GPR Ghost εξατμιση σε S2

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Απάντηση
Touloum Lostrek
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιαν 2019, 08:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από Touloum Lostrek »

γεια χαρα!
Αυτον τον καιρο ψαχνομαι για εξατμισεις και κατεληξα σε αυτη λογω της αρκετα χαμηλης τιμης, του σχετικα καλο ηχου και συν οτι το μηχανακι δε χανει απο εμφανιση μιας και τα ομορφα εργοστασιακα καπακια μενουν. Α, οτι δε φαινεται, δεν κυνηγιεται και τοσο....

Το προβλημα μου τωρα ειναι το εξης:
Το μηχανακι θα κρεμασει στις χαμηλες στροφες ή ολα ειναι smooth και δε θα εχω κανενα θεμα;
Δε με ενδιαφερουν οι επιδοσεις ιδιαιτερα, τις αγοραζω κυριως για τη βελτιωση του ηχου. Φοραει κανεις απο εσας τις εν λογω εξατμισεις και αν ναι, τι διαφορα παρατηρησε βαζοντας τις;

Να σημειωθει οτι αυτη τη στιγμη η μοτοσικλετα φοραει φιλτρο αερα BMC.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

γενικά περί εξατμίσεων δες εδώ.

λογικά μπαίνουν κανονικά λειτουργούν κανονικά με μικρές αποκλίσεις απόδοδσης. Η Ιστορία λέει οτι ψιλοκρεμάει αν βαλεις μονο τελικά.

τις συγκεκριμένες τις κοίταγα και εγώ αλλά βρήκα μιββ σε παρόμοια τιμή.
Υπάρχουν κ βιντεάκια στο youtube.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Touloum Lostrek
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιαν 2019, 08:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από Touloum Lostrek »

Αυτο το κρεμασμα φοβαμαι...
Ποιες MIVV εβαλες; Τις oval η τις suono;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

τις οβαλ. εμενα ήταν εμφανής η διαφορά σε σχέση με μαμα φαζερ στις 13-14.000 στροφες, με πέρναγε λες και ετρωγε κλωτσιά.

με τελικό μονο είναι κατα 99% σίγουρο οτι θα κρεμάσει. τώρα τι λένε μερικοί οτι πήρε λίγο κλπ κλπ, μονο κανένα τουρμπισμένο μοτερ...σε 600-1000αρι μηχανάκι δεν τα πιστέυω... στο ποστ που σου εγραψα, σελίδα 17-18 γράφω τι αντιμετώπισα και τι έκανα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Touloum Lostrek
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιαν 2019, 08:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από Touloum Lostrek »

Χμμ ναι, διαβασα για τις ρυθμισεις που του εκανες με τα μιγματα κι εχω κι εγω στο νου μου να κανω κατι αναλογο μολις εγκαταστησω την εξατμιση.
Το μηχανακι σου πως ειναι αυτη τη στιγμη μετα τη ρυθμιση; Πιο αργο, πιο γρηγορο ή ιδιο με εργοστασιακο;
Παιζει ρολο το φιλτρο που φοραω πανω αυτη τη στιγμη; Θα κανει καλο synergy me την εξατμιση ή θα χειροτερεψει την κατασταση;

Εν τω μεταξυ, δε βρισκω πολλα στο νετ γι αυτη την εξατμιση και με εχει αγχωσει λιγο αυτο..
Απ την αλλη ομως, ο ηχος της ειναι αρκετα καλος και το κυριοτερο, δε φαινεται!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

τον ήχο της θα τον χαρακτηριζα σαν το αντίστοιχο group N σε μοτοσυκλέτα ή σε φθηνή φόρμουλα 1 :P.

τελευταία φορά που ασχολήθηκα, πήγανα λίγο καλύτερα απο το μαμα. μετά δεν ασχολήθηκα άλλο γιατί βαρέθηκα και το έχω αφήσει έτσι. Με τελικά και ενα φίλτρο μη περιμένεις να δεις διαφορά, μονο σε θόρυβο. σιγουρέψου οτι θα έχεις αντίστοιχους σιγαστήρες ή οτι θα περνάς κτέο κανονικά.
τωρα για να δεις βελτίωση στην απόδοση....πρεπει να κάνεις και άλλα πράματα...ή να το αφήσεις όπως είναι. Ετσι κ αλλιώς απο τις μοτο της κατηγορίας του, είναι απο τα πιο γρήγορα, όσα δεν φτάνει τώρα, δεν θα τα φτάσει ούτε και αν βάλεις πρόγραμμα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Touloum Lostrek
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιαν 2019, 08:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από Touloum Lostrek »

Δεν προκειται να ασχοληθω με προγραμματα, δυναμομετρησεις και τα συναφη. Μια χαρα γκαζι εχει και το μονο που με ενδιαφερει ειναι να παραμεινει ως εχει η αποδοση του κινητηρα, αλλα να αλλαξει ο ηχος. Εαν χρειαστω το κατι παραπανω, θα παω σε αλλη μοτοσικλετα.

Το πακετο περιλαμβανει και σιγαστηρα, που φανταζομαι, δε θα δημιουργει θεμα κατα την εξεταση στο ΚΤΕΟ.
Βρηκα και μια Scorpion μεταχειρη σε παρα πολυ καλη τιμη και κατασταση, αλλα και γι αυτη δεν εχω ιδεα. Εχεις ακουσει καλα λογια για τις scorpion?

btw, ειναι αυτη.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

ειναι για fzs600 οχι fz6... το fz6 τις εχει κατω απο τη σελα... μιλάμε για το φζ6, σωστά;

μια αρχική γεύση μπορείς να παρεις απο το youtube σε ηχο....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Touloum Lostrek
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιαν 2019, 08:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από Touloum Lostrek »

οχι οχι, ειναι για το s2 απο 07+, απλα εχει γινει τυπογραφικο στο site προφανως.
Εχει απειρα βιντεο κι ο ηχος της ειναι πολυ καλος. Οχι τοσο racing οσο της GPR, αλλα βαρυς και ξερος.
Επισης, εχει ευκολα προσθαφαιρουμενους σιγαστηρες σε αντιθεση με τη GPR.
θα δουμε, αμα μου την αφησει κατω απο 200 την τσιμπησα, αλλιως GPR με 379ευρω

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: GPR Ghost εξατμιση σε S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

ναι, το ανοιξα απο το κινητο και δεν ειδα την 2η φώτο.

Τώρα ποια απο τις δυο, με δεδομένο οτι απο θέματα αποδοσης δεν περιμένεις και πολλά, κουμάντο θα κάνει η τσέπη σου και το μάτι σου...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες