Λιπανση ντιζας

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από manos_mas »

Μόνο θετικές εντυπώσεις. Λύθηκε το θέμα με τον σκληρό συμπλέκτη. Απλά στην τοποθέτηση πρόσεξε που θα το βάλεις για να έχεις αρκετή διαδρομή

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από paulasis »

Εννοείς διαδρομή για την ντίζα του συμπλέκτη? Η ίδια διαδρομή δεν παραμένει στην ντίζα?

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από manos_mas »

Όχι. Εφόσον αλλάζει ο μοχλός κάνει μεγαλύτερη διαδρομή η ντιζα.

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από paulasis »

Το τοποθέτησα σήμερα και θα το τεστάρω αύριο! Μου άλλαγε την θέση που απομονώνει ο συμπλέκτης και μου χάλασε την θέση που με βόλευε, οπότε θα πρέπει πάλι να το βρώ...

Καμία ιδέα πως να βρώ την "σωστή" μηχανικά θέση στον συμπλέκτη, ώστε να απομονώνει εντελώς όταν πατάω συμπλέκτη και ταυτόχρονα να πιάνει εντελώς όταν αφήνω τον συμπλέκτη? Πως θα βρω την σωστή θέση?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Παύλο έχω ακούσει διάφορα για αυτό.

πχ να απομονώνει ψηλά, έτσι ώστε όταν τον πατας να "αποσυμπλέκει" καλά και σε τυχόν βιαστηκές αλλαγές (δεν πατας ολη τη μανετα πίσω) να μην έχεις κάποιο θέμα.

προσωπικά το δικό μου αποσυμπλέκει στη μέση της διαδρομής.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από paulasis »

Νομιζω δεν το εχω καθολου... :{}\/
Φοβαμαι οτι αν το παω τωρα ετσι στον μαστορα θα με βρισει, και εχω αρχισει να μην τον εκπιστευομαι και τοσο...
Φαινεται να απομονωνει τωρα οταν παταω συμπλεκτη, αλλα δεν ξερω, οταν τον αφηνω, αν απελευθερωνεται εντελως ωστε να μεταδιδει ολη την δυναμη στον τροχο... Παιζει κατι τετοιο?
Ξερεις, οπως οταν πατας τον συμπλεκτη μεχρι την μεση και δεν μεταδιδει ολη την δυναμη στον τροχο...

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από manos_mas »

Απλό πράγμα. Έχει μπόσικο στην αρχή της διαδρομής η μανετα;;; ;τότε δεν έχεις φόβο ότι μένει πατημένος ο συμπλέκτης.

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από paulasis »

Οκ, εχω μποσικο και φαινεται να αποσυμπλεκει σωστα! Παντως δεν ειμαι σιγουρος αν εχει διαφορα με πριν...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λιπανση ντιζας

Δημοσίευση από SoR_gr »

πρεπει να εχει λίγο μπόσικο για τις περιπτώσεις που στρίβεις δεξια αριστερά το συμπλέκτη. Αντίστοιχο μπόσικο έχει το γκάζι.

απο εκεί και πέρα, όσο "λειτουργεί" η μανέτα (η διαδρομή να συμπλέξει-αποσυμπλέξει) αμα θες την ρυθμίζεις.
το 1 ρυθμιστικο είναι στην μανέτα (ρεγολατόρος) και ο 2ος και πιο βασικός είναι κατω απο το ντεπόζιτο,κατω απο το φιλτροκούτι. το κακό είναι οτι πρέπει να ψιλοξαναδένεις (βαλε φιλτροκουτι-ντεπόζιτο) για να καταλαβαίνεις που τον εχεις ρυθμίσει. Αλλιώς, βάζεις ταχύτηρα και το τσουλάς λίγο και πατας συμπλέκτη για να καταλάβεις που αποσυμπλέκει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες