Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από ilias »

ναι αλλα δεν μας ειπες ποιανου ειναι το μηχανακι !!!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από jskf16 »

Δεν ειναι δικο μας....απο τα εξωτερικας :mrgreen: .Η γυναικα του φιλου , γιατι αποψεις για αυτες τις μοντες μονο απο τον συν-αναβατη μπορεις να εχεις , ειναι πολυ ευχαριστημενη πλεον για το πως τα ποδια της και γενικοτερα ολη της η θεση πανω στη μηχανη στο ποσο εχει βελτιωθει :!:

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από ilias »

παρελαβα :mrgreen: μεσα σε 8 εργασιμες κ χωρις τελωνειο

πολυ καλη ποιοτητα κ απ τα λίγα που βλεπω δινει μεγαλη ανεση :!:

απλα ανοιγετε λιγο την τρυπα ωστε να μπορει να μπει ο πυρος που εχουν οι μασπιεδες μας ή βιδα Μ8 οσους εχουν πλαινες βασεις επανω ,εγω δηλαδη :wink:
λιγο υπομονη να βαλω κ φωτο γιατι δεν προλαβα να τους βαλω επανω κ να το ετοιμασω σωστα .
εντυπωσεις απ την συνοδηγο μετα τη πανελλήνια :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από zisisx »

αντε κ φαγαμε τα νυχια μας με το κ@λ@τελωνειο...... :mrgreen:

λοιπον απο μια προσεκτικη μελετη που διεξηχθει (sic! :wink: ) στη φωτο που εβαλε ο Γιαννης με την ακραποβιτς διαπιστωσα το εξης....
ο τυπος εχει αλλαξει θεση στηην οποια βιδωνει η εξατμιση....
σκεψη....
μηπως εχουμε θεματακι με τις aftermarket...?
Ηλια βαλ'τα πανω κ βαλε φωτο....

αντε....



ακομα....?




:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


:/abwave::)
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από jskf16 »

Στο ειπα τελωνειο δεν.... :wink: , απο εκει και περα οντως περιμενουμε εντυπωσεις απο το συν-αναβατη οπου να τονισουμε οτι ειναι αρκετα ψηλη Ηλια μη το ξεχναμε :wink:

Οσο αναφορα αν εχει θεμα ο ανταπτορας με την after εξατμιση , δε νομιζω...ολες παιρνουν κατω απο το μαρσπιε ενω ο ανταπτορας συνεχιζει να ειναι παραλληλα με τη βαση του μαρσπιε και το ιδιο το μαρσπιε απλα ποιο εξω.Δε ξερω τωρα αμα γινομαι κατανοητος :roll:

Αυτος αλλαξε τη βαση στηριξης της εξατμισης , επειδη δε του αρεσε ως μακρυα που ειναι η akrapovic να πιανει το κολαρο της τοσο χαμηλα που ως συνηθως την εχουμε δει να στηρίζεται.Απλα ηθελε να τη στηρίξει/κρατήσει απο ποιο πισω :wink:
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από zisisx »

Εικόνα

επελεξα αυτη τη φωτο γιατι αυτη που εχω ανεβασει το δικο μου δεν δειχνει καλα την εξατμιση.....

τι θελω να πω.....
δες ποση αποσταση εχει το τελειωμα της βασης του μαρσπιε του συν-αναβατη απο την εξατμιση....... +:Think=+::-k
κατι μου λεει οτι με την mivv μπορει να εχω θεμα......

ΟΧΙ ΚΟΥΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ RACEFIT..... :D

με βλεπω για φτιαχτη βαση σε μηχανουργειο να την χαμηλωνω λιγο.....
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από jskf16 »

Xαλαρα μπαινει .... :lol: , δε νομιζω να εχεις θεμα καταλαβα τι λες , νομιζω οτι απο εδω και περα ο Ηλιας ισως να σε βοηθησει καλυτερα μολις τον βαλει.Που ξερεις μπορει να μη του κανει εν τελει και να τον τσεπωσεις , υπομονη :mrgreen: :lol:

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από zisisx »

λεγε τετοια λεγε τετοια....... :mrgreen:
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από ilias »

εχουμε κ λεμε .....δυστυχως μου κανουν :mrgreen: :mrgreen:

παμε στην ουσια χωρίς πολλα πολλα

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

οι τρυπες θελουν ανοιγμα κ κατω κ πανω ,ο πυρος του μασπιε μας ειναι αντιστοιχος διαμετρου βιδας Μ8
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
συνεργα ,,,τρυπανια κ τα σχετικα απαραιτητα ,,καφες ,νερο τσιγαρα ,οχι για μενα το κοψα ,,και προεδρικη παρεα ,,xariss2 ΕΓΓΥΗΣΗ ,, +:Applause=+:=D>
εγω ανελαβα το φωτο ρεπορταζ για να το δειξω στα μουτρα σας εδω ......2 βιδουλες ξεσφιξα μονο


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
προσοχη στη λεπτομερεια ο προεδρος πανακι στο μασπιε να μην το σημαδεψει η μεγγενη

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

καλο ειναι το ανοιγμα της τρυπας να γινει με προσοχη ωστε ο πυρος να μην μπαινει χαλαρα ,,αλλα να μη μας βγαζει κ τη πιστη,,,


απο την αριστερη πλευρα ολα καλα.
απ τη δεξια της εξατμισης θελουμε λιγο φαγωμα 2-3χιλιοστα γιατι ακουμπαει πανω ,,,μην ανυσηχειτε η προεκταση μπαινει κανονικα

απλα θελει λιγο λιμαρισμα για τη μαμα εξατμιση μιλω παντα ..οποτε ξεβιδωνουμε τη 17 αρα βιδα που στηριζει την εξατμα κ τη 12 αρα απο κατω στο κολαρο κ λιμαρουμε σιγα σιγα.
θα μπορουσε να βγει ο η βαση κ να λιμαρουμε στη μεγγενη αλλα το κρατησαμε εκει για να εχουμε δεικτη το ποσο πρεπει να φαγωθει υπολογιστε μια μικρη κόγχη περιπου 2-3 χιλιοστα

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

και αλλη μια το λιμαρισμα ας ειναι οριακα δεν μας πειραζει


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us



και μια απ την αλλη μερια ,,θελω πλυσιμο το ξερω :mrgreen: αλλα βαριεμαι
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us





και επειδη δεν ειμαι παρτακιας ,,μεχρι να κανουμε ολα αυτα με το χαρη κ κατι ψιλοδουλειες εν οψει πανελληνιας οι προεκτασεις μετρηθηκαν απο τορναδορο ,,και σιγουρα δεν θα χρειαστει να χρησιμοποιησετε λιμα γιατι το υπολογισε και αυτο (παντα για μαμα εξατμα μιλω )
ναι ναι ειχαμε κ απ αυτο πηρε μετρα να μπορει να το σχεδιασει κ να βγαλει κοπιες σε οποιον θελει με ενα σμπάρο πολλα τριγώνια :wink:

τι θα ζητησει ο ανθρωπος απο χρηματα δεν ξερω θα πει απο βδομαδα παντως μας εχει φτιαξει κ αλλα πραγματα κ ειναι καλος σε τετοιες κατασκευες ,,να σημειωσω οτι το πακετο απο αμερικη μου στοιχισε 89 ε

θα ενημερωθειτε οταν εχει νεοτερα ο προεδρος γ αυτο !!!

μετα εννοειται εβαλα τη μηχανη στο διπλο να δω ,,,νομιζω οτι ο πισω πλεον ειναι σε αλλη διασταση ,,μαζι με τη σελα που εχω φτιαξει ειναι ολα τα λ7 ,,,,αν δεν ειναι οκ κ με αυτο μετα αγοραζει mini van και ξεμπερδευουμε ,,,, :idea:

περα απ τη πλακα θα μας πει εντυπωσεις μετα απο βολτα ,μη ξεχνατε κ το υψος της ε ?1.80 οποτε οσοι απο εσας εχετε ποιο κοντες γυναικες σιγουρα θα εχετε το ζητουμενο αποτελεσμα !!

ελπιζω να σας καλυψα , καλα να ειμαστε :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από jskf16 »

Ωραια :D , ξερεις τωρα τι γινεται ? Αυτο που συνέβηκε (σιγα το πραμα..... :mrgreen: ) , μπορουσατε και να μη τη λιμάρετε 8) .
Μπουρουσατε πολυ ευκολα να βαλετε στη βαση του μαρσπιε 2 ροδελες και 2 μακρυτερες παλι ανοξειδοτες βιδες (αν χρειαστουν) , ετσι ωστε ολο το συστημα να ερθει ποιο εξω 8) .Οπως ειναι Ηλια για να καταλαβεις στο αλλο μαρσπιε οπου εβαλες μια ροδελα για να βαλεις τη βαση της συμπιεσης.Ελπιζω να καταλαβες ή ακομα και οι επομενοι ενδιαφερομενοι.....η μοντα για τον συν-αναβατη τα σπαει.

Κατι αλλο που ισως βοηθησει λιγοτερο αλλα να συνεβηκε μονο σε εσενα , δε ξερω μηπως η βαση (ειναι 2-3mm) της προφορτισης ειναι αναμεσα στην εξατμιση , με αποτελεσμα να την φερνει ποιο μεσα και να βρισκει πανω στον ανταπτορα , εν αντιθεση με εναν που δεν την εχει καθολου ή την εχει οχι αναμεσα αλλα στην ακρη με αποτελεσμα η εξατμιση να μεινει στη μαμα θεση της .

Αν εκανες ταυτοχρονα τα 2 παραπανω δηλαδη το συστημα ποιο εξω μεσω ροδελων και την εξατμιση σωστα αναμεσα στη βαση της προφορτισης τοτε 100% δε θα ειχες θεμα , θεωρω....


.......τωρα μετραει η πραξη :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από ilias »

ναι καταλαβα τι λες ,η βαση της προφορτισης ειναι αναμεσα στην εξατμιση κ στη βαση του μασπιε οπως λες (το τσεκαρα )
κ δεν εχει αλλαξει τη θεση της εξατμισης ,εννοω οτι και καποιος σε μαμά κατασταση θα ειχε το ιδιο προβλημα
οι ροδελες δεν δινουν λυση το δοκιμασα πριν λιγο ,γιατι υπαρχει σταθερο σημειο της 17 αρας βιδας


τωρα πλεον εγω εχω δημιουργησει το κενο που ηθελα απλα ζοριστηκαμε λιγο στο λιμαρισμα και οταν σφιξαμε τις βιδες ο ανταπορας εκανε ενα κλικ προς τα κατω μεχρι να τερματισει μεσα στην κανονικη θεση του μασπιε ,και ξαναηρθε οριακα πανω στη εξατμιση ,το φτιαξαμε ομως για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο συντονισμου του ποδιου με την εξατμιση :mrgreen:


,φυσικα οποιο παιδι παρει αλλους ο μαστορας το υπολογισε στο μετρημα κ θα βγει χωρις λιμαρισμα κ χωρις ροδελες

οντως η πατεντα τα σπαει :/abwave::)

εγω που εκατσα νομιζω ειναι πολυθρονα :mrgreen:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από zisisx »

αμαν αμαν αμαν αμαν.....


ανθρωπε μουουουουουουουουουουουου.....
αυτα ειναι.......
αντε τωρα να κατσω εγω ησυχος........... :mrgreen:

νταξ' να'ουμ τα σπαει το αργαλειο ετσ΄........

Ηλια απο τοτι καταλαβες ειναι οτι ακριβως ψαχναμε κ ειμαι πολυ χαρουμενος γι'αυτο....

ενα μεγαλο ευχαριστω Γιαννη για τα link που εβαλε......
αναμονη τωρα να δουμε τι θα πει ο μαστορης.... :D
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από jskf16 »

ilias έγραψε: ναι καταλαβα τι λες ,η βαση της προφορτισης ειναι αναμεσα στην εξατμιση κ στη βαση του μασπιε οπως λες (το τσεκαρα )
κ δεν εχει αλλαξει τη θεση της εξατμισης ,εννοω οτι και καποιος σε μαμά κατασταση θα ειχε το ιδιο προβλημα
E ναι βρε Ηλια αυτο δε το θελουμε , αφου ειναι αναμεσα η χοντρη αλουμινενια βαση της προφορτισης , το λαμακι/βαση της εξατμισης που περναει η 17αρα βιδα πρεπει να ειναι στο μαρσπιε διπλα , οπως ηταν μαμα πως να το εξηγησω τωρα....και οχι να την απομακρυνει αρα και να φερνει ποιο μεσα την εξατμιση.Αλλαζει τη θεση της , πως δεν την αλλαζει!


Εικόνα
Δηλαδη η βαση της εξατμισης πρεπει να ειναι αναμεσα στη βαση της προφορτισης , και οχι οπως το εχεις...οχι οτι ειναι θεμα , απλα κουβεντα κανουμε και προσπαθουμε να σωσουμε αυτα τα 2-3 mm .Στη φωτο ειναι αλλου ο ρυθμιστης προφορτισης , αυτο δεν μας αφορα τωρα.

οι ροδελες δεν δινουν λυση το δοκιμασα πριν λιγο ,γιατι υπαρχει σταθερο σημειο της 17 αρας βιδας
....μη με κανεις να βαζω φωτο τωρα , ξερεις οτι ειμαι <<επικυνδυνος >> :mrgreen: , εχεις δικιο εως ενα σημειο.Προσωπικα σε ενα φιλο εβαλα οχι ροδελες , αλλα προσεξε , 2 κυλινδρακια αλουνιμνιου του 1εκ πανω και αλλο ενα ακριβως στην εξατμιση απο μεσα στη 17αρα , οποτε ηρθε ολο συμμετρικα το συστημα εξω.Μονο τις βιδες πηραμε μακρυτερες.Το εχω κανει και σε εμενα αλλα για αλλο λογο.
....τςπ , οποιος καταλαβε καταλαβε :mrgreen: :lol:

Τιποτα παιδια....καντε εσεις τη δουλεια να ευχαριστηθουν και οι κοπελες συν-αναβατες και ολα καλα 8)

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από zisisx »

το λοιπον .....

δεν χρειαζεται να ανησυχουν κ οσοι φορανε after εξατμισεις διοτι συμφωνα με τα λεγομενα με ροδελες η κ κυλινδρακια μπορουμε να μετακινησουμε
βαση μαρσπιε αλλα κ εξατμιση μεσα εξω ωστε να μην εχουμε επαφη.......

σωστος?! :D
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Μαρσπιε συνεπιβατη ερωτηση για πατεντα.....

Δημοσίευση από ilias »

οχι εισαι οκ ,,,, το καταλαβα για αλλη μια φορα εισαι σωστος :mrgreen:


απ τη χαρα μου το ξεχασα για ολα αυτα ειναι λογικο να υπαρχει ηθικος αυτουργος ,,ο κοκκινος γιαννης :mrgreen: ειναι αψογος μη λεμε τα ιδια

εγω απλα εκτελεσα μαζι με το προεδρο +:Applause=+:=D>
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες