Διαφορές κινητήρα yzf600r-fzs600

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Διαφορές κινητήρα yzf600r-fzs600

Δημοσίευση από negoras »

Καλησπέρα στην ομάδα,θα ήθελα τα φώτα σας!Γνωρίζω ότι το fzs 600 έχει τον ίδιο κινητήρα με το yzf600r detuned ή retuned όπως λένε..Γνωρίζω ότι το yzf(ποτέ δεν συμπάθησα το όνομα thundercat :mrgreen: ) φοράει 36άρια καρμπυλατέρ και το fazer 33άρια..Από εκεί και πέρα γνωρίζει κάποιος τι άλλες διαφορές έχουν ακριβώς?Μπορώ για παράδειγμα να βάλω στρόφαλλο απο yzf στο fazer(με το σκεπτικό ότι είναι το ίδιο μοτέρ)?...Για να προλάβω όσους θα μου πουν αν αξίζει ή όχι να μπω σε τέτοια διαδικασίες,τα γνωρίζω ήδη! :D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τα φώτα σας!

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διαφορές κινητήρα yzf600r-fzs600

Δημοσίευση από GrDreamer »

καλησπέρα, λίγο που είχα ψάξει διαφορές έχει στον εκκεντροφορο, στα καρμπυλατερ όπως προανέφερες και στα ηλεκτρολογικά. Δεν ξέρω αν αξίζει να το κάνεις για 5 ίππους παραπάνω που βγάζει το yzf600r. Πιθανόν με τα carbs του R, βελόνες, φίλτρο και εξάτμιση να το πετύχεις, καλύτερα ρώτα κανά παλαιό μηχανικό που μπορεί να το έχει κάνει.
Επίσης να σου πω ότι τα γρανάζια των ταχυτήτων δεν αντέχουν πολλά και πιθανόν να μην μπορούν να διαχειριστούν την παραπάνω δύναμη. Είχαν συμβεί αρκετα θέματα με σπάσμενα γρανάζια fzs μαζί και το δικό μου.
Εγώ σαν αλλαγή πιστεύω θα έβαζα το πιρούνι του Yzf 600r που είναι και αυτό 41mm αλλά με cartige ρυθμιζόμενο, αναβαθμίσιμο και σίγουρα πολύ καλύτερο από του fzs.(δεν το έκανα όταν το είχα)

Σίγουρα ότι αλλαγή κάνεις περιμένουμε να δούμε τη δουλειά σου. :D

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Διαφορές κινητήρα yzf600r-fzs600

Δημοσίευση από negoras »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση πολύ χρήσιμη!Θα το έχω στα υπόψιν μου αυτό με το σασμάν δεν ήξερα!Για μπροστινό σκεφτόμουν να βάλω απο το r1(αρχικά μοντέλα),κυρίως για αισθητικούς λόγους επειδή είναι χρυσά και θα ταιριάζει απίστευτα με το μπορντό,επειδή είναι ανάποδα και επειδή βουτάει λίγο στις στροφές αλλά όχι κάτι που να προβληματίζει..

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διαφορές κινητήρα yzf600r-fzs600

Δημοσίευση από GrDreamer »

Άμα διαβάσεις threads του 2009 θα δεις και για το δικό μου για το σασμάν.
Το R1 φοράει usd ενώ το fzs συμβατικό δηλαδή θα χρειαστείς αρκετή δουλειά για να το τεριαξεις. Του yzf μπαίνει κουτί μαζί με ζάντα στις ίδιες τιμονοπλακες.
Βέβαια αν θες την ομορφιά του usd πάω πάσο.

Άβαταρ μέλους
negoras
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 19:31
Model: FZS600
Model year: 2003
Επικοινωνία:

Re: Διαφορές κινητήρα yzf600r-fzs600

Δημοσίευση από negoras »

σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές φίλε μου,θα τα έχω υπόψιν,να σαι καλά! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες