Service 20,000km

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Service 20,000km

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Εχθές ημέρα Τετάρτη έγινε το service των 20.000 χιλιομέτρων!

Έγινε αλλαγή:

1. Λάδια Rock oil
2. Φίλτρο λαδιού
3. 4 Μπουζί (τα δυο είχαν οξειδωθει απο νερά) Αλλαγή υγρών φρένων (μπρος-πίσω)

Έλεγχος και φύσημα φίλτρου αέρος (δε χρειάστηκε αλλαγή)
Έλεγχος παραφλού (δε χρειάστηκε συμπλήρωση)
Ρύθμιση βαλβιδων με ειδικό "μηχανήμα"

Επίσης έγινε γενικός έλεγχος της μηχανής, λαδωμα αλυσίδας, έλεγχος και λιπανση μανετων + άλλες ψιλές αλλα σημαντικές ματιές - επεμβάσεις.

Άλλο ενα πραγματάκι, το οποίο μου το ανέφερε απο μόνος του, είναι ότι θα προσπαθήσει να περάσει στην εγγύηση τα οριζόντια πλαστικά (δεν θυμαμαι πως ονμαζονται) πάνω απο τα μάγουλο της μασκας, ο λόγως είναι επειδή έχουν ραγίσει σε ένα σημείο το καθένα, πολυ μικρό μεν αλλα αφού γίνεται γιατί όχι!!! ;-)
(Μου έδειξε τα πλαστικά και ενός αλλού Fazera με 800αρι τα οποία του τα άλλαξε με εγγύηση)

Τελικό σύνολο με εργασία 180 euro

egiakoumidis
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ 29 Απρ 2012, 11:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από egiakoumidis »

Όταν λες ρύθμιση βαλβίδων με ειδικό μηχάνημα τι εννοείς? Δεν άνοιξε όλο το μοτέρ?
Τσίκλι νταν Fazerara

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Ανα 40000 ειναι ο ελεγχος και ρυθμιση βαλβιδων συμφωνα με το service manual οποτε καταλαβαινετε ποσο ''ειδικο''
''μηχανημα'' χρησιμοποιησε ο ''μαστορας'' για να δικαιολογησει τα 180...
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

PEIRAIWTHS

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

john μπορεις να πεις σε ποιον επισημο πηγες? Ειμαι περιεργος να μαθω για αυτο το ειδικο! μηχανημα.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Το ''ειδικό μηχάνημα'' όσοι θέλετε να μάθετε ποιος το έχει με πμ... :wink: :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Καλησπέρα παίδες! Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, σχολασα 7 το πρωί και το'ριξα στον ύπνο.

Το "ειδικό μηχάνημα" είναι ένας μετρητης χειρός, το συνδεσε με τις βαλβίδες και τις ρύθμισε όσο γίνεται καλυτερα.

Άλλο ένα πράγμα που για μένα μετράει όπως να ξανάειπα είναι τα πλαστικα τα οποία θα προσπαθήσει να περάσει στην εγγύηση. Το μαγαζι καλυτερα οποίος θέλει να το μάθει καλυτερα σε πμ, δε είμαι διαφήμισης! :mrgreen:

Τα 180 euro για αυτά που έκανε στη μηχανη είναι πολλα η λίγα;

Δεν το ανέφερα και πριν, κινητήρα όχι δεν άνοιξε, απλά σηκωσε το ντεποζιτο και με ένα καταβιδακι τις ρύθμισε.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: john,
απλα να σου αναφερω οτι στον στ*ματη στον πειραια πλερωσα περι τα 150€ ΜΟΝΟ για βαλβιδες.....καπου εκει στα 120-150€ παει η ταριφα απο τους επισημους yamaha-δες μιας κ η εργατοωρα στην yamaha κοστιζει 35€.....
οποτε βγαζεις μονο σου το συμπερασμα αν στις ρυθμισε σωστα κ οπως επρεπε.....επισης εννοειται οτι για να ρυθμισεις βαλβιδες σηκωνεις ρεζερβουαρ κ ανοιγεις κεφαλη κινητηρα....αφου τελειωσεις την ρυθμιση βαλβιδων ξανακλεινεις την κεφαλη με νεα φλατζα η οποια σημειωτεον κανει 25€ αν θυμαμαι καλα.........αουτςςς!!!!

:/abwave::) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Σωστά αυτα που λες kouli, δεν είναι κάτι απλό η ρύθμιση βαλβιδων, αλλα ξαναλέω, δεν άνοιξε κινητήρα. Μήπως λέγεται αλλιώς η διαδικασία και σας μπέρδεψα; +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από Jericho »

Ρύθμιση πεταλούδων μου μυρίζει...
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από Solomon »

Johny, ανεξαρτητα απο το ποιος σου έκανε τι , εχω την γνώμη ότι σε ψιλοτσίμπησε. Ο Κούλης παραπάνω έχει δίκιο, κι εγώ που είχα ρωτήσει για την ρύθμιση των 40χιλ (λίγο πριν το πουλήσω τελικά) 150€ κοστίζε η ρυθμιση βαλβίσων κι αυτό γιατι είναι μια πολύ χρονοβόρα και πολύπλοκη διαδικασία. Χρειάζεται να λυθεί σχεδόν το μισό μηχανάκι για να φτάσει ο μάστορας στην κεφαλή (ρεζερβουαρ,φιλτροκούτι,σωματα ψεκασμού,ψυγειο νερού) και τελοσπάντων είναι κάτι για το οποίο θα κάτσει σχολαστικά να ασχοληθεί με το μηχανάκι σου.
Γι αυτό και το πληρώνεις τόσο άλλωστε.

Η yamaha λεει για έλεγχο στις 20.000 και ρύθμιση αν χρειάζεται. Η γενικότερη εμπειρία πάντως έχει δείξει ότι τα χλμ αυτά είναι σχετικά λίγα για ενα μέσο όρο χρήσης του μοτερ (τωρα αν στροφάρεις κόφτες μέρα παραμέρα εκεί αλλάζει το πράμα!)οπότε συνήθως το αφήνουν για τις 40.000 το άνοιγμα ,που και πάλι μπορεί να τύχει και οι σχετικές ανοχές να είναι εντός προδιαγραφών, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρεις.

Τώρα τι ακριβώς σου έκανε αυτός με το μηχανημα δε μπορώ να καταλάβω (και δεν έχει και σημασία).Γενικότερα ηταν ακριβός για ότι έκανε (ρίξε μια ματιά στον τιμοκατάλογο της Υamaha πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά σου).
Το φίλτρο αέρα επειδή είναι χάρτινο (και σχετικά φθηνό) συστήνεται να μην το φυσάμε και να το αλλάζουμε.

Πάντα φιλικά μιλάω, τώρα ότι έγινε έγινε, αλλά καλό θα ήταν να αφιερώσεις λίγο χρόνο και να μάθεις 5 βασικά πραγματάκια για την συντήρηση της μοτό σου. Αρκετά άτομα απο την λέσχη έχουν τις γνώσεις και την διάθεση. Και πιο οικονομικά θα σου ρχεται και θα έχεις την "ηθική" ικανοποίηση ότι της έβαλες χέρι :mrgreen:

Ολα αυτά βέβαια μετά την λήξη της εγγύησης ε!

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

οσο για τις βαλβιδες, ο,τι ειπε ο Στρατης typhoon!!!!
πιο πιθανο, να ελεγξε τον συγχρονισμο των καρμπυρατερ-πεταλουδων, αν και πολυ νωρις για το δικο σου...
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από jskf16 »

john_fazer8 , δε μας τα λες καλα....κατι σιγουρα εχεις καταλαβει λαθος με αποτελεσμα να εκτειθεται και ο μηχανικος και η κοστολογηση του!

Προσεχετε λιγο στο τι πραγματικα σας λεει και κανει ο μηχανικος στη μηχανη , πολλες φορες αλλα καταλαβαινουμε και αλλα κανει :mrgreen:

Δεν αναφερομαι σε κανενα προσωπικα , αλλα επειδη συμβαινει , και το εχω παρατηρησει αρκετες φορες εδω μεσα........να τα μεταφερουμε τουλαχιστον τα τυπικα service εδω σωστα για τους φιλους που μας διαβαζουν.

Για τα υπολοιπα που γραφτηκαν , καλο ταξιδι.

:/abwave::)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από Solomon »

Αν δεν απατωμαι ολα τα μοντελα μετα το 2004 εχουν ψεκασμο,οποτε ρυθμιση καρμπυρατερ δε παιζει να ηταν
ΑΛΛΑ
Θυμαμαι οτι σ ενα σερβις στ αμαξι μου ζητουσαν 40ευρω για τσεκαρισμα βαλβιδων. Μαστορα του λεω, να ανοιξεις το καπακι μονο κ μονο για να τσεκαρεις,αφενος μου φαινεται υπερβολικο,αφετερου η χρεωση ειναι πολυ μικρη για κατι τετοιο..τι παιζει;
Μου λεει οτι χρησιμοποιουν ενα ειδικο μηχανημα κατι σαν στηθοσκοπιο ενα πραγμα,το οποιο "ακουει" τις βαλβιδες αν χτυπανε(και καλα...)οποτε αν σου βγαλει προβλημα,παιζει κανονικη ρυθμιση(με κανονικη χρεωση εννοειται)
Πιθανως λοιπον να ειναι αυτη μια τεχνικη(βεβαια το πως θα ακουσει το μηχανημα την βαλβιδα αμα ειναι κλειστο το διακενο ειναι κατι που δεν μπορω να καταλαβω..)

PEIRAIWTHS

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Μου αρεσει να μπαινω σαν τον δρακουμελ τετοια ωρα!

john αυτο σου θυμιζει κατι? http://i.imgur.com/puUFy.jpg

jskf16 καλο ταξιδι εε??

Δικο σου το ασμα :wink:


Link

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Service 20,000km

Δημοσίευση από john_fazer8 »

jskf16 έγραψε:john_fazer8 , δε μας τα λες καλα....κατι σιγουρα εχεις καταλαβει λαθος με αποτελεσμα να εκτειθεται και ο μηχανικος και η κοστολογηση του!

Προσεχετε λιγο στο τι πραγματικα σας λεει και κανει ο μηχανικος στη μηχανη , πολλες φορες αλλα καταλαβαινουμε και αλλα κανει :mrgreen:

Δεν αναφερομαι σε κανενα προσωπικα , αλλα επειδη συμβαινει , και το εχω παρατηρησει αρκετες φορες εδω μεσα........να τα μεταφερουμε τουλαχιστον τα τυπικα service εδω σωστα για τους φιλους που μας διαβαζουν.

Για τα υπολοιπα που γραφτηκαν , καλο ταξιδι.

:/abwave::)
Πάντα φιλικά, καταρχήν πως να έκθεσω τον μηχανικό αφού δεν έχω αναφέρει σε ποια αντιπροσωπεία έχω παει...

Όσο για το αν έκανα ρύθμιση βαλβιδων να σας το ξαναπώ, όπως το ξανάειπα και διόρθωσα και πριν, δεν άνοιξε κινητήρα, δεν έβαλε χέρι μέσα στη μηχανη, απλά σηκωσε το ντεποζιτο όπως στη φωτογραφία που ανέβασε ο PEIRAIWTHS και με ένα παρόμοιο μετρητή να το πω έτσι αν μου επιτρέπεται έκανε τον έλεγχο - ρύθμιση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες