Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
fogeo93
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιούλ 2017, 13:40
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fogeo93 »

Παιδιά θέλω βοήθεια .. πέρασε η 10ετια δυστυχώς και είδα μια μικρή ρωγμή στο πλαίσιο .. 1500 ευρώ για αλλαγή.. πείτε καμία άλλη λύση.. Γιατί μετά τα πηνια βολάν δεν θέλω άλλο εγκεφαλικό..

fogeo93
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιούλ 2017, 13:40
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fogeo93 »

Έστω να το κολλήσει κάπως.. πιστεύω μια ρωγμή φτιάχνεται.. 2 πράματα παθαίνει αυτή η μηχανή τα έπαθα. Πηνια βολάν και πλαισιο

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Φτιάχνει ρε φίλε, αλλά πάντα θα έχεις την αμφιβολία... Δε λες πάλι καλά που το πήρες χαμπάρι νωρίς γιατί είχε τύχει περιστατικό όπου το πλαίσιο έκοψε εν κινήσει, έπεσε ο αναβάτης κ κοπανησε κ η μηχανή. Αλλά στη γιαμαχα ειπαν ότι το κομμένο πλαίσιο προκλήθηκε από το πέσιμο (κ όχι ότι το κόψιμο του πλαισίου οδήγησε στην πτώση)

Όταν το δει ένας φίλος που το έπαθε με το 600 από χαλαρές βίδες στήριξης κινητήρα θα σε κατευθύνει που να απευθυνθείς. Πολύ απλά θα γίνει κόλληση γέμισμα από την μέσα μεριά του πλαισίου για να μην φαίνεται τίποτα κ μετά βάψιμο.

Μην ανησυχείς, φτιάχνετε.

Στα προβλήματα που βγάζει αυτή η μηχανή ξέχασες να αναφέρεις τους πολλαπλασιαστές κ το abs... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από SoR_gr »

κολλάει με αργκόν ή τιγκ.

υπάρχουν μαγαζιά που το κάνουν.

αν είσαι απο αθήνα ελα απο αθηνα γιατί έχει κουβέντα η περιπτωση σου.

το κόστος μπορεί να σου πάει απο 30€ μέχρι 1.500€ που σου είπαν.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

fogeo93
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιούλ 2017, 13:40
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fogeo93 »

Από Αθήνα είμαι παιδιά πείτε κανένα συνεργείο καλο

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fazernick »

Συγνωμη ρε παιδια αν δεν εχει προκληθει απο πεσιμο δεν κανει την αντικατασταση η YAMAHA ΔΩΡΕΑΝ????
Μην τρελαθουμε τωρα..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από SoR_gr »

ως τι να σου το κάνει;
δεν παίρνω το μέρος της αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω.

εάν κάνεις ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛα τα σέρβις στη γιαμαχα και μπορέσεις να αποδείξεις οτι ΔΕΝ εχει την παραμικρή πτώση η μοτο, αντε να μπορείς να το ζητήσεις αλλα και πάλι δεν ξέρω κατα πόσο θα το δεχτούν.
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να σου αντικαθιστούν και μια λάμπα όταν καεί...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fazernick »

Το πλαίσιο αν δεν φας τούμπα τέτοια ώστε να διαλυθεί το μηχανάκι δεν σπάει,ακόμα και αν συρθεις με 50( μιλάω και εγώ που εχω μαμά μανιτάρια επίσης)..και ναι τα κάνω οοοοοοοοοοο στην Yamaha κάτι που φυσικά δεν αποτελεί κριτήριο για τον ανοίγει το πλαίσιο στις κολλήσεις.

<>63

Επίσης δεν έχει σχέση η λάμπα τα λάδια οι αλυσίδες, η μπαταρία , το συρματόσχοινο συμπλέκτη τα πλαστικά με το πλαίσιο..

Εδώ μιλάμε για τέτοια φάουλ από yamaha που σε σκοτώνουν..από ABS μέχρι πλαίσιο και βολάν..

Honda λεεεμεεε

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από jskf16 »

Διαβαστε το 1ο ποστ!!!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από SoR_gr »

jskf16 έγραψε:
Τρί 20 Φεβ 2018, 14:52
Διαβαστε το 1ο ποστ!!!!


νομίζω δεν χάνεις κάτι να το προσπαθήσεις!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

fogeo93
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιούλ 2017, 13:40
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fogeo93 »

Ποσο κοστιζει επισκευη ραγισματος στο πλαισιο? η ρωγμη ειναι μικρη . Απο εμπειρια δικια σας ή καποιου γνωστου σας . Δεν θελω να το παω σε αντιπροσωπια και να μου πουν 700 ευρω

Dimmad
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2011, 00:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΟΖΑΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Dimmad »

Αγαπητή συντροχοι,


Η Yamaha δέχεται την αντικατασταση πλαισίου και το περνάει στην εγγύηση (περιμένω το δικό μου να έρθει από Ολλανδία... Άδεια 2008 60000χλμ η μοτοσικλέτα)
Το πρόβλημα είναι το υπουργείο που για μια ημερολιακη μέρα με βάση τον νόμο περί 10 ετιας δεν δέχτηκε να μου δώσει αριθμο για να το αλλάξω άσχετα αν η βλάβη πιστοποίηθικε 1 εβδομάδα πριν την λήξη την 10ετιας κοιτάνε μόνο πότε θα πας από κει και τίποτε άλλο.
Στο ρεζουμέ... ή Yamaha στέλνει το πλαίσιο και στο αλλάζει δωρεάν το μόνο που χρειάζεται είναι να "χτυπηθει" ο ιδιο αριθμός στο νέο σας πλαίσιο από κάποιον που ξέρει να το κάνει.

Ότι αφορά επισκευή το κόστος της ΣΩΣΤΉΣ δουλειάς και το τονίζω το σωστής είναι 600 +βάψιμο + συναρμολογιση και όλες αυτές οι πληροφορίες είναι της προηγούμενης εβδομάδας που έτρεχα σαν τον Βέγγο όταν είδα την ρωγμή στο δικό μου μηχανάκι...

Για ανάλυση inbox ελεύθερα... :-)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά, δεν πληρώνεις τίποτα πέρα από τα οποία εργατικά λύσε δέσε το νέο πλαίσιο.

Για εμένα χίλιες φορές να ΜΗΝ χτυπήσεις νούμερα κ κρατά όλα τα έγγραφα της αντιπροσωπείας που λέει ότι έγινε αντικατάσταση πλαισίου.

Dimmad
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2011, 00:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΟΖΑΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Dimmad »

Ούτε εργατικά πληρώνεις...

Είναι μέσα στην εγγύηση το ανταλλακτικό και η εργασία....

Τι να μην χτυπήσω νούμερα???

Το κράτος σου λέει ότι απαγορεύεται η αλλαγή πλαισίου μετά τη πάροδο 10 ετών ( είναι σαν να σου λένε πέτα το μηχανάκι και ας είναι σαν βιτρίνας)

Στο Μηχανολογικο το ελληνικου το είδε ο διευθυντής και τράβαγε τα μαλλιά του που δεν μπορούσε να υπογράψει το χαρτί για την "νόμιμη" αλλαγή.

Το δεν χτυπάω νούμερα δηλαδή κυκλοφορώ σαν τον Ινδιανο έχει άπειρες παρενέργειες.

ΚΤΕΟ τρως Χ
Μικτό κλιμάκιο ελέγχου σε μπλόκο τρως φυλακή μέχρι να χονεψουν ότι δεν το έκλεψε και μετά πολλά πρόστιμα που άλλαξες το πλαίσιο μετά την 10 ετια (παίζει και κατάσχεση)

Ατύχημα άλλο πακέτο εκεί να το δει πραγματογνομονας δεν θα αλλάξεις ούτε βίδα αν φταίει ο άλλος.

Και πολλά άλλα...

Συμπέρασμα? Χτυπάς τον ίδιο αριθμό και τέλος τα χαρτιά τα κρατάς σε περίπτωση που κοπει και το καινούργιο και θέλει πάλι αλλαγή.

FYI: Οι εταιρείες όπως Harley Ducati όταν σου συμβεί κάτι αντίστοιχο και είναι θέμα εγγύησης πας συνεργείο το λύνουν κόβουν το μισό εκεί που είναι γραμμένος ο αριθμός το στέλνουν στην εταιρεία και σου στέλνει το καινούργιο πλαίσιο με τον ίδιο αριθμό... Στην Ιαπωνία λόγω νομοθεσίας αυτό δεν γίνεται το γιατί δεν το ξέρω αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fazernick »

ας γινω λιγο δικηγορος του διαβολου...ποιος κοιταει το πλαισιο σε ελεγχο..αμα τωρα πεσεις στην περιπτωση εχεις τα χαρτια αλλαγης και αν ο αστυνομικος καταλαβει καταλαβε..αλλιως....δεν ξερω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες