υγρασια σε φαναρι

Απάντηση
volos fazer8
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 13 Σεπ 2010, 14:48
Επικοινωνία:

υγρασια σε φαναρι

Δημοσίευση από volos fazer8 »

καλησπερα,
την τελευτα φορα που επλεινα τη μηχανη(εδω και δεκα μερες) μπηκε υγρασια στο φαναρι που εχω τα ξενον και δεν λεει να φυγει με τιποτα :{}\/? .Ξερει κανενας καποιο τροπο?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: υγρασια σε φαναρι

Δημοσίευση από jskf16 »

....ενα σεσουαρ θα σου δωσει τη λυση πιστευω , και μόνωσε τα σωστα!

Βαλε το σεσουαρ να δουλεψει μεχρι να εξαφανισει ολη την υγρασια , στη συνεχεια βγαλε τις λαστιχενιες ταπες απο το φαναρι ωστε να του δωσεις μια διαφυγη των ατμων.Αστο μια μερα και την επομενη κλειστο , βαλτες σωστα δε μπαινουν τυχαια (τα σωληνακια κοιταν προς τα κατω)....μετα ξανα κανε ενα check με το πλυσιμο , οχι με πιεστικο!!!!

Καλο θα ηταν να βαλεις μια φωτο...αν μπορουσες.... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: υγρασια σε φαναρι

Δημοσίευση από ghost »

βγαλε τα xenon θα σου κανει ζημια στο φαναρι,στην αρχη ξεκινα σαν υγρασια αλλα αμα παρατηρησεις γυρω γυρω απο την λαμπα οι σταγονες δεν καθαριζουν καιει το κρυσταλλο μεσα,το εχω δει πολλες φορες. :/abwave::)
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: υγρασια σε φαναρι

Δημοσίευση από leras »

ανοιξε τη λαμπα απο πισω και καθαρισε το κρυσταλο απο μεσα με ενα μακρυ κατσαβιδι ή οτι αλλο σε βολευει με ενα πανι δεμενο στην ακρη του
killed by death !!!!!!!!!

volos fazer8
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 13 Σεπ 2010, 14:48
Επικοινωνία:

Re: υγρασια σε φαναρι

Δημοσίευση από volos fazer8 »

εκανα αυτο που μου γραψατε με το σεσουαρ.προς το παρον εφυγε αλλα θα βαλω την ταπα και θα δω.με τα ξενον ειναι τα καλοδια και περναει απο την τρυπα το νερο.μπορει να βαλω λιγο ταινια.ευχαριστω παντος

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: υγρασια σε φαναρι

Δημοσίευση από Theod »

volos fazer8 έγραψε:με τα ξενον ειναι τα καλοδια και περναει απο την τρυπα το νερο.μπορει να βαλω λιγο ταινια.ευχαριστω παντος
Φαντάζομαι ότι κάτι σε σιλικόνη θα κάνει καλύτερη δουλειά όσο αφορά την στεγανοποίηση

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: υγρασια σε φαναρι

Δημοσίευση από jskf16 »

Ποια τρυπα :?: :shock: Ολα τα κιτ xenon εχουν μια λαστιχενια ροδελα....οπως τη φωτο
Εικόνα
Οπου η ροδελα αυτη ειναι για να μην υπαρχει καμια ευκολια στο να περασει το νερο απο τη λαστιχενια ταπα της μηχανης και απο εκει στο φαναρι , και οταν λεω μπαινει εννοω μπαινει με δυσκολια αλλα μπαινει!!

Επειδη καμια φορα η Η4 ειναι γκουμουτσα :mrgreen: , μερικοι τη κοβουν τη μεγαλη λαστιχενια ταπα ωστε να μπορει να περασει μεσα απο τη λαμπα και μετα απο αυτη η ροδελα αν γινεται.....λεω αν επειδη εχει ελαστικοτητα και κάποιοι τη κοβουν οριακα ωστε να εφαρμοζει τελεια πανω στη λαμπα.
Εικόνα

:/abwave::)

volos fazer8
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 13 Σεπ 2010, 14:48
Επικοινωνία:

Re: υγρασια σε φαναρι

Δημοσίευση από volos fazer8 »

ακομα καλυτερη αυτη η λυση!εγω την τσιμουχα αυτη την εχω στο αερα. θα καθησω να κοψω το σ.κ το λαστιχο απο το φαναρι και θα την περασω οπως λες.ευχαριστω για την ιδεα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες