Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Καλησπερες σε ολους τους τρελους με αυτα τα γλυκα fazerοταυρακια...Τωρα τελευταια εχω φαγωθει να βγαλω το πισω φτερο του ταυρου μου για να μοιαζουν περισσοτερο τα οπισθια του ταυριου μου με τις jenifer lopez :wink: ...Εχει προσπαθησει κανεις κατι παρομοιο?Καμια ιδεα για το που θα βρω κατι τετοιο?Καποια στιγμη μου ειχε πει ενα παλικαρι οτι κυκλοφορει αναδιπλουμενη βαση πινακιδας με φλασακια led πανω ισχυει?Σας ευχαριστω ολους εκ των πρωτερων...sorry για τυχων ορθογραφικα λαθη αλλα οταν επρεπε να μαθουμε ορθογραφια στο σχολειο εγω ονειρευομουν χτ 550 στρογγυλοφαναρο και εκανα σουζες με την καρεκλα στο τελευταιο θρανιο.. 8)

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από ilias »

george_braxamifzs600 έγραψε:Καλησπερες σε ολους τους τρελους με αυτα τα γλυκα fazerοταυρακια...Τωρα τελευταια εχω φαγωθει να βγαλω το πισω φτερο του ταυρου μου για να μοιαζουν περισσοτερο τα οπισθια του ταυριου μου με τις jenifer lopez :wink: ...Εχει προσπαθησει κανεις κατι παρομοιο?Καμια ιδεα για το που θα βρω κατι τετοιο?Καποια στιγμη μου ειχε πει ενα παλικαρι οτι κυκλοφορει αναδιπλουμενη βαση πινακιδας με φλασακια led πανω ισχυει?Σας ευχαριστω ολους εκ των πρωτερων...sorry για τυχων ορθογραφικα λαθη αλλα οταν επρεπε να μαθουμε ορθογραφια στο σχολειο εγω ονειρευομουν χτ 550 στρογγυλοφαναρο και εκανα σουζες με την καρεκλα στο τελευταιο θρανιο.. 8)

νταξ ,,,κλαιω,,,μονο κ στην εικονα


+:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D>
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

στο δικο μας, η βαση της πινακιδας ειναι δυστυχως ενα κομματι με τον θολο κατω απο την ουρα, που φτανει μεχρι την καλυψη απο νερα της αναρτησης......
δεν βγαινει ξεχωρα......
ή το βγαζεις ολο, αλλα τα νερα θα πηγαινουν εκει που δεν πρεπει.... ή το κοβεις και μετα ψαχνεις που θα στηριξεις την αναδιπλουμενη......
εμενα μου εχει σπασει στο σημειο που πιανει το αριστερο φλας και σκεφτομαι να τα βγαλω και τα δυο και να κοψω υπο γωνια τη βαση, ωστε να φαινεται απο το πλαϊ μονο η πινακιδα....
τα φλας, αν χρησιμοποιησω τα ιδια, θα τα τοποθετησω διπλα απο το κωλοφαναρο.....
πιθανοτατα να το κανω αυτο το ΣΚ....
αν δε βιαζεσαι, κατσε να δεις το αποτελεσμα...... (ελπιζω να πετυχει....) :roll:

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

ilia ειναι για πολυ γελιο αν το σκεφτεις οντως..εννοειτε πως 8) περιμενο αποτελεσματα μιας και δεν το βιαζομαι αλλα σκεφτηκα οτι καποιος τρελος σαν και μενα θα το εχει σκεφτει ολο αυτο..μακαρι να πετυχει γιατι θα ειναι πολυ ομορφο αποτελεσμα..ειναι τρομερα τα ατιμα τα ταυρια μας..εχω πολλες εμφανισιακες αλλαγες στο μυαλο μου και αρχιζω να ψαχνω κατα ποσο πραγματοποιουντε...

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από ilias »

Γιώργη μη γράφεις με bold μας στραβωσες!!!!!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Σορρυ αλλα εχω πολυ λιγες δημοσιευσεις στο ενεργητικο μου και πρεπει να προσαρμοστω...αλλα υποσχομαι πως θα μπω ενεργα στην μαχη φετος μηπως και καλυψω τα κενα 2 χρονων...

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

βρηκα 2 ωραιες ευκαιριες στο ebay για να ομορφηνει περισσοτερο το ταυρακι μου αλλα μετα απο διακοπες ειμαστε στεγνοι απο λεφτα...τις παραθετω ομως για καποιον που του εμειναν τιποτα ρεστα απο τις διακοπες και εχει να διαθεσει...Dark Smoke Windscreen και Rear Tire Hugger περιμενω σχολια αλλα και φωτο...και μακρια απο πεσιματα...ουτε να τα ακουω δεν θελω...

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

η ζελατινα ομορφη...
το πισω φτερο, μου φαινεται λιγο ακυρο....
απο τα λιγα αγγλικα μου, καταλαβα πως δεν ειναι 100% βαφομενο.....
ασε που θα ειναι σαν που..α κρεμασμενη κατω απο την ουρα.....
εγω επιδιωκω να αδειασει απο κατω, να μοιαξει λιγο με τα νεοτερα μοντελα.....
αυτο που μου κανει τρελη εντυπωση ειναι το εξεις.....
οπως το βλεπω, μαλλον πιανει εκει που πιανει το προστατευτικο της αλυσιδας και καπου απο την αλλη μερια... ισως στις βιδες του μαρσπιε..... δηλαδη, καπου πανω στο ψαλιδι.....
ποσο κοντα στο λαστιχο θα ειναι, αφου στα βυθισματα, ειδικα με δικαβαλο, ο τροχος ανεβαινει προς την ουρα....
μηπως θα βρισκει απο κατω????

ο λογος που κανω τις πατεντες, ειναι ακριβως ο ιδιος με τον δικο σου....... στέγνα.....
κι εγω θα ηθελα μια βαση αναδιπλουμενη, αλλα ακομα κι αν την παρω καποτε, παλι θα πεσει κοψιμο στο φτερο...
οποτε λεω, ας το ξεκινησω ετσι και βλεπουμε....
οσο για το τιμονι, αν συνηθισω την μικρη δυσκολια με τον διακοπτη, μαλλον ετσι θα μεινει..... +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

καλησπερα..vlacofazera το εχει το πισο φτερο ενα παλικαρι γνωστος μου fazerας που ειναι και στο κλαμπ αλλα οχι πολυ ενεργος και μου ειπε πως εχει μειωσει παρα πολυ ως τελειως τα νερα κτλ που πεταει το πισω ποδαρακι του ταυριου μας και οσο βαρος και να βαλεις πανω αυτο δεν ωρισκει γιατι πιανει στο πισω πιρουνι..οσο για την ζελατινα την εχω ψησει και περιμενω την πληρωμη μηπως την παρω στην ζουλα..λοιπον περιμενω νεα απο την εγχειρηση και αν πετυχει ειμαι με τον τροχο στα χερια...θα πω στο παλικαρι να ανεβασει φωτο να δεις..

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

με το καλο να παρεις τη ζελατινα!!!!!
το πισω φτερο, αν και δεν το ειχα στο χερι, αλλη εικονα μου εδωσε η φωτο, αλλα οταν κατεβηκα στη μηχανη, ειδα πως μαλλον πιανει τοπο!!!!!
οτι πιανει στο ψαλιδι το καταλαβα.....
αλλα αν κλεισει πολυ το ψαλιδι απο σαμαρι π.χ. εκει εχω μια αμφιβολια.....
τελος παντων, αμα εσενα σου αρεσει, εμενα κολοκυθοπιτα!!!!!! :wink:

παμε τωρα στο project πισω φτερο πινακιδας.......

</>4 </->/p6 :oeoeoe:
δεν ξερω, αν τα εικονιδιακια, μπορουν να δειξουν τον ενθουσιασμο μου!!!!
το τελευταιο ειναι για 'μενα...... γιατι..... ''προσπερασα τον εαυτο μου''!!!!!!! :mrgreen:

το αποτελεσμα....... περαν του δεοντος!!!!! :mrgreen:
πιστευω, πως καλυτερο δε μπορουσε να γινει!!!!
εντελως ανεξοδο, το μονο κοστος, αν δεν εχεις, ειναι δυο αλενοβιδες 8αρες και λιγη κολλα..... (και μια λαμπα διπλη πορειας-στοπ, που μου καηκε το πορειας, απο καποιο τρανταγμα...)
λοιπον..
αν και ειχε λιγη ταλαιπωρια, ηταν σχετικα ευκολο....
ακολουθει αναλυτικο φωτορεπορταζ και ελπιζω να σας αρεσει οσο κι εμενα!!!!!

βγαλσιμο ουρας....
ηλπιζα να μην τη βγαλω, γιατι το φτερο ηταν ευκολο να κοπει κι ετσι, αλλα δεν εβρισκα με τιποτα τα καλωδια των φλας....
στο τελος βεβαια, χρειαστηκε, γιατι αναγκαστικα γιναν εργασιες για την επανατοποθετηση των φλας....
επισης, εβγαλα το κωλοφαναρο απο τη βαση του και λυθηκε και η πλακετα που υπαρχει εκει πισω, για να μπουν οι βιδες των φλας....

Εικόνα

λυσιμο και αποσυνδεση των καλωδιων.....

Εικόνα

λυμενα, οπως βλεπεις τα φλας διαιρουντα και γινονται πιο κοντα σε μηκος...

Εικόνα

ξεκιναει το κοψιμο, με μια απλη λαμα σιδηροπριονου...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

στη μεγγενη, βαζουμε την ντιζα του φλας και κουναμε να βγει, προσεχτικα ομως, γιατι θα μας χρειαστει η τρυπα ατοφια...

Εικόνα

Εικόνα

παρε μερικες πρωτες εικονες, για το κοψιμο του φτερου...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

ανοιγουμε στο κουτι δυο τρυπες, μια με 5αρι και μια με 8αρι (στο 5αρι θα περασουν τα καλωδια και στο 8αρι η βιδα του φλας...

Εικόνα

εδω βλεπεις το φλας διαιρεμενο, τις δυο αλενοβιδες και την λιγη κολλα...
απο τα λαστιχακια που ειχαν τα φλας, πηρα το ενα και το εκοψα στη μεση, ωστε να χρησιμοποιησω απο ενα στην καθε μερια..... ολοκληρο ηταν πολυ χοντρο......

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vlachoFazeras την Δευ 25 Αύγ 2014, 00:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

κι απο εδω και κατω.......... απλα θαυμασε!!!!!!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

τα περισσευματα......

Εικόνα

μια πλυμενη.......

Εικόνα

μια με τα σαμαρια πανω....

Εικόνα



αν το κανεις μονος σου, καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!!!!! :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Φτου φτου φτου...τελειο το ταυρακι σου...οντως νομιζω πως ξεπερασες τον εαυτο σου και ολους εμας μαζι...τρομερη η ιδεα σου και μαλλον το βαζω στοχο να την ακολουθησω βημα βημα να ομορφινω και το δικο μου ταυρακι αμμεσα..σχετικα δεν δειχνει δυσκολο και ως προς τα απαραιτητα εργαλια απλα και ευκολο να τα εχει ο οποιοσδηποτε σπιτι του...VLACHOFAZERA με κατεστρεψες περιμενω πως και πως το επομενο ρεπο μου για να κανω την εγχειρηση...ευχαριστω για την τρομερη ιδεα...!!! :) :lol: :D

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Μπράβο Πανο πολύ όμορφο κ μαζεμένο το αποτέλεσμα! Ευγε πατεντιαρη!

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!!!

Γιωργο, αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια, σφυρα!!! :wink:

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Αναδιπλουμενη βαση πινακιδας...!!!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

vlachoFazeras έγραψε: εδω βλεπεις το φλας διαιρεμενο, τις δυο αλενοβιδες και την λιγη κολλα...
απο τα λαστιχακια που ειχαν τα φλας, πηρα το ενα και το εκοψα στη μεση, ωστε να χρησιμοποιησω απο ενα στην καθε μερια..... ολοκληρο ηταν πολυ χοντρο......

Εικόνα
ξεχασα να διευκρινησω τη χρησιμοτητα της κολλας.....
εκει που ηταν η ντιζα η μεταλλικη, δεν εχει σπειρωμα μεσα.... ηταν καρφωτο με δοντακια.....
η 8αρα αλενοβιδα, δεν μπαινει σπρωχτη στην τρυπα μεν, αλλα και βιδωτη, δεν της ειχα απολυτη εμπιστοσυνη πως ''ανοιξε'' σπειρωμα.....
οποτε, εβαλα και λιγη κολλα απλη, ωστε να σφιξει η βιδα μεσα....
επισης, στις καθετες τρυπες που περναγαν τα καλωδια των φλας, εβαλα 6αρες αλενοβιδες, παλι με λιγη κολλα, ωστε να μην μπαινουν (απιθανο) νερα μεσα στο κουτι.....
το λαστιχακι με τις ετοιμες τρυπες, το εκοψα με πριονωτο μαχαιρακι κουζινας.....
με ισιο ισως δυσκολευτεις, με το πριονωτο σιγα σιγα, κοβεται βουτυρο!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες