Εξάτμιση FZ1

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Απάντηση
Tasosfz
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2018, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZ1

Δημοσίευση από Tasosfz »

Κοίταξε .. Όπως λέει ο συντροχος πιο πανω είναι πολύ δύσκολο με ένα τελικό το μηχανάκι να πυροβολαει... Συνηθως χάνεις λίγο χαμηλά και κερδίζεις λίγο ψηλά .. Και αυτό υπο προιποθεσειις... Αν θες να λάβεις τα μέγιστα απο το κάθε τι που αλλαζεις-βελτιωνεις σε ενα μοτέρ θα πρεπει να κανεις και επαναπρογραματισμο εγκεφάλου.. Εκεί μονο θα δεις αξιοσημείωτες διάφορες προς το καλυτερο.. Και όχι μονο σε απόδοση αλλά και σε συνολικότερη λειτουργεία ... Όπως και να χει όμως .. Αλλαζωντσς ένα τελικο βελτιώνεις εμφανιση -βαρος - ήχο .. Και αν βάλεις κάποιο επωνημο και ποιοτικό τελικο...σίγουρα δεν θα ξενερωσεις ουτε θα πεις Παναγία μου δεν τραβάει η μηχανή ...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZ1

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αμα θες να κανεις κόντρες ή να ανοιγεις φαναρι με φαναρι, κανε το σωστά.

προγραμμα,ολοσωμη κουικ σιφτερ. δωσε εκει 1.500-2.000€ να κανεις δουλειά. Υπολογίζε οτι αμα βγάζεις τώρα 200-220χλμ με το ντεποζιτο θα βγαζεις 170-200χλμ. Αλλά, θα ειναι a machine of joy....

Προσωπικά (φζ6), έμεινα στα τελικά μόνο γιατι μαρέσει ο ήχος και επενδυσα σε αναρτήσεις.
Αυτό γιατι δεν με ενδιαφέρει το φαναρι με φανάρι αλλά με ενδιαφέρει να πάω Αθήνα-Αη Γιάννη Ρώσσο και να έρθω με 1 ντεπόζιτο και οχι με 2. Έτσι κ αλλιώς, με την ίδια ταχύτητα μπορώ να πάω είτε με 100 έιτε με 120 άλογα...

Οπότε σκέψου τι θες και τι σαρεσει να κανεις και προχώρα...

Αμα θες πέρνα και απο την λέσχη να σου πουν οι υπόλοιποι γεροκαγκούριοι 1000αρηδες την αποψη τους...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Dimatakis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ 06 Οκτ 2018, 20:39
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZ1

Δημοσίευση από Dimatakis »

Η αφορμή της αλλαγής είναι μία πτώση που είχα... Δεν με ενδιαφέρει να κάνω full αναβάθμιση. Μου αρκεί η δύναμή της. Το δίλημμα είναι να βάλω ξανά μαμά με ένα 100αρικο ή να δώσω κοντά 400 να βάλω after market.. μου αρέσει να προσθέσω ήχο, αλλά αν επηρεάσω αρνητικά την απόδοση θα το αποφύγω. Δε περιμένω να γίνει κροτίδα με μια εξάτμιση!! Είμαι Θεσσαλονίκη! Μακάρι να μπορούσα να έρθω στη λέσχη!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZ1

Δημοσίευση από SoR_gr »

εγω θα εβρισκα μια αφτερμαρκετ μεταχειρισμενη στα ~200ε και θα εβαζα. τωρα επιρροη αρνητικα....

εμενα στις 13.000 στο φζ6. με πέρναγε μαμα φζ6 με αναβατη 20 κιλα ελαφρυτερο πολυ ανετα.
με δοκιμές στα μίγματα (απο το κοντερ) το έφτασα σε σημείο να πηγαίνουμε το ίδιο (άντε πες με πέρναγε πολύ λιιιιιιιιγο και με δυσκολία)

αλλάζοντας μηχανές, με το δικό μου μηχανάκι ο αλλος (-20 κιλα) πέρναγε άνετα το μαμα φζ6 (με εμενα αναβάτη).

Η εναλλακτική που είχα ήταν α) να χάσω κιλά ή β) να μην ασχολούμαι άλλο +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-

τώρα κατα πόσο σου φαίνονται σοβαρές οι παραπάνω επιρροές, είναι δικό σου θέμα. Εγώ σου περιέγραψα πολύ συνοπτικά τι έκανα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZ1

Δημοσίευση από dimitris pap »

Η SC είναι μια ποιοτική αλλά και οικονομική επιλογή σε σχέση με άλλες πιο εμπορικές μάρκες.
Την έχει φίλος μου σε Ζ750 εδώ και 5 χρόνια χωρίς προβλήματα.
Ήταν και η δικιά μου επιλογή, αλλά προτίμησα να μαζεψω λεφτά για αμορτισέρ πρώτα 😁

Dimatakis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ 06 Οκτ 2018, 20:39
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZ1

Δημοσίευση από Dimatakis »

Καλημέρα! Τοποθέτησα το τελικό της sc project. Μετά από μια μεγάλη βόλτα, χωρίς το db killer, δηλώνω εντυπωσιασμένος! Το μηχανάκι πήρε παντού αισθητά. Προς επιβεβαίωση, μήπως με γελούσαν τα αυτιά μου, έγιναν πολλά ανοίγματα με έτερο μηχανάκι της παρέα σας και υπήρχαν αρκετές διαφορές. Επίσης είδα και μεγαλύτερη τελική ταχύτητα. Ξέρω ότι πολύ θα πουν ότι ένα τελικό δεν κάνει διαφορά... Εγώ παραθέτω την εμπειρία μου!

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZ1

Δημοσίευση από dimitris pap »

Καλοταξιδη η SC :D
Πια έβαλες; (oval, cone?)

Dimatakis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ 06 Οκτ 2018, 20:39
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZ1

Δημοσίευση από Dimatakis »

Ευχαριστώ! Oval τιτανίου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης