Fazer 1000 και πίεση λαδιού

Απάντηση
Dany

Fazer 1000 και πίεση λαδιού

Δημοσίευση από Dany »

Κατά αρχήν καλώς σας βρήκα.Με λένε Γιώργο και είμαι κάτοχος ενός Fazer 1000 το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο πριν από 4 μήνες περίπου με σχετικά καλά χιλιόμετρα. (24000).
Έχω μείνει κατάπληκτος με την συνολική εικόνα που παρουσιάζει η μηχανή και δεν έχω μετανιώσει καθόλου για την επιλογή μου.
Εδώ και 1000 χιλιόμετρα μου έχει παρουσιαστεί ένα προβληματάκι στο οποίο θα ήθελα την βοήθειά σας. Ανάβει το κόκκινο λαμπάκι του λαδιού (κυρίως το πρωί όταν και παίρνω τη μηχανή από το γκαράζ) και στη συνέχεια σβήνει μόνο του χωρίς να κάνω κάτι.Αυτό γινόταν στην αρχή πιο αραιά αλλά την τελευταία εβδομάδα γίνεται όλο και πιο έντονο-και άλλες ώρες τις ημέρας. Το θέμα είναι ότι καταλαβαίνω αρκετούς κραδασμούς από τη μηχανή όταν είμαι εν κινήσει και ακούγεται πολύ 'ξερή'. (Σίγουρα δεν έκανε έτσι στην αρχή!!!). Το μοτέρ ζορίζεται κάποιες στιγμές να ανεβάσει στροφές. Είχα αλλάξει λάδια (Motul δεν θυμάμαι τύπο) όταν το πήρα και τώρα έχω κάνει περίπου 3500 χιλιόμετρα (αρκετά από τα οποία 'ζορισμένα'). Θα κάνω ούτως ή άλλως ένα γενικό service σε λίγο καιρό αλλά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας πάνω στo θέμα και τι πρέπει να προσέξω.( αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο αξιόπιστο συνεργείο θα το εκτιμούσα αφάνταστα.)
Ευχαριστώ πολύ και θα τα λέμε από εδώ και πέρα!!!
George

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

καλωσήρθες...

Το στιγμιαίο άναμμα όταν είναι κρύο από μόνο του δεν είναι ανησυχητικό. Σε συνδυασμό όμως με κραδασμούς και αίσθηση ξηρής λειτουργίας είναι...

Απαραίτητα τσεκάρισε την στάθμη του λαδιού μην έχεις τίποτα εκπλήξεις...

Παρακολούθα και την θερμοκρασία του μοτέρ για τυχόν αφύσικη άνοδο...
Από εκεί και πέρα θέλει τσεκάρισμα σε συνεργείο...

Στα Γιαμάχα εγώ εμπιστεύομαι τον Τσεσμελή (εξουσιοδοτημένο) στην οδό Θεοφιλοπούλου στην Αθήνα.
Καλές εντυπώσεις μου άφησε και ο Καραμανώλης στον Πειραιά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες