Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από ilias »

θαμπαδα δεν αφηνουν ...αλλα καλο ειναι να κανεις μια επαναληψη μια φορα το μηνα για να συντηρεις το χρωμα :wink:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
9re9ory
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ 13 Οκτ 2010, 00:15
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από 9re9ory »

Πήγα στην 3Μ τελικα. Η αλοιφη που έψαχνα εγώ δεν υπήρχε, είχε ομως τον αντικαταστατη της ,την 3Μ PERFECT IT. Λοιπον ισχυουν τα εξης: Βγαινει σε 3 κωδικους. Χοντρη αλοιφη , μεσαια και σε ψιλη γυαλιστικη (φινιρισματος). Η χοντρη και η μεσαια ειναι για γραντζουνιες οπως ξερουμε. Η ψιλη μου ειπαν κανει απιστευτη δουλεια οσον αφορα το γυαλισμα ,αλλα δεν θα αφαιρεσει ουτε τις μικρες γραντζουνιες. Θα τις καλυψει λιγο αλλα μολις πλυθει θα εμφανιστουν ξανα.Κοστος για το καθε μπουκαλι 1λιτρου - 35Ε.( Η τιμη νομιζω δεν ειναι κακη γιατι η συσκευασια ειναι μεγαλη). Πάντως μου ειπαν οτι και οι 3 εχουν τρομερο αποτελεσμα ,στη δουλεια που κανουν.

Γνωμη μου ειναι πως αν δεν εχεις χρησιμοποιησει μια αλοιφη δεν αξιζει να παρεις επαγγελματικη συσκευασια οπως η παραπανω.Εγω θα προτιμησω μια μεσαία (για τις ελάχιστες γραντζουνιές που εχω), κάποιας άλλης μαρκας γιατι δεν με συμφερει τοσο μεγαλο μπουκαλι και θα παρω τη γυαλιστικη της farecla (αλήθεια που μπορω να τη βρω???) ή μια της meguiars που μου προτείνανε, αρκει να βγαινουν σε μικροτερη συσκευασια.
Ελπιζω να μην κουρασα. :/abwave::) :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από jskf16 »

Ακριβως το κοστος τους (3Μ) ειναι υψηλο επειδη η συσκευασια αναφερεται σε επαγγελματιες και απο αποτελεσμα οπως το ειπες , ειπαμε και σου ειπαν :mrgreen: ΚΟΡΥΦΗ , και η farecla που λες παρτη σουπερ....

Άβαταρ μέλους
daredevil
Δημοσιεύσεις: 525
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 16:57
Model: Vstrom
Model year: 2011
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από daredevil »

9re9ory έγραψε:Εγω θα προτιμησω μια μεσαία (για τις ελάχιστες γραντζουνιές που εχω), κάποιας άλλης μαρκας γιατι δεν με συμφερει τοσο μεγαλο μπουκαλι και θα παρω τη γυαλιστικη της farecla (αλήθεια που μπορω να τη βρω???) ή μια της meguiars που μου προτείνανε, αρκει να βγαινουν σε μικροτερη συσκευασια.
Ελπιζω να μην κουρασα. :/abwave::) :/abwave::)
Να κοιτάξεις να πάρεις και μια αλοιφή φινιρίσματος γιατί μπορεί η μεσαία να σου αφήσει μια θαμπάδα οπότε την παιρνάς και με την ψιλή και είσαι οκ.
life is a road.............. drive it

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Stamos έγραψε:... μετά από 2-3πλυσίματα, αν δεν βάλεις αλοιφή μετά, το χρώμα παραμένει γυαλιστερό ή πρέπει να βάζεις συνέχεια αλοιφή?
Δεν αφήνει θαμπάδα (η farecla)...και δεν περνάω τη μηχανή μετά από κάθε πλύσιμο... :wink: :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
9re9ory
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ 13 Οκτ 2010, 00:15
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από 9re9ory »

Βρηκα τελικα αυτη την αλοιφη σε ενα μαγαζι στο Αιγαλεω, στην τιμη των 23Ε τα 500ml

Εικόνα

Να ρωτησω κατι τελευταιο παιδια και σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις στο ποστ. Μετα απο αυτη χρησιμοποιω και καποιο κερι ή η συγκεκριμενη ειναι για το τελικο φινιρισμα και γυαλισμα? :?:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από jskf16 »

Aκριβως το γραφει και πανω finishing compound , επιδιορθωνει καποιες μικρες γρατζουνιες και επαναφερει το χρωμα στην αρχικη του φωτεινοτητα , να ξερεις οτι αυτη ειδικα στα σκουρα χρωματα ειναι οτι πρεπει!Το κερι δε θα σου προσφερει κατι παραπανω....αλλα ουτε και κακο θα του κανει :wink: .Οταν με το καλο τα δουλεψεις αμα ριξεις μερικες σταγονες νερο (ειδικα και με το κερι) θα δεις οτι δε <<στεκεται>> καν απανω στη μηχανη ....οπως επισης οταν με το χερι σου την ακουμπησεις θα νιωσεις τη διαφορα.... 8)

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από ilias »

επαναφερω το θεμα για ενημερωση

κερι armor all δοκιμασμενο
δημιουργει ενα φιλτρο κ προστατευει απο τα αλατα του νερου κυριως κ απο ουσιες που διαβρωνουν το χρωμα
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

αλοιφη 3Μ που λεει ο 9re9ory ποιο πισω κ ο κοκκινος γιαννης επισης δοκιμασμενη για παρα πολυ καλο γυαλισμα ,περιποιηση και καλυψη σε γρατζουνιες αρκει να μην ειναι παρα πολυ βαθιες .εχει διαφορους τυπους αναλογα το τι θελετε να κανετε επισκευη σε γδαρσιμο αν ειναι αυτο εφικτο επαναφορα χρωματος η απλο γυαλισμα :!:

παρτε εικονα της συσκευασιας να γνωριζετε


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

αλοιφη sonax κατι αντιστοιχο με την 3M

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

τα προιοντα αυτα καλο ειναι να χρησιμοποιουνται πριν κ μετα τις διακοπες για να εχετε προστασια :!: :!: :!:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από koulis »

spray για ξεθαμπωμα carbon επιφανειας που να το γυαλιζει,να το συντηρει κ να το προστατευει απο uv ακτινες θα μου βρεις ρε μαλλια?

:oops: :oops:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από ilias »

πρωτα απο αυτο

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


και μετα απο αυτο



:mrgreen:



Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


και μη ξεχνας οτι το carbon εχει διαρκεια ζωης


:/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από koulis »

μωρε σιγουρα εχει....αλλα οταν εχεις χρησιμοποιησει κατι κ εχεις χαλασει την θαμπαδα του carbon τοτε δεν σου φταιει η διαρκεια ζωης αλλα το κουτο σου το κεφαλι.....κ δεν με λες......αυτα που εβαλες της 3M κανουν για carbon επιφανειες?
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από jim_fazer »

Στο carbon ουσιαστικα γυαλιζεις την ρητινη.
Η 3Μ λογικα θα σου κανει δουλεια,ειναι φοβερη αλλα ειναι ακριβη.
Προταση μου: Πηγαινε σε μαγαζι που φτιαχνει χρωματα αυτοκινητου (μονο χρωματα αυτοκινητου οχι απο ολα)και ζητα του να σου περασει σε ενα σημειο λιγη αλοιφη.
Αυτοι εχουν ανοιχτες ψιλες γιατι γυαλιζουν τα δειγματα ωστε να βγαλουν σωστα το χρωμα :wink:
Αν σου κανει δουλεια σκαστα.
Συνηθως δουλευουν finesse it και perfect it
Οι 3Μ ειναι επαγγελματικες αλοιφες και δεν εχουν καμια σχεση με armorall κτλ αλλα φυσικα ουτε και στην τιμη :roll:
Ειναι επενδυση και θα την εχεις χρονια :wink:

Οι ναυτιλιακες 3Μ ειναι για gel coats και δεν ξερω κατα ποσο κανουν για χρωματα αυτοκινητου :?

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από paulasis »

Καλησπερα, επαναφερω το θεμα γιατι τα πραγματα ισως αλλαξαν απο το 2012...
Απο επιμονο τριψιμο εχω χαλασει την γυαλαδα στο ντεποζιτο σε καποια σημεια, εχει θαμπωσει.

Θελω αλοιφη/ες για αποκατασταση της γυαλαδας, διορθωση σε ψιλες γρατσουνιες, γυαλισμα, προστασια.
Διαβασα εδω και νομιζω οι σωστες επιλογες μαρκας ειναι farecla και 3Μ. Σκεφτομουν μετα την ολη αποκατασταση να λερναγα και καποιο κερι ή κατι τετοιο...

Τι υπαρχει αυτην την στιγμη στην αγορα? Τι προτεινετε?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες