Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Καλησπέρα στην ομάδα τελικά άλλαξα γνώμη Ποτέ δεν το είχα δει από κοντά μόλις το είδα το ερωτεύτηκα πραγματικά και θα πάρω του 2006 μοντέλο με 45.000 km σε κόκκινο χρώμα από τη Θεσσαλονίκη 5.800 ευρώ άψογη κατάσταση εργοστασίου, πάρα πολύ καλή είμαι πάρα πολύ χαρούμενος τη Δευτέρα Θα το παραλάβω Έχω κάνει αίτηση Για πιστωτικές κάρτες από την εθνική τιςεχω παραλάβει 1.800 ευρώ Θα το δώσω στο χέρι και τα άλλα 4 με τις 2 πιστωτικές κάρτες, 2.000 ευρώ η μία και 2.000 ευρώ η άλλη και τελειώνει η κατάσταση εκεί πέρα μετά, δεν περίμενα να αλλάξω γνώμη γιατί για το καινούργιο, αλλά τελικά είναι πιο ωραίο από το παλιό και ποιο καλή κατάσταση και το ABS του τελικά έκανα λάθος και το παραδέχομαι το καινούργιο είναι πιο ωραίο.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από Solomon »

Μαν ωραία τα γούστα, αλλά 5800 είναι πάρα πολλά κατά την γνώμη μου, συν ότι φεσωνεσαι με τρελό επιτόκιο για τις πιστωτικές. Κοντά 1000€το χρόνο είναι οι τόκοι, εντελώς μπακαλιστικα υπολογίζοντας.

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Αγορίνα το ήξερα πριν το κάνω αλλά το γούσταρα τόσο πολύ που τα θυσιάζω όλα αυτά Εντάξει παίρνω κοντά στο χιλιάρικο μισθό Οπότε πιστεύω να τα βγάζω Μία χαρά πέρα, 7 χρόνια περίπου θα πληρώνω τις δόσεις Νομίζω 84 μήνες είναι βασικά παραπάνω από πέντε χρόνια είναι γύρω στα 7-8 Εντάξει μία χαρά Δεν με πειράζει Εμένα, Μία χαρά τώρα Εντάξει εγώ τώρα τη μηχανή ήθελα να τη δείξω στο car.gr που είναι αλλά την έχουνε σβήσει την αγγελία Μόλις το αγοράσω θα στείλω φωτογραφίες αν μπορώ

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά για τη μηχανή το γκάζι της απλά την έκανα μία γύρα και αυτό ήταν, θα την πάρω απλά θέλω να μου πείτε γενικά την διαφορά που θα έχει με το fzs 600 το καρμπυρατέρ που είχα παλιά σε κόκκινο χρώμα, παλιά είχα το fzs 600 σε κόκκινο χρώμα και το πούλησα θέλω να μου πείτε την διαφορά που έχει που θα έχει αυτή μάλλον η μηχανή με το fzs 600 στο Γκάζι η ανταπόκριση στο γκάζι το πώς ανοίγει και γενικά ότι ξέρετε να μου πείτε καλό θα είναι, γενικά θέλω να ακούσω τις συμβουλές έμπειρων εδώ μέσα για να γνωρίζω πέντε πράγματα για τη μηχανή γιατί η αλήθεια είναι ότι λίγο αγχώνομαι τώρα που θα την πάρω γιατί θα έχει πολύ Γκάζι, φυσικά τώρα θα μου πείτε Λογικό είναι γιατί να το πατάς Ξέρετε από εσένα τα παίρνεις καινούργια μηχανή ή τρέλα της αρχής σε κάνει να το πατάς αυτό, γενικά το πόσο ανοίγει γενικά τι γκάζι έχει είναι πολύ μεγάλη δηλαδή διαφορά με το fzs 600 αυτό θέλω να μάθω.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από SoR_gr »

Φιλικη συμβουλη, το γκαζι της θαναι παραπανω απο το 600.
Μην το ανοιγεις τερμας αν δεν νιωσεις οτι εχεις τον ελεγχο. Ουτε να το κυνηγας. Δεν ειναι κ καμια χαγιαμπουσα, αλλα δεν θελει να υπερεκτιμας τις δυνατοτητες σου.


Εχω κανει πανω απο 120.000 χλμ με το δικο μου το φζ6.
Δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που 200αρισε.
Απλα δεν κοιταω την ταχυτητα. Απολαμβανω την αισθηση κ την οδηγηση. Παω με οσα νιωθω καλα για να μπορεσω να αντιδρασω για παν ενδεχομενο.

Ισως φταιει που παλιοτερα σε καποια αποπειρα τελικης με χτυπησε στο κρανος κατι. Πουλι? Εντομο? Δεν καταλαβα. Παλι καλα δεν επεσα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Έτσι είναι φίλε μου ναι μιλάς πολύ σοφά η αλήθεια είναι, Απλά πρέπει να προσέχω γενικά είναι και αυτό που λες Συμφωνώ 100% Δεν είναι μόνο το γκάζι είναι η αίσθηση που οδηγάς τη μηχανή να γουστάρεις αυτό που οδηγας, να είσαι άνετος πάνω στη μηχανή να έχεις μία καλή στάση να μην είσαι κουρασμένος γενικά να απολαμβάνεις την βόλτα σου, τα λόγια σου όπως τα εξήγησε αναλυτικά και με λεπτομερώς Η αλήθεια είναι ότι μου έδωσες ένα παράδειγμα του ότι η απόλαυση να οδηγάς την μηχανή είναι σημαντικότερη από το γκάζι και από την αδρεναλίνη. :D

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από SoR_gr »

Το λέω γιατί βλέπω οτι

- εστιάζεις στο γκάζι μόνο και το αν ειναι πιο γρήγορο και πόσο πιο γρήγορο είναι κάποιο απο κάποιο άλλο.
- δεν λαμβάνεις υπόψη σου την χρονολογία/τεχνολογία της μιας και της άλλης.Δεν ξέρω πόσο θα την κρατήσεις, αλλά το σίγουρο είναι οτι θες να την ευχαριστηθείς. Παράδειγμα έχω αμάξι 20 ετών και πλέον τα ανταλλακτικά του καταργούνται... Θα βρω λύσεις σε μτχ και αφτερμαρκετ, αλλά δεν θα πήγαινα να αγορασω σαν νέο αμάξι ένα 20ετίας... Πόσο μάλλον αν ήμουν μεταξύ οχήματος με καρμπυρατέρ και ιντζέξιον... Δεν ξέρω δλδ αμα προκύψει κάτι ποσο θα παιδευτείς στο να βρεις σωστό ανταλλακτικό...

Θέλω να προτρέξω και να σου αναφέρω τι πιθανά προβλήματα θα αντιμετωπίσεις. Έτσι κ αλλιώς εσύ θα αποφασίσεις. Δεν συγκρίνω 2 μηχανάκια, συγκρίνω 2 μοντέλα. Αφού δεν υπάρχει οικονομικό θέμα, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς το παλιότερο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

MikeG
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2021, 09:34
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από MikeG »

Ως κάτοχος fz6 .και για να μην ανοίγω νεο θέμα - υπάρχει κάτοχος και των 2 να μας πει διάφορες πχ κατανάλωσης μεταξύ του fz6 με fz1 ; Καθαρά σαν κόστος χρήσης έστω 200χλμ το μήνα (εντος_εκτος)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από SoR_gr »

αν και δεν ειμαι κατοχος fz1 θα σου πω πολυ επιγραμματικά,

το fz1 απο θέματα καταλάνωσης (ανα ντεπόζιτο) βγάζει 50-80 χλμ λιγότερα σε σχέση με το fz6 με παρόμοια οδήγηση.
στη συντήρηση, υπολόγιζε εκεί που αλλάζεις 1 ζευγάρι λάστιχα, θα αλλάζεις 2 πίσω και 1 μπροστά.

Σερβις λάδια ξύδια τα ίδια και τέλη 120€ αντί για 55€
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από Solomon »

Τα άλογα θέλουν τάισμα.
Το 600 παίζει εύκολα κάτω από 6 λίτρα ανά 100 ακόμη κ μέσα στη πόλη
Το 1000 δύσκολα κάτω από 8 εντός.

Συν τα αναλώσιμα στο μεγάλο είναι ακριβότερα

Αλλά για 200χλμ το μήνα που λες, είναι πολύ μικρές οι διαφορές για πεις ότι θα σε ξεπατωσει οικονομικά το μεγάλο.

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ενδοιασμούς στην αγορά του fz6

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Φίλε μου συγνώμη αλλά τώρα είδα το μήνυμα, τελικά αγόρασα το 600 και όλα καλά, λίγο αργά κατάλαβα γιατί περνουμε μηχανη, γιατί την γουσταρουμε και όχι για το γκάζι μονάχα, ειδικά τώρα που θα σκάσω ένα κάρο λεφτά 5 χρόνια θα την κρατήσω τουλάχιστον. :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες