Λαιμοι καρμπυρατερ 400-600

Pitogyros
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2018, 18:58
Model: Other
Model year: 1999
Επικοινωνία:

Re: Λαιμοι καρμπυρατερ 400-600

Δημοσίευση από Pitogyros »

Παιδιά καλησπέρα, ξεθάβω το θέμα αυτό γιατί μου έχει δημιουργηθεί μια απορία μετά από επίσκεψη σε μηχανικό..
Έχω το 400 το οποίο φόραγε τους λαιμούς του 600 (κωδικός που ξεκινάει από 5DM) και το μηχανάκι δούλευε από όσο εγώ μπορούσα να κρίνω καλά και στρωτά.Μετά από επίσκεψη σε ένα μάστορα για να μου αλλάξει ντίζες γκαζιού, μου είπε πως θέλουν αλλαγή γιατί τραβάνε αέρα και πράγματι πήρα το μηχανάκι και δεν δούλευε καλά, μπέρδευε στο ρελαντί.Του εξήγησα οτι πριν δεν έκανε έτσι αλλά εκείνος επέμεινε και αρνήθηκε να το φτιάξει οπότε νευρίασα και έφυγα.Έσκυψα να δω τι πάει τόσο λάθος πια και ο καλός αυτός μηχανικός είχε βάλει φλατζόκολλα στο σημείο που βιδώνουν οι λαιμοί πάνω στο μοτέρ και οι βίδες χορεύανε (ούτε καν να τις σφίξει) <>60 :{}\/?
Έσφιξα τις βίδες αλλά ακόμα και έτσι δεν δούλευε καλά η μηχανή.Παίρνω απόφαση να αλλάξω τις εισαγωγές αφου οι παλιές ήταν ταλαιπωρημένες και δεν ήθελα πάλι να βάλω κόλλες, και παίρνω πάλι τις ίδιες (του 600) σκεπτόμενος οτι αφού δούλευε καλά πριν θα δουλεύει και τώρα.Τις αλλάζουμε όλα καλά όλα ωραία, παρατήρησα ότι δεν ερχόντουσαν καλά να κάτσουν τα καρμπυρατέρ.Με τα πολλά τα κούμπωθηκαν οπότε ήρθε η ώρα για ρύθμισμα/συγχρονισμό.Πάω στον τελευταίο μάστορα που έχω εδώ κοντά και μου λέει το εξής..Και να σου βάλω ρολόγια πάνω να στο ρυθμίσω/συγχρονίσω δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά γιατί οι μοίρες είναι διαφορετικές στις εισαγωγές του 600 και του 400..Και η απορία μου είναι η εξής..ισχύει κάτι τέτοιο;Παρόλο δηλαδή που δεν τραβάει αέρα και φαίνεται να κουμπώνουν κανονικά μπορεί να φταίει αυτό;Και πριν πως δούλευε (στα δικά μου αυτιά και με τα δικά μου δεδομένα πάντα) εντάξει;
Εγώ νόμιζα οτι οι εισαγωγές αυτές αποτελούσαν απλά τον συνδετικό κρίκο μεταξύ κυλίνδρων και καρμπυρατέρ..βέβαια σκέφτομαι πάλι πως η yamaha κάποιο λόγο θα είχε για να τις αλλάξει από το 400 στο 600 και κατ επέκταση να έχουν διαφορετικούς κωδικούς..
Αυτή ήταν η απορία μου (αμα γράφω χαζομάρες μη βαράτε δεν είμαι κανας ειδικός :lol: ) συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λαιμοι καρμπυρατερ 400-600

Δημοσίευση από SoR_gr »

με τα καρμπυρατερ, ισχύουν όλες οι λεπτομέρειες που θα ακούσεις. λίγο φθαρμένη η εισαγωγή, λίγο τα τσιμουχάκια να μην είναι καλα, λίγο ενα σκουπιδάκι.. είναι πολυ ευαίσθητο θέμα.

μπορεί να δουλέψουν..αλλά μπορεί και όχι. Το χειρότερο είναι οτι θα κουραστείς να το ψάχνεις...
Μπορεί οι παλιοί λαιμοί σε συνδυασμό με κάτι άλλο, να επετρεπαν στο μηχανάκι να δουλεύει κανονικά (οχι σωστά) αλλά να μην ήταν αισθητό... (διάγνωση πληκτρολογίου κάνω)...

θα πρότεινα να δοκιμάσεις σε καποιον καλο μάστορα το ρύθμισμα, αφού τσεκάρει οτι έστω συνδεσμολογίες είναι σωστές (πχ μην ειναι κανας κολιές χαλαρός, μήν είναι καπου φθαρμένη η εισαγωγή..μην τραυματίσατε καμια εισαγωγή και παίρνει αέρα, μην φταίει κάτι άλλο στο μηχανάκι σου...) και μετά ξεκινάς να το φτιάχνεις με τα μαμα ανταλλακτικά του...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Pitogyros
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2018, 18:58
Model: Other
Model year: 1999
Επικοινωνία:

Re: Λαιμοι καρμπυρατερ 400-600

Δημοσίευση από Pitogyros »

Ναι, κατάλαβα!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω και άλλο εννοείται, και αν δεν βρω άκρη μάλλον θα κάνω παραγγελία από εξωτερικό τις εισαγωγές για το 400 μιας και το κόστος εδώ από την Yamaha είναι σχεδόν το μισό μηχανάκι... <>63
Ευχαριστώ και πάλι!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες