Συνεργειο service fazer s2

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Comjiotis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 19 Σεπ 2010, 16:10
Επικοινωνία:

Συνεργειο service fazer s2

Δημοσίευση από Comjiotis »

Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα μετακόμισα στον βύρωνα και ψάχνω για συνεργείο αξιόπιστο και προσιτό σε τιμή κοντά στο σπίτι μου.
Έχω ένα fazer s2 και κοντεύει τα 70.000km.
Μέχρι στιγμής την καλύτερη άποψη, όσον αφορά τον έλεγχο της μηχανής, την έχω για το εξουσιοδοτημένο της yamaha στο χαιδαρι (γκουζιβελακης) αλλά μου πέφτει λιγάκι μακρυά και αρκετά ακριβός.
Έχω πάει σε διάφορα χωρίς να μείνω αρκετά ικανοποιημένος (και από άποψη προσοχής στη μηχανή , τιμής , αλλά και τυπικότητας στο ραντεβού).
Τι μου προτείνετε ;

Ευχαριστώ,
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλησπέρα , σε πιο σωστή ενότητα απο το προηγούμενο πόστ :wink: :wink:

το service εχει να κάνει και με το πόσα χλμ έχεις, τι χρειάζεται η μοτο σου κλπ.

σίγουρα κάποια της Yamaha ισως σου πάνε στο μυαλό. πχ Καραμανώλης στον Πειραία. Εκεί πάνε τα περισσότερα fazer. Κοντά σου είναι και η Yamaha Νικολακόπουλος, στην βουλιαγμένης...

πέρνα για ενα καφεδάκι απο την λέσχη να πάρεις και τις γνώμες των υπολοίπων..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Comjiotis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 19 Σεπ 2010, 16:10
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από Comjiotis »

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Λογικά θέλω λάδια φίλτρα κλπ. όχι τιποτα ιδιέταιρο.
Επίσης έχω ένα θέμα με τό πίσω φρένο μου που δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.
Όταν το πατάω και είμαι σταματημένος σε φανάρι σιγα σιγα υποχωρεί το πετάλι μέχρι που θα τερματίσει και θα ξεκινήσει να τσουλαει.
Αν το πατησω διακεκομένα κάποιες φορές μετά δεν υποχωρεί , ή υποχορεί πολύ πιο μετα.
Έχω ABS .
Τα έχω κάνει εξαέρωση ήδη 2 φορές χωρίς αποτέλεσμα.
Μήπως τα έχει φτύσει η τρόμπα ;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

Για το φρενο: λογικα καπου εχει διαρροή. Ή σωληνακι θα τρυπησε η θα χανουν τα τσιμουχακια της δαγκανας. Λογικα εχει αδειασει το δοχειο κ ψευτοφρεναρει με οτο εχει μεσα

Λαδια φιλτρα ιναι υποθεση ρουτινας για καθε συνεργειο (θελω να πιστευω...)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από jskf16 »

Μακαρι να ειναι η ντρομπα , αλλα σε βλεπω δυστυχως για μοναδα abs . Πηγαινε αμεσα στο συνεργειο να την κοιταξουν γενικοτερα , με τα φρενα δε παιζουν!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

βεβαια, αναλογα και το μοντελο. στο δικο μου φζ6 σ2, δεν εχω abs οποτε δεν ξερω τα "κουσουρια" του.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Comjiotis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 19 Σεπ 2010, 16:10
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από Comjiotis »

jskf16 έγραψε:
Παρ 20 Ιούλ 2018, 15:15
Μακαρι να ειναι η ντρομπα , αλλα σε βλεπω δυστυχως για μοναδα abs . Πηγαινε αμεσα στο συνεργειο να την κοιταξουν γενικοτερα , με τα φρενα δε παιζουν!
Φοβάμαι πως είναι η μονάδα.
Ποιός ξέρει και πόσο θα κάνε.. pff :cry:

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από sakisart »

Ειχα φτιαξει πριν ενα χρόνο.τη μοναδα abs όταν μου ειχε μπλοκάρει το πισω φρένo. Οχι απότομα αλλα σταδιακά μεχρι που κοκκαλωσε.100€ το κόστος στον Μερεμετσακη στη Θεσσαλονίκη. Απο τότε δουλεύει ρολόι.
viewtopic.php?f=83&t=23440#p245524

Άβαταρ μέλους
Comjiotis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 19 Σεπ 2010, 16:10
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από Comjiotis »

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τα σχόλιά σας.
Κανένας μάστορας στα περιξ της Αθήνας που να εμπιστεύεστε για τέτοια δουλειά ;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από SoR_gr »

το οτι καποιος αντιμετώπισε κολλημένη μονάδα, δεν σημαίνει οτι όλα τα προβλήματα είναι το ίδιο.

στην δική σου περίπτωση ειναι ακριβώς το αντίθετο, το πατάς και δεν πιάνει.
πήγες σε κάποιο συνεργείο να ρίξει μια ματιά πριν είναι κατι απλό; πχ διαρροη υγρών φρένων ή εστω να σου πει οτι είναι η μονάδα abs; και μετα βλέπεις τι να κανεις ή αμα θα το πας αλλού.


Απο συνεργείο η περιοχή άλλο τπτ,
Ο καραμανώλης στον Πειραία, Ο Νικολακόπουλος στην βουλιαγμένης (Yamaha και τα δύο).
μετά λίστα να ψάξεις θα βρεις, τον Αμπατζή κοντά στη Νικηφορίδη, Ηλιοπουλο στην Βρεσθένης, 2-3-4 συνεργεία απο βουλιαγμένης έως Φρατζή. και ξεχνάω ένα σωρό σε Βύρωνα... Πρέπει να πάς σε κάποιον....
Απλα αναφορικά, το τι δουλειά κάνει ο καθένας, θα το διαπιστώσεις μόνος σου και ανάλογα κατα πόσο και με τι κόστος θα λυθεί το προβλημά σου. Μέχρι ένα σημείο μπορούμε να πούμε ιδέες-γνώμες ή τι αντιμετωπίσαμε..

Εμπιστοσύνη δεν έχω σε κανέναν για καμία δουλειά :P
παρα μόνο κατά πόσο θα με πείσει, όταν θα μου εξηγήσει τι πρόβλημα έχω και κατα πόσο μπορεί να το φτιάξει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Comjiotis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 19 Σεπ 2010, 16:10
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από Comjiotis »

Εννοείται έχεις απόλυτο δίκιο. 8)
Από Δευτέρα που θα έχω χρόνο θα πάω να το δω και θα ενημερώσω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τρί 24 Ιούλ 2018, 14:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!!!!!!!!!!! Διαβασε τους κανονισμους του φορουμ!

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SERVICE FAZER S2

Δημοσίευση από sakisart »

Να πω ενα πράγμα. Δεν αναλαμβάνουν όλοι μονάδα abs αν ειναι το πρόβλημα σου αυτο. Σε δύο αντιπροσωπείες της yanaha σε επαρχία που ξέρω στέλνουν Αθήνα και Θεσσαλονίκη τις μονάδες.
Αυτό μπορεί να ισχύει και στην Αθηνα ισως σε κάποιους αντιπροσώπους. Καλύτερα να το αναλάβει ένας εξολοκλήρου που το ξέρει καλά.
Φυσικα μπορεί οπως λεει και ο φίλος Sor παραπάνω να μην εχεις θεμα με τη μοναδα αλλά να έχεις κάποια διαρροή ή κάτι άλλο. Πάντως δες το άμεσα,φρένα είναι.

Άβαταρ μέλους
Comjiotis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 19 Σεπ 2010, 16:10
Επικοινωνία:

Re: Συνεργειο service fazer s2

Δημοσίευση από Comjiotis »

Καλησπέρα παίδες,

τελικά όσον αφορά το τρίξιμο μπροστά ήταν τα τακάκια φαγωμένα.
Τώρα όσον αφορά το πίσω φρένο μου, δυστυχώς είναι η μονάδα.. Δεν το γλιτώνω. :cry:

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες