SHOEI RYD

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

SHOEI RYD

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τον τελευταίο καιρό...και μετά την εκδρομή στο πήλιο... είμαι στην αναζήτη κράνους!

κοιτάω διάφορα και καταλήγω σε hjc arpha 11 και τελευταία είδα το Shoei Ryd.

έχει κανείς άποψη;

βρίσκωντας το στα 299ε τιμή ελλάδας :
https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxa ... =shoei+ryd
και τιμή εξωτερικού 289ε-340ε

τα χαρακτηριστικά του φαίνονται καλά και κυριότερο το 1315 (+/-50) gr.

με το xr1100 ήμουν υπερ ευχαριστημένος και "ψυχολογικά" λέω να κινηθώ πάλι σε shoei...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: SHOEI RYD

Δημοσίευση από kokobill »

Το πήρα σε πολύ καλή τιμή 273Ε μαζί με τα μεταφορικά από το Fc-Moto όμως...

Δοκιμάστηκε σε ένα μεγάλο ταξίδι Πάτρα Βόλο Πάτρα στα μέσα Σεπτέμβρη με αρκετή ζέστη ακόμα.

Ο σχεδιασμός του είναι μια χαρά και ειδικά για εμένα που οδηγώ με γυαλιά συνεχώς.
Το βάρος του είναι αρκετά καλό και ο εξαερισμός του (αν και δεν πρόλαβα να το χρησιμοποιήσω με πολύ ζέστη) φαίνεται ότι θα με καλύψει πολύ καλά και το καλοκαίρι.
Το σχέδιο του είναι πολύ άνετο και στο δικό μου κεφάλι έχει πολύ καλή εφαρμογή.
Είναι αρκετά αθόρυβο ακόμα και σε ταχύτητες +200km/h που συνήθως δεν πιάνω στα ταξίδια μου.
Έχει δώρο και ένα pinlock

Όμως δεν είμαι σίγουρος αν έχω μείνει εντελώς ικανοποιημένος από την ποιότητα του.
Αρχικά οι αεραγωγοί του φαίνονται λίγο πρόχειροι στον σχεδιασμό και είναι ίσως λίγο ακαλαίσθητοι. Τουλάχιστον κάνουν καλά την δουλειά τους.
Το υλικό του εσωτερικού του δεν μου φαίνεται πολύ καλό. Είναι ένα είδος απαλού χνουδωτού υλικού που δείχνει ότι θα φθαρεί γρήγορα. Δεν είχα στο παρελθόν κράνος αυτής της εταιρίας αλλά στο AGV-Grid που έχω χρόνια τώρα το εσωτερικό υλικό είναι σε πολύ καλή κατάσταση ακόμα.
Τέλος δεν μου άρεσε η ποιότητα του υλικού στον λαιμό που είναι το κλείσιμο του. Έχει αυτό το είδος δερματίνης που επίσης φαίνεται ότι δεν θα ζήσει για πάρα πολύ. Και εδώ νομίζω πως υπερτερεί το AGV με ένα ωραίο συνθετικό υλικό.

Επειδή έχω δει κι εγώ το xr1100 στο παρελθόν, νομίζω πως δεν θα τα έβαζα στην ίδια κατηγορία.
Ίσως θα ήθελες να κινηθείς σε ένα επίπεδο παραπάνω αν βγαίνει το budget σου...
(Πέμπτη βράδυ και Παρασκευή πρωί όμως θα είμαι Αθήνα οπότε μπορείς να το δεις και από κοντά. <>60 )

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: SHOEI RYD

Δημοσίευση από SoR_gr »

thanks!

μου ειπες λεπτομέρειες που σίγουρα δεν βρισκω σε εικόνες... και σίγουρα θα τα κοιτάξω για να σχηματίσω άποψη όταν το δώ απο κοντά. Σκέφτομαι μήπως πάω σήμερα-αύριο σε κατάστημα να το δοκιμάσω,να δω αυτά που ανέφερες και να δω αμα παίξει τπτ καλύτερο στην τιμή του... στο fc moto το βρήκα 289, δλδ για 10-20ε το αγοράζω απο ελλάδα μιας και θα αγοράσω και ζελατίνα (59ε εδω 62 σε fc moto & helmet city) μπας και καταφέρω και ρίξω ελάχιστα πάλι την τιμή τους...

Σε επίπεδο κράνους θέλω κάτι ίσο ή καλύτερο απο το xr1100.... τώρα το μπάτζετ κυμαίνεται στα 300-400ε συμπεριλαμβάνοντας και την φιμέ ζελατίνα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: SHOEI RYD

Δημοσίευση από kokobill »

Ρίξε μια ματιά και εσύ στο υλικό που λέω ότι έχει στον λαιμό να δώσεις μια γνώμη μήπως είμαι κι εγώ κάπως υπερβολικός.
Επίσης ρίξε μια ματιά στο υλικό που έχει εσωτερικά στο σημείο των αυτιών και μοιάζει κάπως φθηνό.
Και η κουκούλα του φαίνεται λίγο πιο φθηνή.
Τέλος αυτό που ξέχασα να αναφέρω πριν ήταν η δυσκολία στο καθάρισμα των αεραγωγών από έντομα κλπ.
Γενικά πάντως αν εξαιρέσουμε τα δικά μου κολλήματα αξιοπρεπέστατο είναι το κράνος και τέλος πάντων για μένα που έχει και καλή εφαρμογή θα έπρεπε να είμαι πιο ελαστικός. Entry level κράνος είναι...

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: SHOEI RYD

Δημοσίευση από kokobill »

NOTE: Δοκιμάστηκε σε μεσαία βροχή στην διαδρομή Πάτρα-Αθήνα με 130-140km/h και στην διαδρομή Μαντούδι-Αγ. Άννα με 40km/h και αποδείχθηκε εξαιρετικό ως προς την αδιαβροχοποίηση του (σχεδιασμός και υλικά που στέγνωσαν πολύ γρήγορα.)
Επίσης βλέπω στο FC-MOTO extra έκπτωση 15% δες το μήπως σε ενδιαφέρει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης