Εξατμιση για fazer8

Απάντηση
Gildartsfazer8
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2013, 18:34
Model: FZ8
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Εξατμιση για fazer8

Δημοσίευση από Gildartsfazer8 »

Χαιρετε κυριοι... Το θεμα της εξατμισης στις μηχανες ειναι παντα λιγο περιεργο... Πολλες οι εταιριες που παραγουν εξατμισεις, αρκετα μεγαλο το κοστος ιδιαιτερα στις μερες μας... Αρλουμπες που λενε διαφοροι... Ερωτηση νο 1: πολλοι λενε οτι αν βαλεις μονο τελικο σε 800cc μηχανη οπως εχω εγω η' ακομη καλυτερα σε 1000ρι ειναι το ιδιο σαν να την βαζεις αγωνιστικη απο λαιμους γιατι το παχος στις σωληνωσεις και στα χταποδια ειναι ιδια οποτε πετανε στα σκουπιδια 600 ευρω οσοι την βαζουν απο λαιμους. Αλλοι λενε οτι οι πρωτοι που πιστευουν τα προηγουμενα ειναι ανοητοι διοτι ναι μεν οι σωληνες σχετικα ιδιοι στο παχυμετρο αλλα αλλα τα υλικα κατασκευης που κανουν την διαφορα... Οι γνωμες σας παρακαλω επι του θεματος; Ερωτηση νο2: εχουν φαγωθει ολοι να μου λενε να βαλω termignoni απο λαιμους στο fazer800 μου γιατι τρεχει στα moto gp η yamaha μαζι τους η' ετρεχε τελοσπαντων μεχρι το 2009 και οι δυο εταιριες ταιριαζουν κ συνεργαζονται καλα και αλλοι λενε ανενδοτοι akrapovic η' remus. Να παρω termignoni απο χταποδια; Θα παρω τους 6-7 ιππους χωρις το power commander??? ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας, σεβαστες οι οποιες αποψεις σας. Αναμενω απαντησεις...

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Εξατμιση για fazer8

Δημοσίευση από gkeres »

Προσωπική μου άποψη και με όσα χρόνια ασχολούμαι γενικώς με μηχανοκίνητο αθλητισμό, μόνο με μία εξάτμιση δέν μπορείς να δείς τέτοια άνοδο στην ιπποδύναμη.. το οτι μπορείς να κερδίσεις λίγο περισσότερο ροπή και και και πολύ πιθανόν.. άν βγάλεις και καταλύτη.. άλλοι μπορεί να σου πούν οτι κάπου θα κερδίσεις και κάπου θα χάσεις.. Άν έχεις σκοπό να αλλάξεις μόνο εξάτμιση, γνώμη μου είναι να βάλεις αυτή που θα σου αρέσει πιό πολύ πάνω στο μηχανάκι σου και θα γουστάρεις πιό πολύ με τον ήχο!

Gildartsfazer8
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2013, 18:34
Model: FZ8
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εξατμιση για fazer8

Δημοσίευση από Gildartsfazer8 »

Ευχαριστω για τον κοπο σου να διαβασεις και να απαντησεις πανω στο προβληματισμο μου, θα συμφωνησω και εγω μαζι σου, μονο τελικο ειναι καπως πεταμενα τα χρηματα. Θα ακολουθησω το ρηττο "αν ειναι να κανεις κατι, τουλαχιστον καντο καλα" και μαλλον θα παω για αγωνιστικη, "ολοσωμη " εξατμιση. Γνωστοι που τα χουν βαλει δυναμομετρα με ολοσωμες και πειραγμενα μειγματα για να μην στεγνωνουν στα ψηλα ειδαν εως και 8 ίπους πανω. Ενας φιλος με ρεμους μονο τελικο σε tdm κατΦερε και εχασε δυο ιππους πως το καταφερε αυτο δε γνωριζω χαχα. Σε ευχαριστω κ παλι

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Εξατμιση για fazer8

Δημοσίευση από Jericho »

Θα κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά αν είναι να δώσεις 1000+ € για ολόσωμη σε Fazer, που δεν έχει 100% προσανατολισμό επιδόσεων, γιατί δεν αλλάζεις ανάρτηση μπροστά και πίσω και να κάνεις και ένα CSS με τα ίδια λεφτά.

Πιο γρήγορος θα είσαι...
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Εξατμιση για fazer8

Δημοσίευση από dimitrisfz »

+1000 στον απο πανω
Σιγουρα θα γινει πιο γρηγορο το μηχανακι...μαζι κ ο οδηγος
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης