Σχετικά με τακάκια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Σχετικά με τακάκια

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

kanena site ρε παιδια για τακακια;;;γιατι απο οτι φαινεται εδω μασ δουλευουν με τισ τιμεσ......ειχα παρει σετ 90 ευρω και απο οτι κοιταξα εξω εχουν πολυ πιο κατω!
JOHN-FZS

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: TAKAKIA;;;;;;

Δημοσίευση από Theod »

Για τιμές δεν θυμάμαι, αλλά όσο αφορά την απόδοση, σε συγκριτικό τεστ στην Αγγλία παλιότερα ξεχώρισαν μόνο 2 τακάκια.
Τα original YAMAHA στην 2η θέση, και τα Carbon Lorraine στην 1η αλλά όχι με τεράστια διαφορά...Οπότε μάλλον μείνε στα οριντζιναλ...

Υπ' όψιν μην μπερδευτείτε οι υπόλοιποι. Μιλάω για το προηγούμενο FZS600 με τις τετραπίστονες Sumitomo...

Άβαταρ μέλους
daredevil
Δημοσιεύσεις: 525
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 16:57
Model: Vstrom
Model year: 2011
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από daredevil »

ΑΛΛΑΞΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΥΑΜΑΗΑ 29 ΕΥΡΩ
life is a road.............. drive it

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vaskar »

Τελικα τα Carbon Lorraine για το καινούργιο το 600 είναι καλά ?
Είναι πιο φθηνά και από μαμα και απο Brembo.
Τα φοράει κανείς ?

Άβαταρ μέλους
Johnny1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2005, 13:05
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: TAKAKIA;;;;;;

Δημοσίευση από Johnny1 »

Για τιμές δεν θυμάμαι, αλλά όσο αφορά την απόδοση, σε συγκριτικό τεστ στην Αγγλία παλιότερα ξεχώρισαν μόνο 2 τακάκια.
Τα original YAMAHA στην 2η θέση, και τα Carbon Lorraine στην 1η αλλά όχι με τεράστια διαφορά...Οπότε μάλλον μείνε στα οριντζιναλ...

Υπ' όψιν μην μπερδευτείτε οι υπόλοιποι. Μιλάω για το προηγούμενο FZS600 με τις τετραπίστονες Sumitomo...[/quote]

Χρησιμοποιούσα Carbon Lorraine σε αρκετά μηχανάκια που είχα.
Δίνουν φρένο με αμεσότητα (κοινώς δάγκωμα....) χωρίς να γίνονται ποτέ επικύνδυνα.
Εχουν άριστη αίσθηση.
Αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και κακομεταχείριση.
Βγάζουν αρκετά χλμ.
Είναι αρκετά σκληρα και μειώνουν τη ζωή της δισκόπλακας κατά 20-30% περίπου σε σκληρή χρήση. Μιλάω πάντα για εντουράκια.
Μάλλον τα ίδια θα ισχύουν και για το Fazer.
Η γνώμη μου είναι ότι πρώτα θα πρέπει να μπουν μεταλικά σωληνάκια στα φρένα και μετά να αρχίσουμε να "παίζουμε" με τακάκια.
Αν κρίνω από τη φθορά των γνήσιων είναι και αυτά σκληρά, με όλα τα + και - που αυτό συνεπάγεται.

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστιμένος με τα Yamaha. Δεν πιστεύω να υπάρχει λόγος αλλαγής τους. Περισσότερο με ενοχλεί η μαλακή ανάρτηση παρά τα τακάκια.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

firestarter

Δημοσίευση από firestarter »

στο συγκεκριμενο μηχανακι απο FERODO πηγα σε ΕΒC τα χρυσα και ειδα πολυ καλυτερο φρεναρισμα..βεβαια ειναι ακριβα αφου εδωσα για τα μπροστα με περαστικα γυρω στα 80 αλλα αξιζε...

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

ΤΑ EBC ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΕΒΑΛΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ!ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑΡΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΩ ΤΑ ΟRIGINAL ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ!!!
JOHN-FZS

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

ΤΡΩΣ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ....
JOHN-FZS

AIRZIZEL

Δημοσίευση από AIRZIZEL »

Τίποτα καλύτερο από τα Original, τουλάχιστον για τα παλιά μοντέλα (μέχρι 2003) που έχουν φρένα, γιατί τα καινούρια...ότι τακάκι και να τους βάλεις...

Δοκίμασα μια φορά της Braking και η μανέτα απέκτησε ελαφρώς σπογγώδη αίσθηση και φαγωθήκαν πιο γρήγορα. Ακόμα και στην πίστα έχω προσέξει ότι με τα "μαμά" δουλεύει άψογα, δεν κουράζονται, δεν υπερθερμαίνονται, όλα δουλεύουν ρολόι με 65 Ευρώ.
Αν βάλεις και την έκπτωση που έχετε σαν Fazer Club δεν υπάρχει λόγος ούτε να πειραματίζεται κανείς με άλλα.

rc31ntv

Δημοσίευση από rc31ntv »

Στο fazer μου ( 03 μοντελο ) βαζω Carbon Loraine με καινουρια ελαστικα μεχρι να τα φαω τα λαστιχα μεχρι την μεση και τα μαμα τακακια με ψιλο φθαρμενα ελαστικα.

Θα ρωτησετε γιατι , τα carbon ειναι φοβερα δυνατα τακακια για μεγαλες ταχυτητες και απαιτουν και το εντιστιχο λαστιχο οταν τα δαγωνεις .

Αν δεν το εχεις τοτε ελπιζω σε καλη χρηση της μανετας , αλλα τα θεωρω επικυνδινα σε φρεναρισμα πανικου με ψιλοφθαρμενο λαστιχο.

Αντιθετα τα μαμα τακακια δεν σε σταματανε στα πολλα αλλα μεσα στην πολη σε φρεναρισμα πανικου δεν μπλοκαρουν τοσο ευκολα το μπροστινο.

Για πισω δεν το συζητω carbon Και ξερο ψωμι

Αυτα απο την εμπειρια μου . :lol:

TRX 850

Δημοσίευση από TRX 850 »

τα Carbon Loraine ειναι οντως πολυ καλα και σε καλη τιμη και σε διαφορες παστες.

τα Brembo ειναι πολυ καλα αλλα δεν νομιζω πως κανουν για αυτους τους δισκους, (και εγω Brembo δαγκανες εχω, αλλα οι δισκοι δεν ειναι μαντεμενοι, μην σας φαινετε παραξενο ουτε εχουν σχεσει με τα γνοστα μαντεμια, ειναι βαμενει και με πολυ καλυτερο φρενο απο τους "ατσαλενιους" που εχουμε)
εκτος αν βγαζει καποια αλλη παστα, δεν το ξερω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες