Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Απάντηση
kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από kokobill »

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω την τάση να γεμίζω τον χώρο κάτω από την σέλα με ένα σκασμό πράγματα οπότε έχω ήδη τοποθετήσει:
1) Τροφοδοτικό με έξοδο πίπας αυτοκινήτου.
2) Κιτ επιδιόρθωσης ελαστικών ΜΕ σουβλί και βελόνα περάσματος κορδονιού με ελαφρώς κομμένες λαβές
3) Δεματικά καλωδίων και 2-3 καλωδιάκια all-around λύση για διάφορα.
4) Κατσαβίδι και allen για τα ΠΟΛΥ βασικά
5) Αντάπτορα σε USB για το τροφοδοτικό.
6) Πανάκι για καθάρισμα χεριών μετά από κανένα ταξιδιωτικό μερεμετάκι (μπορεί να αντικατάσταθεί με 2-3 υγρά μαντιλάκια)
7) Ανταλλακτικές ασφάλειες
8) Ανταλλακτικό led φωτάκι ουράς
9) Χαρτιά μοτό
10) “Σακούλα” κράνους
11) Μικρό πέταλο της ABUS
ΚΑΙ ακόμα επιπλέον χώρο για να μπορεί να μπει ένα κινητό ή ένα power bank να φορτίζει εν κινήσει μέσα στην σακούλα του κράνους.

Οπότε όπως καταλαβαίνετε τα χρειάστηκα λίγο όταν αποφάσισα να βάλω και ένα συρματόσχοινο για κλείδωμα κράνους. (Στο παλιότερο FZ6 είχα κάνει παρόμοια πατέντα με συρματόσχοινο και ένα μικρό carabiner (https://meridian.hr/lib/plugins/thumb.p ... h=450&zc=2) βιδωμένο σε μία από τις βίδες κάτω από την σέλα)
Επιπλέον ετοιμάζομαι να βάλω και Givi 366 kit οπότε θα χαθεί λίιιιιιιιγο ακόμα χώρος.

Μετά από διάφορες δοκιμές και επειδή το FZ8 έχει δύο μικρά ανοίγματα που επιτρέπουν οπτική επαφή με τις δύο άκρες κάτω από την σέλα κατέληξα στο παρακάτω setup
https://www.dropbox.com/sh/3sqcr0a3onz5 ... SLIUa?dl=0

Το σπιράλ (το κλασσικό που συνοδεύει τα πέταλα κλειδώματος) είναι κρυμμένο κάτω από το πλευρικό πλαστικό που έχει αρκετό χώρο ακόμα οπότε ΔΕΝ εμποδίζει σε οτιδήποτε άλλο ανέφερα παραπάνω.

Η μία άκρη του είναι περασμένη γύρω από πλευρικό μεταλλικό κομμάτι του υποπλαισίου και μέσα από την λούπα της και επειδή δεν βρήκα πουθενά κατάλληλη θέση για τοποθέτηση carabiner η άλλη λούπα μπαίνει κατευθείαν στο άγκιστρο κλειδώματος της σέλας.

Μπορεί να μπει και στις δύο πλευρές αλλά προτιμάμε την πλευρά που δεν έχει εξάτμιση.
Προτείνεται το σπιράλ γιατί είναι καλυμμένο με pvc και γιατί μπορεί εύκολα να χωθεί στο πλευρό.

Υποθέτω ότι η ίδια πατεντούλα μπορεί να εφαρμοστεί ΚΑΙ στο FZ1 με ασφάλεια.

Περιμένω σχόλια και θα ανεβάσω και σχετικό video με unboxing όλων αυτών των τζάτζαλων που ανέφερα.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από Solomon »

Man ανάθεμα με κι αν καταλαβαίνω τι θες να πεις με όλα αυτά που γράφεις. Πατέντα για δέσιμο του κράνους? Οι φωτό είναι ελάχιστα διαφωτιστικές.

Πάντως όπως κ να έχει ένα ακριβό κράνος μάλλον δεν είναι σοφό να το εμπιστευομαστε στην ασφάλεια ενός λεπτού συρματοσχοινου

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από kokobill »

Indeed απλά είναι μια κάποια λύση για τις περιπτώσεις που θέλει κανείς να κάνει ένα μικρό διάλειμμα από το ταξίδι του και δεν θέλει να κουβαλάει μαζί του το κράνος.

Είναι σίγουρα καλύτερο από το "αφήνω το κράνος στον καθρέφτη και κάνω το σταυρό μου".

(Ακολουθεί και unboxing video link με όλα τα καλούδια που υπάρχουν κάτω από την σέλα.)

Και για να προλάβω τα σχόλια, ναι ξέρω, η χαρά του κλέφτη. Το μηχανάκι παρκάρεται σε εσωτερικό χώρο οπότε είναι "εκτεθειμένο" μόνο όταν ταξιδεύει. Έχει συναγερμό και για άνοιγμα σέλας οπότε το λάστιχοκαλώδιο για δέσιμο κράνους είναι μια επαρκής λύση για προσωρινό δέσιμο 1 (ή 2) κρανών.


Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Διαβασα αυτα που λες...και που κουβαλας...


Για κλειδωμα κρανους, πρεπει να εχει λαμακι η κλειδαρια της σελας (στο φζ6 υπαρχει)..
Ασφαλειες (οχι οτι πιανουν χωρο) εχει 1-2 spare η ασφαλειοθηκη.

Παντως, μπορεις να παρεις εργαλειοθηκη μοτο που θα χωρας νμζ ανετα ολα αυτα που κουβαλας

Μικρη λουλου, αμα κ οταν μπορεσεις βαλε μια φωτο της δικης σου!!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

junior
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ 2015, 21:02
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από junior »

Μπράβο σου έκανες καλή τακτοποίηση... Ερώτηση. Τα στάνταρ εργαλεία που σου δίνει ο κατασκευαστής που τα έχεις βάλει....

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από kokobill »

Για κλείδωμα κρίνους, πρεπει να εχει λαμακι η κλειδαρια της σελας (στο φζ6 υπαρχει)..
Τι εννοείς όταν λες λαμάκι ?
Εγώ το συρματόσχοινο το κλειδώνω με την μία του άκρη σταθερά περασμένη στο υποπλαίσιο (https://www.dropbox.com/s/wofe29vy0oop7 ... 1.jpg?dl=0 ) και την άλλη σε αυτό το λαμάκι της σέλας (https://www.dropbox.com/s/ela2sb5e4n0rs ... 1.jpg?dl=0)

Φωτό θα ανεβάσω ΟΤΑΝ βγάλω όμως καμία, γιατί είμαι μερακλής αλλά είμαι και ανεπρόκοπος.
junior έγραψε:
Παρ 24 Αύγ 2018, 07:03
Μπράβο σου έκανες καλή τακτοποίηση... Ερώτηση. Τα στάνταρ εργαλεία που σου δίνει ο κατασκευαστής που τα έχεις βάλει....
Όχι. Τα εργαλεία έλειπαν όταν την αγόρασα (κλασική περίπτωση) οπότε έχω τα βασικά νουμεράκια άλλεν και κατσαβίδι ίσιο και σταυρό.

junior
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ 2015, 21:02
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από junior »

Ναι αλλά δεν έχεις τα σταναρ εργαλεία για τον τροχό σου φίλε μου.. Πχ θες να σφίξει αλυσίδα
Η να θες να βγάλεις τροχόγια οτιδήποτε όταν βρησκεσε σε ένα βουνό τι κάνεις
.Εγω Λέω να πας να πάρεις τα στάνταρ εργαλεία και να τα βάλεις από κάτω να τα έχεις πάντα μαζί σου

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από kokobill »

Δεν έχεις άδικο και όντως χρειάζονται τέτοια εργαλεία, αλλά:
Δεν ξέρω καν αν το μοτό έχει από μόνο του τα standard εργαλεία στα οποία αναφέρεσαι.
(Νομίζω πως όχι)

Νομίζω πως τα εργαλεία αυτά θα έχουν αρκετό όγκο και βάρος και είμαι σίγουρος πως δεν χωράνε στο σελάκι μου. Μην σε απατά το video, είναι πολύ tight εκεί κάτω.
(Αλλεν 5-6mm για την ασφάλεια του μπροστινού καλαμιού,
Άλλεν μεγάλο 16mm για το μποστινό άξονα ή καστάνια και καρυδάκια
Κλειδί για τα δισκόφρενα ή καστάνια και καρυδάκια
Κλειδί ΜΕΓΑΛΟ για τον πίσω άξονα,
2χΚλειδιά μικρά για τους ρεγουλατόρους του πίσω άξονα
)
Και όλα αυτά για κάποια δουλειά που σχεδόν σίγουρα ΔΕΝ θα μπορώ να κάνω σε ένα βουνό μόνος μου.

Σχετικά με την αλυσίδα, την ρυθμίζω με κατάνυξη κάθε 2-3 μήνες.
Το μηχανάκι κινείται σε άσφαλτο στο 99.5% των χιλιομέτρων του (μόλις συνειδητοποίησα ότι στο παλιό μου FZ6 έχω κάνει συνολικά 325 km χώμα) οπότε υπάρχει πρόσβαση και για οδική βοήθεια που έχω στο ασφαλιστήριο μου (με περίπου +10 ευρώ το 6μηνο).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill_ex την Πέμ 30 Αύγ 2018, 15:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι αμεσες παραθσεις

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κλειδαριά κράνους το φζ6 έχει , στην αριστερη πλευρα κοντά στο πατάκι του συνδοδηγου. Είναι μια κλειδαριά δίπλα στην κλειδαριά της σέλας. εχει εναν κρίκο που κλειδώνει-ξεκλειδώνει. Για 2 κρανη εχω μια σπιραλ κλειδαρια κατω απο τη σελα, οποτε αμα χρειαστει τα κλειδωνω στο καβαλετο του τιμονιου (για να καθοντακι και τα κρανη στην μοτο και να μην κρεμονται ή πεσουν)

-κάτω απο τη σέλα έχω τα στάνταρ εργαλεία που είχε οπου εχω κανει μερικες προσθήκες/αλλαγες. Πχ αλεν για τα μανιταρια/αντιβαρα, κλειδι αμορτισερ της ολινς μιας και φοραω ολινς και το μαμα δν κανει.

Ωστόσο στα ταξίδια κουβαλάω το "τσαντακι-συνεργειο" μαζί μου που ειναι τυπου μπανανα.
Όπου εχω
-κιτ επισκευής ελαστικών οπου μεσα χωραει και λάμπα Η4 και για το πίσω φανάρι και διαφορα ταιρ απ & μονωτικη ταινία.
-κασετινα καστανια powerfix απο τα λιντλ με 8ε που ειναι μικρη χωραει στο τσαντακι , εχοντας προσθέσει καρυδακια 12-13-14 που δεν είχε
-και ενα πολυεργαλειο απο το κτεο ισα ισα αμα χρειαστει να χρησιμοποιησω την πενσα του ή το κοφτακι του.
Το τσαντακι-συνεργειο σχεδον καλύπτει τα περισσότερα που μπορω να κανω μονος μου και γίνονται σε σύντομο χρόνο που δεν αξίζει να περιμένεις 30-35-60 λεπτά την οδική.

Γενικά με έχει βολέψει το τσαντάκι. ή το φορας στη μεση στη μοτο ή το δενεις στο πισω καθισμα για να μη σε ενοχλεί ή το βάζω στη μπαγκαζιερα...
Επίσης αμα κάνω ταξίδι το παίρνω μαζί και με το αμάξι (εχω και εκεί εργαλειοθήκη με τα δικά του και κιτ επισκευης ελαστικων αλλά το τσαντακι-συνεργειο το βαζω κατω απο το καθισμα οδηγου οποτε δεν θα το ψαχνω αμα σε ταξιδι ειναι φορτωμενο το πορτπαγκαζ)

τα τελευταια 2-3 χρόνια κουβαλαγα και ντίζα συμπλέκτη μιας και την ειχα αγορασει να την εχω και την επαιρνα μαζι γιατι φοβομουν οτι αμα δν την παρω ΤΟΤΕ θα κοβόταν <>60 <>60 +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,) . Την αλλαξα πλεον και θα παιρνω την παλια μετα απο καμποσα χλμ
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από kokobill »

Πολύ μεθοδική και σωστή ετοιμασία. Ένα πολυεργαλείο-σουγιαδάκι-πένσα-κοφτάκι έχω και εγώ στα ταξίδια και ένα μικρό κιτ καστάνιας είναι στα προσεχή μου σχέδια και για να είμαι ειλικρινής δεν είχα καν σκεφτεί ένα τόσο φθηνό. Και πάλι όμως με το κιτ και καρυδακια 8-10-12-13 θεωρώ ότι είναι ελάχιστες οι δουλειές που θα μπορούσα να κάνω σε πραγματικό ταξίδι όπως πχ να σφίξω μια λάσκα βίδα από την μάσκα ή από φρένα ή χειρολαβές ή ουρά. Οποιαδήποτε δουλειά μπορώ να φανταστώ να χρειάζεται καστάνια μάλλον θα τελείωνε το και ταξίδι μου άμεσα.
Τώρα πάντως και με την προσθήκη ενός GPS γέμισα ακόμα λίγο χώρο κάτω από την σέλα με το βύσμα τροφοδοσίας του που μπαίνει εκεί. Επιπλέον και θα παίξει ξεχωριστό post για αυτό πέρασα τις βάσεις της GIVI TE366 + 366ΚΙΤ και είναι εξαιρετικά διακριτικές (στο γκρι ματ χρώμα) τόσο που σκέφτομαι να μην τις βγάλω ξανά.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Στο δικό σου δεν χωράει στο δικό μου κολυμπάει...

Δημοσίευση από SoR_gr »

προφανως δεν μπορείς να κανεις φουλ επισκευή αν προκύψει κάτι. Θα χρειαστείς και το αντίστοιχο ανταλλακτικο. Συνεπώς με 8-10-12-14 (για βίδα μοτερ) και ενα σετ άλεν ή τα πιο χρήσιμα για τις βίδες σου αλεν (αυτα δεν πιανουν και τόσο χώρο).

για να μην ψαχνεσαι και πολύ, υπάρχουν 2-3 σετ καστανιας παο τα lidl. Τα εχω δουλέψει σε ερασιτεχνικη χρήση καμποσο και έχουν αντέξει.

παρακολούθα τις προσφορές, βγαίνει σετ στα
-8ε που ειναι λιγο πιο μεγάλο απο πακέτο τσιγάρων (με καστανακι μεσα οπου σε αυτό συμπληρωσα καρυδάκια). Πλέον το έχω στο ντουλαπάκι της βέσπας αυτό. Εχει και μυτάκια κατσαβιδι-αλεν
-μετά κασετίνα των 10ε που είναι λίγο πιο μεγάλη και έχει παραπάνω καρυδάκια


ενδεικτικά παραθέτω μερικά:

http://offers.kd2.org/en/ie/lidl/pbrcK/
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες