Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Απάντηση
Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Theod »

Πάνω στο θέμα υπάρχει ΕΠΙΣΗΜΗ απάντηση της Μοτοδυναμικής που δόθηκε σε μέλος της λέσχης (Σώτοςfz6) που επί τούτου επικοινώνησε με το αρμόδιο τμήμα για να ζητήσει διευκρινήσεις-εξηγήσεις...

Συνοψίζεται στα εξής

Κατ’ αρχάς αναφέρει μόνο ΔΥΟ (2) περιστατικά Ελλάδα στα οποία παρουσιάστηκαν ΑΝΑΙΤΙΕΣ (εννοούμε χωρίς πτώση, χτύπημα, ή άλλη ορατή αιτία) ρωγμές στο πλαίσιο FZ1 στο σημείο των κολλήσεων.

Προφανώς ωφείλονται σε κάποια κατασκευαστική αστοχία στην γραμμή παραγωγής... Δεν έχουν ακόμα πληροφόρηση από Ιαπωνία αν αφορά συγκεκριμένη παρτίδα παραγωγής (οπότε δεν μπορούν και να καλέσουν ανάκληση ή να γνωρίζουν από πριν αν ένα μηχανάκι θα παρουσιάσει πρόβλημα), αλλά μέχρι στιγμής το πρόβλημα φαίνεται (μέχρι αποδείξεως του εναντίον) να αφορά μηχανάκια παραγωγής μοντ.2007

Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε λίγα χιλιόμετρα από την αγορά ή καθόλου...Δηλαδή αν το μηχανάκι σας είναι αρκετών μηνών, έχει γράψει κάμποσα χιλιομετράκια, και δεν έχει παρουσιάσει ρωγμές, τότε δεν θα παρουσιάσει ποτέ (πάλι μέχρι αποδείξεως του εναντίον...).

Σημαντικό
Η Μοτοδυναμική δεσμεύεται να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ σε μια τέτοια περίπτωση.

Διευκρινίζεται ότι τα παραπάνω ισχύουν σε περίπτωση αναίτιας εμφάνισης ρωγμών, ενώ σε περίπτωση που αυτές εμφανιστούν μετά από πτώση τότε η κάθε περίπτωση θα εξετάζεται ξεχωριστά...

Όταν θα υπάρχουν νεώτερα θα επανέλθω...

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Άψογη η Yamaha. Κάτι τέτοια κάνουν μια εταιρεία μεγάλη αλλά και ο εδώ αντιπρόσωπός της.

Μπράβο στη Yamaha.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

doken

Δημοσίευση από doken »

μπραβο στη γιαμαχα, τετοιες αντιπροσωπίες αξιζει να τισ στηριζεις και να μην ψωνίζεις παραεισαγωγής

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Θα συμφωνήσω ότι τουλάχιστον μέχρι στιγμής (και πάντα μέχρι αποδείξεως του εναντίον) η στάση της Μοτοδυναμικής είναι σωστή και δικαιώνει την φήμη της ως η καλύτερη αντιπροσωπεία μοτοσυκλετών στην Ελλάδα...
ΟΜΩΣ...Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογεί ένα τέτοιο κρίσιμο πρόβλημα στην γραμμή παραγωγής που μάλιστα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μπορεί να αποβεί και επικίνδυνο...

Και αυτό που με ανησυχεί δεν είναι τόσο η αναίτια εμφάνιση ρωγμών που έτσι κι αλλιώς θα αντιμετωπιστεί στην εγγύηση (δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς...). Εντάξει ψυχοφθόρο είναι αλλά τέλος πάντων μπορείς να πείς τέλος καλό-όλα καλά....

Για σκεφτείτε...Τι θα συμβεί όμως όταν μετά από μια μικρή-χαζοχαρούμενη πτώση από αυτές που όλοι έχουμε μια φορά στο τόσο και που κανονικά θα είχες να κάνεις με μερικά σπασμένα πλαστικά, ένα στραβό τιμόνι, και έναν πληγωμένο εγωισμό, ξαφνικά βρεθείς με ένα κομμένο πλαίσιο και συνεπώς με μια ψιλοάχρηστη μοτοσυκλέττα ???
Ή ακόμα χειρότερα στην περίπτωση που το πλαίσιο ανοίξει ξαφνικά και εξ’ αιτίας αυτού του γεγονότος επακολουθήσει μια πτώση...Πως θα αποδείξεις ότι το σπάσιμο έγινε πριν την πτώση και όχι μετά ??? Ευκολότερα αποδυκνείεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Γενικά αυτή η ιστορία με τα αλουμινένια πλαίσια που σχεδιάζονται οριακά και μόνο για τις συνηθισμένες καταπονήσεις χρήσης και αχρηστεύονται με το παραμικρό, είναι λάθος και με κάνει πολύ σκεπτικό...Να το χέσω να κερδίσω μισό κιλό βάρους και ο κατασκευαστής 1 δολλάριο κόστος υλικού αν μια μηχανή των 12000 ευρώ βγαίνει άχρηστη με το παραμικρό...

Ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον οι κατασκευαστές θα είναι πιο προσεκτικοί τόσο στον σχεδιασμό, όσο και στην φάση της κατασκευής...Προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ αν η επόμενη μοτοσυκλέττα μου θα θέλω να διαθέτει αλουμινένιο πλαίσιο...

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από delrules »

Στο FZ6 δεν έχουν παρατηρηθεί παρόμοια φαινόμενα, έτσι δεν είναι? Επίσης αλουμινένιο πλαίσιο.
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Saridakis »

στο φζ6 εχουν παρατηρηθει , εξαιρετικα σπανια βεβαια...

με τα ματια μου ειδα στα πατησια σε ενα συνεργει yamaha με κομενο πλαισιο αλλα εφταιγε ο κυριος του...

ειχε βαλει τα πιο μουφα μανιταρια που πιανανε με μια τρελη βιδα στη καρδια του πλαισιου....

συνεπεια οταν επεσε...του εσπασε το πλαισιο κ το μανιταρι σχεδον καινουργιο....

φυσικα η yamaha δε του εδωσε νεο μηχανακι,,,

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από delrules »

Ε εντάξει δεν μιλάω για τέτοιου είδους σπασίματα. Αναφερομαι σε αυτά που γράφει πιο πάνω ο Theod για αναίτια κοψίματα κτλ. Τώρα άν είναι να το κοπανήσεις σε τοίχο με 150χλμ, δεν νομίζω ότι θα είναι αστοχία στην γραμμή παραγωγής της YAMAHA.
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vaskar »

Theod έγραψε:Θα συμφωνήσω ότι τουλάχιστον μέχρι στιγμής (και πάντα μέχρι αποδείξεως του εναντίον) η στάση της Μοτοδυναμικής είναι σωστή και δικαιώνει την φήμη της ως η καλύτερη αντιπροσωπεία μοτοσυκλετών στην Ελλάδα...
ΟΜΩΣ...Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογεί ένα τέτοιο κρίσιμο πρόβλημα στην γραμμή παραγωγής που μάλιστα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μπορεί να αποβεί και επικίνδυνο...
100% σωστός.
Αλίμονο αν δεν υπήρχε η παραπάνω στάση.
Το θέμα όμως είναι τέτοια φαινόμενα ΝΑ ΜΗΝ παρουσιάζοντε καθόλου.
Όταν δίνεις τα ζεστά σου χιλιάρικα δεν υπάρχει περίπτωση μετά από 2-3 μήνες να τους βγούν πλαστά, ούτε να κινδυνέψουν να σκοτωθούν αν είναι τσαλακωμένα.
Όταν δίνω τον ιδρώτα μου (όπως και αν βγαίνει αυτός για τον καθένα) απαιτώ το καλύτερο για τα λεφτά μου. Δεν συζητώ κάν για το οτι πρέπει να είναι ασφαλές. Και αν δεν την δεις την ρωγμή, και είσαι με καμμιά 200άρα στην εθνική, και πέσεις σε καμμιά λακούβα (σπάνιο για Ελλάδα θα μου πείτε) τι θα γίνει? Θα σκέφτονται οι συγγενείς μου οτι η στάση της αντιπροσωπίας είναι καλή που θα μας αντικαταστήσει την μοτοσυκλέτα?
Ολες οι εταιρίες λόγω ανταγωνισμού και λόγω απληστίας για περισσότερα κέρδη δεν μας δίνουν ότι πληρώνουμε.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. :evil:
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alex »

η yamaha ειναι αψογη μεχρι στιγμης...εμενα καθυστερη λογο της πτωσης.εμενα μου ειπαν οτι τα 08 ειναι ενυσχημενα.σε περιπτωσεις σαν του αντωνη θα γινεται αντικατασταση μοτο.το κακο ειναι οπως το ειπε ο theod οτι απο μια χαζοπτωση που θα εμενα χωρις μοτο μια βδομαδα ειμαι τωρα 3 μηνες.γιαυτο φταιει η yamaha και η καθε εταιρια γιατι ολλες εχουν τετοια προβληματα.δεν μπορει να πληρωνω κατι και με καθε χαζοπτωση να καταστεφεται.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jskf16 »

ειναι γνωστο οτι η yamaha ειναι μακραν μπροστα σε θεματα εγγυησεων απο τις αλλες εταιριες!

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vassilis »

R6 / R1 μετά απο πτώση έχουν πολύ μεγάλη πιθανότητα να τρυπήσει το τεπόζιτο λόγω σχεδιασμού σε επαφή με την άσφαλτο. Με την τριβή τριπάει στην κόψη με συνέπεια πολλά μηχανάκια να έχουν αρπάξει φωτιά!!!!!

Πήγα απο Διόνυσο -> Ν.Μάκρη με Ντουκάτι 848, !!!

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vaskar »

Να κάτι τέτοια λέω. Όχι μόνο για 1 εταιρία, αλλά για όλες. Τι θα πει λόγω σχεδιασμού ? Όταν το σχεδιάζανε δεν πέρναγε από το μυαλό τους οτι έχει 2 ρόδες και πέφτει? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fazernick »

Me ανησυνητε , στα ποσα χλμ βγαινει αυτο είπαμε?

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

αυτο που λεω εγω οχι πανικος αφου το αλλαζει η εταιρεια με αλλο μοτο απο αυτα που γραφτηκαν τελος για σκεφτητε να μας εγραφαν στα .............το τι θα γινονταν :wink:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fazernick »

Παντος αν ειναι το βγαζει μονο στις αρχες ετσι...εχω ηδη 1040 θα το κοιταξω...ελπιζω να μην εχει τπτ γαιτι θα μιλαμε για μεγαλη μουτζα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης