Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από pa46nos »

Με την αγορά της μοτοσυκλέτας επίκειται και αλλαγή ελαστικών, όπως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ.

Αυτή τη στιγμή τα λάστιχα που φοράει είναι αυτά που αναφέρω στον τίτλο, με πάρα πολύ "ψωμί".

Σκέφτομαι να τα βγάλω για πούλημα σε όποιον τα χρειάζεται.
Θα είναι χρήσιμα σε καποιον για χρήση σε πίστα, για να μην τρώει τα δικά του;
Με λίγο τρίψιμο νομίζω ότι θα δουλέψουν.
Η τιμή θα συζητηθεί και θα είναι απολύτως λογική.
Να το κάνω ή να τα" κάψει" ο λαστιχάς μου;


Ακούω γνώμες, αλλά μη βαράτε. 🙄😊

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Κι έρχομαι από το άλλο post να σου απαντήσω κι εδώ.. Η μηχανή σου αυτή τη στιγμή φοράει τα καλύτερα ελαστικά που υπάρχουν (κατά τη γνώμη μου βέβαια)! Αρα, τι να συζητάμε για γνώμες/απόψεις κλπ..;;..
Τα βλέπεις / τα ζεις / τα νιώθεις.. σου κάνουν; αν είσαι ευχαριστημένος βάλε τα ίδια ή το (νέο) 4.. Αν όχι το ξανασυζητάμε..
Ενημερωτικά, τα conti λόγω της κατασκευής/κατεργασίας τους ΔΕΝ "τρίβονται", καθώς όπως έχεις ήδη παρατηρήσει είναι μονίμως "άγρια" και δεν "γυαλίζουν" ούτε μετά από καλό πλύσιμο..
Βέβαια όμως, σαν ελαστικά 5ετίας έχουν τελειώσει/ξεραθεί, δεν διατηρούν τις ιδιότητές τους και είναι επικίνδυνα, συνεπώς πρέπει να αλλαχτούν, ακόμη κι αν δείχνουν σαν "καινούρια". Δεν νομίζω ότι (παρόλο που είναι κορυφή) θα καταφέρεις να τα πουλήσεις, εγώ ελαστικά 5ετίας δεν τα θέλω ούτε χάρισμα..
:/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από pa46nos »

Socrates τα λάστιχα αυτά τα φορούσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, του οποίου το οδηγικό επίπεδο δεν το γνωρίζω. Μπορώ όμως να καταλάβω από το πόσο τα "πατούσε" στα πλάγια. 😉
Σίγουρα δεν πρόκειται και δεν έχω επιθυμία να τον φτάσω.

Η ερώτηση για πούλημα είχε να κάνει καθαρά με το θέμα πίστας, που εκεί υπάρχει άλλη ποιότητα ασφάλτου, που ενδεχομένως αυτός που ασχολείται θα έχει και τις ανάλογες ικανότητες για να τα προετοιμάσει-χρησιμοποιήσει καταλλήλως.

Εννοείται ότι αν δεν κάνουν ούτε για πίστα, τότε τα κόβει ο μάστορας και τα δίνει εκεί που πρέπει. Δεν τίθεται θέμα...


Επίσης κάπου μου έγραψες "τα βλέπεις, τα νιώθεις, τα ζεις..."

Εννοείς να βγω στον δρόμο για να τα κυκλοφορήσω για κάποιο διάστημα;

Εχω την εντύπωση ότι επειδή είναι τόσων ετών, φοβάμαι και να διανύω την απόσταση μέχρι και το λαστιχάδικο...
Η ποιότητα ασφάλτου της Χαλκίδας είναι στα καλύτερα σημεία της, γυαλί.... 😂

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από Solomon »

Βρε παιδιά τι συζητάμε?
Ναι οικονομικά ζόρια λίγο πολύ όλοι, αλλά ένα καινούργιο λάστιχο είναι καινούργιο λάστιχο.
Ούτε έχει πέλμα, ούτε είναι απάτητο ούτε τίποτα. 5 χρόνια δεν κρατάμε λάστιχα αυτοκινήτου όχι μηχανής.

Βέβαια αυτά όσον αφορά προσωπικές επιλογές. Βάλτα για πούλημα κ θα βρεθεί ο φραγκοφονιας που θα τα αγοράσει

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από pa46nos »

Αδερφέ μόνο για περίπτωση που θα τα βάλει σε πίστα... Αλλιώς για τον δρόμο δεν τα δίνω.... Η πίστα ειναι αλλιώς, τα ζεσταίνουν, έχει άλλη ποιότητα ασφάλτου, έχει διαφορά από τον δρόμο...
Και να φύγεις επειδή δε σε κράτησε το λάστιχο, μπορεί να τη γλιτώσεις λόγω χώρου, στον δρόμο όμως έχει λιγότερο χώρο και περισσότερο κοσμο....

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από SoR_gr »

απο πίστες ξέρω των μεγάρων και των σερρών. Στις σέρρες δεν έχω πάει αλλά στα μέγαρα έχουν άσφαλτο σαν αυτή που θα βρείς όταν πηγαίνεις στον ρώσσο! Δεν εχω διαβάσει αν την έχουν αλλάξει οπότε νομίζω δεν την άλλαξαν....
Επίσης τα 5ετιας δεν θα κάνουν για την πίστα, ποιος θα ρισκάρει να πλαγιάσει με ένα παλιό λάστιχο... Για 300ε να ψάχνει για καινούρια πλαστικά +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- ....

Αν φαίνονται οκ και αν στο δρόμο νομίζεις οτι δεν γλυστράνε, πάρτα απο τον λαστιχά σου και πούλησε τα ως μεταχειρισμένα. Τώρα κάποιος που για Χ Ψ λόγους ψάχνει λάστιχα οικονομικά μπορεί να τον βολέψουν. Μπορεί κάποιος να ψάχνει λάστιχο για burn out!

Μπορείς να τα περάσεις με ένα γυαλόχαρτο αλλά να μην περιμένεις καμιά βελτίωση πάνω απο 10% απο τις τωρινές τους δυνατότητες.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από pa46nos »

Άμα δεν μπαίνουν ούτε πίστα, τότε θα πάνε για κόψιμο αδερφέ... Πολύ απλά... Δε θέλω να έχω βάρος για κανέναν, αν φάει τα μούτρα του στο δρόμο...

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από GrDreamer »

Δυστυχώς είτε στην πίστα είτε στον δρόμο, αν σε πουλήσουν σε καμία στροφή με πολλά την έκατσες, οπότε δεν προτείνω.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αμα εχεις γκαραζ μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις ως προστατευτικά στους τοίχους :{}\/
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από pa46nos »

Πολύ απλά θα τα πάρει ο λαστιχάς και θα τα δώσει εκεί που πρέπει για ανακύκλωση...

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από leras »

θα τα πουλησει ο λαστιχας για μεροκαματακι ...

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από pa46nos »

Να τα βγάλω δλδ εγώ για μεροκαματακι και να πάρω σωληνάκια υψηλής; 🤔

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από pa46nos »

Μια άλλη ερώτηση...
Παρατήρησα ότι οι περισσότεροι βάζουν λάστιχα ΕΜΠΡΟΣ με δείκτη ταχύτητας 73w επειδή έρχεται σετ με το πίσω ελαστικό, ενώ η Yamaha προτείνει 58w για εμπρός... Τι παίζει;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από SoR_gr »

θα πρέπει τουλάχιστον να είναι 58w και όχι μικρότερο.

https://www.dunlop.eu/el_gr/motorcycle/ ... kings.html

φαντάζομαι για λόγους παραγωγής, στη χώρα μας εισάγουν 73αρια περισσότερο που καλύπτει τις περισσότερες μοτουσυκλέτες.

αν ερμηνεύω σωστά το πινακάκι:

gia 53w θες ελαστικό που να μπορεί να φορτωθεί 236 κιλά και να έχει μέγιστη ταχύτητα 270χλμ.
το 73w, αντέχει βάρος 365 κιλά και 270χλμ

αρα ενα 73w ταιριάζει σε προδιαγραφές 53w αρκεί να μην φορτωθεί παραπάνω απο 236 κιλα που "προβλέπει η μοτοσυκλέτα".


Εικόνα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Continental Conti Sport Attack 3 (5ετιας)

Δημοσίευση από pa46nos »

Ο μεγαλύτερος δείκτης βάρους και ταχύτητας όμως, έχει άμεση σχέση και με την σκληρότητα του ελαστικού. Ένα ελαστικό 58w είναι πιο μαλακό από ένα 73w, με αποτέλεσμα να έρχεται πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας σε σχέση με ένα σκληρότερο που επειδή θέλει περισσότερα φορτία βάρους και ταχύτητας, δεν φτάνει σχεδον ποτέ σε ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας...
Για παράδειγμα, ένα 58w με αναβάτη 90 κιλών χρειάζεται λιγότερο χρόνο/απόσταση/ταχύτητα για καθημερινή θερμοκρασία λειτουργίας σε σχέση με ένα 73w ιδίων δεδομένων. 😉
Συνεπώς από τη στιγμή που το μπροστινό το θέλουμε να έρχεται σε θερμοκρασία λειτουργίας πιο γρήγορα, λόγω ότι παίρνει τα περισσότερα φορτία βάρους στο φρενάρισμα, μήπως πρέπει να μπαίνει και με τον δείκτη που προτείνει η μαμά Yamaha?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης