Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από Jim 95 »

Καλησπέρα παιδια.
Κατ αρχην θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί όσες φορές έχω ρωτήσει κατι βρίσκω απάντηση αλλά δεν είχα γράψει ποτέ ενα ευχαριστώ.
Λοιπόν να πως πάει το πράγμα.Το πρόβλημα ξεκίνησε οταν μια μέρα ξαφνικά παρατήρησα οτι το πεντάλ του πίσω φρένου <βούλιαζε> ενώ το πατούσα και έχανε την επαφή με την πλάκα με αποτέλεσμα να χάνει στο φρενάρισμα. Είπα πως θα θέλει εξαερωση και το πήγα να το δούν στη yamaha. Τελικά βρήκαν οτι έχω το κλασικο προβλημα στο ABS ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!δηλαδή μετα απο εξαέρωση αλλαγη υγρών κλπ το μπροστινό μου μπλοκάρει κανονικα και το πίσω πενταλ βουλιαζει.Στελνω λοιπον αθήνα την μοναδα στον γνώστο να μου το καθαρίσει(μεσω της yamaha το έστειλα)! Εχει περάσει 1,5 μηνας και σήμερα μου εστειλαν πισω το abs και μου ειπαν πως ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙ! Αλήθεια εδωσα λεφτα για set επισκευης τρομπας εργασείες κλπ έμεινα χωρίς μηχανακι για 1,5 μήνα και μηχανή δεν εχω,θέλω να τους βάλω φωτια. Οι επιλογές που σκεφτομαι ειναι 2(καθως το να αγοράσω νεα κεντρικη μονάδα 1090ευρω δεν υπαρχει καν σαν επιλογή)
1.Ο Μηχανικός μου(τον εμπιστεύομαι αρκετά) μου λεει να το καταργήσουμε και οτι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με το θέμα ασφάλειας καθώς θα λειτουργεί σαν μηχανάκι χωρίς abs. Εμένα 2 πραγματα με απασχολουν σε αυτο α)υπάρχει περιπτωση να φρενάρω και να μεινουν κλειστά τα εμβολα και να φαω κανα εντο στην εθνικη να με κλαίει η μανα μου? και β)οτι αν θέλω να το πουλήσω το μηχανακι θα εξεφτελιστεί η τιμη του.
2.Αγοράζω μεταχειρησμένο Αbs (300ευρω ακομα μειων στην τσέπη μου) και ρίσκο μετα απο κάμποσο καιρο να ξαναέχω τα ίδια σκηνικα με το μεταχειρησμένο abs.?? Όλα τα abs δηλαδη τα παίζουν?
Εκανα το ποστ καθως δεν ειδα καποιον να λεει για το βουλιαγμα του πισω πενταλ εχει συμβει σε κανεναν? και αν ναι πως το αντιμετώπησε?Επίσης αν κάπως φτιάξω το βούλιαγμα και αφήσω το abs στον πίσω τροχο κανονικα και απενεργοποιησω στον μπροστά υπάρχει περιπτωση μπλοκαρίσματος του μπροστινού μου χωρίς να το περιμένω? Αυτο που με νοιάζει πρώτα απο όλα ειναι η ασφάλεια εμένα και τον γύρω μου. Επίσης αν οδηγάω με αμφιβολία δεν υπάρχει περίπτωση να το ευχαριστίεμαι το μηχανακι.
Συγγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα ειμαι σε απόγνωση. HELP αν μπορείτε ! <>60 <>60 <>60 <>60

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ρε γμτ, μερικοι αντιμετωπιζουν το μπλοκαρισμα του τροχου

viewtopic.php?f=83&t=23440

Τωρα...τα χρηματα ναι ειναι πολλα. Για 1090 που λες.. απο οσα λενε οι μοναδα μπλοκαρει απο την μη αλλαγη υγρων.

Η αλλη λυση ειναι να το καταργησεις, αλλα δεν ξερω πως γινεται.δλδ αν απενεργοποιηθει τελειως... θαναι 100% οτι δεν θα σου μπλοκαρει κανας τροχος; αν ναι..τοτε κανε το ετσι. Σαφως ειναι θεμα ασφαλειας οποτε οτι κ να επιλεξεις να κανεις να εισαι απολυτα σιγουρος.

Περι επισκευης, που το πηγες;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από Jim 95 »

Δεν ξερω ακριβος που το πηγαν! Μου ειπαν οτι ειναι ένας αθηνα που τα στέλνουν και οτι κατα 99% το φτιαχνει.(αυριο θα ρωτησω να σου πω) Ηταν λεει τετοια η ζημιά που η βαλβίδα δεν ξεκολάει.Ωστόσο εγω νομιζα οτι πιάνει τοοοοοσο αργα στο μπροστα φρένο το abs που δεν το μπλόκαρε ποτε. 1 χρόνο και (20 χιλιαδες χιλιομετρα) οδηγουσα νομιζοντας οτι εχω μπροστα φρένο. Μια δυσκολια την ενιωθα στους γλυστερούς δρομους αλλα ελεγα φταιει το οδόστρομα και οχι το φρενάρισμα μου.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από SoR_gr »

μωρέ δεν το πας και σε κάποια yamaha;

η κατάργηση του, ειναι μια λύση που ο "χαμενος" θα είσαι εσύ, αλλά αυτό εάν επιβεβαιωθείς οτι δεν θα κάνει κάνα αστείο να μπλοκάρει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από jskf16 »

Αυτο προφανως κολλησε γιατι δεν <<αναγκασες>> και τη μοναδα ποτε να δουλεψει , και στα σερβις ισως δεν εγινε και καποιος ελεγχος.Με 20000χλμ βεβαια ειναι λιγα για τετοιους ελεγχους αλλα να τωρα...

Να το καταργησεις το ξεχνας , οι λυσεις δεν ειναι αυτες που προτεινεις.Οι λυσεις ειναι να βρεις ειτε μεταχειρισμενη μοναδα στο ιντερνετ ειτε να επισκευασεις τη δικη σου.Τωρα οσο αναφορα τη δικη σου , αν λεω αν ειναι καποια βαλβιδα τοσο κολλημενη στη μοναδα ναι ειναι δυσκολο να ξεμπλοκαρει ΑΛΛΑ να ξερεις οτι επισκευαζεται.Δυσκολα αλλα επισκευαζονται.Οποτε προτεινω να το πολεμησεις και να βρεις ενα γνωστη στο αντικειμενο και οχι οτι να ναι...καλη συνεχεια και λυση σου ευχομαι στο προβλημα σου :/abwave::)

υ.γ. απο που εισαι απο τη Κρητη ?

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από manos_mas »

Για να παρεις μηχανη με ΑΒΣ σημαινει οτι εκτιμας την αξια του στην ασφαλεια σου. Ειναι στην κριση σου αν θες να μην εχεις ΑΒΣ αλλα οπως εχω πει πολλες φορες, ποτε ξανα μηχανη χωρις ΑΒΣ. Σωζει ζωες.

Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από Jim 95 »

θα ψαξω για μεταχειρισμενο λογικα! αν ξερετε καποιον να πουλαει σε καλη τιμη θα το εκτιμουσα! οταν το λυσω το θεμα θα σας πω! ευχαριστω για τισ απαντησεις!

Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από Jim 95 »

Καλημέρα ομάδα!

Μετά απο τόσα χρόνια θα ήθελα να ενημερώσω το ποστ και να κάνω μια νέα ερώτηση!
Έμεινα παρα πολύ καιρό χωρίς την μονάδα τελικα! Δηλαδή οδηγούσα τη μηχανή με συμβατικά φρένα(είχα αφαιρέσει την μονάδα και είχα βάλει σολινάκια του fazer χωρίς abs).

Μετά απο χρόνια λοιπόν φτιάχτηκε το abs μου.Δεν κολλάει και δουλεύει σε όλες τις περιπτώσεις ΑΛΛΑ εχώ πρόβλημα πολλές φορέςμε την πίεση στο πίσω πεντάλ.Δηλαδη καμιά φορα ενώ ειμαι σταματημένος ''βουλίαζει'' το πεντάλ και χάνω πίεση στη πίσω πλάκα.Απο εξαέρωση δεν είναι σίγουρα η λειτουργία του abs είναι άψογη αλλα έχω αυτό το θέμα.
Έχω απογοητευτεί πια με τα φρένα.

Αν έχει τυχει σε κανεναν κατι παρόμοιο ας βοηθήσει!!!

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από manos_mas »

Εχεις κανει εξαερωση στην μοναδα του ABS μεσω εγκεφαλου?
Ειναι μια λειτουργια που ο εγκεφαλος μπαινει σε service mode και πρεσσαρει την μοναδα τους ABS.

Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από Jim 95 »

Καλησπέρα. Το συνεργείο που το πάω δεν είναι της Yamaha. Δεν νομίζω όμως να μην υπάρχει διαγνωστικό. Μόνο στην YAMAHA γίνεται το τεστ που λες?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από Solomon »

Επίσης δες μήπως απλά χρειάζεται ένα σετακι επισκευής η τρόμπα του φρενου. Δεν είναι κάτι ανησυχητικο; συμβαίνει σε όλα τα παλιά μηχανάκια κάποια στιγμή. Φυσιολογική φορά


Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από Jim 95 »

Ευχαριστώ για το βίντεο αλλα δεν θα δοκιμάσω μόνος δεν εχω τα εργαλεία!

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από AndStuff »

Περνα μια Τεταρτη απο τη λεσχη να το κανουμε παρεα, 5 λεπτα υποθεση! :D

Ioannis65
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 30 Απρ 2021, 10:19
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από Ioannis65 »

okay! Εχω ακριβως το ιδιο θεμα! Εν τελει βρηκες ακρη με το βυθισμα του φρενου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες