Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Re:

Δημοσίευση από Theod »

:arrow: baran

Εγώ όπως ήδη έγραψα αγόρασα την συσκευασία των 2 Χ Η4 (δεν γνωρίζω αν σε single συσκευασία έχουν άλλη τιμή/τεμάχιο, αλλά το έχω ξανασυναντήσει λάμπες στην διπλή συσκευασία να βγαίνουν λίγο φθηνότερες ανά τεμάχιο από ότι μονές....) στα 24,00 ευρώ, που σημαίνει 12,00 ευρώ η κάθε Η4...εννοείται τελική τιμή λιανικής που περιλαμβάνει ΦΠΑ...
Δεν έψαξα όμως σε άλλα μαγαζιά για να σου πω αν η τιμή είναι φθηνή ή ακριβή...

Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Λίγο που το έχω ψάξει πραγματικά οι τιμές διαφέρουν πάρα πολύ απο μαγαζί σε μαγαζί.

Και όταν λέω πολύ εννοώ πολυυυυυυ.

Σήμερα επικοινώνησα με το παρακάτω κατάστημα για Η4 Osram Nightbraker και μου είπε
ότι δυστυχώς δεν έχει και θα φέρει απο αρχές Σεπτέμβρη.

Η τιμή της μίας μου είπε κοντά στα 9 Ευρώ (Το φθηνότερο που έχω βρει).

Διεύθυνση καταστήματος:


Αφοι Μπέλση
Σπ.Πάτση 28 , Βοτανικός
Τηλ. 210-3459159

Άβαταρ μέλους
baran
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 19 Ιαν 2005, 13:04
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από baran »

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση, μάλλον αυτό συμβαίνει ότι το πακέτο με δύο είναι αναλογικά πιο φθηνό από ότι ανά τεμάχιο. Τέλος πάντων το ebay είναι τραγικά πιο φθηνό, μισή τιμή, και θα το σκέφτώ διπλά πριν ξαναβγώ στο δρόμο να ψάχνω μαγαζιά για αξεσουάρ, (ίδρωσα το πρωί που πήγα με την κίνηση που είχε λόγω της απεργίας).

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από Theod »

ΠΑΝΤΑ το ebay είναι φθηνότερο...Στα πάντα...
Απλά σταθμίζεις την διαφορά τιμής σε σχέση με τα + και - της κάθε λύσης και αποφασίζεις...

Αν την διαφορά σε χρήμα την αξιολογείς ως μικρή, την πληρώνεις για το γεγονός ότι αγοράζεις κάτι από ένα φυσικό πρόσωπο (μαγαζί) που έχει πραγματική υπόσταση και μπορείς να απευθυνθείς αν κάτι δεν πάει καλά, πιθανόν να τσιμπήσεις και καμμιά πολύτιμη συμβουλή-γνώμη, και φυσικά αποκτάς αυτό που θέλεις εδώ και τώρα...
Αν η διαφορά είναι μεγάλη, η ζυγαριά γέρνει προς την ηλεκτρονική αγορά...

Όλα σχετικά είναι και η απόφαση αυτού που πληρώνει...

Άβαταρ μέλους
baran
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 19 Ιαν 2005, 13:04
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από baran »

Μετά από εκτεταμένη έρευνα αγοράς στο internet και σε ελληνικά μαγαζιά κατάληξα πως πιο φθηνό έρχεται κάποιο ελληνικό μαγαζί γιατί τα έξοδα ματαφοράς από το ebay ανεβάζουν την τιμή υψηλότερα από το μαγαζί.
Η τιμή που αγόρασα το πρωί από την Φραντζή OSRAM NightBraker H4 στα 16 ευρώ ένα τεμάχιο είναι αδικαιολόγητα υψηλή και ψάχνοντας αλλού βρήκα στο δίκτυο καταστημάτων "Ευρωιαπωνική" καλύτερη τιμή και διαθεσιμότητα για Η1 και Η4 που θέλω για το αμάξι στα 10.37ευρώ/Η1 και 11.61ευρώ/Η4 και από ότι φαίνεται θα την κάνω και αύριο το πρωί την βόλτα μου.
Ενα καλό site με πληροφορίες και αλήθειες για φώτα γενικά είναι το παρακάτω:
danielsternlighting.com

Μετά από λίγο ψάξιμο θα δείτε πόσο ψέμα είναι τα +30, +50, +90 κλπ που γράφουν οι κατασκευαστές όσον αφορά στο πόσο αλλάζουν πραγματικά τα lumens σε μία βελτιωμένη λάμπα αλογόνου.

Τα μαγαζιά "Ευρωιαπωνική" θα τα βρήτε στο site τους
euroiaponiki.gr

Το'καψα το μυαλό μου και σήμερα ρε γαμώτο με τόσο ψάξιμο...ευτυχώς πλησιάζουν διακοπές και είμαστε χαλαρά στην δουλειά...

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από Theod »

baran έγραψε:Μετά από λίγο ψάξιμο θα δείτε πόσο ψέμα είναι τα +30, +50, +90 κλπ που γράφουν οι κατασκευαστές όσον αφορά στο πόσο αλλάζουν πραγματικά τα lumens σε μία βελτιωμένη λάμπα αλογόνου.

ΔΕΝ είναι ψέμμα...Απλά είναι η μισή αλήθεια ... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
R1der
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 22:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από R1der »

Σήμερα έβαλα κι εγώ τις nightbreaker. Οι φωτό είναι τραβηγμένες με κινητό. Δεξιά είναι οι nightbreaker και αριστερά οι παλιές μου οι οποίες δεν είναι οι μαμά αλλά και αυτές πιο καλές. Υπάρχει μια μικρή διαφορά άρα φανταστείτε πόσο πιο μεγάλη διαφορά θα έχουν από τις μαμά.

Μικρή σκάλα
Εικόνα

Μεγάλη σκάλα
Εικόνα
όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται!!


Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από delrules »

Έβαλα και εγώ τις Philips BlueVision και έμεινα ευχαριστημένος (σε FZ6 Fazer 06). Τώρα όμως οι ψείρες φαίνονται λίγο κάπως γιατί είναι σαφώς πιο κίτρινες από το 2 κυρίως φώτα. Tι τύπο χρειάζομαι (πχ Η4, Η7) για να αντικαταστήσω και τις ψείρες?
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από jskf16 »

delrules έγραψε:Έβαλα και εγώ τις Philips BlueVision και έμεινα ευχαριστημένος (σε FZ6 Fazer 06). Τώρα όμως οι ψείρες φαίνονται λίγο κάπως γιατί είναι σαφώς πιο κίτρινες από το 2 κυρίως φώτα. Tι τύπο χρειάζομαι (πχ Η4, Η7) για να αντικαταστήσω και τις ψείρες?
δεν ειναι ουτε το ενα ουτε το αλλο ..οι ψειρες εχουν αλλοι κωδικοποιηση δυστυχως δεν εχω τον κωδικο αν τον βρω θα στο δωσω , αλλιως μπορεις να βγαλεις τη μια σα δειγμα αν θες και να τη βρεις!
ειναι σε αυτο το στυλ εδω ....
https://www.autobulbsdirect.co.uk/dashb ... c-588.html#
https://www.autobulbsdirect.co.uk/led-5 ... c-611.html

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από Stamos »

Philips Bluevision με κλειστά μάτια!!!

Δες εδώ....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από jskf16 »

:arrow: Stamos

το κωδικο δε μας ειπες :wink:

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από Stamos »

Α, για κωδικό δεν ξέρω αλλά εγώ τις ζήτησα ως "ψείρες Philips Bluevision w5w".

Δεν νομίζω να υπάρξει παρανόηση αν τις ζητήσετε έτσι πάντως γιατί όταν είχα ψάξει δεν υπήρχαν άλλες εκδοχές σε αυτές τις ψείρες... :/abwave::)

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Λάμπες άμεσης αντικατάστασης....

Δημοσίευση από Theod »

Χθες μετά από 1,5 χρόνο με την Osram Nightbreaker είχα το πρώτο κάψιμο....Η χαμηλή σκάλα της μιας λάμπας παρέδωσε το πνεύμα.... Λογικό να είναι η χαμηλή σκάλα αυτή μιας και αυτή δουλεύει στο 99% του χρόνου λειτουργίας... Προς το παρόν αντικαταστάθηκε με μια από τις παλαιότερες Osram Silverstar που είχα κρατήσει σαν καβάντζα όταν είχα βάλει τις Nightbreaker... Αν καεί και η άλλη (που κάτι μου λέει ότι θα συμβεί σύντομα...) τότε θα τις ξαναλλάξω σετ...

Πάντως έχετε υπ' όψιν ότι όλες αυτές η λάμπες υψηλής απόδοσης έχουν μειωμένη διάρκεια ζωής (ίσως και στο μισό) σε σχέση με τις απλές... Είναι το τίμημα για το επιπλέον φως....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες