Κράνη και για τους δυο

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
atpapado
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 13:38
Model: -
Model year: 1990
Επικοινωνία:

Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από atpapado »

Καλησπερίζω την όμορφη παρέα του forum.

Έχω το fz6 fazer, με ελαφρώς μεγαλύτερη ζελατίνα (puig) σε σχέση με τη μαμά, είμαι 1.85 και η καλή μου είναι 1.80+ κάτι που την κάνει να κάθεται πιο ψηλά από μένα στο ταξίδι.

Πηγαίνω δουλειά 10' μέσα στη πόλη, και κάνω ταξίδι μιας ώρας 1-2 φορές το μήνα. Κάθε χρόνο θα γίνουν 1-2 μεγάλα ταξίδια μαζί με την καλή μου.

Η κυρία μου απαιτεί καινούργιο κράνος, οπότε πάμε για αγορά. Αυτή δοκίμασε διάφορα κράνη, της άρεσε το HJC FG-ST και σε μένα άρεσε επίσης. Ο πωλητής εκεί θεωρεί την επιλογή μονόδρομο και για τους δυο.
Εγώ χαλβάδιαζα και το RPHA 70 αλλά με απέτρεψε να δώσω τα διπλά λεφτά για την χρήση που κάνω εξηγώντας πως αν δε κάνω πολύωρα ταξίδια δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η επιλογή του RPHA έναντι του FG.

Υπάρχουν εναλλακτικές που θα έπρεπε να λάβω σοβαρά υπ' όψη ?
Τι κράνη φοράτε οι περισσότεροι σε αυτές τις τιμές ? (~250€, εκτός αν τα πάρω απο έξω ~150€)


Ευχαριστώ για το χρόνο σας !

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από SoR_gr »

προσωπικά xr1100, , ύψος 1,88 το οποίο θα πάει για αλλαγή προς τα χριστούγεννα.
Η κοπελιά HJC CS14 ύψος 1,70

γενικά εχω ζελατίνα τύπου Puig στο fz6.
σε ταχύτητες ΕΩΣ 120 δεν νιώθει ίδιαίτερη ενόχληση.

έχει να κάνουν και οι συνθήκες (μποφόρ αέρα) που ταξιδεύεις.


να πω την κακία μου. Γενικά δεν εμπιστεύομαι πωλητές. Συνθήως ξέρουν τα θεωρητικά και στα πλασσάρουν σαν γνώστες.Δεν ξέρω κάν αν οδηγούν μοτοσυκλέτα. Κρίνοντας απο την τιμή τους, σίγουρα θα είναι ποιοτικό και καλό. Προσπαθήστε να τα δοκιμάσετε και αν σας κάθονται καλά και σας βολέψουν... τότε οκ....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
atpapado
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 13:38
Model: -
Model year: 1990
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από atpapado »

To xr-1100 πρέπει να είναι πολύ καλό από τα λεγόμενα του φόρουμ αλλά επίσης πολύ ακριβό για την περίπτωσή μου και ίσως λίγο υπερβολικό.

Από helmet-city είμαι στα 280€+150 € για το rpha και fg για την κυρά, αλλιώς 150€+150€ για 2 fg.
Από γνωστό αντιπρόσωπο 450€+250 € και όπως πολλοί υποψιαστήκατε, στα 250€+250€ αντίστοιχα.

Ανυπομονώ για γνώμες !

Υ.Γ. Το xr δεν έχει εσωτερικό sunvisor ε ? Πρόβλημα...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από SoR_gr »

Οχι δεν εχουν εσωτερικη ζελατινα
Και στα δυο λρανη εχουμε φιμε ζελατινα.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
atpapado
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 13:38
Model: -
Model year: 1990
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από atpapado »

Τελικά έπεσε η πρώτη παραγγελία helmetcity, στην τιμή των 285€ (χωρίς έξοδα αποστολής) το Rpha 70 με έντονα γραφικά, τουλάχιστο 100€ κάτω από κατάστημα στη Θεσσαλονίκη.

Η επόμενη παραγγελία θα είναι από sportsbikeshop, στην τιμή των 147€ (με 35€ έξοδα αποστολής) το FG-ST για την κυρά μου με επίσης ωραία γραφικά, τουλάχιστο 80€ κάτω από κατάστημα εδώ.

Τα συνολικά ποσά για αγορά online βγαίνουν κοντά στα 470€ έναντι του 640€ από εδώ (στα 470€ με το ζόρι μου δίνουν 2 FG-ST). Η διαφορά είναι πάνω από 30% και προσωπικά πολύ μεγάλη για να καταλήξω σε ελληνικό κατάστημα.

Ενημερώνω με εντυπώσεις

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από SoR_gr »

Δυστυχως ετσι ειναι οπως τα λες. Εγω πηρα ζελατινα απο ελλαδα (βγηκε 10ε παραπανω). Τουλαχιστον τις πηρα απο το μαγαζι που δοκιμασα το κρανος
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
atpapado
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 13:38
Model: -
Model year: 1990
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από atpapado »

Έπεσε και η δεύτερη παραγγελία από sportsbikeshop, και για να γλιτώσω μερικά μεταφορικά πήρα και μια κλειδαριά δίσκου και ένα ζευγάρι grip γιατί τα γνήσια με ζορίζουν.

Να σημειωθεί πως στις παραγγελίες φυσικά προστέθηκαν και κάποια έξοδα συναλλάγματος οπότε υπολογίστε ένα 5% σε κάθε παραγγελία.

Έχει έρθει και η πολύ γνωστή για τις πολύ καλές κριτικές και εξευτελιστική τιμή ενδοεπικοινωνία Vnetphone v6 1200 κλπ, 65€ αυτή και περιμένω τα κράνη για να τοποθετηθεί.

Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Πρέπει να αγαπάς πολύ την δικιά σου για να θες να ακούς μουρμούρα και μέσα από το κράνος... ήρωας.. +:Applause=+:=D>

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από SoR_gr »

Στειλε κανα λινκ αγορας της ενδοεπικοινωνιας. 65ε τα δυο τμχ?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
atpapado
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 13:38
Model: -
Model year: 1990
Επικοινωνία:

Re: Κράνη και για τους δυο

Δημοσίευση από atpapado »

Adulescens_1 έγραψε:
Τετ 15 Αύγ 2018, 15:26
Πρέπει να αγαπάς πολύ την δικιά σου για να θες να ακούς μουρμούρα και μέσα από το κράνος... ήρωας.. +:Applause=+:=D>
Εκτός από το πως την αγαπάω πάρα πολύ θέλω να της είναι τα ταξίδια όσο πιο "εύκολα" είναι γιατί δεν είναι λάτρης των δύο τροχών, οπότε αν δεν είναι άνετα δε θα πηγαίνουμε ταξίδια.
SoR_gr έγραψε:
Τετ 15 Αύγ 2018, 18:19
Στειλε κανα λινκ αγορας της ενδοεπικοινωνιας. 65ε τα δυο τμχ?
Είτε από ali είτε απο gearbest τα είχα πάρει, δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερη σημασία ποιό. Τώρα που έσπασα και το ένα κλιπ θα παραγγείλω με κανένα δεκάρικο ένα καινούργιο, η με δεκαπέντε σετάκι μαζί με ακουστικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες