Μιλάνε οι ταχύτητες

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Απάντηση
Kriss91
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 12 Απρ 2020, 21:08
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από Kriss91 »

Παιδιά καλησπέρα μόλις πήρα ένα fazer του 03 και έχει ένα θέμα με τις ταχύτητες ανέβουν όλες κανονικά και κατέβουν μέχρι την τριτη, από τρίτη σε Δευτέρα κολλάει ο τροχός και πετάει 1 επίσης δεν περνάει καλά την νεκρα. Υποψιάζομαι φουρκέτα, ξέρει κανείς να μου πει πόσο μπορεί να μου πάει μια αλλαγή πάνω κάτω? Η αν μπορεί να είναι κάτι άλλο?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από Solomon »

Ωχ... Τρέχα γύρευε ζημιά... Ανοίγεις κ βλέπεις. Δεν είμαι σίγουρος για το 30 μοντέλο τι παίζει με τον κινητήρα. Απ το 04 κ μετά που είναι καινούργιο για να φτάσεις κιβώτιο έπρεπε να κατεβάσεις μοτέρ κ να το λύσεις σχεδόν όλο γιατί ήταν αυτή η τεχνολογία τοτε tri axis κ καλά για μικρότερο μήκος του μοτερ.
Θεωρητικά το παλιό με κινητήρα από το thundercat δε πρέπει να έχει αντίστοιχο θέμα, ωστόσο δε παυει να είναι μια δύσκολη περιπτωση. Συν τι ανταλλακτικά θα χρειαστεί μπορεί να ψάχνεις καιρό ή κ να μην υπάρχουν.

Αυτο που θα σκεφτόμουν στην θέση σου είναι να αγόραζα ολόκληρο μοτέρ μεταχειρισμένο, με το σχετικό ρίσκο βέβαια... Έτσι ώστε να πάρω ανταλλακτικα από κει κ να έχω κ παρακαταθήκη. Πχ αν είσαι Αθήνα τον αναπολιτακη θα τον εμπιστευόμουν ότι αν πχ έβγαινε μαπα το μοτέρ θα μου έδινε άλλο.

Λεφτά όπως κ να έχει υπολόγιζε περί τα 300-400 για άνοιγμα επισκευή κ περίπου τα διπλάσια για ολόκληρο μοτερ...

Πάντως η ζημιά σου είναι λίγο σπάνια γιατί τα γιαμαχα έχουν παροιμιωδες κιβώτιο, χοντροκομμενο βέβαια που κοπαναει, αλλά ζημιά δεν βγάζει. Πρέπει να έχει βιαστεί άσχημα το συγκεκριμένο...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Είναι πλέον παλιό μοτερ, οπότε αμα δεν είναι καλοσυντηρημμένο (που υποψιάζομαι πως δεν θα είναι), αμα το ανοίξεις θα δεις οτι θα χρειαστεί και άλλα πράγματα που επειδή θα φτάνεις σε αυτά τα σημεία θα χρειαστεί να αλλαχτούν, οπότε το κόστος μπορεί να ανέβει και άλλο, αν θες να κάνεις σωστή δουλεία.
Οταν το πας σε μηχανικό, σίγουρα θα θέλει ψάξιμο. Συμβουλέψου τον να δεις τι θα σου πει και τι προτείνει.

Πάντως, να πάρεις ενα 2ο μοτέρ και ή να το φορέσεις και να έχεις το δικό σου για ανταλλακτικά ή να πάρεις ότι ανταλλακτικά χρειαστείς δεν είναι κακή ιδέα.

Πριν αγοράσεις την μοτο δεν της κάνατε έλεγχο;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kriss91
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 12 Απρ 2020, 21:08
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από Kriss91 »

Παιδιά καλησπέρα ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Την πήγα σε μαστορα και μου είπε ότι όλα είναι σε καλή κασταση εκτός από το σασμάν το οποίο θέλει αλλαγή,να φανταστείτε το πήγα μεχτη εκεί και όταν το πήρε ο μάστορας για βόλτα Κόλλιας η τρίτη και δεν κουνιόταν βιμα, μου είπε ότι από δίσκους γρανάζια καμπάνα είναι όλα καλά θα δω τη κόστος θα μου βγει και μάλλον θα ακολουθήσω τις συμβουλές να πάρω και δεύτερο μοτέρ...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από Solomon »

Εντελώς ενδεικτικά και με κάθε επιφύλαξη (μη βγεί μάπα το καρπούζι και μας βρίζεις..)
https://www.car.gr/parts/view/5556170-m ... otosukleta

https://www.car.gr/parts/view/25279444- ... otosukleta

Και οι δυο είναι ρωτήστε τιμή. Κοινώς θα σε "κόψουν" να δουν πόσο ανάγκη έχεις... Κάνε την ψαχτική σου, δες πόσο περίπου τα δίνουν , αλλά όταν υπάρχει αυτό
https://www.car.gr/26597822-yamaha-fz6-fazer
θα έφευγα σούμπιτος για κρήτη! (ή τελοσπάντων θα κανόνιζα να το δεί κάποιος εμπιστοσύνης να μου δώσει οκ και να το φέρω μεταφορική)
Με 700€ ούτε παπάκι της προκοπής δεν παίρνεις

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τέτοια περίπτωση, μπορείς να το πάρεις με υπευθυνη δήλωση και για χρήση ανταλλακτικών.

Καλού κακού βγάζεις και κρατάς φωτοτυπίες της άδειας και ο ιδιοκτήτης πριν στο δώσει θα πρέπει να το κάνει διαγραφή.

οπότε να έχεις την Υ.Δ. του Χ που σου πούλησε το ταδε οχημα και να εχεις και φωτοτυπία της άδειας του που έγινε διαγραφή.


βεβαια, ίσως πάλι ξεφύγει λίγο το κόστος ή σου βγει μια η άλλη... αλλά οταν μπεις στον χορό, χορεύεις.
πχ μια επισκευή του δικού σου μπορεί να πάει στα 300-500-700ε (δεν γνωρίζω καν). Πάντως δεν νομίζω ναναι 100€.

Γιατί για να φτάσεις στο σασμάν, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να λυθεί όλο το μοτέρ. Μόλις σου πει κοστολόγιο, απο περιέργια πες μας και εμάς...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kriss91
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 12 Απρ 2020, 21:08
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από Kriss91 »

Όπως τα λες φίλε μου τώρα θα χορέψω βρήκα με 220€ και 6 μήνες εγγύηση. Περιμένω να το τσεκαρει ο μάστορας να μου πει αν αξίζει, καινούριο βρήκα με 400€ και μου πεσαν τα μαλλιά τα άλλα που είδα κάνουν γύρω στα 160€ αλλά ούτε εγγύηση και πρέπει να πάω να το λύσω μόνος δηλαδή και άλλα έξοδα.

Είδα και αυτό στην Κρήτη αλλά τρέχα γυρεύε τρ τη είναι και πως είναι και τη χαρτουρα θέλει . Οπότε ακόμα στην αναμονή ήμαστε το μοτέρ παντός πρέπει να κατευει ολο για να φτιαχτει..


Kriss91
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 12 Απρ 2020, 21:08
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από Kriss91 »

Έτοιμο το εργαλείο παιδιά σασμάν βρήκα από ένα μοτέρ με 40.000χλμ στα 250€ σαν καινούργιο και με εγγύηση από εκεί και πέρα μαζί με φλατζες λάδια βαλβολινες όλα μαζί 600€ νομίζω ότι είναι λογικό το ποσό αν σκεφτείς ότι κατέβηκε το μοτέρ κάτω

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από Solomon »

Σουπερ!
Καλοβολτο λοιπόν το μηχανάκι σου!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αφήνεις το κουστούμι πίσω και προχωράς....

καλοτάξιδο και με το καλό να κάνεις πολλά πολλά χιλιόμετρα....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kriss91
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 12 Απρ 2020, 21:08
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Μιλάνε οι ταχύτητες

Δημοσίευση από Kriss91 »

Ευχαριστώ!! Και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια 😁😁😁🏍️

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης