Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από m-power »

Ψάχνω για fazerακι μου να βάλω ρυθμιζόμενους μασπεδες.
Τα γόνατα μου είναι ποιο ψιλά από την μέση μου με αποτέλεσμα να μη είμαι και πολύ άνετα. Όμως δεν μπορώ να βρω τίποτα στην αγορά πέραν των Rizoma που έχουν 400€!. Καταρχάς πώς λέγονται στα αγγλικά; Ξέρει κάνεις καμία άλλη φθηνότερη μάρκα; δεν χρειάζεται να είναι από ergal και από απλό αλουμίνιο κάνουν.

Αν δεν βρω θα κάνω αποστάτες στους μαμά ξέρετε κανένα που μπορεί να τους φτιάξει?
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από jskf16 »

Adjustable Rearsets

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από m-power »

Για να φτιάξω αποστάτες στους μαμά ξέρετε κανένα καλό μηχανουργείο που μπορεί να τους φτιάξει?
Και γενικότερα να αναλαμβάνει να φτιάχνει πράγματα για μηχανές?
Aprilia Caponord 1200 '15

insane
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 11:36
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από insane »

Φέρνω πάλι το θέμα στην επικαιρότητα καθως δεν βρήκα κατι πιο πρόσφατο στην αναζήτηση. Αν κάνω λαθός και υπάρχει αλλου θέμα με Ρυθμιζόμενους μαρσπιεδες κτλπ διορθώστε με.
Κατ'αρχιν να ρώτησω τι απεγινε με τις επιλογές σας μετα απο τοσο καιρο? Αν τελικα βρήκατε μηχανουργειο και ποια λυση σας βολεψε?
Λεφτα για aftermarket μαρσπιεδες δεν υπάρχουν γιαυτο και η λυση για relocate στους μαμισιους μου φαινεται μονόδρομος.
Επειτα απο λιγο searching βρηκα αυτα εδω:
http://customkrotchrockets.com/FZ6-offset-pegs1.jpg
http://www.sportbikes.net/forums/attach ... t-side.jpg
Απο μηχανουργειο νομιζω πως πλεον ο Tgs στην περιοχη της Αττικης θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο και ερωτώ.. εχει δοκιμάσει καποιος άλλος απο Ελλάδα κατι ανάλογο??

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από SoR_gr »

προσωπικα θα έλεγα να μην κάνεις κάτι το οποίο δεν μπορείς να επαναφέρεις στην αρχική τους κατάσταση (πχ μηχανουργείο και κόψε ράψε)
μάλλον κάτι δεν θα πάει καλα και για να πάρεις του μαμα μαρσπιέδες θα σου βγει πιο ακριβα απο ολα.

μετά πας στις εναλλακτικές. Ψάξε για κιτ που τους ρυθμιζεις. αν δεν βρίσκεις ή βρίσκεις και είναι ακριβα, παίηε με την σέλα.
Μπορείς να την φουσκώσεις έτσι ώστε η θέση οδήγησης θα ψηλώσει λίγο. Ισως δεν σε βολέψει στο τιμόνι μετά.

έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που θέλεις να τους αλλάξεις θέση;
οι προηγούμενοι που ασχολήθηκαν με αυτό, ή δεν έγραψαν τι έκαναν τελικά...ή δεν έκαναν τίποτα!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

insane
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 11:36
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από insane »

Συμφώνω απολυτα μαζι σου στο να μην γίνει καμια επεμβαση "μη αναστρέψιμη" στην μηχανη. Στις φωτογραφίες που επισύναψα φαίνονται αποστάτες (πλακάκια) στα οποια ειναι ολα βιδωτα και εν'ολιγης σε αφηνουν να ρυθμισεις την θεση που σε βολευει και να επιστρεψουν τα μαρσπιε στην αρχικη τους θέση οποτε το επιθυμεις.
Θα με βολευε οδηγικα να πανε τα μαρσπιε λιγο πιο πισω&πιο πανω για σκιφτη, πιο σπορ οδηγιση και λιγοτερο τουρινγκ. Οποτε το μηχανουργειο χρειάζεται να σου φτιαξει τα πλακακια οχι να σου κοψει ή να σου ραψει κατι.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από SoR_gr »

εχεις δικιο. τα πλακακια δεν τα πρόσεξα και το ειδα απο το κινητο.

λογικα θα χρειαστείς και μεγαλύτερο άξονα για τις ταχύτητες. αν το κάνεις , πες μας εντυπώσεις κόστος και πως το έκανες
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από jskf16 »

Μη νομιζεις οτι το μηχανουργειο θα στα φτιαξει τσαμπα! Απο την αλλη στο παραπανω ποστ εχω βαλει πως αναφερονται αλλιως , αν εκανες μια αναζητηση ολο και κατι θα εβρισκες εδω , οπως π.χ.
πλακακι προεκτασης μασπιεδερας FZ6

Ισως ετοιμα απο το ebay να σε συμφερει περισσοτερο και ταλαιπωρια μηδεν!

Καποτε :mrgreen: ειχαμε για το FZ1 βρει/ασχοληθει , ακριβα αλλα σουπερ , που ειναι ομως :?: :mrgreen: :roll: +:Think=+::-k

insane
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 11:36
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από insane »

Χμμμ, κατι τετοιο εψαχνα αλλα μαλλον με τις λαθος λεξεις-κλειδια.. Σε ευχαριστω!! Ebay εψαξα και συνεχίζω, επισης αυτα που ανεβασα ειναι πλεον sold out δυστυχως. Σαφως και ΔΕΝ θα στα φτιάξει κανεις τσαμπα. Εμπειρικα υπολογίζω οτι κατι τετοιο μπορει να γινει με κατω απο 100ε, γιαυτο το συζηταω διαφορετικα δεν θα ασχοληθω καν!Κουβεντα να γίνεται..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 05 Απρ 2017, 14:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από leras »

για την ιστορια η παραπανω μοντα με πλακακια απο cbr ειναι ακομα ετσι πανω στο μηχανακι για πανω απο μια 5ετια και δεν εχει δημιουργησει κανενα προβλημα αν και αυτο που ποσταρε ο Τζωνης δεν ειναι καθολου κακο σε τιμη :/abwave::)

insane
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 11:36
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από insane »

Φιλε χαιρομαι που μπηκες στην κουβεντα καθως εχω μελητησει αρκετα το thread το δικο σου. Δυστυχως δεν μου εμφανιζει ολες τις φωτογραφιες αλλα ειχα την περιεργεια αν τελικα πετυχε η εφαρμογη των valter moto ;) Περίπου ποσο πίσω και πανω μεταφερθηκαν τα πεγκς? Ηταν αισθητή η διαφορά οταν το καβαλησες μετα?

Oντως ειναι αρκετα οικονομικα αυτα στο ebay αλλα εχω καποιες επιφυλλάξεις για την ποιοτητα κατασκευης (βλεπε china) καθως ειναι μαρσπιεδες και οσο να ναι καποιο ζορι θα το τρώνε. Το καλο ειναι οτι με ολες αυτες τις λύσεις/εφαρμογες ανοιγουν τα ματια μας και ξεστραβωνομαστε :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Πέμ 06 Απρ 2017, 10:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Η επομενη αμεση παραθεση θα φυγει!

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενοι μαρσπιεδες

Δημοσίευση από leras »

η διαφορα αν και μικρη σε μενα ειναι αισθητη (υποψιν οτι εχω βαλει τιμονι απο το 1000 οποτε εχω πεσει ποιο κατω)
πιστευω οτι εχει να κανει και με το υψος του καθενος (εγω ειμαι 1.70 ξεδιπλωτος :twisted: )

αν ημουν στην θεση σου θα χτυπαγα τον κινεζο (τοτε τα εδιναν 2πλασια τιμη αλλιως θα ταχα παρει να ξεμπερδευω κ γω) γιατι σου δινει παραπανω εναλακτικες θεσεις :wink:

ριξε και ενα ψαχτηρι σε φορουμ του εξωτερικου ολο κ καποιος τα χει βαλει να δεις αποψεις κ απο εκει

ααα και μη νομιζεις οτι μου βγηκε πολυ φτηνοτερα :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες