Αλλαγή μπροστινής ανάρτησης

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Αλλαγή μπροστινής ανάρτησης

Δημοσίευση από negoras »

Καλησπέρα στην ομάδα...Πριν απο 1.5 μήνα είχα τροχαίο ατύχημα καθώς πήγαινα στην δουλειά από 1 κύριο ο οποίος απλά άλλαξε ακαριαία λωρίδα ενώ ήταν 2 μέτρα μπροστά μου(αλλά στην δεξια λωρίδα δίπλα)αφήνωντας μου μηδενικό χρόνο αντίδρασης.Στο τηλέφωνο που είχαμε όταν ήμουν στο νοσοκομείο μου είπε οτι δεν κοίταξε τον καθρεύτη,το νου μας παιδιά!!Στο θέμα μας τώρα.Αφού βγήκα απο το νοσοκομείο και πήγα να παραλάβω το fazeraki,είδα τα μούτρα εξαφανισμένα και τα μπροστινά καλάμια κόπηκαν.Η σιδεριά(πλαίσιο) δεν τσαλάκωσε πουθενά.Για πλαστικά έχω κοιτάξει και μπορώ να βρω μούτρα foxeye.Οι αναρτήσεις όμως που ψάχνω είναι πανάκριβες δεν μου πάει η καρδιά για να δώσω 350-400e για τις μαμά αναρτήσεις που δεν ήταν και ότι καλύτερο.Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω μπροστινά απο το fz1 2ης γενιάς,τις χρυσές?Δεδομένης της κατάστασης αν γίνεται θα την ζωντανέψω την κούκλα,αλλιώς με βλέπω να πηγαίνω για το fzs1000 gen1.Τα φώτα σας!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπροστινής ανάρτησης

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ω ρε ατυχια...
Ισως του r6.... ενα παλιο μελος ο chrismorbid ειχε κανει κατι με μια μοντα κ το ειχε βαλει. Εν τελει του το εκλεψαν. Αν βρεις το ποστ που του το εκλεψαν λεει τι φοραγε...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπροστινής ανάρτησης

Δημοσίευση από negoras »

Μεγάλη ατυχία,εντομεταξεί ο άλλος έκανε φιλική δήλωση και μου είχαν πει ότι το μηχανάκι θα μου το φτιάξει η ασφαλιστική,αλλά επειδή λέει το κόστος είναι ψηλό μου το βγάλαν ολική..Σε ευχαριστώ για την πρόταση για τα μπροστινά του r6,θα το κοιτάξω...Σχετικά με τα μπροστινά απο το fz1 gen2,τα χρυσά UPD ξέρουμε αν γίνεται?Επίσης αν κάποιος από εδώ πουλάει τα μαμά μπροστινά σε καλή τιμή,ενδιαφέρομαι..

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπροστινής ανάρτησης

Δημοσίευση από jskf16 »

Αυτος που στο ειπε ηταν ασχετος , εδω στα νεα μοντελα εχεις θεματακια ...θα φτιαξουν ενα μοντελο που ειναι off και ασυμφορο.Toυ fz1 αποκλειεται θες απο τιμονοπλακες πανω -κατω...μεχρι δε ξερω τι? Για να δωσει ενας τα μπροστινα που δε τα δινει για ευνοητους λογους , θα πρεπει να εχει βαλει τουλαχιστον ohlins μπροστινο συστημα ξερεις πολλους :lol: :?: .Ειναι δυσκολα αυτα που ζητας για εμενα και δεν αξιζει κατα την αποψη μου.Οποτε ψησου για την επομενη σου αγορα :mrgreen:

...περαστικα και ποτε ξανα!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπροστινής ανάρτησης

Δημοσίευση από Solomon »

Δε μπορω να σου περιγράψω ευκολα απο εδω κ γραπτά τι μπορείς να κάνεις.
Ενδεικτικά όμως:
Στο θέμα της ασφαλιστικής. Αυτοί θα στο βγάλουν ασυμφορο. Πιθανόν. Ωστόσο έχεις κάθε δικαιώμα να μην δεχθείς την προσφορά τους, να το φτιάξεις από την τσέπη σου κ με όλα τα νόμιμα παραστατικά αποδείξεις τιμολογια κόστη κλπ να διεκδικήσεις νομικά τα λεφτά σου.
90%θα κερδισεις το δικαστήριο κ θα αποζημιωθεις κ με τόκο(been there, done it)
Το ζήτημα είναι αν μπορεις να περιμένεις τα 4-5 χρόνια που θα κάνει να εκδικαστεί η υπόθεση σου.

Αν επιλέξεις να φτιάξεις το υπάρχων.
Βεβαιώσου ότι δεν έχει παρει το σασί από το χτυπημα για να μην βρεθείς με μηχανάκι επισκευασμενο που θα τραβάει δεξιά ή αριστερά...

Από κει κ περα ότι θες μπαίνει. Κ από fz1 κ από r1 κι ότι θες.. Με ατελείωτες πατεντες βέβαια κ μιλάμε για ολόκληρο μπροστινό με τροχό, δισκόφρενα, δαγκάνες.

Η μετατροπή που είχε κάνει ο φίλος που λέμε ήταν με μπροστινά από r6, το πρώτο όμως, με τα συμβατικά όχι ανάποδα. Αυτά έμπαιναν σχετικά ευκολα κ μονο καλάμια.

Οτιδήποτε άλλο βάλεις να εχεις υπόψη ότι θα αλλάξει την γεωμετρία της μότο σου. Αυτό μπορεί να σε βολευει, αλλά μπορει κ να κάνει ένα μηχανάκι επικίνδυνο...

Καλή δυναμη ότι κι αν επιλεξεις

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπροστινής ανάρτησης

Δημοσίευση από negoras »

σε ευχαριστώ πολύ solomon,ήσουν πολύ κατατοπιστικός! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης