Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από Tigrisss »

αυτο ειναι fz1?
ασπρο?
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

nikos92
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 30 Ιαν 2013, 14:17
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από nikos92 »

@Tigriss Ναι αυτο ειναι ενα Fz1 γυμνο, βαμμενο ασπρο.
Λογω του οτι το μοτερ "επεσε" με το που εσπασε η κολληση καθως επισης και η δεξια βαση του, πρεπει να ξηλωθηκε και καποιο κολλαρο καθως η μηχανη δεν κραταει ρελαντι, αλλα αντιθετα παιζει να καθυστερει να κατεβασει στροφες. Να ευχεστε να μην σας συμβει αυτο στον δρομο! Σκεφτειτε πανω σε ενα καλο φρεναρισμα να κρατησει στροφες ο κινητηρας..
Εικόνα

\
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολων. Οπως προειπα δεν με καιει να φτιαξω την μηχανη αυτη την στιγμη. Αυτο το χαζο πεσιμο ηταν ο λογος που εχασα τον αδελφο μου. Γι αυτο και επιμενω να μαθω αν επαιξε εστω και εναν μικρο ρολο στο ατυχημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos92 την Σάβ 02 Φεβ 2013, 04:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από Frezas »

nikos92 έγραψε:Αυτο το χαζο πεσιμο ηταν ο λογος που εχασα τον αδελφο μου. Γι αυτο και επιμενω να μαθω αν επαιξε εστω και εναν μικρο ρολο στο ατυχημα.
τι να πει κανεις μετα για τα παλιο-σιδερα και πλαισια, οταν χαθηκε ενας ανθρωπος.......κουραγιο και δυναμη σε σενα και την οικογενεια σου......
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από lyon »

:(
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

nikos92
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 30 Ιαν 2013, 14:17
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από nikos92 »

Φιλε μου, εννοειται πως θα το κυνηγησω το θεμα.Καλα τα λες αλλα οπως εγραψα παραπανω, εμπλεκεται και αλλο οχημα. Ενα αυτοκινητο, περασε με κοκκινο και ηταν ο λογος που ο αδελφος μου φρεναρισε και εχασε τον ελενχο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos92 την Πέμ 07 Φεβ 2013, 23:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Sotosfz6
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Σάβ 08 Ιαν 2005, 15:08
Model: MT09
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από Sotosfz6 »

κρίμα για το παιδί....

Μόνο την δική μου εμπειρία θα πω για το θέμα. Θυμάμαι ξυπνούσα το πρωί πριν την βόλτα και έψαχνα το μηχανάκι για ρωγμές. Με έτρωγε καιρό να τη δώσω για αυτό το λόγο. Και φαίνεται ότι μετά από τόσα χρόνια εξακολουθεί να εμφανίζεται το πρόβλημα.
...quoth the raven nevermore...

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από InversionOfControl »

κριμα για τον αδερφο σου...συλληπητηρια...
σιγουρα ευθυνεται ο οδηγος που περασε με κοκκινο και ισως και το πλαισιο...
αλλα θα ειναι δυσκολο να το αποδειξεις γιατι υπηρχε πτωση...
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από HEO »

Kwsths έγραψε: αλλα θα ειναι δυσκολο να το αποδειξεις γιατι υπηρχε πτωση...
τα συλληπητηρια μου φιλε :cry:

η πτωση με ταχυτητα παπιου δεν δικαιολογει σε καμμια περιπτωση σπασιμο πλαισιου....ουτε καν αυτη την ζημια...

προσωπικα αναθεωρω πολλα πραγματα περι αξιοπιστιας των φαιζερ $fz1..η αληθεια να λεγεται....
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Τι να πείς τώρα....; :(
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

τα πλαισια σε αυτα τα μηχανακια αποτελουνται απο ολοχυτα τμηματα(με δυνατο και ανενδοτο θεωρητικα μοριακο δεσμο) τα οποια συγκολουνται απο ρομποτικη κολληση(συνηθως TIG)....
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΡΩΓΜΗ ΣΕ ΠΛΑΙΣΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΛΗΣ....(ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 120 ΧΛΜ),ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΕΙ ΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΕΝΔΟΤΟ ΕΜΠΟΔΙΟ.....οι περισσοτερες ρωγμες που εχουν εμφανιστει στα συγκεκριμενα μηχανακια δεν ειναι στα ολοχυτα τμηματα του πλαισιου,αλλα στα σημεια ενωσεων.....και αυτο το γνωριζει η εταιρεια και τα αντικαθιστα....προφανως η αστοχια ειναι απο το σημειο της χυτευσης και μετα.....
αυτο τουλαχιστον συμπεραινω εγω με τα ελαχιστα που μπορει να γνωριζω.....



Link
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ΡΩΓΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ FZ1

Δημοσίευση από zisisx »

το κενο που αφηνει η απωλεια ενος ανθρωπου δεν αναπληρωνεται.. :(
τα συλληπηττηρια μου φιλε κ κουραγιο στον αγωνα που πας να δωσεις....

οσο για αυτο...
HEO έγραψε:
προσωπικα αναθεωρω πολλα πραγματα περι αξιοπιστιας των φαιζερ $fz1..η αληθεια να λεγεται....
+1000... +:Think=+::-k
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Πραγματικά συλλυπητήρια για τον αδερφό σου...κρίμα στο παλικάρι. Καλή δύναμη.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fazernick »

Τα συλληπητηρια μου και απο εμενα...οτι και να πω ειναι λιγο :cry:

Ηδη μπηκα σε σκεψεις αν και το εχω απο τπο 2008(2007 δηλ) μηπως ηρθε η ωρα του? Να φανταστητε καθε μερα το κοιταω μηπως κατι δω..

Παντως πρεπει αν υπαρχει οντως θεμα να οφειλεται ολο αυτο απο το σκελετο κυνηγησε το!Παντως αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το μανιταρι οτι εχει φαγωθει αρκετα(εξαφανιστηκε θα ελεγα) και ισως η YAMAHΑ πει η πιεση που μπορει να δεχτηκε ο σκελετος(ισως βρηκε και κατω σε καμια λακουβα ή κατι αλλο) να ειναι η αιτια σπασει ετσι.Και το λεω γιατι φαινεται οτι εχει ανοιξει πιο πολυ απο την "καθαρη" πλευρα(δεν ξεχναμε τον παραγοντα 3 μεταφορων)στην πλευρα που εχει γινει η πτωση βεβαια φαινεται σαν το "κλασικο" προβλημα που εχουν στον σκελετο..

Τι να πω , μακαρι να βρεθει λυση γιατι και εν καιρο κρισης ισως φτηνηνουν και αλλο οι κατασκευες, τα υλικα και οτι συνεπαγεται και εχουμε και αλλα τετοια προβλημα που να αποβουν μοιραια.....

dimitrisfz107
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 12:37
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από dimitrisfz107 »

παιδιά καλησπέρα!
γράφω για πρώτη φορά με αφορμή αυτό το τοπικ!!!
την περασμένη εβδομάδα έπεσα με την μοτοσυκλέτα μου (fz1 fazer abs 2007)δεν τρακαρησα άπλα μου έκλεισαν το δρόμο και βγήκα εκτός!η ταχύτητα μου ήταν γύρω στα 80 χιλιόμετρα, ήταν στροφή και βγήκα στο χώμα!δεν γλίστρησα άπλα λιγο παρακατω υπηρχε ενα βουναλακι απο χωμα και επεσα επανω του με αποτελεσμα να φερω τουμπα!αποτελεσμα αυτης της πτωσης .....εγω ειμαι καλα, το μηχανακι κουρεψε τα τελειωματα της μπουκαλας της μπροστινης(εγω τα λεω μποτες τα μαυρα που πιανει ο μπροστινος αξονας )και εσπασε το πλαισιο και απο τις δυο μεριες πανω στην κοληση!!!! τα υπολοιπα ειναι ευκολονοητα!γνωστος μου σε αντιπροσωπεια τις yamaha μου ειπε οτι τα μοντελα του 2007 αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα! δεν ειναι δυνατον!εχω ακουσει και αλλα περιστατικα και εχω παθει την πλακα μου!μηπως κατι πρεπει να γινει????
και τα δικα μου συλληπτήρια για τον φιλο παραπάνω!!!

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Τι να γινει? οπως και στην περιπτωση με τα βολαν οποιος αντιμετωπιζει προβλημα,
θα πρεπε να κινειται με τις προβλεπομενες διαδικασιες εστω κι αν ειναι χρονοβορες, απαιτουν τρεξιμο
και κοστος. Με το να περιμενουμε απο τους αλλους να κανουν κατι, δεν λυνεται το προβλημα.

Απο τη στιγμη που εχεις πτωση, λογικα θα χρειαστεις καποια πραγματογνομωσυνη που να υποστηριζει
οτι δεν δικαιολογειται η ζημια απο το πεσιμο. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για μηχανη 6 ετων και πολυ πιθανον
να μην ειναι και η πρωτη αδεια.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι δυσκολα βρισκεις το δικιο σου οταν υπαρχει πτωση αλλα αν θεωρεις οτι αξιζεις
να το παλεψεις, go for it. Η περιπτωση βολαν ειναι διαφορετικη, τοσο η συχνοτητα οσο και οτι δεν υπαρχει καποια παρεμβαση η πτωση που να δικαιολογια την αστοχια υλικου.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης