Όργανο θερμοκρασίας

Απάντηση
Dany

Όργανο θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Dany »

Ρε παιδιά έχω το Fazer 1000 '02 και ακόμα ψάνχω να βρω (καθ'ότι καινούργιος στο κόλπο) το όργανο ένδειξης θερμοκρασίας. Ή υπάρχει και είναι τέλεια κρυμμένο ή είναι μπροστά στα μάτια μου και δεν το βλέπω ο γκαβούλικας ή δεν υπήρξε ποτέ (τραγικότατη περίπτωση για υδρόψυκτη μηχανή 998cc)
Λαβαίνοντας λοιπόν υπόψη την τελευταία εκδοχή, έχει επιχειρήσει ποτέ κανείς 1000άρης να ευρυτεχνιάσει και να τοποθετήσει ένα τέτοιο υπεραπαραίτητο όργανο στη μηχανή και αν ναι να μας δώσει τα φώτα του για το πως γίνεται !!!!
Ευχαριστώ πολύ
George

Άβαταρ μέλους
dpilio
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 24 Μαρ 2005, 10:23
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dpilio »

FZS600 '03

Άβαταρ μέλους
hobo
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ 01 Αύγ 2005, 12:55
Model: -
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hobo »

Dany

Οργανάκι ντεν εκει. Αλλά αν δεν θες να μπλέξεις με ταμπλό κλπ.

πάρε ένα οργανάκι λαδιού. Ανοιξε μια τρύπα στο πλαίσιο του φέρινκ και βάλτο εκεί. Το καλώδιο με τον αισθητήρα πιάνει στην βίδα που βάζεις τα λάδια ή στην βίδα εξαγωγής λαδιού από κάτω. Καλύτερα στην πλαστική που βάζει τα λάδια. Αν έχει διαφορά στο μέγεθος πάς σε κάποιο μηχανουργίο και σου κάνουν μία με εσωτερικά πάσα για τον αισθητήρα.

Αν θές νερού ισχύει το ίδιο με την τρύπα απλά είναι λίγο πιο μανούρα να βάλεις την διαστάυρωση που έχει το οργανάκι στα υγρά ψυγείου.

Sorry αλλά δεν το είχα δει τόσο καιρό. :?
ότι πεις ... θα το πληρώσεις

Argiris FZS1000
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2015, 20:00
Model: FZS1000
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Όργανο θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Argiris FZS1000 »

Θα ηθελα να ανοιξω παλι αυτο το θεμα αν και βλεπω εχουν περασει χρονια..εχω ξεκινησει να κανω μια πατεντα για να βαλω οργανο θερμοκρασιας νερου..εχω λοιπον κοψει το κολαρο που βγαινει απο το μοτερ και παει και μπαινει στο θερμοστατη και εχω βαλει ενα ταφ ορυχαλκινο φ 22 σε 3/4 θυληκο γιατι αυτο βρηκα, βεβαια βγαινει και σε 1/2.. Τελος παντων και εχω παρει ενα εξαρτημα τυφλο που βιδωνει επανω και ειναι εμβαπτιζομενο για να μπει εκει ο αισθητηρας θερμοκρασιας..που παρηγγειλα απο ebay μαζι με το οργανακι που περιμενω ακομα να ερθει.και ρωτω τωρα το εχει κανει κανεις;;αν κατι δεν καταλαβαινετε ρωτηστε με..

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Όργανο θερμοκρασίας

Δημοσίευση από lyon »

ριξε μια ματια εδω
http://www.cartestsoftware.com/fz1/wate ... ation.html

και γενικα σε αυτο το site θα βρεις πολλα ωραια πραγματα
http://www.cartestsoftware.com/fz1/index.html

:/abwave::)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Argiris FZS1000
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2015, 20:00
Model: FZS1000
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Όργανο θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Argiris FZS1000 »

Σε ευχαριστω εκανα ακριβως οτι εκανε και στο σαιτ..απλα εγω θα βαλω ψυφιακο οργανακι μικρο και διακριτικο..μολης ολοκληροθη ολη η τοποθετηση θα ανεβασω φωτο αν καπιος εδιαφερετε να το κανει με τον δικο μου τροπο που ειναι πιστευω ποιο οικονομικος..

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Όργανο θερμοκρασίας

Δημοσίευση από lyon »

Mπραβο Αργυρη,
θα περιμενουμε τις φωτογραφιες σου!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες