Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Καθημερινές συζητήσεις
Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από Giannis87 »

Καλημερα σε ολους!! Ειμαι σε αναζητηση για fazer 600 s2, εχω δει καποια απο κοντα και ειχα σχεδον αποφασισει. Η κουβεντα ομως με εναν γνωστο μου,με προβληματισε. Ο προβληματισμος εχει να κανει με δυο πραγματα. Το πρωτο ειναι οτι ειμαι νεος οδηγος,(σε δικυκλο) εχω το διπλωμα ενα χρονο και δεν ξερω κατα ποσο το φαζερ ειναι φιλικο για εναν οδηγο με μικρη εμπειρια. Το δευτερο ειναι οτι κανω πολλα χιλιομετρα τη μερα και σκεφτομαι μηπως το φαζερ, που θεωρω οτι ειναι πιο ιδιαιτερη μηχανη, δεν κανει για αυτη τη χρηση(στον ενα χρονο εχω κανει 11000 χιλιομετρα), με την εννοια οτι θα το ταλαιπωρω πολυ. Η χρηση του θα ειναι κυριως μεσα στη πολη και κανενα κοντινο ταξιδακι. Το θεμα ειναι οτι σαν εμφανιση με τρελαινει και το γουσταρω απιστευτα αλλα απο την αλλη η λογικη μου λεει οτι δεν ειναι για μενα. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρω πολυ αδυναμη μηχανη γιατι ξερω οτι συντομα θα τη βαρεθω αλλα μηπως το φαζερ παρα ειναι δυνατο για νεο οδηγο? Σκεφτομαι μηπως τελικα κινηθω προς το xj6 diversion, ποια η γνωμη σας? Ευχαριστω εκ των προτέρων και συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κοιταξε, το φζ6 στα χαμηλα (1.000-8.000 στροφες) ειναι ψοφιο. Για αρχαριο οδηγο ειναι οκ. Μετα αμα το μαθεις λιγακι απο 8.000-14.000 στροφες ειναι απολαυστικο. Ενα ντεποζιτο εντος πολης βγαζει 200-250χλμ. Αμα το οδηγας κ χαλαρα, θα βγαλει λιγα παραπανω. Το οτι θαναι η πρωτη σου μοτο, οι αλλοι ας λενε οτι θελουν. Το θεμα ειναι εσυ ποσο εχεις το μυαλο στο κεφαλι κ να μην κανεις επιπολαιοτητες μεχρι να νιωσεις οτι μπορεις να το ελεγξεις (να σκοτωθεις μπορεις κ με παπι).

Σκεψου αν παρεις μια 600αρα τα εξοδα συντηρησης ειναι ιδια, ειτε φζρ ειτε xj. Αν παρεις το xj σε δυο τρεις μηνες θα το βαρεθεις. Τουλαχιστον το φαζερ ταξιδευει πιο ανετα μιας κ ειναι γυρω στα 100 αλογα. Ειναι αρκετα αξιοπιστο κ μπορεις να κανεις τα παντα

Τωρα, επειδη η μοτο ειναι κ απολαυση.. παρε αυτο οου βλεπεις κ γουσταρεις

Αμα εισαι απο Αθηνα ελα απο την λεσχη καμια τεταρτη να τα πουμε κ απο κοντα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από Giannis87 »

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν θα ειναι η πρωτη μ μηχανη. Το χρονο π μας περασε και τα 11.000 χιλιoμετρα π ανεφερα τα περασα παρεα με ενα bmw funduro. Ολα πηγαν καλα, αλλα η γιαγια(μοντελο του 94) με κουρασε και θελω να κανω το επομενο βημα. Η αληθεια ειναι οτι με καθησυχαζεις αρκετα, κι εγω πιστευω οτι με το φαζερακι θα τα παμε καλα αλλα οι γυρω μ με τρομαζουν και φοβαμαι μην κανω λαθος επιλογη. Δεν ειναι και λιγα τα λεφτα για να πειραματιζομαι. Θα προσπαθησω να ερθω καποια μερα απο τη λεσχη αλλα αυτη τη περιοδο ειμαι πιεσμενος με δουλεια, και πρεπει να αλλαξω συντομα μηχανη!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

Το bmw ειναι πολυ πιο νευρικο στα χαμηλα σε σχεση με το φζ6. Σκεψου θα δεις 3πλασια ροπη του φζ6 μετα τις 8.000 στροφες. Ενα καλοσυντηρημενο μηχανακισς προστατευει απο τα παιδιαστικα λαθη. Και οπως ριπα κ πιο πριν, για απειρο οδηγο ειναι καλο, αρκει να εχεις το μυαλο στο κεφαλι σου.

Πιο λαιτ επιλογες ειναι το nc700, ιδανικο για πολη, αλλα ειναι αρκετα αργο.

Τωρα...αναλογα κ τα χλμ που κανεις. Εγω για εντος αττικης εχω το παπι (διαδρομες 10-15χλμ κ αλλα τοσα επιστροφη)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από Giannis87 »

Τελικα μπηκα στον κοπο σημερα να δω απο κοντα και αλλες μηχανες, xj6 το γυμνο και το diversion, er6 αλλα κανενα δεν μ εβγαλε την ανυπομονησία να το οδηγησω οπως εγινε με το fazer οποτε πηρα την αποφαση να προχωρησω για το fazer!! Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα στη λεσχη!!!

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από kokobill »

Καλησπέρα Γιάννη.
Να σου αφήσω κι εγώ μια γνώμη που είχα κάποτε παρόμοιο δίλημμα. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανένα από τα υπόλοιπα μηχανάκια.
Έψαχνα ένα on-off (πιθανότατα ένα XT-R ας πούμε) για ταξιδάκια και εκδρομές κλπ. Μέχρι τότε είχα οδηγήσει αρκετά μοτό αλλα τα χιλιόμετρα μ τα είχα κάνει με μια βέσπα PX-200 και ένα KLR 650 ’01.
Μία φίλη έτυχε να πουλάει το FZ6 Fazer ’05 οπότε πρότεινα να το “δανειστώ” για λίγο καιρό και για αντάλλαγμα να το σερβίρω κλπ.
ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΗΚΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ. Μάλλον ξανακατέβηκα για να ανέβω στο FZ8 Fazer.
από όταν το πήρα έκανα περίπου 65Κ km σε 3.5 χρόνια και μάλιστα επειδή μετακινούμαι με ποδήλατο στην καθημερινότητα μου τα περισσότερα (80-90%) σε ταξίδια. Είναι από τα πιο απολαυστικά μοτό που έχω οδηγήσει και μου άνοιξε ένα τελείως καινούριο κεφάλαιο στο “τι μπορεί να είναι ταξίδι”.
Από άποψη φιλικότητας αποδείχτηκε εξαιρετικό και ΠΟΛΥ πρόθυμο να μου συγχωρέσει όλη μου την απειρία. Σε ταξίδια και εκδρομές άντεξε και φόρτωμα και κακοποίηση και χωματόδρομο και ήλιο και βροχές. Άντεξε υψηλές καλοκαιρινές θερμοκρασίες πόλης και δεν είπε τίποτα.
Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα (αν και γνώριζα από πριν) ήταν η κατανάλωση. 6lt/100km στην καλύτερη στο ταξίδι διότι ΔΕΝ θα αντέξεις να πας με 100km/h (θα θέλεις να ακούς το γουργούρισμα του στις 7000-8000 στροφές) μέχρι και +7.5lt/100km μέσα στην πόλη όπου ναι μεν κινείται άνετα αλλά κάθε 3 φανάρια μετράς ένα ευρώ.
Το θέμα του κόστους μετριάστηκε αρκετά βέβαια από την αξιοπιστία του αλλά και πάλι είναι υψηλό για να το χρησιμοποιεί κανείς σαν "παπί".

Παρ΄ όλα αυτά ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟ ΟΣΟ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.

Για εμένα που το δίκυκλο αποτελεί πολυτέλεια δεν αποτελεί παράγοντα το κόστος όσο η απόλαυση και από αυτή μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα πάρεις μπόλικη και εντός και εκτός πόλης, αρκετή ώστε να μην σε νοιάζει το κόστος. (Αν σε διαψεύσω στο αγοράζω εγώ πίσω…)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

Πολυ χονδρικα με μετρια καταλανωση εντος πολης, κανα ανοιγματακι, καιει 1€ τα 10χλμ... Περισσοτερα στο νημα περι καταλανωσης
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από Giannis87 »

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας! Πραγματικα σημερα καταλαβα τι εννοειτε, βρεθηκε επιτελους ενας ιδιοκτητης φαζερ π με αφησε να το οδηγησω(κανεις δεν μ το εδινε απο οσους εχω βρει, και πραγματικα δεν τους αδικω),. Εφυγε καθε αμφιβολια π ειχα, νομιζω οτι ακομα εχω ενα χαζο χαμογελο στο προσωπο μ, :D Μ αρεσε παρα πολυ σα στήσιμο, εχει ακριβως το γκαζι π χρειαζομαι μεσα στη πολη και ψηλα απλα ειδα ενα καινουργιο κοσμο! Δεν κρατιεμαι να ερθει το σαββατοκυριακο να δω και ενα δυο ακομα που εχω υποψιν μ και να αποφασισω!! Εδωσα το αμαξι μ που το προσεχα σαν τα ματια μ, για το φαζερ, και ακομα γελαω π τελευταια στιγμη πηγα να το μετανοιωσω!

Και μια ερωτηση, π μ εκανε εντυπωση, ρελαντι και ζεστο στις ποσες στροφες δουλευει? το συγκεκριμενο π ειδα σημερα δεν ηταν σε καλη κατασταση και δεν το σκεφτομαι καν, αλλα μ εκανε εντυπωση οτι δουλευε στις 2κ στροφες και οχι πολυ σταθερα, ειναι λογικο? (για να τσεκαρω τα υπολοιπα που θα δω)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από jskf16 »

Οι στροφες με ζεστο κινητηρα ειναι περιπου στις 1250-1350 , απο εκει και περα υπαρχουν θεματα tps και αλλα αν υπαρχουν ασταθειες oπως ελεγχο μπουζι ή οτι αλλο , που απο εδω δε γινεται διαγνωση.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

όπως επίσης αμα έχει πειράξει διάφορα πραματακια, είτε προς πατεντα για ορθή λειτουργία (πχ να έσβηνε στα χαμηλα και να το ανέβασε ή κατι άλλο ξερω γω).

εμένα δούλεψε ρελαντί στις 2Κ όταν ήθελε καθαρισμό το ιντζεξιον και νέα βενζίνη, μετά απο πλύσιμο σε βενζινάδικο (εριξε με πίεση νερό στο τεπόζιτο και μάλλον πήρε νερά)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από Giannis87 »

Οκ, ευχαριστω, ρωτησα για να ξερω π δουλευουν ρελαντι, το συγκεκριμενο ηταν ολο βαμμένο οποτε δεν το σκεφτομαι! Η αναζητηση συνεχιζεται..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

για την δική σου ενημέρωση μιας και κοιτάς διάφορα μηχανάκια για την αγορά, καθώς και για να ξέρεις τι προβλήματα βγάζουν, ρίξε μια ματιά στην ενοτητα του φζ6 απλά να ξέρεις τι θα συναντάς και τι να προσέχεις;.

πολύ γρήγορα μαζί σε όλα τα υπόλοιπα που θα κοιτάξεις:
-στα φζ6 χαλάει το kill switch< τοχει δεν το έχει αλλάξει ο αλλος, αδιάφορο. απλα τσεκαρε αμα σβήνει η μοτο απο εκει. αν δεν σβήνει το έχει γεφυρώσει (το κάνουν πολλοί).
-τσεκαρε το μπροστα γρανάζι και τον άξονα κίνησης (πες στον μηχανικός σου)
-ρουλεμαν τιμονιού αν κάνει σκαλωματάκι (αν κανει θελει αλλαγή κατα 100-150αρι μαζί με εργασία)
κλπ κλπ

διάβασε απο εδώ viewforum.php?f=25
έτσι ώστε αν παρατηρήσεις κάτι, να ξέρεις που οφείλεται...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από sakisart »

Στα παραπάνω όπως έγραψαν τα παιδιά. Είναι πολύ καλό μηχανάκι δύο ταχυτήτων, ήρεμο στα χαμηλά, πολύ νευρικό και γρήγορο στα ψηλά για γούστα. Σε ταξιδάκι πίστεψε επειδή κινείσαι κυρίως στο οφελιμο φάσμα στροφών θα το ευχαριστηθείς. Γνώμη μου δες με abs.Μπορεί να είναι λίγο ευαίσθητο και θέλει φροντίδα, αλλά αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια ιδιως στο πίσω φρένο που δεν είναι τόσο καλό και μπλοκάρει στο fζ6 πολύ ευκόλα χωρίς abs σε φρενάρισμα πανικού.

Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από Giannis87 »

Καλησπερα και παλι, εχω οργώσει ολη την αττικη για να βρω επιτελους το μωρο μ!! Εχω καταληξει σε τρια π φαινονται πολυ προσεγμενα αλλα με προβληματιζουν αρκετα τα χιλιομετρα. Ειναι 10ετιας μηχανακια και ειναι δυνατον να εχουν μονο 25-35.000 χιλιομετρα? Υπαρχουν καποια σημεια π μπορω να παρατηρησω ωστε να μαρτυρουν λιγο τα χιλιομετρα τους? Ποια σημεια εχουν πιο γρηγορα φθορα? Στο ενα ας πουμε τα λαστιχα ειναι 5ετιας και ειναι σαν καινουργια αλλα υστερεί απο τα αλλα,λογο χρωματος και γιατι δεν εχει συναγερμο και καποια εχτρα σε εξοπλισμο π εχουν τα αλλα δυο. Κανα καλο συνεργειο εντος αττικης και καλυτερα προς βορεια προαστια ωστε να το ελενγξω,? Τον σιφναιο στο γερακα τον ξερει κανεις?

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματισμος για αγορα fazer 600 s2

Δημοσίευση από necromanthus »

Οπτικά δύο σημεία θα μπορούσαν να σου δώσουν κάποιες πληροφορίες για τα χλμ με την προϋπόθεση βέβαια οτι δεν έχουν αλλαχθεί. Η κατάσταση των γκριπ και των μαρσπιέ. Όσο πιο λιωμένα τόσο πιο πολύ έχει χρησιμοποιηθεί το μηχανάκι. Από τα ελαστικά το μόνο που μπορείς να καταλάβεις είναι το στυλ της οδήγησης.

Τα υπόλοιπα όπως είπες ίσως τα δουν σε συνεργείο αν δεν έχουν βιβλίο service αυτά που κοιτάς αλλά προσωπικά δεν έχω να σου προτείνω κάποιο στα βόρεια αφού και εγώ πάω στο επίσημο στον Πειραιά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές - Καθημερινές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες