Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
xronis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 12 Απρ 2010, 12:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από xronis »

Γεία σε όλούς, μυρίζει υπερβολικά πολύ ο συνεπιβάτης απο καυσαέρια και δεν ξέρω τι να κάνω.. Ανεξαρτητα απο τη διάρκεια της βόλτας, τον αν φυσάει η όχι και την ταχύτητα της μηχανής ο συνεπιβάτης μυρίζει πολύ ασχημα καυσαέρια..
Είναι φυσιολογικό αυτό?? Τι να κάνω γτ έχει καταντήσει ανυπόφορο..

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από Roy-D »

Αυτό συμβαίνει τώρα ή καιρό? Γιατί εκεί που είναι οι εξατμίσεις μου φαίνεται φυσικό να μυρίζει ο συνεπιβατης λίγο παραπάνω...! Εδώ εμείς μυρίζουμε μηχανηλα!! Λες να βάλουμε λάδι φράουλα όπως παλιά στα runner? Χεχεχε! :D

xronis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 12 Απρ 2010, 12:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από xronis »

Τον τελευταίο ένα χρόνο σίγουρα μυρίζει και μάλιστα πολύ.. Τώρα ίσως να μύριζει και πιο πρίν αλλα δεν ξέρω..

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από jskf16 »

Ειναι γνωστο το φαινομενο , σε ολες τις μοτο που οι εξατμισεις ειναι εκει πανω (σημερα ειναι ελαχιστες ως μηδαμινες) , με το στροβιλισμο που γινεται ο πισω γινεται χαλια, ειναι ενα τεραστιο μειον αυτο.Μια βαλιτσα πισω ισως να εκοβε το πολυ πραμα!

Θεωρουμε οτι το μιγμα ειναι σωστο , οχι πλουσιο , και το φιλτρο αερα ειναι τζαμι!

Άβαταρ μέλους
peteglamgr
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2014, 12:33
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Κόρινθος
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από peteglamgr »

Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό. Έχω κάνει πάνω από 20000χλμ με τη γυναίκα, είτε με βαλίτσες, είτε με χωρίς, και ΠΟΤΕ δε μύρισε. Μιλάω για fazer s2.

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από dimitris pap »

jskf16 έγραψε: Θεωρουμε οτι το μιγμα ειναι σωστο , οχι πλουσιο , και το φιλτρο αερα ειναι τζαμι!
Το ίδιο κι από μένα και μήπως τσιμπάει και λαδακι? :shock:

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από theovivad »

Οντως σε πολλα μοντελα... φιλος εδω με suzuki gsr 2008... τα ιδια (ψιλομεγαλη βολτα και μετα μπανιο)... Το καταλαβανε μαλλον στο 750 και βαλανε κατω το τελικο. :cyclopsani:

Άβαταρ μέλους
saloutos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 11:38
Model: -
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από saloutos »

εγώ με termigioni έχω το ίδιο πρόβλημα άλλα πιστεύω ότι είναι ότι είναι εξατμίσεις aftermarket +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)

Άβαταρ μέλους
Dapsilis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ 08 Ιαν 2011, 21:28
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από Dapsilis »

Καλησπέρα σε όλους.
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και πάει να με τρελάνει σε σημείο που σκέφτομαι να το δώσω ενω το γουστάρω πολύ. Διαπιστωμένα έχω να καταθέσω τα εξής.
- Οπως και άλλοι στο forum με το ίδιο πρόβλημά έχω να σας πω ότι το μηχανάκι δεν μύριζε πάντα. Για την ακρίβεια από τα 29.000χλμ που το πήρα έως τα 40.000 δεν μύριζε καθόλου. ΚΑΘΟΛΟΥ! Το τονίζω γιατί γράφεται πως οφείλεται στη θέση της εξάτμισης που είνα ψηλά. Δε φταίει αυτό.
- Στην περίπτωσή μου πιθανολογώ πως φταίνε σε διαφορετικό βαθμό διάφοροι παράγοντες όπως
* το μηχανάκι γερνάει καθώς είναι του 2008 (λογικό),
* η αποκλειστική οδήγηση στην πόλη. Εχω καιρό να το ταξιδέψω.
* αφαίρεσα τη μπαγκαζιέρα οπότε οι στροβιλισμοί λόγω υποπίεσης πιθανώς να γίνονται πιο κοντά στον συνεπιβάτη.
* το χειμώνα το φαινόμενο είναι εντονότερο. Ισως φταίει ότι ο καταλύτης δεν προλαβαίνει να φτάσει στη θερμοκρασία που κάνει τη δουλειά του με αποτέλεσμα τη συσσώρευση σωματιδίων.

Και τώρα; Υπάρχουν λύσεις που να έχουν λογικό κόστος; Οποιος μπορεί απαντάει.
1η λύση θα ήταν να αγοράσω νέα εξάτμιση. Θα πρέπει πρώτα να πιάσω το τζόκερ γιατί θα έβαζα μόνο yamaha. Ουτε κούφιες, ούτε ελευθέρας, ούτε αρκούδες για θόρυβο. Ο γιαπωνέζος έβγαλε τα μάτια του να σχεδιάσει τη μηχανή, δεν θα πάω να βάλω ότι να 'ναι.
2η να βρω ένα συνεργείο που να μην έχει σαν 1η πρόταση το "έλα να στην ξηλώσω και να βάλουμε μία χωρίς καταλύτη με 80€". Βρήκα ήδη δύο τέτοιους και έκανα πέρα.
3η να πάρω σβάρνα τους ειδικούς που ασχολούνται μόνο με εξατμίσεις. Αυτό μάλλον θα κάνω.
4η έχω βρει ενα προϊόν που λέγεται Oxicat Protec αλλά δεν μπορώ στο internet να βγάλω άκρη πως ακριβώς δρα και τι συστατικά περιέχει.
5η τρίψιμο και καθάρισμα του εσωτερικού μέρους του τελικού με μάκτρο (βούρτσα) όπως έκανα στο στρατό τα rheinmetall. Δε ξέρω θα το σκεφτώ.
6η καθαρισμός με ενεργό άνθρακα αλλά η εταιρία που το κάνει δε με πείθει. Επίσης όπου ρωτάω κανείς δεν έχει ακούσει αυτή τη διαδικασία.
7η να κάνω μεγάλες διαδρομές για αρκετό καιρο μπας και με τη χρήση " πετάξει" η εξάτμιση όσα έχει μαζέψει. Ομως μου είναι δύσκολο να γυρνάω σα τον χαζό στους δρόμους.

ΥΓ μη μου πείτε για ποιότητα βενζίνης. Βάζω σχεδόν αποκλειστικά από το ίδιο βενζινάδικο.

Αυτά και συγνώμη για την ελεγεία. Τα σχόλια σας και οι γνώμες είναι καλοδεχούμενα.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από sakisart »

Πήγες σε συνεργείο της yamaha να τη δούνε αρχικά;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Δευ 13 Αύγ 2018, 15:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!!!!!!!!!!! Διαβασε τους κανονισμους του φορουμ!

Άβαταρ μέλους
Dapsilis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ 08 Ιαν 2011, 21:28
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από Dapsilis »

Οχι, δεν το πήγα.
Και εδώ που τα λέμε πρέπει να το πάω σε συνεργείο της Yamaha και μάλιστα με πιστοποίηση YTA silver.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από Solomon »

Αν κ προσωπικά δεν το θεωρώ πρόβλημα το συγκεκριμένο θέμα, κάνε μια καυσανάλυση να δείτε που βρίσκεται ο κινητήρας.
Θεωρητικά θα είναι εντός ορίων. Αλλά αυτό δε σε καλύπτει για τις μυρωδιές οπότε ζητα από τον μηχανικό να στο ρυθμίσει με ακρίβεια.
Βρες κ το σχετικό thread με την καυσανάλυση εδώ μέσα να ξέρεις τι να ζητήσεις ( τρύπες στην πολλαπλή κ μέτρηση κάθε κύλινδρος ξεχωριστά, όχι με το μαρκουτσι στο τελικό, δεν έχει ακρίβεια αποτελεσμάτων)
Πιθανώς να χρειαστεί να κάνεις κ ένα καθαρισμό μπεκ. Σε κάποιο σέρβις βγάλτε τα κ στείλτε τα για μέτρηση κ καθαρισμό αν χρειάζονται.
Υποθέτω ότι φίλτρο αέρα είναι καθαρό κ ότι τα συστήματα ανακύκλωσης καυσαερίων λειτουργούν κανονικά (γιατί κ εκεί παίζει να υπάρχει θεματακι, να μην καίγονται κανονικά κ να μυρίζουν.)

Τώρα που το σκέφτομαι πιθανότατα, εφόσον η μοτοσυκλέτα σου είναι καλοσυντηρημενη , να ξεκίναγα από το τελευταίο

xronis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 12 Απρ 2010, 12:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Μυρίζει υπερβολικά ο συνεπιβάτης καυσαέριο.

Δημοσίευση από xronis »

Καλησπέρα,

Αμα βγάλεις καμια άκρη , ενημέρωσε και εδω σε παρακαλω..

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες