Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Polls σε οτι αφορά τον αναβάτη & τη μοτοσυκλέτα μας όπως λιπαντικά , ελαστικά κ.α.

Τι μαρκα ελαστικων προτιμαται???

1) MICHELEN
10
11%
2) PIRELLI
12
13%
3) BRIDGESTONE
20
21%
4) DUNLOP
31
33%
5) CONTINENTAL
14
15%
6) AVON
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
7) METZELER
7
7%
8) ΑΛΛΟ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 94

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από ilias »

Dunlop κ ξερό ψωμί ρε παντού.... D212 medium μπρος endurance πίσω έβαλα κ στο σκούτερ..... Πατενταρει Ρέι παντού.... Τονις σφηνος
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από SoR_gr »

τα dunlop πως πάνε απο διάρκεια χιλιομέτρων; κάποιο sport touring μοντέλο ελαστικου..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από theovivad »

Dunlop Roadsmart II έβαλα τέλη Ιουλίου... η τουριστάδικη έκδοση. Δεν μπορώ να πω ακόμα με σαφήνεια για τα συγκεκριμένα για την διάρκεια διότι χρησιμοποιώ καθημερινά το σκούτερ. Αλλά από γνώμες τριγύρω καταλαβαίνω οτι η δεν φημίζονται για την μεγάλη διάρκεια ζωής τους σε σχέση με κάποια άλλα. (αυτό πάντα έχει να κάνει με την χρήση, το οδόστρωμα και την σωστή πίεση των ελαστικών). Θεωρώ όμως πως ακόμα και κοντά στο τέλος τους δεν θα σε προδώσουν τόσο εύκολα.

Άβαταρ μέλους
totos
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 19 Αύγ 2015, 10:23
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από totos »

Dunlop SportSmart TT τα φοράω 1 μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά από το μπροστινό.

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από kokobill »

Michelin Road Pilot 4 για εμένα. (To option στο poll θέλει ορθογραφική διόρθωση)

Η βασική χρήση που έκανα ήταν ταξίδια (500-1000km) και κοντινές γρήγορες βόλτες των 100-200km.
Χρησιμοποιώ αόριστο γιατί τώρα το χαίρεται κάποιος άλλος (που ελπίζω να τον δούμε σύντομα εδώ μέσα)

Στο FZ6 Fazer '05 μου το πρώτο ζευγάρι που φόρεσα (αλλάζοντας τα παλιότερα Continental) κράτησε (κρατηθείτε) 45.000 km. Ω ναι!!! Φορέθηκαν στα 35.000km και έφτασαν να χάνουν αισθητά πρόσφυση στις 80.000km περίπου. Προφανώς ΔΕΝ έπρεπε να φτάσω ως αυτά τα όρια αλλά να διευκρινίσω ότι είχαν πολύ ομοιόμορφη φθορά χωρίς να αλλοιωθούν εντελώς τα αυλάκια τους ούτε να δούμε λινά-πετσάκια και είχα την ανάλογα αυξημένη προσοχή.
Τα χιλιόμετρα έγιναν σχεδόν όλα εκτός πόλης σε εθνικές οδούς και ελαφρώς ορεινούς δρόμους (Με ένα 50% εξ αυτών με 2 άτομα).
Τον δεύτερο ακριβώς ίδιο ζευγάρι που φόρεσα είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω και στα Mέγαρα όπου μου φάνηκε αξιοπρεπέστατο (πρώτη φορά σε πίστα).

Σε βροχή δοκιμάστηκαν τουλάχιστον 2-3 φορές από 30-40km περίπου με εξίσου αξιοπρεπή συμπεριφορά, χωρίς κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση. Η τιμή του ζευγαριού με τοποθέτηση-ζυγοστάθμιση (στην Πάτρα) ήταν περίπου 300Ε.
Προτείνονται με κλειστά μάτια για αυτή την χρήση όπως πιθανόν να επιβεβαιώσει και ο νέος ιδιοκτήτης τους.

AntonisFz1N
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 10 Νοέμ 2018, 11:02
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από AntonisFz1N »

Michellen pilot road 4! Τα έβαλα τότε στο φζ6 μου, μετά από κάτι Metzler που φορούσε και στην πρώτη στροφή έπαθα πλάκα! Το μηχανάκι πλαγιαζε από μόνο του, πρόσφυση καταπληκτική κ σε στεγνό κ σε βρεγμένο οδόστρωμα. Από τότε κάθε φορά που αλλάζω μηχανή περιμένω πως κ πως να έρθει η ώρα να αλλάξω λάστιχα κ να βάλω τις βεντούζες :)))
ευτυχισμένος κάτοχος του 2ου φζ1 μέχρι στιγμής

Άβαταρ μέλους
H Mikri LouLou
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:41
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Το Εξωτικό...Μενίδι
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από H Mikri LouLou »

BT 16 Pro Bridgestone : Best Value for money για το Fazeraki μου, και με έβγαλε και 12.000 km !!!

Επίσης και απο Metzeler M5 που φόραγα πιο παλιά ευχαριστημένος , κοίταζα και Μ7 αλλά είναι πολλά τα λεφτά γιέ μου. Οπότε βολευτήκαμε μια χαρά με Bridgestonakia και πάμε.... :/abwave::)
Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά..........FZ 1

Dimali64
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 10:08
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Dimali64 »

Για προτεινετε και σε μενα το νεογνό, τι λαστιχα να βαλω στο fz6 μου? Θελω να εχουν καλο κράτημα στις στροφες και να ζεστενονται γρηγορα! Τιμη δεν με ενοχλει τόσο...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κρατημα κ γρηγορο ζεσταμα, τα θελουν ολοι... Η διαρκεια ειναι που σε κανει να κοιτας διαφορες επιλογες.
Εγω φανατικα s21. 15-17.000χλμ βγαζω με καλη συμπεριφορα σε στεγνο κ βρεγμενο. Φοραω το 3ο ζευγαρι τωρα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Dimali64
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 10:08
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Dimali64 »

Και 8.000 χλμ να μ βγαλει θα ειμαι αποοολυτα ικανοποιημένος. Απλα επειδη ειμαι στριφτάκιας και στην ελλαδα και ειδικά στο Λαγονήσι που μενω εχουμε ΚΑΚΙΣΤΟΥΣ δρομους γι αυτο με ενδιαφερει το κρατημα και το γρηγορο ζεσταμα..

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Αυτή τη στιγμή έχω τα s20evo της bridgestone. Με δεδομένο ότι δε γράφω τόσα χιλιόμετρα πλέον σε κάποια φάση θα βάλω τα rs10 που είναι πιο μαλακά και πιστεύω να μου βγάλουν (το πίσω) 10.000km.
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Dimali64
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 10:08
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Dimali64 »

Ευχαριστώ πολύ? Κάτι σε dunlop οχι?? +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από SoR_gr »

αν δεις στην ψηφοφορια, οι περισσότεροι dunlop φορανε...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Dimali64
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 10:08
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από Dimali64 »

Γιατί οχι και εγω?? +:Dancing=+:\:D/
Υπαρχει κάποιο μοντελο που νσ εξυπηρετεί τις αναγκες μου?

georgegal
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 16 Αύγ 2015, 23:56
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τι μαρκα ελαστικων προτιματε??? (new)

Δημοσίευση από georgegal »

Fazer 1000, '07. Φοράω Michelin Pilot Road 4. 26,000 km βγάλανε. Πολύ καλό λάστιχο από όλες τις απόψεις, ειδικά στο βρεγμένο. Τώρα που θα πάω για αλλαγή λέω να βάλω τα Pirelli Angel GT II. Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Απάντηση

Επιστροφή στο “POLLS”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες