Stage 1 μετατροπή

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Stage 1 μετατροπή

Δημοσίευση από spiroslfc »

το ειχα παει σε ενα φιλο μηχανικο να βαλει το φιλτρο θα κοιταγε και τα καρμυρατερ δε νομιζω να το εβαλε λαθος.το στεγανοποιητικο το ειχε βαλει γιατι ημουν μπροστα οταν το βγαλαμε το φιλτρο.το μηχανακι δεν το εχω απο καινουριο πριν 2 μηνες το πηρα.τωρα δεν προλαβαινω να ασχοληθω εχω αλλη μια τετραδα καρπυρατερ που μου εφερε ενας φιλος να την εχω απο ενα τρακαρισμενο θα την ανοιξω θα την ζιγγκλερωσω με τα νουμερα που γραφεις και θα την βαλω πανω.ευχαριστω παντως για τη βοηθεια
Ολα ειναι δρόμος

KRHTIKOS
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιούλ 2005, 04:02
Model: -
Τοποθεσία: KPHTH - Άγιος
Επικοινωνία:

Re: Stage 1 μετατροπή

Δημοσίευση από KRHTIKOS »

No problem.
Μήν ξεχάσεις τις βελόνες..
#0985g 72t2 (Οι γνήσιες είναι 5D129 3-4 έξω και 5D130 3-4 μέσα) θέση ασφάλειας για 2001-2002 3ή από την κορυφή και τα πλαστικά (2.5μμ) κάτω από την ασφάλεια + 1 ροδελίτσα πάνω απο την ασφάλεια για να πατάει το ελατήριο , ενώ αν είναι 2003+ θές στους κύλινδρους με τα πλαστικά που είναι 3μμ αντί 2.5 2ή απο την κορυφή θέση η ασφάλεια + 1 ροδελίτσα απο κάτω για να έρθει στο ίδιο ύψος και 1 ροδελίτσα απο πάνω για το ελατήριο.

Μήν ξεχάσεις επίσης να ρυθμίσεις το ύψος των φλοτέρ. Όταν γυρίσεις τα καρμπ ανάποδα και τα φλοτέρ ακουμπάνε μαλακά πάνω στην βελόνα (όχι απόλυτα κάθετα αλλά λίγο γερμένα ώστε να είναι ελεύθερα) πρέπει να μετρήσεις 12,5μμ απο το κέντρο του φλοτέρ που είναι και το ποιό ψηλό σημείο μέχρι το μέρος που κουμπώνει το καπάκι του καρμπ. Αυτό πρέπει να γίνει 13μμ και στα 4.

Για τέρμα γκάζι δουλέβουν τα main jet. (Είναι πολύ πλούσιο όπως είναι)
Για μεσαίο γκάζι 5000-7000 στροφές οι βελόνες.
Για τέρμα γκάζι απο 4000 στροφές η θέση της βελόνας και τα φλοτέρ.
Για τέρμα γκάζι απο 2000 στροφές τα φλοτέρ (εξού και το τσάφ αν ανοίξεις απότομα γκάζι ...)
Για ρελαντί και χαμηλές στροφές είναι το pilot jet που δεν το πειράζουμε και οι βίδες του αέρα και πόσο έξω είναι ξεβιδωμένες από τέρμα μέσα. Από 2 1/4 στροφές κάντες 3 1/2.
Bilias aka Fazer-1000
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Stage 1 μετατροπή

Δημοσίευση από spiroslfc »

ευχαριστω κρητικε για την αναλυση και την βοηθεια σου.τωρα τα ειδα εχω το προγραμα με τους ιους και θελει κατι κωδικους να δουλεψει και δεν μπαινω μην γινει τιποτα θα μου τα φτιαξει ενας φιλος εγω δεν ξερω τιποτα απο PC. και τωρα μπηκα για λιγο.
Ολα ειναι δρόμος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες