καρμπιλατερ?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

καρμπιλατερ?

Δημοσίευση από negoras »

Καλησπέρα παιδία είμαι ιδιοκτήτης ενός fzs 600 2003.Εχω την μηχανή 1 μήνα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.Έχω ένα πρόβλημα όμως και λογικά είναι λόγο τροφοδοσίας.Όταν περνάω τις 8.000 στροφές περίπου κάνει ένα μπέρδεμα,δεν δίνει γκάζι και αν κρατήσω ανοιχτό το γκάζι τα δίνει απότομα.Να αναφέρω οτι σε αυτόν τον μήνα της έκανα 2-3 ανοίγματα στην εθνική αλλα κυριώς την δουλευα 5-6 χιλιάδες στροφές..Μπούκωσε?Θέλουν καθάρισμα τα καρμπιλατέρ?Μπορεί να φταίει κάποιο φίλτρο?Τα φώτα σας! :shock: :?:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καρμπιλατερ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

μπορεί να είναι και ηλεκτρολογικό. δοκίμασε να το μετρήσεις με ενα πολύμετρο και σιγα σιγα βλέπεις
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: καρμπιλατερ?

Δημοσίευση από Solomon »

Συνήθως αυτά τα κοψίματα σε παλιά μηχανάκια είναι ηλεκτρολογικης φύσεως. Αλλά κ πάλι διάγνωση μέσω πληκτρολογίου δεν γίνεται. Όταν βρεις την λύση σου ενημέρωσε κ το θέμα σου εδώ για να υπάρχει για τον επόμενο

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καρμπιλατερ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

το λέω αυτό γιατί, αμα το καρμπ δεν δουλευε καλά , ίσως δεν δουλευε καλά και στις άλλες στροφές.

πχ εμενα πριν χαλάσει το Kill switch , 6-7.000 στροφές, έκανε ένα κόμπιασμα όπως περιγράφεις....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καρμπιλατερ?

Δημοσίευση από m-power »

Το fzs 600 σπάνια έβγαζε πρόβλημα τα ηλεκτρικά αλλά τα καρμπιλατερ μπορείς πολύ εύκολα να τα βγάλεις off με τις βενζίνες που έχουμε.

Πήγαινε το σε έναν που να φτιάχνει καρμπιλατερ να το δει π.χ.
Κονηδάρης
2109627336
Κολοκοτρώνη 39 Γλυφάδα
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: καρμπιλατερ?

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Τσεκαρε και τις μεμβρανες υποπιεσης που σηκωνουν τα slides... :/abwave::)
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: καρμπιλατερ?

Δημοσίευση από negoras »

Γεια σας παιδιά...Δεν θα πιστέψετε τι ήταν,καλό ειναι να το δουν και άλλοι ιδιοκτήτες γιατί τσάμπα τρέχαμα.Παιδιά κάτω απο την σέλα είχα βάλει 1 απόδειξη απο διόδια,και είχε πάει όχι στην θήκη που έχει πίσω στην πλευρά του συνοδηγού,αλλά μπροστά απο την μπαταρία.Εκεί ειναι το φίλτρο αέρα μου και είχε πάει η απόδειξη και είχε κολλήσει εκεί που αναπνέει.... :shock: Προσοχή οι ιδιοκτήτες fzs 600 με τα πράγματα κάτω απο την σέλα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες