σε βοηθήσει να φέρεις το λάστιχο εκεί που θες εσύ. Γενικά δεν το θεωρώ καλό λάστιχο απλά δεν είναι γόμες. Είναι τουριστικό με την ικανότητα να σου δώσει καλή πρόσφυση και σε στρίψιμο.
ΥΓ έχουν βγει πλέον τα pilot 6 που λένε ότι είναι ανώτερα οπότε έχει πέσει η τιμή των pilot 5

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από vitokous »

Ναι τα σκεφτόμουν και εγώ τα Pilot 5, αλλά μου βγαίνει παραπάνω από το budget αυ΄την την στιγμή. τα βρίσκω στα 330 και θέλουν και 2-3 βδομάδες να έρθουν ζευγάρι.
Με βλέπω να καταλήγω στα dunlop roadsmart 3 που τα βρήκα στα 290

Άβαταρ μέλους
Monstar
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιούλ 2018, 14:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Monstar »

Η διάγνωση του γιατρού ήταν πως τα Michelin Road 5 ήταν παντελώς ακατάλληλα για τη δική μου χρήση μιας και η μηχανή έστριβε αρκετά.
Μία φορά δεν πήγα στον άνθρωπο που ήξερα και εμπιστεύομαι τόσα χρόνια και την πλήρωσα (και με το παραπάνω).
Το Michelin Road 5 στα άκρα είναι υπερβολικά μαλακό σε σχέση με το κέντρο και στα 12.000 χλμ που είχα, με βάση την οδήγηση που κάνω ήταν αναμενόμενο το κακό αποτέλεσμα και η διαφορά στη φθορά.
Όλοι οι πελάτες του μέχρι τώρα είχαν το ίδιο παράπονο από τα Michelin Road 5 καθώς μετά τις 6.000 – 7.000 ξεκινούσαν να γλιστράνε παραπάνω από το αναμενόμενο.
Μπορεί η Michelin να τα κατατάσσει στα Sport Touring αλλά κλείνουν περισσότερο προς τη Sport κατηγορία.
Οδηγοί με ανάλογη χρήση είχαν τα ίδια και χειρότερα αποτελέσματα.
Όσο ήμουν εκεί, είδα άλλα 2 σετ ελαστικών στην ίδια κατάσταση με τα δικά μου και 1 σετ ακόμα σε ΠΟΛΥ χειρότερη κατάσταση.
Οι πιέσεις που δούλευα ήταν πολύ σωστές για το ελαστικό, το βάρος της μηχανής και τον τύπο της διαδρομής.
Καταλήξαμε για άλλη μια φορά πως το Metzeler Z8 Roadtec Interact είναι το ιδανικό ελαστικό καθώς θα έχει ομοιόμορφη φθορά και καλύτερη χιλιομετρική απόδοση.
Στο θέμα των πιέσεων τώρα η εργοστασιακή αλλά και από τον ίδιο πρόταση είναι:
Γρήγορος ρυθμός: 33 psi (2.3 bar) εμπρός και 36 psi (2.5 bar) πίσω.
Ταξίδι ή/και μεγάλο φόρτωμα: 36 psi (2.5 bar) εμπρός και 41 psi (2.8 bar) πίσω.
Επόμενη αλλαγή: 15.000 χλμ ή 1 ½ με 2 έτη.
Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από manos_mas »

Δεν κατάλαβα γιατί γκρίνιαζαν ότι είχαν φαγωθεί σε αυτά τα χιλιόμετρα όταν οι αντίστοιχες γόμες δεν βγάζουν ούτε 4000χλμ. Όταν παίρνεις ένα τέτοιο λάστιχο πρέπει να έχεις κάνει συνειδητή επιλογή για το τι παίρνεις. Έβγαλες 12000 όταν με ta D212 πχ θα ήθελες 3 πισινα λάστιχα για να βγάλεις τα ίδια χλμ. Πάντως αν θες λάστιχο για 14000 πήγαινε στο sportsmart.

Άβαταρ μέλους
Monstar
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιούλ 2018, 14:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Monstar »

Η Michelin τα προτείνει για Sport Touring με αυξημένη χιλιομετρική απόδοση και σαν ιδιαίτερο χαρακτηριστικό λένε πως μετά τα 5.000 χλμ φρενάρουν καλύτερα από ένα καινούριο Road 4.
Η (αν)επίσημη εκτίμηση είναι πως βγάζουν άνετα 13.000 με 15.000 χλμ.
Ακόμα και οι παρουσιάσεις σε περιοδικά και youtube, τα ίδια λένε.
Προφανώς κανείς δεν έχει κάνει long term test.
Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε.

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από vitokous »

Ποια η διαφορά στα roadsmart 3 και brigdestone t31; πλην της τιμης που τα T31 είναι πιο φθηνά

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από SoR_gr »

Η αλήθεια είναι οτι για να φορέσω κάτι διαφορετικό, θα δυσκολευτώ πολύ. Ξαναέβαλα τα s21. Θα αρχίσω να το ψάχνω ίσως για την επομενη αλλαγή.

Monstar, αν θυμαμαι καλα στα είχε προτείνει ο τότενες λαστιχάς +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D>
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Monstar
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιούλ 2018, 14:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Monstar »

Αυτός που με έκαψε, με πήγε κατευθείαν στα Road5 ως τα καλύτερα για την περίπτωση μου.
Ο κλασσικός λαστιχάς μου, με πήγε ξανά στα Z8 Interact καθώς τα ξέρω και φαίνεται πως ταιριάζουν στο στυλ οδήγησης μου.
Είναι μεγάλη υπόθεση να σου εμπνέει εμπιστοσύνη κάτι στη μηχανή σου. Εδώ τακάκια αλλάζεις και φτου κι από την αρχή εξάσκηση μέχρι να τα μάθεις.
Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε.

noobaf
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2021, 19:15
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από noobaf »

Εγω πρωτη φορα παω για λάστιχα στο fzs 600 2003 βρηκα Metzler m5 220e ειχε με 230ε τα πιρελι ροσο 3 αλλα βλεπω εδω προτιματε τα μετσελρ οποτε παω στα μ5

Άβαταρ μέλους
Monstar
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιούλ 2018, 14:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Monstar »

Μην μπαίνεις στην κλασική παγίδα "για να το έχει ο ΤΑΔΕ κάτι θα ξέρει".
Ξεκινάς τελείως ανάποδα την αναζήτηση ελαστικού. Τι χρήση θες να κάνεις; Πόσο καλά ξέρεις να οδηγάς ή να πιέζεις τη μηχανή σου; Τι ψάχνεις από τα λάστιχα σου;
Βάλε αυτά τα δεδομένα κάτω και μετά κοιτάς μάρκα και μοντέλο.
Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε.

noobaf
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2021, 19:15
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από noobaf »

Εχεις δικιο φιλε μου, ειμαι νεος οδηγος, δεν μπαινω δεν βγαινω σε στροφες, οδηγηση καζουαλ. Απλα ασχετος! Ειμαι τσιπις αλλα με νιαζει μονο να βγαλω χλμ!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από SoR_gr »

ας πούμε, εγω κάνω 10-15.000 το χρόνο. Το 90% ειναι βόλτα σε εθνική οδό. Θέλω διάρκεια και καλό κράτημα. Δεν με νοιάζει μέσα στην Αθήνα να πιάνουν, χρησιμοποιώ το παπί. Συνεπώς δεν θα βάλω ένα πιστάδικο ελαστικό που θα κρατήσει 3-4.000 χλμ. Θα βάλω ένα τουριστάδικο

Κάποιος που μπαίνει πίστα, δεν του κάνουν τα τουριστάδικα.

Γενικός κανόνας, να έχεις "φρεσκα ελαστικά". Απο εκεί και πέρα εσύ ξέρεις καλύτερα τι απαιτήσεις έχεις απο κάποιο ελαστικό.
Οτι και να λέμε οι περισσότεροι για το αν στρίβουν ή γλυστράνε, είναι απόψεις απο συνθήκες που δεν επηρρεάζονται απο εμάς (πχ σε κάτι δρόμους στην Αθήνα, κανεις πατινάζ με οτι και να είσαι).

Ρίξε μια ματιά στις κατηγορίες που έχει εδώ (χωρίς να έχω πρόθεση για διαφήμιση)
https://www.tyreshop.gr/Content.php?Pag ... anguage=el για να δεις προς τα που κινείσαι.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “POLLS”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες