Ζελατινα για FZ1S

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aspan
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 23:21
Model: -
Επικοινωνία:

Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από aspan »

Σημερα πηγα την παρθενικη μου βολτα προς Επιδαυρο μερια. Δεν εφθασα ποτε. λογω επικειμενης βροχης την εκανα πισω αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια :)
Στην διαδρομη παρατηρησα οτι πανω απο 150-160 - 170 ο αερας ηταν απιστευτος μπορει να εφταιγε και το καλοκαιρινο μπουφαν κτλ κτλ, Ξαπλωμενος ηταν ονειρο !!! :) Απιστευτη μηχανη σκετο τρενο !!!
Τωρα στο ψητο, ψαχνωντας βρηκα το παρακατω και με εβαλε σε σκεψεις. Εκτος οτι δινει αλλη οψη στη μηχανη, αυτης της SS λενε οτι επειδη η ζελατινα ειναι σε γωνια ο αερας περναει πιο ομαλα και δεν εχει το εφε του buffeting. Το κακο ειναι οτι δεν ειναι διαφανης οποτε δεν μπορεις να καλυφθεις και να βλεπεις απο μεσα.... Εχει κανενας εμπειρια γνωμη (αποψη ξερω θα εχετε ολοι !!!! 8) )

http://www.yamahafz1oa.com/forum/showthread.php?t=85853

http://copperdawg.com/screen.htm
Απόστολος

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από koulis »

απο εμπειρια οντως δεν νομιζω να εχει κανεις αλλα αν ριξεις μια ματια στις τιμες του copperdawg μαλλον θα τις αποχαιρετισεις τις οποιες σκεψεις για αγορα της εν λογω ζελατινας :wink: :mrgreen:

http://www.copperdawg.com/screen.htm
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
aspan
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 23:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από aspan »

φυσικα και τις ειδα
απλα αναρωτιομουν για την ροη του αερα, και προσπαθω να την συγκρινω με μια thundercat που ειχα παλια
Η τιμη τιμη δεν εχει ...
Αυτο που εγω πιστευω παντως ειναι να ειναι λειτουργικη η μηχανη μου, δηλαδη να ειναι σταθερη, να εχει καλα κρατηματα, γκαζι και φρενο. Ολα τα αλλα περι αισθητικης ερχονται τελευταια
Απόστολος

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από Vassilis »

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και είμαι σίγουρος οτι αυτή η ζελατίνα κάνει αυτό που λέει.

Καταρχίν κάνει προέκταση της μάσκας με τα δύο αυτάκια αριστερά-δεξιά. Ο άνεμος δεν θα σε χτυπάει πια στους όμους λόγω αυτής της προέκτασης.
Μετά είναι η ζελατίνα που έρχετε κοντά σε εσένα σχεδόν πάνω απο την τιμονόπλακα, που σημαίνει τέλος στροβιλισμοί του αέρα.
Και τέλος ποτέ δεν βλέπεις μέσα από την ζελατίνα αλλά πάνω από αυτή. Το κράνος γίνετε συνέχεια του φέρινγκ της μοτοσυκλέτας και της αεροδυναμικής. Είχα και εγώ την ίδια απορία , αλλά δεν ισχύει να χρειάζετε να βλέπεις από μεσα.

Η ζελατίνα είναι χαμηλή οπότε όταν είσαι λόρδος στο μηχανάκη τρώς αέρα έτσι και αλλιώς αλλά έρχετε πιο ομαλά. Έτσι όμως και στα SS, και μόνο όταν σκύψεις έχεις προστασία.
Το κακό με το Φζ1 εχει πολύ ψηλό τιμόνι για να είσαι σκυφτός για πολύ ώρα (εκτός και έαν το τροποποιείσεις) αλλά είμαι σίγουρος οτι η ζελατίνα η ψηλή του κόππερ θα δουλεύει πολύ καλα και όταν στέκεσαι ραβδί στο μηχανάκι.

Για εμένα αποτελεί μελοντική αγορά, αξίζει κάθε ντόλαρ :)
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
aspan
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 23:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από aspan »

ναι εχεις δικαιο σε αυτο, χθες παρατηρησα οτι και να σκυψεις απο πανω παλι κοιτας
και εγω θα την κτυπησω καποτε .....
Απόστολος

Άβαταρ μέλους
kxaris
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ 10 Αύγ 2009, 10:54
Model: -
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
Επικοινωνία:

Re: Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από kxaris »

Παιδια δωστε μου τα φωτα σας....Λεω να αγορασω ζελατινα...Της μανας του πανω απο τα 200 εχει θεμα..
Ο αερας δεν αντεχετε για πολυ..Ποια θα μου προτεινατε για καλυτερη καλυψη ??
Μ αρεσει παρα πολυ μια Puig carbon που εχετε βαλει καπου εδω μεσα, αλλα και μια αλλη που ειναι καπως ακριβη..Δεν θυμαμαι μαρκα..
Θα εχω καλυτερη καλυψη στα περισσοτερα χλμ η μπα ???

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από koulis »

αν θες την puig carbon εγω την ειχα βαλει κ την εχω προς πωλησιν
στειλε πμ :wink: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από Alex »

ζελατινα ειχα της MRA παρα πολυ καλη.
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
dim850
Δημοσιεύσεις: 731
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ 2008, 19:37
Model: -
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Ζελατινα για FZ1S

Δημοσίευση από dim850 »

Alex έγραψε:ζελατινα ειχα της MRA παρα πολυ καλη.
Αυτην εχω και εγω ειμαι ευχαριστημενος τωρα για πανω απ τα 200 που λες οτι και να εχεις λιγο σκυψιμο το θελει παντω με την συγκεκριμενη ειναι καλυτερα απο μαμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης