Μετατροπή xenon σε led

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Είχα κάνει μετατροπή τα φώτα του fazer σε bi xenon. Πλέον, έχοντας ήδη μια αλλαγή σε έναν ενισχυτή που κάηκε, κάνουν νερά σιγά σιγά και φοβάμαι ότι κάποια στιγμή το ένα μετά το άλλο θα βγαίνουν εκτός ή τουλάχιστον θα θέλουν αντικατάσταση κάποιου μέρους του κυκλώματος.
Έχοντας διαβάσει διαφορά σχόλια για τα led, αρχίζω και σκέφτομαι και αυτή την εκδοχή.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Αν είναι εφικτή η μετατροπή από xenon σε led;
2. Αν αξίζουν από πλευράς απόδοσης φωτός;
3. Αν οι απαιτήσεις ρεύματος ζορίζουν τη μηχανή;
4. Κόστος;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεδομένου οτι τα xenon τα βάζεις μπορείς και να τα βγάλεις... για να το επαναφέρεις στην μαμα κατάσταση (σωστά; στο θέμα είμαι τελείως άσχετος).

ωστόσο κάποιες αναφορές σε led έχει εδώ.

Ας ελπίσουμε οτι θα συνεχιστεί το γράψιμο περί led για να υπάρχουν όλες οι πληροφορίες μαζί

:/abwave::) :/abwave::)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως έχει γίνει κάποια σταθερή μετατροπή στο κάτοπτρο και τη λάμπα και πλέον πρέπει να αντικατασταθεί τελείως, οπότε μάλλον το κόστος θα είναι πολύ υψηλό

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από Solomon »

Πρώτον
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου κ δεν το "κατέχεις" , απευθύνσου σε ένα ηλεκτρολόγο να κάνεις την δουλειά σου με ασφάλεια

Από κει κ πέρα ( κ εφόσον μπορείς να κάνεις τις εργασίες ο ίδιος)
Η μετατροπή σε led συστήνεται ανεπιφύλακτα από παπάκια μέχρι Hayabusa
Εάν η μετατροπή από κανονικές πυρακτώσεως σε xenon είχε γίνει χωρίς πατέντες (κοψίματα, ματισματα καλωδίωσης) η επιστροφή είναι απλή...ξεκουμπωνεις την φυσα των xenon κ παίρνεις στο χέρι φυσά, ενισχυτή κ λάμπα. Τόσο απλά μιας κ τα σωστά κιτ xenon είχαν φύσα που κούμπωνε απευθείας στην εργοστασιακή.

Μετά που θα βγάζεις, μένει η εργοστασιακή. Οπότε μπορείς είτε να ξανατοποθετησεις λάμπες πυρακτώσεως, είτε λάμπες LED.

Δυστυχώς κ οι led (όπως κ οι xenon) δεν έχουν εστιασμένη δέσμη (θα φέγγεις κ τον τρίτο της πολυκατοικίας...) Ωστόσο δίνουν ωραία θερμοκρασία φωτός κ μάλλον είναι λίγο καλύτερα από τα μαμά.

Λεπτομέρεια. Οι LED έχουν 2 κατηγορίες. Ενεργητικής ψύξης (με ενσωματωμένο ανεμιστηράκι) κ παθητικής με χάλκινη ή αλουμινένια ψυκτρα.
Τα πρώτα πιάνουν πιο λίγο χώρο κ συστήνονται στα μοτό χωρίς φαίρινγκ που υπάρχει πρόβλημα χωροταξίας. Δουλεύουν τέλεια μέχρι να χαλάσει-κολλήσει το ανεμιστηράκι (φυσική φθορά, νερά πλυσίματος, σκουριά-κινεζιες είναι- , σκόνη μάκα) μετά καίγεται η λάμπα κ τέλος, πας για άλλη.

Οι παθητικές πιάνουν μεγαλύτερο χώρο κ είναι άσχημες. Αλλά στο fazer υπάρχει μπόλικος χώρος στα φαίρινγκ. Κάνουν αυτό που λένε, παθητική ψύξη, χωρίς ανεμιστήρες κλπ, δεν έχουν τίποτα να χαλάσει, αντέχουν πλυσίματα , βροχές , βρωμιά κλπ κ γενικά θεωρούνται πιο αξιόπιστες.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από Solomon »

Sos αυτό που λέει ο μαλλιάς.
Αν έχουν γίνει πατέντες στο κάτοπτρο (που γινόντουσαν κατά κόρον με φθηνά xenon Κιτ για να χωρέσουν οι λάμπες με τους ηλεκτρομαγνητες-bi xenon) δώσε μεγάλη προσοχή γιατί αυτές οι τοποθετήσεις δεν ήταν αναστρέψιμες

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από Solomon »

Εικόνα

Αυτού του τύπου με ψύκτρες , έχουν θέμα την τοποθέτηση. Αν δεν ξεβιδώνουν οι ψύκτρες δεν χωράνε να περάσουν μεσα απο την λαστιχένια φούσκα που στεγανοποιεί το κάτοπτρο και θέλει κόψιμο (δεν συστήνεται σε καμια περίπτωση)
Τιμή γύρω στα 25€ το ζεύγος.

Εικόνα

Ετούτες είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις. Απλά φροντίζεις μετά την τοποθέτηση τα "μαλλιά" να είναι όσο πιο ανοιγμένα γίνεται.
Τιμή 225€ (ναι διακόσια εικοσιπέντε ευρώ το ζευγάρι)

Υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές στην δευτερη κατηγορία που συστήνω, αλλά σ αυτού του είδους την ψύξη(παθητική) το 100€ το υπολογίζεις εύκολα.

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Από χέρι θα το πάω σε ηλεκτρολόγο που να κατέχει κιόλας το αντικείμενο και όχι απλά γενικές ηλεκτρολογικες επισκευές.

GEIAnnis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2020, 12:13
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από GEIAnnis »

γεια σας
θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για LED φώτα σε fazer 600 '07
νομίζω είναι H4 τα φώτα πορείας που θέλω να αλλάξω σε LED
όχι βέβαια αυτά των 200+ ευρώ
κι αν δεν παραβαίνει τους κανόνες αν θα είχατε να μου προτείνετε κάποιον σωστό ηλεκτρολόγο εξειδικευμένο δηλαδή, στα δυτικά προάστια κατά προτίμηση, αλλιώς οπουδηποτε στην αθήνα αν είναι καλός μπορώ να πάω. αν δεν γινεται να γράψετε αλλά μπορείτε να μου δώσετε τα <φώτα> σας παρακαλώ στείλε μου ΡΜ

σας ευχαριστώ πολύ

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από Solomon »

Αν δεν έχεις πατέντες με ξενον ή το άλλο με το γεφυρωμα των προβολέων, τότε το κατάστημα που θα τις προμηθευτείς κατά πάσα πιθανότητα θα μπορεί να στις τοποθετήσει κιόλας, άμεσα.

Η μόνη χαζομάρα ας πούμε, είναι ότι το 600 φοράει μια h4 κ μια h7. Συνήθως τα κιτ πουλιούνται σε σετ των 2,οπότε μάλλον θα χρειαστεί να πληρώσεις 2κιτ(σύνολο 4 λάμπες) γιατί συνήθως δεν τα σπάνε.
Μπορείς όμως να βρεις κάποιον άλλον που θέλει να βάλει κ να μοιραστείτε το κόστος

GEIAnnis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2020, 12:13
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή xenon σε led

Δημοσίευση από GEIAnnis »

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αδελφέ!

είχα xenon, στη μεγάλη Η7 μπορώ να πω ότι <σκοτώνουν> θετικά σε ταξίδι οπότε μάλλον θα το διατηρήσω αφού διάβασα ότι αξίζουν. αλλά στη μεσαία σκάλα Η4 λέω να δοκιμάσω LED αλλιώς θα πάω σε αλογόνου philips vision-plus ή racing-vision που έχουν καλές κριτικές

ευτυχώς δεν μου είχαν κάνει πατέντες & γεφυρώματα που διάβασα εδώ μέσα & τα 2 φώτα λειτουργούσαν ανεξάρτητα :wink:
απλώς ήρθε ο καιρός τους να καούν οι λάμπες των XENON & στο Η4 δεν θέλω να ενοχλώ...αλλά καλό είναι αν κάποιος μακακίζεται στο δρόμο να έχεις το μεγάλο μπόμπα ΧΕΝΟΝ να του ρίχνεις μια να γίνεται άνθρωπος [loveme]

όντως όπως είπες ανα 2 τα δίνουν. έτσι τα είχα παρει & στο αυτοκίνητο. στις αλογόνου στις philips δίνουν ανά 1 αλλά αν δεις καλύτερα συμφέρει να παρεις 2 για 2 άτομα όπως είπες ή να έχεις τη μια ρεζέρβα. ευτυχώς & το αυτοκίνητο μου Η4 φοράει

καλή συνέχεια & να προσέχουμε στο δρόμο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 1 επισκέπτης