Γρανάζωμα - λίγο πιο κοντό

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζωμα - λίγο πιο κοντό

Δημοσίευση από theovivad »

Επιτέλους σταμάτησε να βρέχει από εχθές το βράδυ. Ώρα 6:40 σήμερα πρωινή λίγα σύννεφα αλλά δείχνει ότι θα ανοίξει ο καιρός. Χωρίς δεύτερη σκέψη, προορισμός Κεραμωτή και πρώτο καφεδάκι εκεί κοντά στη θάλασσα.
Η διαδρομή είναι μικρή αλλά θα γίνει μέσο Εγνατίας οδού για το προφανές της δοκιμής. Έχει και στο πάνε και στο έλα ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι ευθείας και δεδομένου της ώρας αλλά και της ημέρας χωρίς νταλίκες… έτσι θέλω να πιστεύω. Κράνος, μπουφάν, παντελόνι μποτάκια, γάντια τον σταυρό μου…και 7:10 είμαι πάνω στη μηχανή. Για μένα οι καλές ώρες να απολαύσεις την αγαπημένη σου είναι όλες, οι καλύτερες όμως είναι οι πολύ πρωινές εκείνες που χαράζει.
Η πόλη κοιμάται ακόμη και ο ήχος είναι όλος δικός σου. Έχω ξυπνήσει για τα καλά πλεον όταν 1η 2α και 3η με βγάζουν στα όρια της πόλης και το στροφόμετρο είναι στα ψηλά… Οι κλειστές στροφές πριν φτάσω στην έξοδο για Εγνατία είναι ιδανικές για να πιάσουν θερμοκρασία τα λάστιχα. Και πάμε….
---Εδώ θα πω ότι η τελική ταχύτητα που έχω εγώ καταφέρει να δω στη fazer πριν την αλλαγή του μπροστινού γραναζιού από 15Τ σε 14Τ είναι περίπου στα 210 με 215χλμ(κοντέρ) στην ίδια ευθεία της Εγνατίας τον Οκτώβριο. Με τα ίδια λάστιχα, την μαμά εξάτμιση και αν θυμάμαι είχα ένα σακίδιο στη πλάτη. Τώρα το μόνο που έχει αλλάξει είναι το μπροστά γρανάζι και δεν φοράω σακίδιο.
Απόπειρα τελικής. Μόλις βγαίνω από το τούνελ είναι η ευθεία, σταδιακά ανεβάζω στην 4η που έχω μέσα τις στροφές κοντά στις 12χιλ, κοφτά και γρήγορα στην 5η και ανοίγω όσο μπορώ… όσο βλέπω το στροφόμετρο η βελόνα στα πρώτα κόκκινα,,, δεν ακούω τίποτα (εδώ θες τα shift lights…αχ!) και 6η , το ταχύμετρο είναι στα 190 περίπου και οι ματιές μια μπροστά μια στο κοντέρ… είναι κοντή η 6η σε σχέση με πριν. Πρόλαβα να δω λίγο πιο κάτω από 210…!!! Δεν νομίζω ότι είναι σωστές και αντικειμενικές οι τιμές παιδιά γιατί ο τρόπος είναι καθαρά ερασιτεχνικός χωρίς καμία βοήθεια και τεχνητά μέσα άσε που είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που διαμορφώνουν την τελική ταχύτητα που ένας ν αλλάξει αλλάζει και η τιμή. Θα μείνω καθαρά στην αίσθηση και όχι στα νούμερα. Ναι έχω την αίσθηση ότι πιο γρήγορα σε χρόνο φτάνει η μηχανή κοντά στην τελική της (λογικό) θα ήθελα να έχω και μια 7η. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η τελική είναι μικρότερη αλλά όχι τραγική διαφορά… 10 με 15 χλμ το πολύ και αν είναι κάποιος εμπειρότερος στο γκάζι ίσως και λιγότερο.
Το θέμα είναι ότι μπορείς να ταξιδέψεις άνετα με μέση ωριαία ταχύτητα κοντά στα 140 με 150 στην Εγνατία με επιλογές να κάνεις την προσπέραση με ζήλο επειδή φορτώνει τις στροφές γρηγορότερα …και μπορείς να αγγίξεις την τελική σου(πόσες φορές θα το κάνεις?) Γενικά αν και η κατανάλωση δεν έχει ξεφύγει πιστεύω ότι τα οφέλη της μετατροπής είναι πολλά περισσότερα από το μικρό μείον της τελικής…προσωπική γνωμη.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζωμα - λίγο πιο κοντό

Δημοσίευση από theovivad »

Η κατανάλωση μέσα στην πόλη δεν έχει αλλάξει. Και αν έχει διαφορά προς τα πάνω είναι σίγουρα αμελητέα. Και αυτό το πιστεύω διότι αν και ο κινητήρας δουλεύει λίγο πιο ψηλά στις 1η 2α και 3η κερδίζεις από τις λιγότερες αλλαγές σχέσης με καλύτερο έργο και απόδοση. Τουλάχιστον για την πόλη της Καβάλας με τόσες ανηφόρες όσες και κατηφόρες :lol:. Και φυσικά αυτό ισχύει σε νορμάλ οδήγηση.
Για τα κοντινά ταξιδάκια στο επαρχιακό δίκτυο έχω εντοπίσει μια διαφορά, όχι μεγάλη. Σε απόσταση περίπου 200 χλμ συνολικά να είμαι περίπου στο 1,5 λίτρο πάνω. Η διαδρομή με κλειστές στροφές, λίγες ευθείες, φυσιολογική κίνηση και τα 35 με 40 χλμ περίπου ανάβαση. Όχι τσιγκούνικη οδήγηση αλλά ούτε και να ξύνω σκουλαρίκι (κοινώς... οριακά πλαγιάσματα... τέζα... μπαλαντέζα κλπ) Φυσιολογικά πράγματα.
Εθνική --- Εγνατία δεν βγήκα ακόμη για να πω τι γίνεται σ ένα μεγαλύτερο ταξίδι 500χλμ +. Υποψιάζομαι όμως ότι εκεί θα έχουμε μεγαλύτερες διαφορές. Θα ζητάει να την ξεκουράσεις σε πορεία με μια παραπάνω σχέση... +:Think=+::-k

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες