Τιμονι....

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Τιμονι....

Δημοσίευση από FotisFz1 »

θελω να αλλαξω το τιμονι ωστε να εχω λιγο πιο "επιθετικη" θεση οδηγησης..
σιγουρα θα παρω πιο χαμηλα καβαλετα
απο κει κ περα τι τιμονι να παρω??
πιο φαρδυ??
με λιγοτερη κληση προς τα πισω??
για δωστε καμια συμβουλη..

Άβαταρ μέλους
gkcarbons
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιούλ 2011, 22:41
Model: FZ1
Τοποθεσία: Χίος
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από gkcarbons »

Εικόνα
Renthal με χαμηλότερα καβαλέτα, μεγαλύτερο σε μήκος, με πιό σωστές κλίσεις και γενικά εργονομία και εμφάνιση μακράν καλύτερη απο το εργοστασιακό. Κόστος με καβαλέτα άν θυμάμαι καλά 160 ευρώ(πρίν 2 χρόνια). Πάρα πολύ ωραίο επίσης αυτό της Rizoma (λίγο πιό ακριβό) και της Baracuda.
2 πραγματα ειναι απειρα στην ζωη....το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια,για το 1 δεν ειμαι τοσο σιγουρος.ΑΛ.ΑΙΝΣΤΑΙΝ

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από dudukas »

με ποιο φαρδυ τιμονι το μηχανακι θα γινει ποδηλατο καμια σχεση πολυ ποιο ευκολοδηγητο κ αποκτας κ καλητερο ελενχο :wink:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από koulis »

γιατι πολλοι οταν βλεπουν το μηχανακι με ρωτανε αν εχω αλλαξει τιμονι?
κ εσεις πατε κ το αλλαζετε?

1)μεσα στην πολη το μακρυτερο τιμονι θα σας βολεψει?
2)σε σπορ οδηγηση τι αισθηση θα σας δινει το μακρυ τιμονι?μηπως θα νιωθετε οτι οδηγατε κανα har-haley?

απλα σας τα αναφερω μην πατε κ σκασετε 150€ τσαμπα κ μετα θελετε παλι το μαμα τιμονι που για μενα ειναι οτι καλυτερο.......για να εχει βαλει η μαμα yama τετοιο θα ξερει.....αλλιως θα εβαζε ενα σαν του fz6 ή του tdm900.....

:) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από zisisx »

+1 στον κουλη.... :/abwave::)
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
Thanasis_FZ1
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 14:34
Model: FZ1
Τοποθεσία: Αστερισμος της Ανδρομεδας
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από Thanasis_FZ1 »

Δικιο απολυτο εχει ο ψηφοφορος του Γκλετσου!! :mrgreen:
Χορος Ρουμπα κ ελια Θρουμπα!!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από ilias »

φωτη ? μην αλλαξεις τιποτε ,,

ασε το μηχανακι οπως ειναι μια χαρα εισαι :!: :!: :!:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Μια που μιλάμε περί τιμονιού, ποιά διαφορά έχουν τα τιμόνια μεταξύ των fazer 1000 και 600?
Όταν πρωτοπήρα το 600, πάντα ήθελα να βάλω αυτό απο το 1000, αλλά μετά εγκατέλειψα την ιδέα. Η θέση οδήγησης του 1000 είναι πιο σκυφτή απο αυτή του 600? Εγώ στο 600 πολλές φορές έχω την αίσθηση οτι είναι χαμηλό πίσω και ψηλό μπροστά...
(υγ: αν το μνμ θεωρηθεί spam, ας διαγραφεί, no problem)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από koulis »

οχι κ ψηφοφορος του γκλετσου.....ψηφοφορος στην δημο που ειναι δημαρχος ο γκλετσος,ναι....
αλλα οχι κ ψηφοφορος του.....

:wink: :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
lari
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2009, 00:49
Model: FZ8
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από lari »

Απλα να πω κατι τον Φωτη θελω. Αν τωρα που πηγες προσφατα πιστα σ αρεσε τοσο πολυ και θελεις να κανεις το μηχανακι σου πιο απολυτο σε καποια πραγματα για εκει μεσα, πιστεψε με, ΔΕΝ αξιζει. Πηγαινε παρε ενα ss κατευθειαν!!!

Καποιοι M*****Σ θ αργησουμε πολυ να καταλαβουμε οτι το fazer δεν ειναι ss.

Αν παλι κανω λαθος και ειναι εντελως ακυρο το ποστ μου παρακαλω να καει ολοσχερως!!!
θα γινω μοτοσυκλετιστης..

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από FotisFz1 »

οχι ρε lari καθε γνωμη δεκτη
δεν εχω καημο να κυνηγησω χρονους στην πιστα
απλα θα ηθελα πιο χαμηλα το τιμονι
για να ειναι λιγο πιο σκυφτη η θεση οδηγησης
αυτη η μεσοβεζικη λυση που διαλεξε η yamaha δηλ ουτε πολυθρονα(cbf 1000)
ουτε καργα επιθετικη(tuono) ποτε δεν μου αρεσε

Άβαταρ μέλους
gkcarbons
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιούλ 2011, 22:41
Model: FZ1
Τοποθεσία: Χίος
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από gkcarbons »

Καθένας έχει την αποψή του και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Διαβάζοντας όμως τα πιο πάνω σχόλια θέλω να ρωτήσω το εξής : όλοι εσείς που υποστηρίζετε ότι το μαμά τιμόνι είναι ότι καλύτερο και δεν υπάρχει λόγος ή ανάγκη αλλαγής του, έχετε δοκιμάσει κάποιο άλλο στο μηχανάκι σας και δεν σας ικανοποίησε? Γιατί θεωρώ ότι όταν συγκρίνεις δύο πράγματα μεταξύ τους ώς πρός το ποιό απο τα δύο είναι καλύτερο -καταλληλότερο, για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα και η άποψή σου να είναι έγκυρη πρέπει να έχεις δοκιμάσει και τα δύο κατά την ταπεινή μου άποψη. Ή κάνω λάθος?
2 πραγματα ειναι απειρα στην ζωη....το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια,για το 1 δεν ειμαι τοσο σιγουρος.ΑΛ.ΑΙΝΣΤΑΙΝ

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από koulis »

εγω προσωπικα δεν εχω δοκιμασει κατι διαφορετικο....στο στυλ οδηγησης μου ειτε 2καβαλος ειτε solo ειτε χαλαρο touring
ειτε κρεμασμενος στον μπραλο δομοκο με καλυπτει απολυτα......αρα αφου με καλυπτει ποιος ο λογος να δοκιμασω κ κατι αλλο....μπορει κ να μου κανει δουλεια αυτο το κατι αλλο αλλα μπορει κ να μην μου κανει οποτε κ θα εχω πεταξει καποια επιπλεον € που θα τα ειχα ευαριστηθει σε βολτες......

:) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
gkcarbons
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιούλ 2011, 22:41
Model: FZ1
Τοποθεσία: Χίος
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από gkcarbons »

Αφού λοιπόν δεν έχεις δοκιμάσει κάτι άλλο, η άποψή σου στην πρώτη σου απάντηση ότι το μαμά τιμάνι "είναι ότι καλύτερο" μπορεί να μην ισχύει για κάποιους, που έχουν την τόλμη να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό ή έχουν πολλά ευρώ για πέταμα............................
Υ.Γ. Ξέρεις πόσες βόλτες θα είχες ευχαριστηθεί άν κρατούσες τη μαμά εξάτμιση? :/abwave::) :D :/abwave::)
2 πραγματα ειναι απειρα στην ζωη....το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια,για το 1 δεν ειμαι τοσο σιγουρος.ΑΛ.ΑΙΝΣΤΑΙΝ

Άβαταρ μέλους
lari
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2009, 00:49
Model: FZ8
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι....

Δημοσίευση από lari »

ε ναι ρε συ κουλη τωρα ο απο πανω εχει ενα δικιο! αμα δεν εχεις δοκιμασει δεν μπορεις να πεις οτι το μαμα ειναι οτι καλυτερο. Και για να σε δωσω ενα παραδειγμα του τι εννοω: η μαμα αναρτηση του φειζερ δεν σε καλυπτε και εβαλες ολινς? η μηπως οταν οδηγησες μηχανακι με αλλη αναρτηση καταλαβες ποσο διαφορά κανει? καταλαβαινεις τι λεω ετσι?
θα γινω μοτοσυκλετιστης..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες