Ποιά Top Case βαλίτσα ?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hobo
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ 01 Αύγ 2005, 12:55
Model: -
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

βαλίτσα για το 1000

Δημοσίευση από hobo »

Γεια σε ολους.
Εγώ μόλις πριν κανά 20ημερο πήρα το Fazer το 1000 :D
Αν και οι πιο πολλοί εδώ είστε με το 600 δεν σας πειράζει να πω και γω καμιά ιδέα :?:
Λοιπόν. Εβαλα την GIVI την 52 στο ίδιο χρώμα με την μηχανή. Μπλέ. Δώστε κανα φράγκο παραπάνω και πάρτε το σίδερο της βαλίτσας που είναι για το 1000 και όχι σχάρα. Η σχάρα από όσο ξέρω κάνει κανα 60άρι και το σίδερο 90. Πολύ σταθερό και έχει υποδοχές και για τριπλέτα οι οποίες είναι σχεδόν αόρατες. πίανει στις βάσεις των χειρολαβών και λειτουργεί όμοια με τις χειρολαβές.
Εαν δεν φυσάει το μηχανάκι μεχρι 200 πάει άνετα χωρίς κουνήματα και στροβιλισμούς. Οι πλαινές μου ειναι επίσης της GIVI οι 42λιτρων monokey οι οποίες είναι λίγο ψιλά πάνω από την εξάτμιση αλλά έχουν δικές τους βάσεις για φλας που δεν είναι και απαραίτητες μιας και δεν ενοχλούν τα φλας εκεί που είναι.
Η σχάρα τους πιάνει με 2 βίδες στο σίδερο της πίσω βαλίτσας, στο πίσω μασπιέ εσωτετικά και υπάρχει και ένα σίδερο που περνάει πίσω από την πινακίδα και στηρίζει τισ 2 βαλίτσες.
Πριν λίγες μέρες πήγα Κερκυρα τριβάλιτσος με tang bag διπλός και το μηχανακι πηγε αεράτα... μόνο όταν φυσούσε κουνούσε λίγο. με ταχύτητα μ.ο. στα 180. κατα τα αλλα ήταν αψογο. ολο το πακέτο βαλίτσες σχαρες βγαίνει περίπου στα 850.
Α! ΠΡΟΣΟΧΗ. Για όσους θέλουν να δοκιμάσουν νεες διαδρομές ΜΗΝ κάνετε το λάθος ΑΡΤΑ - ΤΡΙΚΑΛΑ... προς θεου.

Απόστολος

Δημοσίευση από Απόστολος »

Αν και επίσης νέος στο forum ας πώ και εγώ την γνώμη μου.
9 στα 10 Fazer που βλέπω κυκλοφορούν με την σχάρα σε σχήμα χ οπότε αφού το είδα δοκιμασμένο είπα να το επιχειρήσω και εγώ.Έχει 2 βασικά πλεονεκτήματα:Είναι σταθερότατη , και δεν χρειάζεται να πιάσει στο υποπλαίσιο, και είναι συγκριτικά φθηνότερη.
Όσο για την βαλίτσα είχα κάποιους ενδοισμούς για το αν θα ταίριαζε η Kappa 46 λτ που ήδη είχα απο προηγούμενη Μοτό αλλά εν τέλει έκατσε μια χαρά.

Στο ταξίδι δικάβαλος με γεμάτο tank-bag, και γεμάτη βαλίτσα πίσω μέχρι τα 190 το κουκλί μου ήταν τρένο, και το top-case σαν να μην υπήρχε.

Απο εκεί και πάνω έχω υποκειμενικό πρόβλημα λόγο ύψους (1.95) οπότε ότι και να προσθέσω μάλλον δεν αφορά τον μέσο όρο αναβατών.

Σε γενικές γραμμές πάντως τα after market εταιριών σε όλα τα αξεσουαρ είναι εφάμιλλης ποιότητας αν όχι καλυτερης απο τα μανίσια, και αρκετά φθηνότερα.

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

Εχω βαλει σχαρα και βαλιτσα (45 λιτρα) Givi. Αντιθετα απο τους παραπανω, ειμαι μολις 1,62 οποτε δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τον αερα 8) . Οταν ειμαι μονοκαβαλος ομως και εχω τη βαλιτσα, το κοσκινισμα στα πολλα χιλιομετρα, ειναι πολυ ενοχλητικο. Μια φορα το πηγα 231 με τη βαλιτσα και το πισω μερος χορευε :shock: . (πιστευω οτι αυτο ισχυει για ολες τις βασεις και βαλιτσες).
Δικαβαλος, καμια βαλιτσα δεν ενοχλει, πιστευω.

Ceasar

Δημοσίευση από Ceasar »

...εγώ που έχω την κλασική βαλίτσα που βάζει η Yamaha δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο, είναι λιτή και η ποιότητα κατασκευής δεν είναι τίποτα τρομερό... το μόνο που μπορώ να πω ειναι ότι στα πολλά χιλιόμετρα (200+) αποφορτίζεται αρκετά το μπροστινό και δεν έχεις πληροφόριση για το τι γίνεται στον δρόμο οπότε και θέλει προσοχή... ή να αποφεύγονται γρήγορες διαδρομές με την βαλίτσα...

lazy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 08:20
Model: -
Επικοινωνία:

kapa + givi

Δημοσίευση από lazy »

Ο συνδιασμός Kapa 52lt + Monorack Givi σχαρα μου έχει δουλέψει στο παρελθον για 4 χρόνια χωρις κάτι extra. Ως γνωστον η Kapa είναι θυγατρική της Givi . Έχω κάνει καλοκαίρια δικάβαλα με την σύζυγο φορτωμένος μεχρι τα μπούνια. Το μόνο που τηρουσα ήταν το όριο βάρους στην βαλίτσα για να μην μου κόψει την βάση. Δεδομένω ότι στο diversion η βάση έχει τα ίδια στηρίγματα/αποστάσεις με το Fzs600 θεωρώ οτι η συμπεριφορά θα είναι η ίδια.

Να κρατάς καπου στα 250 ευρώ για τέτοια λύση.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες