χρωμα ???

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από SPARTAN »

Το λεμε το ξαναλεμε λες ρε παιδια τα βγαλαμε απο το κεφαλιμας.Μπορει να σας φενεται περιεργο αλλα ετσι ειναι.Εγω το ηξερα γιατι εχω διευθηντη φιλο στην μοτοδυναμικη οπως και ειχα χρειαστει καποια φορα να βαψω.Ο jskf16 σας το ανελεισε και πληρως το θεμα οπως παντα και με αλλα θεματα. :)
Εικόνα

chris
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Κυρ 25 Νοέμ 2007, 19:15
Model: -
Τοποθεσία: Κρητη/Ηρακλειο
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από chris »

Η δικη μου γνωμη οτι δεν θελει τοσο παιδεμα το πραγμα..Αρκει να βρειτε ενα "καλο" καταστημα με χρωματα κ νεας τεχνολογιας φασματογραφο. Κ αυτο το λεω γιατι οταν πηγα να βγαλω χρωμα για να βαψω την καρινα μου, την πρωτη φορα απευθυνθηκα σε λαθος ανθρωπο κ το αποτελεσμα: αντι το μπλε του fazer βγηκε κατι σαν το μπλε του παλιου ΧΤ..Κ δυστυχως το καταλαβα μετα την βαφη γιατι δεν ειδα το χρωμα οταν το εφτιαξε..Ευτυχως ο μπογιατζης δεχτηκε να μου την ξαναβαψει χωρις χρηματα (που στο κατω κατω δεν ηταν δικο του το λαθος). Μετα απευθυνθηκα σε ενα αλλο καταστημα (το οποιο το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους ειναι Κρητη (Ηρακλειο) ειναι ο Μεταξακης στην Αλικαρνασσο) κ μου εβγαλε το χρωμα με 99% επιτυχια..Η δειγματολειψια εγινε στη μηχανη μου και το αποτελεσμα ηταν το χρωμα να ηταν το ΙΔΙΟ γιατι συμπεριλαμβανονται κ οι δυο παραγοντες, ο κωδικος του χρωματος κ το χρωμα της μηχανης ( αλλαγες απο ηλιο κλπ που το φθειρουν). Συνεπως νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση αντι να προσπαθειτε να βρειτε κωδικους στο ιντερνετ που δεν θα αρμοζουν τοσο στο χρωμα της μηχανης σας. Επισης αλλος ενας παραγοντας που νομιζω οτι ειναι σημαντικος ειναι οτι ακομα κ αν βρεθουν οι κωδικοι χρωματος εταιρεια κλπ..Υπαρχει κ ο παραγοντας οτι στο εργοστασιο φτιαχνουν το χρωμα με αυτον τον κωδικο αλλα σε πολυ μεγαλες ποσοτητες κ οχι σε ενα τεταρτο που πιθανοτατα χρειαζομαστε εμεις συνηθως..Αυτο νομιζω εχει απο μονο του σαν αποτελεσμα μια διαφορα στο χρωμα..+ επισης τον παραγοντα ηλιο βροχη κλπ που εχει αναφερθει κ παραπανω.. +:Brick wall=+:](*,)

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από lyon »

Ωραιοτατα μεχρι εδω.
Νομιζω καταληξαμε και συλλεξαμε αρκετες πληροφοριες ο ενας απο τον αλλο.
Γιαννη (jskf16) θα μπορουσες να κανεις μια περιληψη των παραπανω πληροφοριων
και να φτιαξουμε ενα γενικο ποστ στη βαση γνωσεων με θεμα
χρωμα μοροσυκλετας??
Νομιζω οτι ειναι ενα αρκετα αρκετα σημαντικο θεμα
και ισως να αναφερουν σε αυτο τα μελη του φορουμ φανοποιους απο τους
οποιους εμειναν ευχαριστημενοι.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από jskf16 »

καλα... :( :mrgreen: :lol: :twisted: :D


ste22
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 10 Ιαν 2008, 19:53
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από ste22 »

απο βλακεία μου καθάρισα κατι γράσα στην ουρά με οινόπνευμα και θάμπωσε το χρώμα(μαύρο). Ξέρει κανεις αν μπορώ να γλιτώσω το βάψιμο με κάποιου είδου βερνίκι?

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από SPARTAN »

Δεν ειναι τιποτε.Παρε ενα κερι της autoglym και περασετο.Αν δεν φυγει που δεν νομιζω τοτε αλοιφη για γρατζουνιες και μετα κερι.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από jskf16 »

beneton έγραψε: http://www.colorrite.com
για δοκιμαστε να βαλετε τωρα τα μοντελα σας :mrgreen: ....να μου πειτε αποτελεσματα :wink:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από koulis »

θελω να κανω αγορα απο την colorrite αλλα δεν μου βγαζει επιλογη χωρας παρα μονο καναδα-αμερικη...τι κανω?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koulis την Παρ 30 Οκτ 2009, 17:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από jskf16 »

στειλτους Mail
http://www.colorrite.com/site/contact.cfm

γιατι εγω απο αυτα που διαβαζω στελνουν....
http://www.colorrite.com/content/shippi ... s-1009.cfm

ή απο εδω...

http://www.dpars.com/colorrite_options.aspx?man_ID=875
http://www.dpars.com/t-shipping.aspx

Αλλη λυση ειναι να δεις ποιος στην Ελλαδα χρησιμοποιει χρωματα της εταιριας αυτης...εγω μεχρι σημερα δεν εχω βρει :wink: ....δηλαδη ή να σου δωσει της ιδιας εταιριας ή να σου δωσει αλλης αφου εχει ο ιδιος τις αντιστοιχιες των εταιριων για να σου δωσει εστω απο μια αλλη!

αν δε βρεις ακρη γενικοτερα , πες μου τι θες να κανεις :?: ....αν ειναι να σου στειλω κανα μπετονι χρωμα :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από m-power »

Όπως ξέρετε έχω αλλάξει χρώμα το fazer από μπλε σε κόκκινο.Ο βαφέας που πήγα στην αρχή είχε έναν κατάλογο με δήγματα της Standox. Από όλα τα χρώματα που χρησιμοποιεί η yamaha, η yamaha χρησιμοποιεί χρώματα Standox.
Ο κωδικός που έγραφε διπλά σε κάθε δήγμα ήταν σαν αυτό : DNBME,S3,DPBMU,VRC1 κ.τ.π.
Αν έχεις αυτόν τον κωδικό είναι πανεύκολο να βρεις χρώμα στην αγορά και να βάψεις ότι θες.
Για να βρεις τον κωδικό δεν έχεις πάρα να μπεις στο παρακάτω link είναι από το πανευρωπαϊκό site της yamaha στα accessories.Στα παρακάτω αξεσουάρ Street Scoop, Rear Fender, Sub Cowling και Seat Cover όταν τα επιλέξετε θα δείτε όλα τα χρώματα που έχει παραχθεί η μοτοσικλέτα σας. Αυτό το σύστημα ισχύει για όλα τα yamaha εκτός αν έχουν δυο χρώματα που τότε γράφονται και τα δυο ( μόνο για το fz6 s1).
http://www.yamaha-motor-europe.com/acce ... reet/FZ1-S

Προσοχή κωδικός είναι μόνο τα αρχικά (σε παρένθεση)όχι το πλιρες ονομα αυτό αλλάζει συχνά π.χ
Yamaha Blue (DPBMC) ,Galaxy Blue (DPBML) εκτός μόνο από το lava red.

Σε αυτό το site http://www.sxcolor.info/scripts/colorin ... &page=home
\Special search\I Accept the Above Terms and Conditions\motorcycle\yamaha\color description\ κωδικό χρώματος πχ lava red μπορείτε να δείτε την συνταγή του χρώματος με τον κωδικό που έχετε.
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από koulis »

jskf16 έγραψε:στειλτους Mail
http://www.colorrite.com/site/contact.cfm

γιατι εγω απο αυτα που διαβαζω στελνουν....
http://www.colorrite.com/content/shippi ... s-1009.cfm

ή ειμαι γκαβος κ δεν το βλεπω ή μαλλον δεν διαβασες καλα...που λεει οτι στελνουν εξωτερικο? :roll: :roll:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από jskf16 »

m-power έγραψε: Όπως ξέρετε έχω αλλάξει χρώμα το fazer από μπλε σε κόκκινο.Ο βαφέας που πήγα στην αρχή είχε έναν κατάλογο με δήγματα της Standox.
Standox χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι επαγγελματιες!

Από όλα τα χρώματα που χρησιμοποιεί η yamaha, η yamaha χρησιμοποιεί χρώματα Standox.
λαθος δε χρησιμοποιει Standox , απλα στη Standox βρηκατε αντιστοιχιες , καμια σχεση! Η Standox προσεξε δε βγαζει για μηχανες παρα μονο για μηχανες που εχουν δωσει στη βαση της εταιριας κωδικους και αν το προσεξεις ετσι ειναι και στο λινκ που εβαλες! Για αυτο λεω...βρηκατε αντιστοιχιες που βοηθανε πολυ , για να κανει ο κοσμος τη δουλεια του :wink:

Ο κωδικός που έγραφε διπλά σε κάθε δήγμα ήταν σαν αυτό : DNBME,S3,DPBMU,VRC1 κ.τ.π.
Αν έχεις αυτόν τον κωδικό είναι πανεύκολο να βρεις χρώμα στην αγορά και να βάψεις ότι θες.
Για να βρεις τον κωδικό δεν έχεις πάρα να μπεις στο παρακάτω link είναι από το πανευρωπαϊκό site της yamaha στα accessories.
αντε παλι τα ιδια θα λεμε ...αυτα που λες ειναι το ονομα του χρωματος ,ο κωδικος ειναι ενας αριθμος που απο πισω κρυβεται η συνταγη !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από jskf16 »

koulis στειλτους ρε συ mail .....αφου κανουν μεταφορα με UPS ή FedEx δε λεει στελνω μονο Αμερικη πουθενα , περυσι πηρε ενας φιλος μου απο Σερρες!

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: χρωμα ???

Δημοσίευση από m-power »

ρε σι jskf16 ο κωδικός στην yamaha δεν είναι ένα νούμερο Και η yamaha χρησιμοποιεί χρώματα Standox τουλάχιστον δεν έχω δει κωδικό από άλλη εταιρία δια τωρινά μοντέλα εννοείται μόνο για τα πολύ παλιά μοντέλα δεν ξέρω .

το site που γράφω της standox είναι για να επιβεβαιώσεις ότι έχεις τον σωστό
m-power έγραψε:Προσοχή κωδικός είναι μόνο τα αρχικά (σε παρένθεση)όχι το πλήρες όνομα αυτό αλλάζει συχνά π.χ
Yamaha Blue (DPBMC) ,Galaxy Blue (DPBML) εκτός μόνο από το lava red.

Σε αυτό το site http://www.sxcolor.info/scripts/colorin ... &page=home
\Special search\I Accept the Above Terms and Conditions\motorcycle\yamaha\color description\ κωδικό χρώματος πχ lava red μπορείτε να δείτε την συνταγή του χρώματος με τον κωδικό που έχετε.
Aprilia Caponord 1200 '15

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες