Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από fazernick »

Ισως κουρασω λιγο , ισως γινω γραφικος πολλα ισως αλλα αυτο εζησα εδω και ενα μηνα.Θα τα μοιραστω μαζι σας ώστε να εχετε και εσεις μια γνωμη-γνωση.
Ξεκιναω:
Πριν απο κανα μήνα ελπυνα το Fz1 S στο χερι με οτι προσοχη υπαρχει και ξερουμε ολοι την ιστορια των πολλαπλασιαστων που εχουμε.Το μηχανακι αρχιζει και μπερδευει.Λεω οπα το εχω ξαναδει , παω στο συνεργειο που παω χρονια YAMAHA ******************.Ελεγχει το μηχανακι και μου λεει και οι 4 OFF.Πραγμα λιγο περιεργο καθως ξερετε.Οκ παω ΜΟΥΡΑΤΗ παιρνω 4 σε κλαη κατασταση.Τις παω πισω στο συνεργειο και τις ελεγχει ως εξης(εδω θελω την γνωμη σας) ---Συνδει πολλαπλασιαστη με ρευμα την κανει σωμα στα πλαγια με το μοτερ και βλεπει αν πεταει σπινθηρες.Τις βγαζει και τις 4 off..
Ξανα πισω στο ΜΟΥΡΑΤΗ , εντυπωσιαζεται και μου δινει αλλες 4.OFF οι 2.Ξαναπαω ΜΟΥΡΑΤΗ μου δινει 2 ο ανθρωπος αλλες και μου λεει αν και αυτες δεν θα στειλω παλικατι με πολλες,αν και δεν του φαινεται νορμαλ και ο τροπος διαγνωσης ουτε το οτι βγαλαμε μαζι με τις δικες μου 4+2+2 = 8 πολλ. off.Τεσπα τις βαζουμε πανω , παιρνω το μηχανακι .
Στο δρομοΑ ανεβαζει θερμοκρασια, το λεω στον ****************8επι τοπου μου λεει "ισως θελει συπληρωμα γιατι με την αλλαγη για να δω το προβλημα ισως θελει παλι εξαρωση,γιατι ελυσα το ψυγειο". ΚΑΙΙΙΙ μεχρι να παω σπιτι μετα απο αυτο ανοιγω το μηχανακι Βεικου καιιιιιιιιιιιιιιιι Κατα το κλεισιμο του γκαζιου μεχρι να πιασει 4.000 στρ. το μηχανακι CHECK Engine.Οπα λεω.Μιλαω με καποιο παιδι απο εδω μεσα το κοιταμε στα διαγνωστικα IGNITION COIL 3-4 off.....
ΞΑΝΑ στον ************ Μουρατη ΞΑΝΑ μπουζοπιπες και ολα καλα,μεχρι που το εκανα βολτα, ξανα εξαερωση και συμπληρωμα ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ , ΟΥΤΕ αυτο 2/2, το εκανα με βοηθεια φιλου και οκ(εδω και ο ΜΟυρατης αρχιζει και αναρωτιεται οπως και εγω με το τι γινεται.)
Το μηχανακι εκανε αποσταση Πατησια -Ν.Ηρακλειο. μετα απο μερικες μερες λεω να το πλυνω καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ξανα μπερδεμα , αυτη τη φορα δεν εστρωνε.
ΞΑΝΑ Μουρατη με το μηχανακι ,και μου λεει ο ευγενεστατος παραυτο κυριος εκει να το παω σε ενα δικο του, το παω το κοιταω θελει ψαξιμο , οκ λεω το παω αλλου σε αλλη YAMAHA.
Το παω στο Κ.Πιπεριγκο YAMAHA.Aποτελεσμα απο τα ευρυματα. ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ειναι οκ.μια κομμενη ανω τσιμουχα ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑ οτι ειναι κομμαενη και διαβεβεωθηκα οτι αλλαχτηκε, απο εκει εμπαινε νερο εκει και γεμιζε το σημειο που ειναι ειναι το μπουζι, ξεβιδωμενα 2 μπουζι , και οχι αλλαγμενα σωλινακια πιεσης.
Παλιοτερα επειδη χαλασε η τσιμουχα θερμοστατη που τον αλλαξε ολο ΕΝΩ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, και περσι οταν επαθα βολαν ηθελε να μου αλλαξει και Πηνια ΕΤΣΙ γιατι πανε πακετο ειπε.
Επισης μου αλλαξε υγρα φρενων μπροστα οταν αλλαξα φρενα μπροστα στα 45.000 και δεν το ενεργοποιεση σε κανενα Servive και κολλησε ΖΗΜΙΑ 150+ ετσι τσαμπα.

Λοιπον ΠΡΟΣΟΧΗ στους δηθες μηχανικους που δεν εχουν ιδεα και δεν το κανουν επιτηδες..γιαιτ περι αυτο προκειται.Μακρια απο αυτο το μαγαζι ,και μου το ειχαν αναφερει και φιλλι αλλα εχε χαρη...πλεον NOT

Μπραβο στον Κ.Πιπεριγκο που το εκανε φυλλο και φτερο και βρηκαμε τι φταιει και στο Κ.Μουρατη που οχι μονο μου εδινε πολλαπλασιαστες αλλα μου επεστρεψε και χρηματα για τη μια .

Αυτα και προσοχη αδερφια.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα ονοματα εφυγαν για ευνοητους λογους :!: , οταν αναφερομαστε σε ονοματα και εταιριες να ειμαστε προσεκτικοι!!!

Οι πολλαπλασιαστες εφοσον ξερουμε την ωμικη τους αντισταση , μπορουμε να τους τσεκαρουμε με το πολυμετρο ,ακομα και τις μονωσεις τους ή και με παλμογραφο τους παλμους της τασης.

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από fazernick »

Συγνώμη για τα ονόματα αλλά πρέπει ο κόσμος να μάθει ..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από SoR_gr »

αν και για τους συγκεκριμένους δεν έχω άποψη, ή ακόμα καλύτερα για κανέναν δεν έχω άποψη. Το μόνο που μπορώ να πω οτι με τα ρεύματα όντως δυσκολέυεσαι στο να βρεις τι φταίει.Μπορεί να φταίει απο εγκέφαλος μέχρι καμμένη λάμπα.


τέλος καλά, όλα καλά λοιπόν...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από fazernick »

Τελος καλο όλα καλά αλλά πλήρωσα τσαμπα να πάρω 4 πολλαπλάσιαστες ... Αυτό φωνάζω..μερικοί Δεν ξέρουν όχι ότι το κάνουν επίτηδες

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από jskf16 »

Tην ανοησια ή αγνοια του αλλου ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ** , μετα παει αλλου η δουλεια :twisted:

Οποιος θελει να μαθει ονοματα μπορει μονο μεσω καποιο pm ,δημοσια αρνητικες αναρτησεις που εκθετουν τη λεσχη μεσω του φορουμ εγκυμονουν κινδυνους για εμας αλλα και για εσενα , κανενα συγνωμη δε χρειαζεται :wink: λιγη προσοχη στα γραφομενα...

tip: τα ηλεκτρικα - ηλεκτρονικα δε θελουν μηχανικο!


**....θα μου πεις εδω καηκαν τοσοι ανθρωποι :( απο την ανοησια και αγνοια καποιων <<υπεθυνων>>.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από Solomon »

Αγαπητέ fazernick μπορώ να έχω σε πμ το όνομα του μηχανικού που εμπιστεύτηκες? Γιατί χθες στην λέσχη είχαμε συζήτηση για κάποιον πολύ γνωστό κ επίσημο ο οποίος χρεώνει εργασίες κ τι μηχανάκι δεν φτιάχνεται (το πρόβλημα με την θερμοκρασία του Λευτέρη)

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από fazernick »

Solomon σου απαντησα, πειτε μου τι να κανω που εχω ενα θερμοστατη και 2 πολλαπλασιαστες που δουλευουν..και ενα ABS Κολλημενο που σηεμρα που του τα εψαλα μου ειπε για το ABS 180€ ..Μετα απο 12 χρονια που ειμαι πελατης του δεν περιμενα τετοια αντιμετωπιση.Αλλα εχει ο τροχος για ολλους

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από jskf16 »

Nα τα παρει πισω ειναι παρα μα παρα πολυ απλο αν θελει να λεγεται επαγγελματιας.Και θα επιμεινεις κιολας , να τα παρει πισω! Και τη διαφορα τους ως κοστος που πληρωσες θα τα βρειτε στο abs (αν το επισκευασει :mrgreen: ) και μετα μακρυα απο εκει!

Διαφορετικα τα ανεβαζεις σε αγγελιες , μα θα φυγουν.... :)

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από fazernick »

Τις πληρωσα 50 τη μια, ποιος θα τις παρει με τοση τιμη?και ο θερμοστατης ποιος θα με εμπιστευεται να το παρει

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από jskf16 »

Ε εεε νταξει τοσα πουλανε , αλλωστε οι καταστασεις του και φαινεται και ελεγχεται για τον ενδιαφερομενο :wink:

....αλλα η ουσια ειναι να τα παρει το συνεργειο πισω και εαν ειναι ειδικα επισημη yamaha , επι τοπου τηλεφωνο στα κεντρικα και αναφερε τους ακριβως τι εχει γινει.Προσωπικα αυτο θα εκανα!

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από fazernick »

Μετα απο ¨διαλογο" που ειχα με τον πρωην μηχανικο θα μου δωσει τα χρηματα πισω για μπουζοπιες και θερμοστατη..και περιμενω..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από SoR_gr »

πάλι καλά. έστω να πάρεις κατι πίσω.

Είναι λεπτό θέμα. Μερικές φορές σαν πελάτες δεν είμαστε σωστοί (οχι εσύ προσωπικά-γενικά το λέω). Αλλες φορές οι μηχανικοί δεν φέρονται σωστά και άλλες φορές φταίμε και οι δύο.

Η ουσία είναι οτι εμείς έχουμε τα μηχανάκια και τα πλερώνουμε. οπότε δεν θέλει βιαστηκές κινήσεις και σωστή-ψύχραιμή συζήτηση πριν την επισκευή με τον μηχανικό :{} :{} :{} . Αναλύουμε το πρόβλημα,συζητάμε το οικονομικό και αφού τα βρόυμε προχωράμε. Αμα ο μηχανικός δεν μας εμπνεύσει εμπιστοσύνη, πάμε αλλού. Δεν είναι κακό να μην γνωρίζει να το φτιάξει (κακό είναι αλλά λέμε τώρα :{}\ :{}\ :{}\
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Σωστη διαγνωση ειναι η αρχη του παντως

Δημοσίευση από jskf16 »

Kακο δεν ειναι , ισα ισα που ειναι τιμιοτερο να πει δε ξερω και το εκτιμας εντελως διαφορετικα και το συζητατε παρεα προς ευρεση της λυσης της βλαβης ,παρα απο εναν που ειναι οτι να ναι!
Να κανει τη δουλεια χαλια ή εν μερη σωστα , να σου παρει τα λεφτα , να βγει και απο πανω ενω εχει κανει λαθος εκτιμηση μιας βλαβης , εεε οχι αυτο ειναι απαραδεκτο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες