Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Σε έλεγχο κανείς. Σε αποζημίωση από ασφάλεια, πάντα (οι ασφαλιστικές)

Dimmad
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2011, 00:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΟΖΑΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Dimmad »

Ακριβώς αυτό...


Και γιατί να μην έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 100€ που θα βαρέσει τα νούμερα?


Και καλυμμένος για τα πάντα είσαι και καθόλα νόμιμος.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Γιατί το να χτυπήσεις νούμερα είναι προδήλως παράνομο. Για αυτό υποστηρίζω ότι είναι καλύτερα να το αφήσεις χωρίς κ αν κ όταν χρειαστεί να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας να μπορείς με τα έγγραφα της εταιρείας.
Η μηχανή είχε πλαίσιο αυτό που γράφει η άδεια, αλλάχτηκε το πλαίσιο με διαδικασίες που προβλέπει η εταιρεία αλλά η εταιρεία όπως κ το υπουργείο ΔΕΝ προβλέπουν να χτυπηθούν τα ίδια νούμερα.

Τα χτυπημένα νούμερα βγάζουν μάτι σ όποιον ξέρει κ όχημα με χτυπημένα νούμερα δεσμεύεται κ περνάει έλεγχο ΔΕΕ(Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών). Τα βλέπω κάθε μέρα στη δουλειά.

Ακόμη κ ΚΤΕΟ να περάσει πιθανών να έχει πρόβλημα με τα χτυπημένα.

Τα χτυπημένα νούμερα παραπέμπουν 99% σε κλεμμένο μηχανάκι. Πλαίσιο χωρίς ίσως κ να αποδείξεις με έγγραφα ότι είναι δικό σου

Dimmad
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2011, 00:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΟΖΑΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Dimmad »

Όπως και μοτοσικλέτα χωρίς νούμερα χωρίς νούμερα έχει ΑΚΡΙΒΏΣ ΤΗΝ ΊΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΗ Δηλαδή ΔΕΝ.

Tοπρόβλημα αγαπητέ συντροχε είναι ότι το κράτος σου λέει Ή το πετάς ή τράβα επισκευασε το. Το να το αλλάξεις ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ.


Επίσης δεν αλλάζεις αριθμό πλαισίου σε ένα πλαίσιο που έχει άλλον αριθμό χτυπάς καινούργιο από την αρχή με λέιζερ γιατί το πλαίσιο έρχεται χωρίς τίποτα πάνω.

Δεν έχει ούτε τρίψε ούτε σβήσε ούτε τίποτα.

Απλά χτυπάς τον αριθμό στο απόλυτο κενό.

Παράνομο μένα βγες στον δρόμο χωρίς αριθμό δε.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Όταν λες λειζερ εννοείς έναν γνωστό στη πιατσα που χτυπάει με ατσαλοπροκα νούμερα που προσομοιάζουν με τη γραφή λειζερ του εργοστασίου ή κανονικό λειζερ(που για 100€ είναι τσάμπα)?

Dimmad
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2011, 00:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΟΖΑΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Dimmad »

Μόλις φτάσω σε αυτό το "Level" θα σου σου απαντήσω γιατί ακόμα είμαι στο disassembly Level.

Αλλά και 200€ να είναι πάλι θα τα δώσω με περίσσια χαρά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

(Προσωπικήμου άποψη πάντα )

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Εννοείται μαν, καμία παρεξήγηση.
Το νέο πλαίσιο το έχεις στα χέρια σου? Αν ναι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να το πας για νούμερα.

Απλά για να σε πονηρεψω ρωτά τον επαγγελματία αν θα σου δώσει παραστατικό που θα περιγράφει την εργασία του ή θα κάνει την παπια.
Αν είναι νόμιμη η εργασία θα σου κόψει κάποιο παραστατικό

Dimmad
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2011, 00:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΟΖΑΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Dimmad »

Ρε Solomon προφανώς και δεν θεωρείται νομοτυπο μια τέτοια εργασία.

Επανέλαβα άπειρες φορές ότι το νόμιμο για το δικό μας κράτος είναι ή πέταμα στην μοτοσικλέτα ή επισκευή του χαλασμένου πλαισίου.

Οι αντικαταση δεν προβλέπεται πουθενά λόγο μιας πρόσφατης παρανοικης νομοθεσίας.

Και κάπου εδώ είμαι το αστείο γιατί ο κατασκευαστής στο δίνει λόγο ανάκλησης και για να είναι εντάξει απέναντι στον πελάτη ενώ το κράτος σου ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΈΠΕΙ να το βάλεις και σου λέει φτιάξε το παλιό.

Όλα ανομα είναι και το να το βάλεις πάνω χωρίς νούμερα και να χτυπήσεις τα ίδια νούμερα.

Το θέμα είναι με ποιο έχεις περισσότερες πιθανότητες να μην πας "φυλακή" το λογικό δεν είναι το δεύτερο?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Λογικό είναι το να μην χτυπήσεις νούμερα κ να αποδείκνυεις σε κάθε περίπτωση ότι υπάρχει νομικό κενό με τα έγγραφα της Yamaha κ τον ρημαδονόμο.

Έτσι μου το έδωσαν έτσι το έχω κύριε πρόεδρε...

Με χτυπημένο θα πρέπει να αποδεικνυεις ότι δεν είναι κλεμμένο.

Dimmad
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2011, 00:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΟΖΑΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Dimmad »

Ρε δεν θα προλάβεις να αποδείξεις τίποτα γιατί θα στο έχουν κατασχέσει.

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Καλησπέρα ομάδα απο Ηράκλειο κρητης! Μιας και παρακολουθώ το θεμα με τις ρωγμές στο πλαισιο, καθώς είμαι κάτοχος ενός fz1 abs 2007. Πηγαίνοντας λοιπόν στο μηχανικό μου για μια απλή επίσκεψη, να ενα fz1 με ραγισμένο πλαίσιο, το ίδιο το δικό μ....
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω πόσα χρόνια εγγύηση έχει το πλαισιο?? Αν περάσουμε τη 10ετια έχει πορτοκαλάδα?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Απ όσα είπε ο προηγούμενος του το αντικαταστησανε στην αντιπροσωπεία χωρίς πρόβλημα.
Παλαιότερα που το είχαμε ψάξει εμείς μας είχαν πει για δεκαετία.
Επίσης το πλαίσιο που δώσανε στο παιδί ήταν χωρίς νούμερα πλαισίου κ εκεί υπήρξε μια ένσταση στο αν θα έπρεπε να χτυπήσει ο ίδιος μόνος του (μιας κ νομικά απαγορεύεται πέραν της δεκαετίας η αντικατάσταση πλαισίου-μη ρωτάς πώς κ γιατί... Ελλάς..) ή όχι.

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Επειδή διάβασα τι είπε το προηγούμενο, αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα ήτανε μονο απο το μηχανολογικό για τα νούμερα. Θεωρητικά λοιπόν όποτε και αν δημιουργηθεί το πρόβλημα με το πλαίσιο και αποδειχθεί ότι δεν είναι απο πτώση η οτιδήποτε αλλο το αντικαθιστούν. Σωστα?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Για να είσαι σίγουρος κάνε μια ερώτηση στην τοπική αντιπροσωπεία Yamaha να δούμε τι θα σου πουν (γιατί το γνωρίζουν πάρα πολύ καλά το προβλημα..)κ ενημέρωσε κ εδώ αν θέλεις

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Μόλις βρω χρόνο θα παω και θα σας ενημερώσω.θα ρωτήσω και το παιδι αν έχει βγάλει άκρη με το θεμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες