Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από Solomon »

Βγάλεις δε βγάλεις άκρη άρχισε να ψάχνεσαι για πατέντα είτε σε τόρνο με έξτρα πλάκες είτε σε ταίριασμα απο 1000αρι. Δεν είναι κατάσταση αυτή,κάποια στιγμή το υπερβολικό λύγισμα για χ-ψ λόγο θα οδηγήσει σε κατάρρευση του πίσω μέρους με πολύ άσχημες συνέπειες.

Κινήσου όμως και νομικά με κάνα συνήγορο καταναλωτή-πολίτη. Στη θέση σου καλούσα οδική βοήθεια (και καλά έπαθα βλάβη που με ακινητοποίησε στο δρόμο) και θα το πήγαινα σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο(αν μπορείς και αντιπροσωπείας απευθείας ακόμη καλύτερα). Εκεί θα ζητούσα επισήμως να μου πούνε τι βλάβη έχει η μηχανή και την αισθάνομαι έτσι περίεργα στην οδήγησή της. Και καλά δεν θα έχω ιδέα τι έχει συμβεί και για λόγους ασφαλείας σταμάτησα και το πήγα στο συνεργείο με γερανό.

Ότι σου πούνε ότι χρειάζεται το ζητάς γραπτώς. Η μοτοσυκλέτα με αριθμό πινακίδας τάδε και αριθμό πλαισίου τάδε προσήλθε την .... του μηνός και διαγνώσθηκαν οι παρακάτω βλάβες μπλα μπλα μπλα
-->οι οποίες οφείλονται σε κακή χρήση και συντήρηση
-->οι οποίες οφείλονται σε αστοχία υλικού
-->οι οποίες (δεν) επηρρεάζουν την οδηγησιμότητα της μοτοσυκλέτας
κλπ κλπ

Υπογραφή σφραγίδα.

Κι απο κει και πέρα κινείσαι αναλόγως έχοντας την απαραίτητη χαρτούρα στα χέρια σου(κ όχι μόνο τις συζητήσεις μας εδώ που τις θεωρούν μεμονωμένα περιστατικά - μη χ@σω).

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Καλημερα σας, με το να κινηθω νομικα με το συνηγορο του καταναλωτη σαν διαδικασια ποσο κανει; Οπως και να εχει, θα παω σημερα αν προλαβω σε συνεργειο να το δουν, τα κεντρικα της Yamaha στον Ασπρόπυργο τα καλω στο 2106293500 αλλα ακομη τζιφος δεν απαντουν.

Σε περιπτωση που τελικα χρειαστει να παω σε τορναδορο, τι υλικο να ζητησω, ποσα χρηματα θα παρει περιπου, απο την προηγουμενη φορα ειχα ακουσει για το αλουμυνιο 9000, να προτιμησω το μαμα σχημα στο τριγωνο του μοχλικου η να το κοντινω, του 1000 ειναι το ιδιο σε βιδες και σχημα;

Πολλες οι ερωτησεις αλλα καλυτερα ολα σε ενα νοικοκυρεμενα.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από InversionOfControl »

O συνηγορος του καταναλωτη δεν κοστιζει. O ρολος του ειναι συμβιβαστικος οποτε μην περιμενεις πολλα
αν η μοτοδυναμικη κανει την παπια.
Για μενα, επικοινωνησε με μοτοδυναμικη πρωτα.

Για το πως να κανεις αναφορα στον συνηγορο: εδω.


Μην το επισκευασεις..οτι λεει ο Δημητρης... απαιτησε αλλαγη αμεσα.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Λοιπον το τελικο αποτελεσμα, πηρα τηλεφωνο εχθες στα κεντρικα, μιλησα με το τμημα service και μου ανεφεραν οτι η αντικατασταση θα γινει δωρεαν, θα αναμενω πλεον τηλεφωνο γγια να με φωναξουν να καλω τη μηχανη στο συνεργειο.

Με τους κυριους που μιλησα (μπορω να πω οτι ηταν εξυπηρετικοτατοι), μου ανεφεραν οτι θα διερευνηθει το προβλημα, θα ρωτησουν τη Yamaha για καποια αλλη λυση. Η μια λυση απο τους ιδιους ειναι να βαλω αλλη αναρτηση πισω π.χ. ohlins οπως ειπε (του λεω χαμογελαστα κανει περιπου 600euro), το ανεφερε αυτο διοτι η αναρτηση γνωριζε και ο ιδιος καλα πως τερματιζει πολυ ευκολα η αναρτηση και παραδεχτηκε οτι δεν ειναι ανταξια της μηχανης, ανεφερα μηπως φταιει η θερμοκρασια απο τη σωληνα της εξατμισης η οποια περανει κοντα απο το μοχλικο, ρωτησα αν γινεται και ταιριαζει να στειλει μοχλικο απο 1000, μου ειπε οτι θα μιλησει με Yamaha και θα ρωτησει για την καλυτερη λυση.

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Κυνιγη Γιαννη... ειδες τι σου ειπα? :wink:

Και απο την αλλη μερια, στα κεντρικα ακουν τον πελατη κ δεν σηκωνουν τοιχο να σου πουν κοψε το κεφαλι σου. :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από eddiekayak »

Η ερώτηση μου είναι η εξής!
Η εγγύηση μου ισχύει μέχρι τον Μάιο, αν βρουν άλλη λύση στον Γιάννη (πχ απ' το 1000), να κάνω και εγώ μία κρούση?
Ακόμα και αν δεν έχω κάτι?
FZ8S
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Πηγα τη μηχανη στο συνεργειο, μου ανεφερε οτι η παραγγελια εγινε σημερα και οτι τελικα κρατηθειτε, εχει γινει ανακληση εχθες 12 του μηνα, σε μερικα Fazer 800/FZ8 αναλογα τον αριθμο πλαισιου, δεν ειναι σε ολα τα 800αρια, η λυση τους ειναι ενα πιο ενισχυμενο μοχλικο.

:arrow: eddiekayak
Εμενα η εγγυηση εχει ληξει εδω και μηνες, αλλα το θεμα λυθηκε σα να ηταν ακομη στην εγγυηση, απλα ρωτας καποιο συνεργειο αν ειναι ο αριθμος πλαισιου σου μεσα στα μηχανακια που δικαιουνται την αλλαγη, θα ξαναρωτησω ομως για λεπτομεριες παλι οταν παω στο συνεργειο να την παρω (μη σας βαζω και σε σκεψεις απο μια απαντηση που πηρα με τα 1000 ζορια).

:arrow: dimitrisfz
Τοσο γρηγορα να μου δωσουν τη λυση απο τα κεντρικα δεν το περιμενα! χαχα

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από dudukas »

Μακαρι να ξεμπερδεψεις μια για παντα με το θεμα αυτο.....Αλλο ενα μπραβο στην yamaha +:Applause=+:=D>
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Να πω την αληθεια μου και ενισχυμενο να ειναι οπως λενε, αντιγραφα θα κανω για σιγουρια.

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Δε συμφωνώ με την προσέγγισή σου...
Απο τη στιγμή που έχει εντοπιστεί το πρόβλημα απο την εταιρεία, το να βγει καπάκι ελαττωματικό και το ανταλλακτικό, το κόβω κομματάκι βαρύ για το image της yamaha. Δε θεωρώ οτι έχεις λόγο να αμφιβάλεις...
(αν μιλούσαμε για aprilia ή kymco - προσωπική εμπειρία και απο τις δύο - τότε θα σου έλεγα να βάλεις το δικό σου τεμάχιο με κλειστά μάτια!!!)

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Εγω μαζι σου ειμαι, μακαρι να μου γεμισει το ματι η σιδερια που θα δω στο μοχλικο!!! ;-)

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Τη μηχανη την πηρα την Παρασκευη, κοιταζω στα γρηγορα το καινουριο μοχλικο και δεν παρατηρω καμια διαφορα, ρωταω αν εχει καμια διαφορα με το παλιο και η απαντηση ηταν οχι, το ξανακοιταζω στο σπιτι οταν εκανα καποιες αλλαγες στη μηχανη και το τριγωνο μου φαινεται πιο μεγαλο, αποψη μου ειναι να κανω αντιγραφο η καμια πατεντουλα στα πλαϊνα του, οριστε και η φωτογραφια.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από ilias »

οχι πατεντες !!!!!!!!!!!!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από eddiekayak »

Μην βάλεις καθόλου χέρι!!! Πρόσεχε τις λακούβες....
FZ8S
Εικόνα

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Λυγισμένο μοχλικό πίσω ανάρτησης

Δημοσίευση από Solomon »

Όποιος καεί στο χυλό κλπ κλπ...τουλάχιστον επειδή μακριά από λακκούβες δεν γίνεται εκτός κ αν ζεις στη Γερμανία,κάνε του ένα βαρβάτο φορτωμένο τεστ ride έτσι για το φόβο των Ιουδαίων,άμα είναι να ξαναχαλασει να στο κάνει τώρα κ όχι σε κάνα νησί στις διακοπεςσου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Solomon την Κυρ 21 Απρ 2013, 18:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης