Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
GIORGOS
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2021, 17:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από GIORGOS »

Καλησπέρα. Σε όλους. Πήρα τον Φεζι μου 600 s2 2008 εδώ και 5 μήνες με 72.000 χλμ και τώρα του έχω γράψει περίπου τα 8.500 χλμ το μηχανάκι ήταν άψογο δεν ακουγόταν τίποτα. Πριν λίγο καιρό άρχισε να ανεβάζει λίγο πιο γρήγορα θερμοκρασία από ότι συνήθως. Πήγα να του αλλάξω πραφλου καθώς ο πρώτος μάστορας που το είχε πρώτο τσεκάρει είχε απλά συμπληρώσει λίγο και μου είπε όλα καλά. Ο δεύτερος μάστορας του έβαλε g11 η θερμοκρασία παλιά τα ίδια, αλλά δεν έκανε τίποτα περίεργο αλλα ξαφνικά την 10η ημέρα μετά την αλλαγή, που θεωρώ(συγκιριακο) ένα ήχος στο μαρσαρισμα και με του άφηνω το γκάζι σαν να γυρνάει μια τουρμπίνα, ο ήχος ήταν ακριβώς από την αντλια νερού πράγμα που σήμερα δεν αποδείχτηκε διότι καθάρισε ο μάστορας την τρόμπα την οποία βρήκε καθαρή αλλά πάλι το ίδιο. Ο άνθρωπος μου είπε ότι προσπάθησε του είπαν και από την yamaha ότι δεν ξέρουν τι άλλο μπορεί να είναι αφού δεν είναι η αντλία νερού και να τσεκάρει τον τεντωτηρα. Ο ήχος ακόμα γίνεται. Έχει συμβεί σε κάποιον παιδιά αυτό. Με προβληματίζει να έχω έναν αφύσικο ήχο και να το οδηγαω ξέγνοιαστος μέχρι να μου αποδείξει ότι είναι σοβαρό. Να σημειωθεί ο ήχος ακούγεται συνεχώς από όταν είναι κρύο έως και στην υψηλότερη θερμοκρασία.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από Solomon »

Αδερφέ κάτι "ξύνει"
Καταλαβαίνεις ότι χρειάζεται να αλλάξεις συνεργείο.
Αν είσαι Αθήνα πας στον Καραμανώλη στον Πειραιά με σύσταση από την λέσχη.
Η πονταρισιά μου είναι κάτι σε ρουλεμάν. Αλλά το γεγονός ότι η μηχανή λειτουργεί σε υψηλότερες θερμοκρασίες παρόλο που οι ζέστες μας έχουν αφήσει, δείχνει ότι κάτι δεν είναι σωστό στο κύκλωμα ψύξης..
Δεν είναι καμία επιστήμη, αλλά καλύτερα να το δει κάποιος που ξέρει.

GIORGOS
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2021, 17:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από GIORGOS »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Ναι στην Αθήνα είμαι. Όταν κινούμαι είναι κανόνικα 85-87 αλλά μέσα στην πόλη ακόμα και βράδυ μπορεί να αναψει και βεντιλατερ αν ζοριστεί σε φυσιολογικά πλαίσια . Το καλοκαίρι Ιουλίο μήνα τόσο εύκολα δεν λαμπαδιαζε, το κύκλωμα παρόλα αυτά δείχνει να δουλεύει κανονικά. Αλλά αυτό που με απασχολεί πάρα πολυ είναι αυτός ο ήχος σφυρίγματος του ρουλεμάν. Αλλά ποιου ρουλεμάν αφού δενε είναι της αντλίας νερού.;;;;θα σε ακουσω και θα πάω στον μηχανικό που πρότεινες γτ δεν μπορώ να οδηγαω ξένοιαστος χωρίς να έχει δοθεί λύση παρόλο τον έμπειρο μηχανικό που το είδε και τους μηχανικούς Yamaha στην Μιχαλακοπουλου που μου λένε απλά δεν ξέρουμε τι είναι άστο έτσι και βλέπεις......

GIORGOS
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2021, 17:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από GIORGOS »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Ναι στην Αθήνα είμαι. Όταν κινούμαι είναι κανόνικα 85-87 αλλά μέσα στην πόλη ακόμα και βράδυ μπορεί να αναψει και βεντιλατερ αν ζοριστεί σε φυσιολογικά πλαίσια . Το καλοκαίρι Ιουλίο μήνα τόσο εύκολα δεν λαμπαδιαζε, το κύκλωμα παρόλα αυτά δείχνει να δουλεύει κανονικά. Αλλά αυτό που με απασχολεί πάρα πολυ είναι αυτός ο ήχος σφυρίγματος του ρουλεμάν. Αλλά ποιου ρουλεμάν αφού δενε είναι της αντλίας νερού.;;;;θα σε ακουσω και θα πάω στον μηχανικό που πρότεινες γτ δεν μπορώ να οδηγαω ξένοιαστος χωρίς να έχει δοθεί λύση παρόλο τον έμπειρο μηχανικό που το είδε και τους μηχανικούς Yamaha στην Μιχαλακοπουλου που μου λένε απλά δεν ξέρουμε τι είναι άστο έτσι και βλέπεις......

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από SoR_gr »

Γιωωωωωωργη!

φέτος άλλαξα τρόμπα νερού γιατί οι ενδείξεις έδειχναν αλλαγή. Διαρροή δλδ στο καπάκι της τρόμπας. Ήταν ενα δάκρυ δλδ οταν το παρατήρησα αλλά έκανα/ακουσα λίγο τον μηχανικό μου όπου στο τέλος ήμασταν κοντά στην παρεξήγηση.

Δάκρυζε η τρόμπα και αρχικά αλλάξαμε το oring "γιατι αυτό συνήθως φταίει"
ξαναδάκρυζε η τρόμπα και βάλαμε και φλατζόκολλα "γιατί έχει πολλά χιλιόμετρα και ίσως φταίει αυτό"/

δυστυχώς λόγο χρόνου-απόστασης δεν μπορώ να κάθομαι στο συνεργείο όταν γίνονται οι εργασίες. Ο μηχανικός μου είναι αρκετά γνωστός, και ειναι και συνεργάζεται πολύ με πολύ κοντινό/καλό μου ξάδερφο που είναι ηλεκτρολόγος μοτο. Οπότε έχω τυφλή εμπιστοσύνη. Θεωρητικά έχω καλές τιμές και πολύ καλή (?!) ποιότητα εργασιών, πάμε παρακάτω.

αφού και με τη φλατζόκολλα ξαναδάκρυζε (απο κάθε ενέργεια, μεσολαβούσαν 500-1.000-2.000 χλμ ταξιδιών)
ξαναπήγα και του λεω χανει ξανά. Οπότε καταλήξαμε στην αλλαγή τρόμπας. μου στοίχισε αν θυμάμαι καλά 170 εργασία-ανταλλακτικά.

Τα παλιά εννοείται τα κράτησα. Στην τρόμπα παρατήρησα οτι το ρουλεμαν της είχε κλάσει. Δλδ ακούς τρίξιμο όταν το γυρνάς με το χέρι. Στο δρόμο δεν καταλάβαινα κάτι γιατί φοράω τελικά εξατμίσεων.Αν θες και περάσεις απο λέσχη, μπορώ να στα φέρω να την Τετάρτη να τα δεις και με το μάτι σου

Για να είσαι μάγκας και καραμπουζουκλής, άλλαξε τρόμπα με όλα τα παπαρακια/παρεκλώμενα, άλλαξε θερμοστάτη (25€) και άλλαξε και τάπα ψυγείο (25€).


Τάπα ψυγείου,θερμοστάτη, είχα αλλάξει προληπτικά στις 120.000 χλμ. Η τρόμπα τα έφτυσε στα 139.000 χλμ. Τώρα εσένα να στο έβγαλε στα 80-90.000 ίσως γιατί τα δικά μου χλμ είναι κατα 95% σε εθνική οδό.
Παραφλού βάζω g12 και με τις θερμοκρασίες το παρακολουθώ πάντα. Λόγω πλαινών φερινγκ το βεντιλατερ μου ανάβει σίγουρα οταν θα κινηθω εντός πόλης ή δικάβαλος (που οι ταχύτητες είναι κάτω απο 8.000 στροφές)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

GIORGOS
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2021, 17:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από GIORGOS »

Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Αν και καθάρισε τρόμπα το ρουλεμάν και ασχολήθηκε ο μαστορας που γυρνάει ακούγεται μέσα από την κεφαλή και δεν ξέρουν αν δεν λύσουν να μου εξηγήσουν. Αυτά μου είπαν. Σαν να μην έφταναν αυτά με το που το πήρα πριν λίγο από το συνεργείο με άφησε από μπαταρία ο ανορθωτής έβγαλε θέμα. Τι να πω ρε φίλε. Μου το ματιασαν και είναι στην πένα πανάθεματο αλλά άρχισε να με ξενερώνει. Ευχαριστώ και πάλι, με το που καταφέρω και βρω χρόνο θα έρθω στην λέσχη να με κατατοπισετε λίγο γτ ακούω όλο μπαρούφες και δεν έχω χρόνο για συνεργεία

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από SoR_gr »

Πριν αλλάξω την τρόμπα και ο μάστορας μου είχε πει οτι την καθάρισε και ηταν σε καλή κατάσταση.

Βεβαία, έγραψα παραπάνω οτι σχεδόν μανουριάσαμε, γιατι όταν άλλαξα την τρόμπα και κοίταξα το ρουλεμαν,
τον ρωτάω αν αυτό εννοούσε οτι η τρόμπα ήταν σε καλή κατάσταση με το ρουλεμάν να τρίζει μόνο του. Anyways, προχωράμε.

Τα fazer φημίζονται για έναν μεταλλικό ήχο που κάνουν και οι μάστορες θα σου πουνε για καμπάνες,καδένες και διάφορα άλλα. Όταν ακούσεις 2-3 fazer να δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο θα το διαπιστώσεις. Αφού ο μάστορας σε έβαλε σε υποψίες, δεν χάνεις κάτι να πας και σε 2-3 μάστορες να πάρεις μια γνώμη. Όπως είπαν και πιο πριν, δοκίμασε τον Καραμανώλη ο οποίος είναι αρκετά καλός.
Παρακάτω λες οτι ο ανθρωπος το καθάρισε και μετά ρώταγε στη γιαμάχα τι μπορεί να ήταν;;;; σοβαρά τώρα;;; ούτε εμείς στα φόρουμς τέτοιες απορίες/τηλεδιαγνώσεις....

Γενικά είναι αξιόπιστο μηχανάκι, δεν παρουσιάζει χαζομάρες που παρουσιάζουν άλλες μοτοσυκλέτες. Το να σου παρουσιάσει κάτι μια φορά είναι λογικό.. Όσο και να ακούγεται παράξενο, έχω διαπιστώση οτι στις μέρες μας βρίσκεις δύσκολα κάποιον να κάνει σωστά τη δουλεία του. Πόσο μάλλον μηχανικούς που εκεί μας πονάει και η τσέπη μας.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από manos_mas »

Συμφωνώ με τον από πάνω. Δεν βγάζουν ζημιές και όσες μπορεί να βγάλουν εντοπίζονται και επισκευαζονται εύκολα. Στο προηγούμενο μου είχε εμφανίσει και εμένα διαρροή η τρόμπα νερού.

GIORGOS
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2021, 17:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από GIORGOS »

Έχεις δίκιο φίλε. Δεν διαφωνώ σε κάτι σήμερα το πήρα μετά από αλλαγή πηνιων, ο ήχος του σφυρίγματος ρουλεμάν μειώθηκε αρκετά..... Μην με παρεξήγησε τε... αλλά ότι μηχανάκι είχα το πρόσεχα σε μεγάλα βαθμό... Και έχω εμμονή με τις γρατζουνιές, το φειζερ είναι τοταλ μπλακ και στο πλαίσιο και στον κινητήρα δεν είχε γρατζουνιά πραγματικά αα τίποτα και κάθε φορά που το παίρνω από τους δύο μάστορες που άλλαξα μέχρι τώρα βρίσκω μικροεκδορες. Οκ ρε παιδιά καίγονται στην δουλειά αα σεβαστό αλλά καμία προσοχή ασωψεται που ο συγκεκριμένος είναι εξηγημένος και με περιμένει με τα χρήματα αλλααααα ένα μάστορας μερακλής και ψυρρας που να τα σέβεται υπαρχει;;;; η είναι μύθος;;;;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από SoR_gr »

κάτι δεν πάει καλά.

Τα πηνία δεν έχουν ρουλεμάν. Γιατί άλλαξες πηνία;
Μερικές φορές αν φάει τούμπα το μηχανάκι απο την αριστερή μεριά, μπορεί να χτυπηθεί το καπάκι του βολάν και τότε το βολάν να βρίσκει στα πηνία. Αν δεν τα καταστρέψει, μπορεί να ακουμπάει λίιιιγο το βολάν και να κάνει σφυριγματάκι. Πίστεψέ με θα το καταλάβαινες, θαταν ενας ασχημος ήχος γδαρσίματος. Δεν νομίζω να είχες τέτοια περίπτωση. Αλλά και πάλι, σου φαίνεται οτι μειώθηκε ο θόρυβος;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

GIORGOS
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2021, 17:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από GIORGOS »

Όχι καμία σχέση. Δεν είπα αυτό, απλώς δεν το διατύπωσα σωστά. Συν το θέμα που είχε με το σφιριγμα παρουσίασε και βραχυκύκλωμα στα πηνία....και μεα φησε στον δρόμο. ... Τον τελευται καιρο μου είχε κάνει ένα απότομο σβήσιμο και μετά δεν πατούσε η κόρνα καλά αλλά δεν εδινα σημασία γτ με έκαιγε το σφύριγμα και η θερμοκρασία. Έγινε περιέλιξη με εγγύηση ενός χρόνου 130 πήρε αυτός που τα φτιάξε και ένα 50ρι ο μάστορας δεν ξέρω αν είναι καλή η τιμή και φυσικά γρατζουνιές στο καπάκι που ήταν αψεγάδιαστο και απάντηση καμία. Και πλέον και το σφύριγμα ρουλεμάν που άκουγα δεν ακούγεται τόσο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ήχος σαν να γυρνάει τουρμπίνα κοντά στην αντλία νερου

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν την περιέλιξη την έκαναν στην Αθήνα (Νέο Κόσμο) λογικά θα μείνεις ευχαριστημένος.
Περι τιμής, τόσο πάνε για περιέλιξη
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες