Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από Soryats »

Καλησπέρα στην παρέα.
Μετά από αρκετά χρόνια που έχω την μηχανή σε γκαράζ, μετακομίζω και θα χρειαστεί να την παρκάρω έξω. Ευτηχώς όχι σε πεζοδρόμιο, αλλά σε ένα μέρος, σαν πυλωτή.
Θα ήθελα την βοήθειά σας.
Ψάχνω για μια καλή βάση δαπέδου, αλυσίδα και μια καλή κουκούλα. Για την κουκούλα θα προτιμούσα να μπορώ να την βάζω κατευθείαν στην μηχανή ακόμη και όταν είναι ζεστή. Δεν ξέρω εάν υπάρχει και λουκέτο για την κουκούλα.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από SoR_gr »

Χωρις να εχω αποψη για την περιοχη που εισαι... Λαβε υποψη σου το παρακατω ποστ κ πραξε αναλογα....

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123246
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από Solomon »

Ότι λέει ο Τζορτζ.
Συν ότι θά προτιμουσα να έχω οπτική επαφή με την μοτο.
Δε ξερω εάν είναι δυνατό κάτι τέτοιο, αλλά αν πχ έχεις παραθυρο ή μπαλκόνι που βλεπει δρόμο, βρες ένα σημείο που να μπορείς να ελέγξεις.
Η πυλωτή κ γενικά κάθε τέτοιος ελευθερος πρόσβασης χώρος είναι μαρμελαδα στο ψωμί του κλεφτη.

Εναλλακτικά μπορείς να "παγιδεψεις" τον χώρο που παρκάρεις με ασύρματη κάμερα με αισθητήρα κίνησης.
Βέβαια εκεί μπλέκεις με προσωπικά δεδομένα κ κοινοχρηστους χώρους, αλλά αν μπορέσεις να πεισεις τους υπόλοιπους ότι είναι για καλό σκοπό ίσως να μην υπάρξει πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από Soryats »

Η μηχανή θα είναι στο ισόγειο κι εγώ στον 1ο. Έχω οπτική επαφή και λογω μικρής πολυκατοικίας θα μπορέσω να βάλω κάμερα (πιστεύω). Επειδή δεν έχει γκαράζ κοντά μου, θα ήθελα να δω τι μπορώ να κάνω για να την ασφαλίσω όσο καλύτερα γίνεται από καιρικές συνθήκες και κλέφτες.
έχω βρεί κάνα μερικές αλυσίδες:
https://www.skroutz.gr/s/7946802/Luma-E ... Chain.html
https://www.skroutz.gr/s/6871240/Abus-G ... -Loop.html
https://www.skroutz.gr/s/6881481/Abus-G ... -12KS.html
Ποιά λέτε εσείς απο αυτές???.
Απο κουκούλα δεν έχω καταλήξει ακόμη. Ξέρετε καμια που να μπορώ να την βάλω με ζεστή την μηχανή και γενικά να είναι καλή κατασκευή ??.
Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
tzarot
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 02 Αύγ 2019, 22:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από tzarot »

Θεωρώ ότι αυτό σε συνδυασμό με ένα καλό συναγερμό είναι ικανοποιητικό
https://www.skroutz.gr/s/9013690/Abus-G ... -8008.html
Αν η μηχανή είναι πάνω από 6-7 χιλ, ίσως και μια ασφάλεια κλοπής για τα πρώτα 4-5 χρόνια ( +περίπου 250 το χρόνο) δεν είναι κακή ιδέα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τα λουκετα που κοιτας,λογικα ειναι καλα μιας κ εχουν τετοια τιμη.

Το disklock, δν θα κανει δουλεια.

Τα λουκετα θα κανουν δουλεια αν κλειδωνεις την μοτο σε σταθερο σημειο...

Ο καθε συναγερμος απενεργοποιειται ευκολα χωρις να χτυπησει....

Κανε οτι μπορεις για την προ-φυλαξη της μοτο σου. Στο χωριο μου την αφηνω με το κλειδι πανω. Στην αθηνα την εχω σε κλειστο γκαραζ,συναγερμο κ κλειδωμενη με κουλουρα σε σταθερο σημειο. Συν ασφαλεια κλοπης (η οποια σε καλυπτει κ οταν πας για ποτο η βολτα κ αναγκαστικα την αφηνεις οπου ναναι).

Επισης παρακολουθω σε αλλο φόρουμ που γινονται κλοπες ωστε να αποφευγω να παω με την μοτό.

Ειναι παραξενια μου μεγαλη αυτο το θεμα. Καταλαβαινεις ποσο παραξενος θα γινω αν δω να γινεται τπτ...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από Soryats »

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Θα τοποθετήσω 2 σταθερά σημεία στο πάτωμα για να την κλειδώνω σε αυτά. Έχω ίδη κ ενα λουκέτο δισκοφρένου + συναγερμό.
Από κουκούλες τπτ ???

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από SoR_gr »

αφου θα την εχεις στην πυλωτή..προστατευμένη θα είναι.. αν θες μονο να την καλύψεις απο τα βλέματα των αδιάκριτων (όσο μπορείς)... πάρε κάτι σχετικά οικονομικό...και φθαρμένη αμα βρεις ακόμα καλύτερα!! να ελπίζουν οτι θα ειναι κανα χρεπι απο κατω.

προσωπικά, απο κουκούλες εχω χρησιμοποιήσει μια shark των 10 ευρώ για το παπί - θα έλεγα οτι ειναι ικανοποιητική.

μια των 15 ευρω για το αμάξι, αλλά αδιάβροχη δεν την λές..μονο απο τα πιτσιλιστήρια των άλλων οχηματων ειναι αδιαβροχη

και για το φαζερ εχω παρει μια απο τη shell με 7-8ε αμα θυμάμαι καλά.. ευχαριρτημένος και με αυτήν είμαι.

ΥΓ σε καθε κουκουλα δένω δικό μου σκοινακι να την κραταει στο οχημα απο τους αέρηδες...
δεν τις χρησιμοποιω καθε μερα, συνηθως καλοκαιρια αμα ειναι να τα αφησω για ωρες στον ήλιο..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από Soryats »

Θα την εχω σε πυλωτή, αλλά στο σημείο που μπορει να μπεί είναι εκτεθημένη. Δυστιχώς θα πρέπει να της βάλω κουκούλα, για να μην πηγαίνουν και γάτες να κάθονται !!.
Αυτή της shell την έχω κι εγώ. Εάν την τοποθετήσω με ζεστή την μηχανή πιστεύω ότι θα κολλήσει όλη επάνω της !!.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από SoR_gr »

Εμένα δεν έχει κολλήσει.

το καλό είναι οτι έχουμε την εξάτμιση κάτω απο τη σέλα... οπότε τα πολλά πολλά τα γλυτώνουμε.

γενικα της περνάω δικόι μου σκοινί απο γαντζάκι σε γαντζάκι χωρίς να την εχω σφιχτή στη μηχανή
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
nikleont
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 19 Μάιος 2019, 23:09
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Κλείδωμα - λουκέτα μηχανής

Δημοσίευση από nikleont »

:/abwave::) DOWCO-GUARDIAN WEATHERALL Kουκουλα για μοτο με DOWCO-GUARDIAN COVER ALARM συναγερμος κουκουλας :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες